Zbavenie sa klobucika a plac pri dojceni

Ivana    01.02.2024, 17:40

Dobry den, mam 7-tyzdnove babatko, ktore bolo dojcene pomocou klobucika. Pred dvoma dnami sa nam podarilo zbavit sa klobucika, babatko sa bez problemov dojcilo bez neho. Od vcerajsieho vecera vsak po cca 5 minutach dojcenia zacne plakat, zlostit sa, odtahovat sa a bradavku uz nechce vobec chytit. Ked ho od prsnika odoberiem, je spokojne a ked znova prilozim, opat place. Mlieka by som mala mat dost, obcas aj strieka, ked sa babatko s placom odtiahne. Moze tato situacia suvisiet s tym, ze babatko bolo zvyknute na iny tok mlieka cez klobucik a teraz si potrebuje zvyknut? Pripadne v com moze byt problem a ako to mam riesit? Dakujem za odpoved.

Milá Ivana,

v tejto situácii má zmysel sa čo najskôr osobne stretnúť s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou prisajete bábätko k prsníku a ukáže vám kroky, ako teraz bábätku pomôcť, aby získavalo hneď od začiatku dostatočný tok mlieka a bolo tak motivované ostať na prsníku. To, čo pozorujete, je následok používania klobúčikov. Klobúčiky by sa ženám vôbec nemali odporúčať. Nie sú pre dojčenie užitočná pomôcka, práve naopak. Z dlhodobého hľadiska spôsobujú problémy. Klobúčiky patria do kategórie umelých náhrad prsníka. Nie sú vhodné ani pri poranených bradavkách, ani pri "plochých" či "vpáčených" bradavkách v situácii, kedy sa bábätko neprisáva. Obe situácie – aj bolestivé bradavky, aj bábätko, ktoré sa bez klobúčikov odmieta prisať - majú iné riešenia, ktoré z dlhodobého hľadiska pomáhajú udržať dojčenie. Navyše sa často dojčeniu ani nedá šanca, pretože sa označia bradavky či prsníky matky za „nevhodné“, hoci nie je pravda, že malé alebo ploché bradavky sú dôvodom pre problémy s dojčením. Bradavky ženy nemusia vyzerať ako cumlík na fľaške či klobúčik. Bábätko sa prisáva na dvorec prsníka, nie na bradavku a vidíte sama, že bábätko sa dokázalo prisať na prsník aj bez klobúčika. Po začatí používania klobúčikov, nie je jednoduché sa ich zbaviť, dieťa, ktorého matka používa klobúčiky, môže prsník odmietať, pretože klobúčiky znižujú tvorbu mlieka. Dlhodobo dojčiť s klobúčikom nie je zaručené a väčšinou sa to podarí iba ženám, ktoré majú veľmi vysokú tvorbu mlieka, ktorá sa takto vysoká udrží - a toto nie je bežné. Za oveľa častejší je možné považovať scenár, v ktorom sa tvorba mlieka počas používania klobúčikov postupne znižuje do takej miery, že začne byť dokrmovanie potrebné, a to do takej miery, že je možné, že žena prejde na kŕmenie z fľaše. Aj keď sa podarilo vaše bábätko začať prisávať bez klobúčika, bez ďalších úprav bábätko nezískava dostatok mlieka na prsníku a niektoré bábätká pomerne rýchlo reagujú nespokojnosťou, odťahovaním sa a plačom.

Spoločne s laktačnou poradkyňou môžete túto situáciu zlepšiť, ak urobíte tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a úprava prisatia pomôže bábätku získavať viac mlieka, čo pomôže, aby bolo spokojnejšie.

Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka stláčaniu prsníka po úprave prisatia bábätka, bude vaše bábätko získavať všetko dostupné mlieko z prsníka.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Kľúčové je teraz začať hneď pri prisatí používať tzv. laktačnú pomôcku, vďaka ktorej sa na prsníku udrží dostatočný tok mlieka a bábätko tak bude motivované ostať prisaté k prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) V tejto situácii je kľúčové, ak zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník spolu s laktačnou pomôckou – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Všetky tieto kroky ako aj kroky pre preliečenie bradaviek je dôležité prejsť s osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou, aby boli pre vás jednoduché a čo najrýchlejšie vám pomohli situáciu zlepšiť.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zbavenie sa klobucika a plac pri dojceni