Monitory dychu niekedy spôsobia falošný poplach

Monitory dychu sú medzi rodičmi aj v pôrodniciach známe tým, že niekedy začnú pípať, aj keď sa práve nič nedeje a vystrašia ľudí na smrť. Ľudia si myslia, že tieto prístroje prinesú istotu a pokojnú noc, naopak znamenajú, že rodičia v panike a obave o život dieťaťa po zapípaní volajú záchranku.

Používanie monitorov dychu sa neodporúča pre zdravé donosené deti - tu je vyjadrenie Americkej akadémie pediatrie. Príbehov o tom, ako monitory dychu rodičov zbytočne vystrašia je veľké množstvo - prečítajte si napríklad tento v novinách The Washington Post. Monitory dychu nie sú prevenciou pre SIDS, náhle úmrtie dojčaťa (Sodini C, Paglialonga L, Antoniol G, Perrone S, Principi N, Esposito S. Home Cardiorespiratory Monitoring in Infants at Risk for Sudden Infant Death Syndrome (SIDS), Apparent Life-Threatening Event (ALTE) or Brief Resolved Unexplained Event (BRUE). Life (Basel). 2022 Jun 13;12(6):883. doi: 10.3390/life12060883. PMID: 35743914; PMCID: PMC9227273.)

Typicky sa udeje to, že monitor dychu začne vydávať nervy a uši drásajúci zvuk, rodičia pribehnú, v panike si nie sú istí, čo presne sa deje - dieťa sa im zdá, že nedýcha, a snažia sa ho trasením zobudiť a ono začne zúfalo plakať, prípadne grckať po tom, čo bolo náhle zdvihnuté z postieľky alebo trasené. Pri následom lekárskom vyšetrení tieto deti nemajú žiadny problém, normálne dýchajú a sú zdravé. Niekedy ich nechajú na deň v nemocnici pre istotu na pozorovanie, väčšinou ich pošlú domov, hoci lekári váhajú, čo presne s vystrašenými rodičmi urobiť.

Rodičia si často vyčítajú, či urobili niečo nesprávne, či mali dieťa položiť inak, dať odgrgnúť alebo podobne. Najbezpečnejšie je, nenechávať dieťa spať samé, ukladať ho na spánok na chrbát a vedieť, že priamy kontakt s matkiným telom počas spánku podľa výskumov Jamesa McKennu vedie k úplnej eliminácii apnotických páuz (teda obdobia, keď sa dieťa na 20 sekúnd či viac nenadýchne). 

Odgrgnutie či neodgrgnutie reálne neovplyvní to, či dieťa bude alebo nebude mať apnotickú pauzu alebo či bude alebo nebude grckať a už vôbec nie falošný poplach monitora dychu. Podľa tejto štúdie dokonca odgrgávanie môže zvýšiť možnosť, že dieťa bude viac grckať. Odgrgávanie sa síce "traduje" a pre rodičov je uspokojivé počuť dieťa odgrgnúť, ale reálne preň nie je medicínsky dôvod a mnohí lekári sa k odgrgnutiu vyjadrujú v medicínskom kontexte, hoci reálne hovoria o tradícii odgrgávania, nie o lekárskych dôkazoch a štúdiách.

Referencie:

Child Care Health Dev. 2015 Jan;41(1):52-6. doi: 10.1111/cch.12166. Epub 2014 Jun 9. A randomized controlled trial of burping for the prevention of colic and regurgitation in healthy infants. Kaur R1, Bharti B, Saini SK.

Sodini C, Paglialonga L, Antoniol G, Perrone S, Principi N, Esposito S. Home Cardiorespiratory Monitoring in Infants at Risk for Sudden Infant Death Syndrome (SIDS), Apparent Life-Threatening Event (ALTE) or Brief Resolved Unexplained Event (BRUE). Life (Basel). 2022 Jun 13;12(6):883. doi: 10.3390/life12060883. PMID: 35743914; PMCID: PMC9227273.

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Monitory dychu niekedy spôsobia falošný poplach