Vidím, že dieťaťu by pomohlo zvracať ale nejde mu to, ako mu viem pomôcť?

Dorota    30.03.2024, 10:15

Dobrý deň, Môj týždňový synček sem tam (asi raz za dva dni, nič vážne) má potrebu si grcnúť. Nikdy toho nieje nejako veľa. Buď je nekludný a mrví sa, alebo ked´ spí a zívne si vidím, že má v ústach kúsok mliečka, teda asi to čo by rád dostal von. Robí sa s bábätkami nejaké "odgrcnutie" alebo niečo podobné? Nejaká poloha? Niekedy ho dáme na chvíľu na bruško a pomôže to, ale niekedy nie. Ďakujem pekne za akekoľvek rady.

Milá Dorota,

mnohé deti po dojčení grckajú. „Grckaniu“ sa odgrgnutím nedá zabrániť, naopak, často odgrgnutie je zbytočné. Dávajte bábätko odgrgnúť len, ak si to skutočne vyžaduje, lebo často práve snaha o odgrgnutie bábätko zobudí, keď zaspáva, čo môže byť potom problematické z hľadiska opätovného zaspania a bludného kruhu, v ktorom bábätko plače, dojčí sa, nezaspí a grcká. Prečítajte si aj zaujímavé diskusie (123)na našej sociálnej sieti o zbytočnosti rutinného odgrgávania. To, že odgrgávanie nie je nevyhnutné, potvrdzuje aj vynikajúco urobená štúdia, ktorej závery hovoria o tom, že snaha o odgrgnutie je síce niečo, čo ľudia na základe tradícií robia a čo sa stalo nepísaným pravidlom bez toho, aby sa niekto nad tým zamyslel, ale čo môže dokonca spôsobovať ešte viac grckania. Ďalej je záverom štúdie, že odgrgávanie nezlepšuje "koliku" či dĺžku plaču bábätka. 

Bez ohľadu na to, či mliečko, ktoré bábätko grcká, je natrávené alebo riedke, alebo či ide o grckanie oblúkom - samotné grckanie, ak nie je sprevádzané ničím iným a bábätko je zdravé a zároveň prospieva, nie je niečím, čo treba riešiť, aj napriek tomu, že to pravdepodobne rodičov znepokojuje. Ak sa aj stane, že materské mliečko tečie aj z nošteka (často napr. pri dojčení poležiačky), nie je to problém. Je to spôsobené tým, že ústočká a nos bábätka sú prepojené, ale materské mlieko vzhľadom na svoje vynikajúce vlastnosti pri prechode sliznicou nosa, nespôsobuje bábätku žiaden problém, skôr naopak, môže odstraňovať baktérie a vírusy a napomáha imunitu bábätka vystielaním slizníc počas grckania.

Netreba teda robiť špeciálne opatrenia, netreba robiť odstupy medzi dojčeniami ani dojčenie obmedzovať - takéto opatrenia by mohli naopak viesť k potenciálnym problémom s dojčením. Mnohé deti sa po grckaní chcú dojčiť a je to tak úplne v poriadku. Dojčenie ich totiž upokojí, ak im je niečo nepríjemné, dojčenie im pomôže, aby sa začali cítiť lepšie. Samotné satie na prsníku bábätkám pomáha prekonávať bolesť, nespokojnosť a podobne. Počas dojčenia bábätká grckajú len veľmi málokedy, a ak sú na prsníku často, umožňuje im to piť menšie množstvá mlieka častejšie, čo je pre ne i z hľadiska grckania dobré. Ak bábätko po grckaní štikúta alebo je nespokojné, pomôže mu, ak ho budete dojčiť.

Ak bábätko grcká pri prebaľovaní, možno vám môže pomôcť, ak mu nožičky otočíte do strany, miesto toho, aby ste ich zdvíhali hore smerom k brušku. Ale ak aj bábätko počas prebaľovania niečo vygrcne, nemusíte sa obávať.

Ďalšia oblasť správania bábätka je jeho nespokojnosť či plač. Toto nemusí nevyhnutne súvisieť s potrebou odgrgnúť si či s potrebou grckania. Najčastejšou príčinou nespokojnosti bábätka po dojčení sú potreby týkajúce sa spánku. Týždňové bábätko potrebuje veľmi rýchlo po zobudení znova zaspávať. Jeho bdelý čas sa prakticky spája s dojčením a ku koncu dojčenia už typicky bábätko zaspáva. Ak sa mu nepodarí zaspať pri dojčení, pomôžte mu hneď po dojčení zaspávať v kontakte s vami. Bábätká potrebujú pre zaspatie monotónny pohyb, hojdanie, veľmi im vyhovuje pohyb nahor-nadol. Ak chcete mať pri starostlivosti o bábätko voľné ruku, môžete ho nechať spinkať napríklad u seba v nosiči či šatke alebo okrem toho môžete využiť aj spoločné spanie v spoločnej posteli pri vás.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Vidím, že dieťaťu by pomohlo zvracať ale nejde mu to, ako mu viem pomôcť?