Budí sa každú hodinu

Zuzana    07.12.2013, 19:53

Dobrý deň, mám 13-mesačného syna, papá všetko a okrem toho ho dojčím raz podvečer, pred večerným spaním a v noci. Práve to v noci je problém, napriek tomu, že pred spaním dostane vždy tuhú večeru a následne je nadojčený, stále sa každú hodinu s plačom budí. Nepomôže zobrať ho na ruky, hladkanie, hojdanie, nič len prsník. Chodí spať o 20hod a do rána je každú hodinu hore, kedže pred tehotenstvom som kojila prostredného syna, som už vyčerpaná fyzicky aj psychicky. Za posledné 4 mesiace som mala 3 krát zápal prsníka, predpokladám, že bol spôsobený mojou večnou vyčerpanosťou a tiež tým, že mal synček zapálené očká. Chcela som ho kojiť do 18.mesiaca, ale momentálna situácia ma doháňa k myšlienke úplne ho odstaviť,ale neviem ako na to,keď ho inak ako prsníkom neviem v noci ukľudniť. Každý naokolo mi radí nechať ho vyplakať, nedať prsník, ale ja som naozaj na pokraji vyčerpania a nedokážem v noci počúvať plač.Ďakujem za cenné rady. S pozdravom Zuzana

Milá Zuzana,

je pochopiteľné, že je pre vás náročné počúvať synčekov plač. Máte spolu intenzívny vzťah a počujete za jeho plačom to, čo vás syn skutočne prežíva a čo vaše okolie nepočuje, ale vy ako matka to vnímate – jeho zúfalstvo a potrebu mu pomôcť. Váš synček je ešte stále veľmi maličký. Zaspávať a spať sám nevie a je normálne, že to v tomto veku nevie. Toto sa postupne zmení a nie je potrebné, aby ste pre to, aby sa to naučil ,urobili čokoľvek. Môžete si byť istá, že všetky deti sa raz budiť prestanú a budú spať celú noc bez toho, aby ste ich to museli naučiť. V tomto veku vaše dieťa potrebuje v noci istotu vašej prítomnosti, vašu pomoc pri tom, aby mohlo zaspať, a aby sa naučilo, že spinkanie a noc sú bezpečné a že má pri sebe niekoho, kto mu pomôže, aby dokázalo naspäť zaspať. Keď vidíte, že sa vaše bábätko začína prebúdzať a vy ho začnete hneď dojčiť, znamená to, že sa neprebudí úplne, dojčíte ho teda v polospánku a vďaka tomu je pravdepodobnejšie, že rýchlejšie zaspí. Toto znamená, že napriek mnohým zobudeniam sa aj vy, aj dieťa vyspíte lepšie. Ak navyše máte dieťatko blízko seba alebo pri sebe v posteli, je aj pre vás takto jednoduchšie dojčiť dieťa v polospánku, pretože pri dojčení rýchlejšie zaspíte a zobudenie nebude pre vás také náročné, pretože si takto vytvoríte podmienky, aby došlo k čo najmenšiemu prebudeniu. Vaše dieťa sa raz prestane budiť, aj bez toho, aby ste ho učili zaspať či prespať celú noc. Naučí sa to rovnako, ako sa samo naučí chodiť. Naozaj. Teraz je čas, aby ste mu poskytovali istotu, že zaspávať a v noci spať je príjemné a bezpečné. Keď sa táto jeho potreba nadobudnutia istoty naplní, sama od seba odznie. To bude dôvod, pre ktorý bude potom celú noc bez prebudenia s istotou spať. Toto obdobie je jedinečné a nikdy sa nevráti. A rodičia, ktorí sa nesnažia o dosiahnutie méty „neprerušovaného“ spánku, sa v konečnom dôsledku vyspia lepšie, ako tí, ktorí sa neustále trápia tým, či sa dieťaťu nočným dojčením nekazia zuby, či mu dostatočne odpočíva žalúdok a či už by nemalo spať bez dojčenia tak, ako dieťa susedov. Pre mnoho mamičiek časť nočnej únavy a obáv z nočného dojčenia predstavuje aj snaha vynájsť nejaký spôsob, ako dosiahnuť to, aby sa dieťatko nebudilo. Niekedy tak konajú pod tlakom okolia, ktorý núti matky počítať, ako často sa dieťatko v noci zobudilo a „dobré“ rady o tom, že by bábätko už malo spať celú noc (nemalo sa v noci dojčiť, lebo už nemôže byť hladné; malo byť bez dojčenia vydržať celú noc a pod.). Okolie, ktoré vám hovorí, že nočné budenie nie je v tomto veku normálne, väčšinou je okolie, ktoré nemá skúsenosti s dojčenými deťmi alebo nie s deťmi, ktoré sú dojčené ešte v tomto veku. Nedajte sa okolím odradiť, takýto vzorec správania je úplne normálny, vaše dieťa sa v noci prestane budiť samo od seba, nemusíte pre to nič urobiť.

Dôvodov nočného budenia bábätiek v tomto veku môže byť veľa, všetky sú normálne a patrí medzi ne hlavne potreba znovu naspäť zaspať po tom, čo sa skončí jeden spánkový cyklus. Je dosť dobre možné, že niekto si môže myslieť, že bábätko by v tomto veku nepotrebovalo piť viac ako jedenkrát za noc. Možno. Ale bábätko má aj iné potreby ako hlad. Iné fyzické a psychické potreby nie sú o nič menej dôležité ako hlad. Nemožno ich odsúvať do úzadia len preto, že si logicky zdôvodníme, že nie je hladné. Bolesť, chlad, potreba kontaktu sú rovnako legitímne potreby bábätka aj dieťaťa. A realita je taká, že je normálne, že sa bábätko v noci budí, aby boli uspokojené jeho rozmanité potreby jedinečným prostriedkom - dojčením. Otázku nočného budenia preto nerieši nasýtenie dieťaťa pred spánkom kašou - deti sa nebudia z dôvodu hladu, budia sa pre iné dôvody a tieto dôvody najlepšie pokrýva dojčenie. A dojčenie vám súčasné bude najlepšie pomáhať s riešením nočného precitania vášho synčeka až do doby, kým sa to nenaučí sám.

Mamičky sa často pýtajú, čo sa dá robiť s nočným dojčením, ak sú vyčerpané. Nemusí to byť vždy jednoduché či príjemné, ale rodičmi sme aj v noci, a maličké deti si vyžadujú aj nočnú starostlivosť. Neexistuje univerzálne správna odpoveď na to, ako by ste spolu s bábätkom mali spať, ale mnohé mamičky zisťujú, že sú menej unavené, ak urobia niektoré z týchto zmien:

1) Zmeny, ktoré sa týkajú matky

• Časť nočnej únavy je naozaj možné eliminovať tým, že prijmeme, že dieťatko sa v noci budí, prestaneme prebudenia počítať a nadobudneme istotu, že každé dieťa raz samo od seba noc prespí. Mnohé mamičky vravia, že po tom, čo sa prestali snažiť v noci urobiť nejakú zmenu, tak sa vyspali oveľa lepšie. Nie že by sa ich deti nebudili, budili sa pravdepodobne rovnako, ale zobudenie zabralo len krátky okamih, a preto ráno ani nevedeli, koľkokrát boli hore. Keď sa ráno zobudíte s tým, že nebude vedieť, koľkokrát ste boli hore, budete sa cítiť lepšie. Čím menej budete „bojovať“ s tým, aby ste synčekovi nedali na zaspatie prsník, tým lepšie sa vyspíte.
• Ak sa matka pokúsi nájsť v noci počas spania a dojčenia maximum pohodlia
• Spoločné spanie 
dieťaťa s matkou veľmi zjednodušuje nočné dojčenie. Vezmite si dieťa do postele, vytvorí sa medzi vami takzvaná nočná harmónia, v rámci ktorej sa síce dieťa bude rovnako budiť, ale nepreberie sa úplne, vy ho budete môcť začať dojčiť hneď a rýchlo spoločne zaspíte. Keď sa bábätko prebudí a bude sa dojčiť, najskôr myslite na svoj chrbát a uložte sa tak, aby to v prvom rade bolo pohodlné pre vás (niekedy je veľmi nepohodlné dojčiť tak, že bábätko je vedľa vašej postele v postieľke, a to aj ak je postieľka bez bočnice, pretože takto nie je jednoduché nájsť dobrú polohu pre váš chrbát - s bábätkom vo vašej posteli je to omnoho pohodlnejšie), ak to potrebujete, nájdite si nejakú podložku (vankúš, perinu), ktorú si dáte za chrbát.
• Ak sa matka snaží hľadať riešenia, ktoré by jej vyhovovali už cez deň, nie v noci, keď na to nemá energiu
• Zmeny v každodennej rutine, vďaka ktorým by si matka cez deň viac odpočinula, napr.:
o pôjdete si ľahnúť večer hneď s dieťaťom, aby ste sa mali možnosť vyspať čo najdlhšie, pretože niektoré mamičky využívajú čas po zaspatí dieťatka na domáce práce a potom spia skutočne málo
o niekedy mamičkám napríklad pomôže, keď si dieťatko skoro ráno po nadojčení zoberie otecko, než odíde do práce a umožní mamičke, aby sa ešte nejakú chvíľu vyspala, 
o mnohým mamičkám pomôže, ak začnú dieťa počas denných spánkov uspávať inde ako v kočíku, s ktorým následne celé hodiny počas spánku dieťaťa často v zime a nepríjemnom počasí kráčajú po vonku. Mnohé mamičky po zmene tejto rutiny, keď dieťa napr. začali uspávať pri domácich prácach v detskom nosiči alebo doma pri dojčení, prestali byť vyčerpané z častých a dlhých prechádzok s kočíkom a zvládali jednoduchšie nočnú starostlivosť o dieťatko. 
• Ak je to nevyhnutne potrebné, urobte potrebné zmeny v nočnom dojčení
Nič nebráni tomu, aby ste na základe dokonalého poznania svojho dieťaťa, poznania, ktoré ako jeho mamička máte, urobili potrebné kroky na zmenu danej situácie, ak to považujete za potrebné. Ak sa vám niečo nepáči, tak to zmeňte.

2) Zmena, ktorá sa týka dieťaťa

Niektoré deti niekedy akceptujú nočné zmeny, ak sú urobené v súlade s ich povahou. Niekedy súhlasia s držaním za ručičku, hladkaním a spievaním či masážou, a to bez toho, aby plakali. A niektoré deti potrebujú ešte čas na to, aby v noci zaspali po precitnutí bez pomoci alebo aby akceptovali iné spôsoby uspatia bez plaču. V takom prípade ešte počkajte a pokúste sa o zmenu neskôr. Čo nie je možné dnes, môže byť možné o pár týždňov. Navyše pre mnohé mamičky je vlastne dojčenie jednoduchší spôsob, ako dieťa naspäť v noci uspať, pretože na rozdiel od hladkania, spievania, či nosenia sa pri dojčení dá spať.

Vo vašej situácii je okrem toho vhodné zvážiť zlepšenie dojčenia. Niektoré deti sa v tomto veku budia často aj preto, že sa cez deň málo dojčia. Je možné, že situácia by sa zlepšila, ak by sa vám podarilo synčekovi prsník ponúkať aj počas dňa častejšie, prípadne by stálo za to aj zvýšiť tvorbu mlieka. Ročné deti sa stále bežne dojčia ešte stále veľmi veľakrát počas dňa, ak sa váš synček dojčí len večer a v noci, je možné, že tvorba mlieka sa znížila. Tejto teórii nasvedčuje aj to, čo uvádzate so zápalom prsníka. Najmä ak ide o opakovanú situáciu, je pravdepodobné, že ide o zablokovaný mliekovod, ktorý súvisí aj s tým, že pri dojčení dieťatko nevyprázdňuje prsník dostatočne. Vo vašej situácii by bolo vhodné sa stretnúť s poradkyňou pri dojčení a prejsť konkrétne spôsoby, ako situáciu zlepšiť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Prečítajte si tiež tento materiál o zablokovaných mliekovodoch a zápale prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/zapal-prsnikov/

Okrem toho by možno bolo pre vás príjemné stretnúť sa a porozprávať sa s mamičkami riešiacich podobnú situáciu spoločne s mamičkami, ktoré napr. takouto fázou starostlivosti o dieťa prechádzali pred pár mesiacmi a môžu vás psychicky podporiť. Nájdite si svoju podpornú skupinu dojčiacich matiek:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

Okrem toho vás môže zaujať tento článok, ktorý vysvetľuje, prečo to, že pokračujete v dojčení, je také dôležité pre zdravie vás oboch – synčeka, aj pre vaše zdravie:

http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/oskar-mamila-maj-dlhodobe-dojcenie.pdf



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Budí sa každú hodinu