Krče pri dojceni

Lenka F. Peťovská    07.06.2016, 22:11

Dobry den, syn ma 16 tyzdnov, je od narodenia vylucne dojceny, noseny v satke, spolocne spanie. Od narodenia ma problem s prdkanim. Z jedneho prsnika byva slaby tok, z druheho silny. Kvoli tomu dojcim vylucne v lahu. Brdavky a prisatie by mali podla foto a navodov byt ok. Este aj teraz aj napriek vsetkym moznym opatreniam a veku sa casto stava, ze sa syn pri dojceni - casto az ked aa poriadne napije, zacne zvijat, sponovat, mrncat a nariekat a kratko na to prdkat. Podla toho kolko prdka a ake kriky tomu casto predchadzaju, sudim ze ho trapi plynatost, ktoru ani upravou stravy neviem nijako ombedzit. Su dni, kedy je pomerne spokony a ine kedy preziva kazdy prdik a obrovskym placom. Uspavany je od zaciatku na rukach aleb na prse, takze prejav uzkosti to nebude. Caje na podporu dojcenia a obcas feniklovy pijem. Nevieme si uz dat rady ako obmedzit jeho krce.

Milá Lenka,

problém s kolikami, kŕčmi boľavým bruškom a plačom bábätka nemusí súvisieť len s „plynmi v brušku“.Väčšinou ide o ďalšie príčiny, ktoré je možné zlepšiť niektorými opatreniami:

1) Zlepšiť dojčenie v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení

Ak sa zabezpečí, aby bábätko dokázalo lepšie regulovať príjem mlieka a aby na prsníku správne pilo, situácia sa môže zlepšiť. Niekedy zlepšenie dojčenia a efektívnejšie pitie môže pomôcť, aby sa znížilo množstvo plaču.

2) Zlepšiť spánok a zaspávanie bábätka a dokázať bábätku pomôcť, aby zaspalo. Dojčenie, spánok a plač veľmi úzko súvisia.

Najčastejšie príčiny plaču súvisiaceho so spánkom a zaspávaním sú:

  • - bábätko je už unavené a chce zaspať a potrebuje pri zaspávaní pomoc
  • - bábätko malo už za celý deň príliš veľa podnetov a nedokáže sa samo - - uspokojiť a potrebuje, aby ho niekto ponosil a pomohol mu zaspať

Sú bábätká, pri ktorých rodičia musia mať široký repertoár toho, ako ich upokoja a uspia ešte pred tým, než sú príliš unavené. Môže vám pomôcť navštíviť podpornú skupinu dojčiacich matiek, v ktorej môžete získať nové inšpirácie pre upokojenie alebo uspatie bábätka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

Ak bábätko nezaspí počas dojčenia ani na rukách, niekedy výborne funguje pokúsiť sa skombinovať možnosti uspávania – napr. dojčiť bábätko počas hojdania na rukách alebo nosenia v detskom nosiči či šatke a skúsiť ho uspať tak. Hoci to môže byť náročné, dieťatku môže pomôcť, ak sa ho budete snažiť uspať počas dňa tak, aby spalo dostatočne často a dostatočne dlho. Skúste si bábätko dať do nejakého nosiča či šatky, dojčiť ho pri tom a snažte sa ho uspať tak, aby nebolo cez deň príliš dlho hore. Ak dieťa totiž necháte hore, môže vydržať nespať, ale uspať ho bude stále ťažšie a bude stále nespokojnejšie. Aj večer ho skúste začať uspávať skôr ako obvykle, aby ste sa vyhli tomu, že už bude príliš unavené. Skúste si s ním ísť spoločne ľahnúť do postele už skôr. Dieťatko pravdepodobne potrebuje pri večernom dojčení zaspať, a ak sa mu to nepodarí, môže sa skúšať opätovne prisávať, ale keďže nezaspí, tak zúfalo plače. Niektoré bábätká večer ľahšie pri dojčení zaspia, ak sú v nejakom nosiči a popri dojčení s nimi chodíte, či ich hojdáte na fitlopte.

3) Nájsť spôsoby na utíšenie bábätka (čo môže zahŕňať nosenie, kontakt koža na kožu, použitie fitlopty a podobne).

Bábätko chce byť s niekým v blízkom kontakte (ideálne je nosiť ho v takejto situácii v šatke či inom nosiči). Bábätká potrebujú byť v náručí rodičov, a keď tam nie sú, môžu byť nespokojné. Mnohé bábätká nespĺňajú predstavu rodičov o tom, že po nadojčení by mali byť spokojné, ležkať a nejakú dobu sa hrať samy. Majú potrebu byť nosené a pozorovať rodičov pri ich bežnej činnosti.

4) Ochrániť bábätko pred prílišným množstvom podnetov a následnou predráždenosťou večer.

Zmeniť niektoré činnosti, ktoré niekedy spôsobujú plač bábätka: prebaľovanie pred dojčením, nepotrebné odgrgávanie, snaha o to, aby dieťa dokázalo samo zaspať, dávanie dieťatka dolu z prsníka pred tým, ako tuho spí; manipulácia s bábätkom po tom, čo začína (na prsníku) zaspávať; večerné kúpanie a pod.

5) Bábätko vyjadruje svoju potrebu kakať či cikať a môže mu pomôcť, keď ho rozbalíme.

Mnohé bábätká rady cikajú či kakajú, keď sú rozbalené. A vtedy často zmiznú problémy s „kopkaním“ či kŕčmi a nespokojnosťou.

Až na výnimky strava matky neovplyvňuje správanie a plač/kŕče bábätka, hoci niekedy niektoré matky skutočne zistia, že niektorá potravina spôsobuje bábätku problémy - často je to napríklad konzumácia kravského mlieka. Jediný dôvod na vylúčenie nejakej potraviny by mohlo byť, ak by matke daná potravina nerobila dobre alebo ak by bol na to iný konkrétny dôvod. Paušálne vylúčenie potravín je nevhodné a nežiaduce. Strava je nepravdepodobnou príčinou plaču bábätka. Vynechajte naozaj len tie potraviny, o ktorých sa opakovane presvedčíte, že dieťaťu robia problémy. Ukazuje sa, že diéta, ktorú ste doposiaľ držali, situáciu nijako nezmenila, preto nemá zmysel sa naďalej obmedzovať vo vašej strave.

Všetky tieto body s vami môže prejsť laktačná poradkyňa, pretože ak pediater nenašiel medicínsku príčinu plaču, je jeho pravdepodobnou príčinou niektorý z vyššie vymenovaných bodov.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Krče pri dojceni