Zvracanie po kojeni

Nika    21.06.2016, 21:48

Dobry den, mam 2 tyzdnove miminko plne dojcene. Neviem kde robim chybu ale vsimla som si, ze po dojceni vzdy zvracia, niekedy aj vacsie mnozstvo tak uz to nie je len vygrcnutie a ked mu podam materske mlieko z flase tak mi nikdy nezvracal. Je chyba vo mne, ze sa zle prisava a nahlta sa vzduchu? Odtahuje sa mi od prsnika, je niekedy podrazdeny a ked sa konwcne prisaje tak nakoniec aj tak vsetko vytvracia.

Milá Nika,

existuje predstava, že grckanie po dojčení je problém, ale toto nie je pravda. To, že po podaní fľašky bábätko negrcká či nezvracia, samo o sebe neznamená, že je na tom lepšie, ako keď po nadojčení grcká. 

Na druhej strane, je možné, že "negrckanie" pri pití z fľašky súvisí s tým, že bábätko vypije pri pití z fľaše viac mlieka, ako keď pije z prsníka a nie je správne prisaté. V tom prípade je riešením zlepšenie dojčenia.

Riešením grckania či refluxu nie je používanie fľašky. Toto nemá potenciál situáciu zlepšiť. Navyše mnohé prejavy, ktoré opisujete ohľadom grckania, sú bežné prejavy bábätiek, ktoré sú normálne a nevyžadujú si žiadne riešenie – to, že vaše bábätko grcká, môže byť úplne normálne a neznamená to, že robíte niekde chybu.

Mnohé deti po dojčení grckajú. Bez ohľadu na to, či mliečko, ktoré bábätko grcká, je natrávené alebo riedke, alebo či ide o grckanie oblúkom - samotné zvracanie, ak nie je sprevádzané ničím iným a bábätko je zdravé a zároveň prospieva, nie je niečím, čo treba riešiť, aj napriek tomu, že to pravdepodobne rodičov znepokojuje. Ak sa aj stane, že materské mliečko tečie aj z nošteka (často napr. pri dojčení poležiačky), nie je to problém. Je to spôsobené tým, že ústočká a nos bábätka sú prepojené, ale materské mlieko vzhľadom na svoje vynikajúce vlastnosti pri prechode sliznicou nosa, nespôsobuje bábätku žiaden problém, skôr naopak, môže odstraňovať baktérie a vírusy a napomáha imunitu bábätka vystielaním slizníc počas grckania.

Netreba teda robiť špeciálne opatrenia, netreba robiť odstupy medzi dojčeniami ani dojčenie obmedzovať - takéto opatrenia by mohli naopak viesť k potenciálnym problémom s dojčením. Grckaniu sa nedá zabrániť odgrgnutím, naopak, často odgrgnutie je zbytočné. Dávajte bábätko odgrgnúť len, ak si to skutočne vyžaduje, lebo často práve snaha o odgrgnutie bábätko zobudí, keď zaspáva, čo môže byť potom problematické z hľadiska opätovného zaspania a mnohé tieto deti veľmi plačú. Mnohé deti sa po grckaní chcú dojčiť a je to tak úplne v poriadku. Dojčenie ich totiž upokojí, ak im je niečo nepríjemné, dojčenie im pomôže, aby sa začali cítiť lepšie, ak ide skutočne o reflux. Samotné satie na prsníku bábätkám pomáha prekonávať bolesť, nespokojnosť a podobne. Počas dojčenia bábätká grckajú len veľmi málokedy, a ak sú na prsníku často, umožňuje im to piť menšie množstvá mlieka častejšie, čo je pre ne i z hľadiska grckania dobré. Preto aj v prípade, že by bábätko skutočne malo reflux, riešením nie je fľaša a umelé mlieko alebo špeciálne prášky na „zahustenie mlieka“, ale práve naopak, zabezpečiť, aby bábätko malo možnosť sa dojčiť tak často a tak dlho, ako to potrebuje. V tomto smere vám môže výrazne pomôcť detský nosič alebo šatka, v ktorej môže bábätko byť vo zvislej polohe po dojčení alebo môže ostať dlho na prsníku a vy máte popri dojčení alebo spánku bábätka voľné ruky pre prácu. Nosením bábätka v šatke navyše môžete výrazne znížiť mieru plaču medzi dojčeniami aj v prípade, že by bábätko reflux v skutočnosti nemalo.

Bábätko sa nemôže pri dojčení nahltať vzduchu. Môže sa stať, že sa nahlce vzduchu pri plači, ak napr. plače pred dojčením pri prebaľovaní alebo ak bábätko plače medzi dojčeniami. Pre to, aby bábätko bolo spokojnejšie, vám odporúčame vám skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste spoločne vyhodnotili výdatnosť dojčenia a správanie sa bábätka počas dojčenia a po dojčení. Poradkyňa vám ukáže a vysvetlí, ako rozlíšiť pitie od satia bez pitia a ako posúdiť, či bábätko vypilo dostatočné množstvo mlieka a spoločne sa pozriete na správanie bábätka po dojčení. Spoločne s poradkyňou sa pozriete na to, s čím súvisí nespokojnosť bábätka na prsníku. Je pravdepodobné, že pri riešení tejto nespokojnosti bude dôležité s poradkyňou postupovať týmito krokmi:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zvracanie po kojeni