Stolica babatka

Paula    13.08.2016, 12:27

Dobrý den Vam prajem. Moja dcerka má presne mesiac od narodenia. Do 2. Tyzdnov kakala každý den potom však prestala kakat každý den a ked sa nevykakala 8. Den pomohla som jej sa vykakat teplomerom. Stolicu mala hustejsiu a tmavozelenu. Povedala som to doktorke a ta vravela ze u plne dojceneho babatka je to v poriadku nekakat aj 2 tyzdne. Dnes je to druhý den zas kedy nekakala davam jej aj harmancekovy cajik vraj to je dobre na zriedenie stolice. Dojcim ju kedykolvek začne plakat na zaciatku ide mliecko prudom a ona spokojne papa avšak po 5 inutach na prsniku začne zaspavat a cicia na prázdno. Mám ju dokrmovat umelym mliekom a tým by sa možno vyriesil aj problém so stolicou? Dakujem velmi pekne.

Milá Paula,

umelé mlieko naozaj nie je riešením tejto situácie. V tomto veku bábätka môže byť nekakanie úplne normálne - a to vtedy, ak bábätko skutočne dobre pije, dobre priberá, je spokojné a nemá iné problémy, tak nekakanie aj veľmi dlhú dobu, aj 20 - 30 dní (teda aj viac než dva týždne), môže byť normálne.  Konzistencia stolice môže byť hustá, kašovitá, nemala by byť formovaná, ak je výlučne dojčené, farba takisto môže byť rozličná. Toto nie je dôvod pre obavy. Je potrebné prijať ako fakt, že dobre priberajúce, dobre dojčené bábätko môže kakať vo veľmi dlhých intervaloch a toto si nevyžaduje žiadny zásah ani riešenie. Je to tak v poriadku.

Ak je všetko ostatné s dojčením v poriadku, tak sa nekakaním netrápte, nedávajte jej čajík, teplomer ani rektálnu rúrku, nepomáhajte sa jej vykakať sa.  Nie je to potrebné, pretože ide o normálny stav.

Bábätko v tomto veku nemá dostávať čajík. Dostatočné dojčenie dokáže zabezpečiť dostatočný príjem tekutín. Neexistujú vedecké dôkazy pre podávanie vody výlučne dojčeným deťom, pre výlučné dojčenie bez pridania iných tekutín a potravy existujú vedecky podložené dôvody. Zvlášť, ak bábätko dostáva akékoľvek tekutiny mimo prsníka fľašou, je dôležité urobiť kroky, ktoré pomôžu, aby sa znova prisávalo správne k prsníku. 

Dokrmovanie umelým mliekom zmení situáciu s vylučovaním stolice, pretože jedným z rizík používania umelého mlieka je zmena stolice a zápcha. Navyše umelé mlieko nie je prvou možnosťou pri riešení akýchkoľvek problémov s dojčením. Či vaše bábätko potrebuje začať pri dojčení získavať viac mlieka, nie je možné z vašej otázky posúdiť. Ak máte v tomto smere pochybnosti, odporúčame vám kontaktovať poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Ak by sa ukázalo, že je potrebné zlepšiť dojčenie, potom je dôležité urobiť v kontakte s poradkyňou tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčanie prsníka je účinný spôsob, ako pomôcť bábätku získavať viac mlieka a zabrániť tomu, aby sa neskôr počas dojčenia neodpájalo a neprestávalo piť. Bábätká nie sú lenivé. Navyše bábätká vôbec na prsníku nezískavajú mlieko tým, že „sajú“, „ťahajú“, ako sa to často nesprávne hovorí. Bábätko sa musí správne prisať a keď je správne prisaté, stimuluje matku, aby svaly v prsníku vystrekovali mlieko do pusinky bábätka. Preto kľúčom k riešeniu tejto situácie je zlepšiť prisatie bábätka a stláčať prsník, keď prestáva piť. Ak budú získavať mlieko, ostanú na prsníku. Ak sa tok mlieka spomalí a nie sú schopné ho regulovať, buď zaspia (novorodenci) alebo v staršom veku sa odťahujú od prsníka, hnevajú sa, plačú.

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne prechodne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) V situácii, kedy treba zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka, stojí za to zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Nechajte bábätko výdatne vyspinkať v kontakte s vami. Nebuďte ho. Keď sa poriadne vyspí, pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník v kontakte s poradkyňou pri dojčení, tak aby ste umožnili, že sa bábätko skutočne výdatne napije – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Stolica babatka