Miminko nemá hlad

Lucie    05.10.2016, 07:13

Dobrý den, mám 2 měsíční dceru (narodila se o 1,5 měsíce dřív, jsou jí tedy 3 týdny od plánovaného termínu porodu), která byla od narození krmená UM a odstříkaným MM. Avšak už asi 5 dní ji plně kojím (s podporou laktační poradkyně), první den pila krásně 90-100 ml, což by při její váze 4,2 kg bylo plně dostačující. Už ale asi 3-4 dny pije kolem 60 ml, často jen i 30 ml. Mlíka mám dost (odsavačkou poté ještě odstříkám), zkoušela jsem cévku u prsu (kvůli zvýšení toku), ale to se mi zalykala a odmítala. Ze zoufalství jsem párkrát dala i savičku s UM, ale to vypila zase jen 20-30 ml a dost. Tváří se spokojeně, usíná u prsu či po položení do postýlky (dříve jsem ji musela dlouze uspávat), plínky má počůrané (ale ne tolik jako dřív), hlady nebrečí. Četla jsem však, že by miminko mělo vypít 1/6 své váhy, což nyní absolutně nesplňuje. Bojím se, že je něco v nepořádku. Poradíte mi prosím?

Milá Lucie,

z vašej otázky nie je zrejmé, či túto situáciu riešite s poradkyňou pri dojčení o. z. MAMILA. Ak to tak nie je, prosím obráťte sa na poradkyňu z tohto zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože na otázky, ktoré sa pýtate, dá najlepšiu odpoveď pozorovanie dojčenia. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Pozorovanie dojčenia a toho, akým spôsobom bábätko pije a správa sa pri dojčení, má omnoho väčšiu výpovednú hodnotu, než prevažovanie bábätka pred dojčením a po dojčení. Samotné váženie je pomerne nepresný ukazovateľ – štúdie ukazujú, že výsledky váženia sa môžu oproti reálnemu príjmu mlieka líšiť až o 30 ml nahor aj nadol a navyše – váženie predpokladá, že dojčenie znamená pre bábätko len príjem mlieka. Bábätká sa dojčia pre množstvo rôznych iných dôvodov, okrem iného pre reguláciu telesných funkcií a neexistuje nič, ako „štandardné“ dojčenie, „štandardné množstvo materského mlieka“, ktoré má dieťa vypiť pri každom dojčení. Ak sa bábätko váži pred dojčením a po dojčením, znamená to tiež, že sa dostáva na prsník až po tom, čo už signalizovalo potrebu dojčenia a ešte strávi nejaký čas vážením. Mnohé bábätká už následne nie sú pripravené na prisatie, ak museli nejakú dobu čakať a prisávajú sa nesprávne, čo spôsobuje, že vypijú menej mlieka. Takisto váženie po dojčení môže komplikovať starostlivosť o bábätko, pretože ak napr. bábätko pri dojčení zaspí, pri vážení sa často znova zobudí a môže byť problém ho upokojiť. Váženie pred a po dojčení nie je užitočná praktika a keď vás poradkyňa naučí rozlíšiť pitie, bude úplne stačiť pozorovať bábätko priamo pri dojčení, aby ste vedeli, či vypilo dosť.
Z vašej otázky je tiež dôležité pozrieť sa na to, ako je bábätko pri dojčení prisaté a ako dostatočne dokáže získavať materské mlieko z prsníka, pretože ak hovoríte, že je možné, že bábätko začalo prijímať nedostatočné množstvá mlieka a k tomu pozorujete, že po dojčení odstriekate ešte pomerne veľa mlieka – potom sa pri dojčení deje niečo, kvôli čomu bábätko nezíska mlieko, ktoré je v prsníku dostupné. Preto vám odporúčame túto situáciu skonzultovať s poradkyňou pri dojčení, s ktorou by ste mali urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, kedy bábätko nezískava všetko dostupné mlieko v prsníku.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Stretnite sa čo najskôr s poradkyňou, aby ste nemuseli v tejto situácii skúšať fľašu, ak vám cievka nefungovala. Je potrebné odlíšiť, čo sa vlastne deje, či bábätko skutočne potrebuje získavať viac mlieka a urobiť kroky vymenované v predošlých bodoch, aby viac mlieka získavalo, ak by to bolo potrebné.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Miminko nemá hlad