Zaspatie na prsniku a odgrgnutie

Maria    10.02.2017, 10:51

Dobry den,mam 4tyzdnoveho syna,ktory mi skoro stale zaspi pri kojeni (len vo vynimocnej situacii nie). Ked ho chcem dat potom odgrgnut (z leziacej polohy si ho zdvihnem na svoje rameno),zobudi sa mi a chce opat cucat.Moja otazka znie - mam ho po zaspani na prsniku davat este odgrgnut?Ci by stacilo,ak spinka na boku?A je vobec v poriadku,ak mi syn zaspava pri kojeni?dakujem

Milá Maria,

je úplne normálne, že bábätko zaspí  na prsníku – toto je jedna z funkcií dojčenia. Je dôležité, aby bábätko malo možnosť zaspávať na prsníku (ak sa počas dňa pri dojčení aj výdatne napije) a ak má bábätko túto možnosť, zvyšuje to šance, že dojčenie bude pokračovať bez problémov a jednoducho ďalej. Je možné spojiť potrebu bábätka zaspávať na prsníku s nosením, pri ktorom môžete počas dojčenia a následného spánku na prsníku mať vy voľné ruky. Pozrite si napr. tieto videá, ktoré vám ukážu, ako sa dá naviazať bábätko do šatky tak, aby ste mali voľné ruky pri dojčení:

https://www.youtube.com/watch?v=1N5TxaLWxtE&t=8s

https://www.youtube.com/watch?v=7LIqMdFb2JE&t=1s

Dávajte bábätko odgrgnúť len, ak si to skutočne vyžaduje, lebo často práve snaha o odgrgnutie bábätko zobudí, keď zaspáva, čo môže byť potom problematické z hľadiska opätovného zaspania.

Rutinné odgrgnutie nie je potrebné, ani nie je prevenciou grckania alebo udusenia sa – prevenciou je naopak práve to, že bábätko ostane počas spánku v kontakte s matkou, ktorá ho má pod dohľadom.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zaspatie na prsniku a odgrgnutie