Dojčenie v lete

Potrebuje v horúcich dňoch výlučne dojčené bábätko tekutiny navyše? Môže sa dojčiaca žena kúpať v bazéne? Môže pokračovať v dojčení pri ochorení tráviaceho traktu, napríklad salmonelóze? 

Tekutiny

Výlučne dojčené bábätko (približne do 6. mesiacov)Dobre dojčené a dobre priberajúce bábätko počas prvých 6 mesiacov výlučného dojčenia nepotrebuje žiadne iné tekutiny okrem materského mlieka.

A to ani v prípade, že počas tohto obdobia nastane obdobie horúčav alebo v prípade, že bábätko trpí horúčkou pri nejakom ochorení. Dojčenie dostatočne dopĺňa potrebu tekutín, a to aj v horúcom lete.
Materské mlieko je pre výlučne dojčené dieťatko omnoho vhodnejšie ako voda, pretože zároveň obsahuje množstvo ďalších látok (vitamíny, minerálne látky, rastové faktory imunitné látky, protilátky a stovky ďalších) a práve tie správne cukry, ktoré podporujú zdravie a rozvoj celého organizmu. Nie je správne dieťatko o tieto látky ochudobniť, a to aj preto, že:

  • materské mlieko bez ohľadu na teploty vonku má byť jedinou potravinou, ktorú výlučne dojčené dieťa dostáva
  • pre výlučné dojčenie bez pridania iných tekutín a potravy existujú vedecky podložené dôvody
  • kŕmenie výlučne dojčeného dieťatka mimo prsníka (napr. podanie vody či čaju vo fľaši) prináša potenciálne riziká pre tvorbu mlieka a pre dojčenie ako také
  • dostatočné dojčenie dokáže zabezpečiť dostatočný príjem tekutín
  • neexistujú vedecké dôkazy pre podávanie vody výlučne dojčeným deťom bez ohľadu na teploty vonku
  • výlučne dojčené dieťa nie je to isté ako dospelý človek, navyše cukry, ktoré materské mlieko obsahuje, nie sú tie, ktoré si bežný človek predstaví, keď si predstaví pitie sladeného nápoja. Toto sú cukry, ktoré sú nevyhnutné pre rozvoj mozgu a celého organizmu dieťaťa.
  • nie je vhodné výlučne dojčené dieťa ochudobňovať o jedinečné živiny, ktoré dostane v materskom mlieku, tým, že by dostávalo vodu
  • materské mlieko z veľkej časti predstavuje práve voda
  • pár lyžičiek prevarenej vody, ktorá sa pri vysokých teplotách vonku často odporúča, bábätko nezachráni pred dehydratáciou, dobre dojčené dieťa dokáže z prsníka vypiť oveľa viac ako len „pár lyžičiek" vody

V teplých dňoch je teda úlohou matky zabezpečiť, aby bábätko dostatočne často a dostatočne výdatne pilo z prsníka. Vtedy materské mlieko pokryje potrebu tekutín rovnako ako aj potrebu všetkých ostatných látok.

Staršie bábätká, po skončení výlučného dojčenia: 6-mesačné bábätko, ktoré začína s jedlom, sa papať a piť ešte len učí. A nenaučí sa to okamžite zo dňa na deň. Mnoho bábätiek potrebuje veľa času a nie je kam sa ponáhľať. Výdatné, dostatočné dojčenie pokrýva potrebu tekutín bábätka.

Veľa detí v tomto období pije popri dojčení málo. Nenúťte dieťa piť. Pitie mu ponúkajte, ale nemusíte čakať, že vypije viac ako pár hltov. Ponúkajte mu piť často a nemusíte to nijako merať ani časovať. Udržte dojčenie na rovnakej úrovni ako doposiaľ. Materské mlieko tvorí z veľkej časti práve voda, takže ak dojčíte dieťatko na požiadanie, pokrývate jeho potrebu tekutín tým najvhodnejším spôsobom.

V domácich podmienkach je najspoľahlivejším ukazovateľom dehydratácie cikanie - môžete sledovať množstvo moču a jeho farbu. Všetko je v poriadku, ak je moč priesvitný (nie žltý či tmavožltý) a ak dieťatko ciká dostatočné množstvo. Ak nie, ponúknite dieťaťu dojčenie, prípadne mu môžete robiť aj redšie jedlo. 

Hnačka a vracanie

Základný princíp pri infekčných chorobách matky, ktorý v drvivej väčšine platí, znie, že človek je infekčný už niekoľko dní pred tým, než vôbec vie, že je chorý. Preto, keď už zistí, že je chorý, tak je relatívne neskoro robiť nejaké opatrenia, a v prípade dojčiacej matky je najlepším opatrením pokračovať v dojčení, pretože keď už matka zistí, že je chorá, tak sa v jej mlieku nachádzajú protilátky, ktoré bábätku pomáhajú, aby neochorelo alebo aby choroba prebehla bez nejakých zjavných príznakov alebo aby mala miernejší priebeh. Stretnúť sa s chorobami v čase, keď dojčenie poskytuje takúto výhodu a pomoc, je tým najlepším spôsobom, ako môže bábätko získavať imunitu.

To isté platí, ak má matka salmonelózu či otravu jedlom - je dôležité pokračovať v dojčení. Zároveň pri salmonelóze a podobne musí matka dbať na hygienu rúk a hygienu pri príprave jedla, pretože toto je najpravdepodobnejší spôsob nákazy dieťaťa.

Vo všeobecnosti - najhorší čas pre ukončenie či prerušenie dojčenia je čas, keď sú matka či dieťa choré. V takom prípade to totiž znamená odobrať dieťaťu protilátky, imunitné faktory a iné látky, ktorými mu dojčenie pomáha zostať zdravým alebo urýchľuje uzdravenie.

Aj počas hnačiek aj vracania (matky či dieťaťa) je teda dôležité pokračovať v dojčení. Hnačky a zvracanie, by nemali spôsobiť zníženie tvorby mlieka, ani ak matka stráca rýchlo tekutiny. Zníženie tvorby mlieka je však niekedy možné, ak matka má súčasne vysoké teploty. Zároveň však väčšinou matka nepotrebuje urobiť nič iné len pokračovať v dojčení a o chvíľu sa budecítiť lepšie a všetko sa vráti do normálu.

Prečítajte si tiež náš článok o tom, ako dojčiť bábätko, ktoré má hnačku alebo vracia. 

Kúpanie

Z hľadiska dojčenia nie je jediný dôvod, prečo by sa dojčiaca matka nemohla kúpať v bazéne, prírodnom jazere či na termálnom kúpalisku alebo v mori. Po kúpaní nie je potrebné prsníky nijako dezinfikovať či ošetrovať. Chladná voda nesúvisí s tvorbou mlieka ani za bežných okolností nepredstavuje problém pre prsníky.

Z hľadiska hygieny dojčenie nie je problém, bradavka, ktorá strieka mlieko, ho strieka v zadnej časti úst bábätka a bábätko mlieko následne prehĺta. Navyše napríklad dojčené aj nedojčené bábätká môžu pri plávaní v bazéne grckať trochu mlieka (materského alebo umelého) alebo vypľúvať sliny, čo nikto nerieši.

Opaľovanie

Takisto z hľadiska dojčenia nie je problém, aby sa matka opaľovala, či už vonku alebo v soláriu.

Dojčiace matky môžu používať opaľovacie krémy, rovnako ako aj inú kozmetiku.

Dovolenka a menštruácia

Niektoré ženy sa pýtajú, či môžu pri dojčení užívať rôzne lieky na posunutie menštruácie. Prečítajte si odpovede z poradne na túto tému:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=3468
https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=3481

Prajeme vám príjemné leto!

Mamila.sk > Články o dojčení > Dojčenie v lete