Môze sa 18 mesacne babatko odstavit samo od kojenia?

Karin    18.01.2024, 09:43

Dobry den potrebovala by som poradit. Mám 18 mesacnu dcerku ktoru kojim od narodenia doteraz mi pekne papala mlieko zvykla pred spanim v noci 1-2 krat a rano. Teraz posledne 3 dni mi pomali zacala odmietat mlieko najprv len z jedneho prsnika mi papala potom uz pred spanim nie len v noci a trochu rano a teraz uz vobec nechce papat. Ked mi zacala.odmietat tam ked potiahla tak mi zacala ukazovat do pusinky ze ju tam boli nieco tak si myslim ze asi zubky jej idu este nejake, ale teraz aj ked jej poviem aby skusila si dat nechce boji sa aby ju to nebolelo. Čo mam robit aby som si udrzala este mlieko ked nechce teraz mi papat? Moze byt ze sa aj sama odstavuje s takymto spôsobom od mliečka? Rada by som ju kojila az do 2 rokov.

Milá Karin,

ak sa takto správa dieťatko v tomto veku, reaguje na tok mlieka, ktorý vníma ako znížený. Takáto situácia nepredstavuje prirodzené odstavenie a je možné urobiť kroky, aby sa dieťatko k dojčeniu vrátilo. Dojčenie trvá typicky 3 – 5 rokov. Obsah niektorých látok v materskom mlieku sa práve po 1,5 roku života dieťatka v materskom mlieku zvyšuje, napríklad množstvo lyzozýmu významne stúpa práve v tomto veku, čo súvisí s tým, že dieťatko v tomto veku je už motoricky schopné samo sa pohybovať a potrebuje intenzívnejšiu ochranu pred infekciami. Lyzozým je látka, ktorá zvyšuje imunitu slizníc dieťaťa. Telo matky teda počíta s tým, že dieťa bude dojčené aj po 18 mesiaci ďalej.

Tvorba mlieka a to, koľko mlieka získava dieťatko pri dojčení z prsníka, je jedným faktorom, ktorý rozhoduje o celkovej dĺžke dojčenia. Ak sa tvorba mlieka zníži, aj pri väčšom dieťatku to môže viesť k tomu, že začne dojčenie odmietať. Rovnako, ako by sa to udialo pri napríklad polročnom bábätku alebo ročnom dieťatku. A rovnako ako pri menšom bábätku, aj teraz je možné urobiť kroky, aby sa situácia zmenila a dieťatko sa k dojčeniu vrátilo.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál, ktorý vám odporúčame podrobne si preštudovať a prejsť osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ktorá by vám poskytla ďalšie odporúčania šité na mieru vašej konkrétnej situácii a tiež podľa toho, ako by sa situácia ďalej vyvíjala, by vám odporúčala ďalšie kroky, ako postupovať.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Má tiež zmysel prejsť spoločne s laktačnou poradkyňou možné faktory, ktoré mohli znižovať tvorbu mlieka v poslednom období a ktoré vymenúvame v týchto článkoch:

https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Ak by sa teraz dieťatko vôbec neprisávalo alebo by vznikali veľké intervaly medzi dojčeniami, má zmysel prechodne si mlieko odstriekavať alebo odsávať, aby sa zvýšila tvorba mlieka. Ak sa totiž rozhodne zvýšiť tvorbu mlieka pomocou byliniek, ako odporúčame vyššie, je kľúčové, aby sa užívanie byliniek spojilo aj s odberom mlieka z prsníka, či už pri dojčení alebo ak by sa dieťatko odmietalo dojčiť, tak do času, kým sa začne prisávať, pomocou odstriekavania či odsávania mlieka. Toto mlieko môžete dieťatku podať do jedla alebo pohárikom.

Môžete tiež využiť tieto tipy, ktoré sa ukazujú často ako úspešné pri snahe prilákať väčšie dieťatko späť k dojčeniu a to sú:

- prítomnosť iného dojčeného dieťatka ako príklad, navštívte napríklad podpornú skupinu dojčenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

- trpezlivosť a humor

- čas, keď sa dieťatko zobúdza, zaspáva, spí veľmi ľahkým spánkom

- čas, keď má dobrú náladu a ochotu skúšať

- rozprávanie rozprávok, ukazovanie dojčiacich sa zvieratiek, detí, bábätiek

- dojčenie ponúkajte, ale nevnucujte

- využite neobvyklé situácie ako napríklad spoločné kúpanie

- prestaňte používať fľašku, ak sa to dá, toto môže tiež pomôcť prisatiu, tekutiny dieťatku podávajte z otvoreného pohárika

- nevzdávajte to po prvých pár razoch, chce to veľa času

- využite poznanie svojho dieťatka na to, čo by mu mohlo najviac pomôcť na to, aby sa prisalo

- prečítajte si spolu knižky, v ktorých budú obrázky dojčených detí, napríklad aj našu knihu Praktický návod na dojčenie: https://www.mamila.sk/shop/knihy/1-prakticky-navod-na-dojcenie-v-slovencine.html, alebo detské knižky so zvieratkami, ktoré sa dojčia, dokonca sme zažili, že staršie dieťatko sa začalo znova dojčiť po tom, čo sa hralo s týmito magnetkami dojčiacich sa zvieratiek: https://shop.mamila.sk/podpora-dojcenia/magnetky-dojcenie-nas-bavi-a-zvieratka-tiez.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Môze sa 18 mesacne babatko odstavit samo od kojenia?