Problémy s kojením u 6ti měsíčního miminka

Petra Polikva    21.01.2024, 15:42

Dobry den. Prosím o radu. Své první dvě holcicky jsem kojila do třech let, s kojením problem nebyl, teď u tretatka syna (čerstvé půlroční miminko) to tak hladce bohužel nejde. Začalo to na konci druhého měsíce a trva to stále. Syn se prakticky nechce kojit v bdelem stavu, pomáhá pouze unosit do zklidnění, ale ideálně uspat, položit a poté až nakojit. Kojení v nositku/satku odmítá. Raději si dumla palec ???? . Zkoušela jsem samozřejmě i ve chvílích dumlani palce nabízet, ale spis ho to naštve. Je teď už přeci jen větší, závadím prikrmy, i když má zájem a ochutnáva vše, co je mu nabídnuto, 5 - 10 lzicek plus kousky zeleniny na páře (konci rozdrcena pod stolem) mi přijde, ze mu stačit nemůžou. Zkoušela jsem to nechávat na něm, byl schopny se nekojit i 6 hodin během dne a pak měl tedy i malý přírůstek na váze, pouze 100 g za měsíc. Po zrušení prochazek a aktivit se staršími dětmi naopak přibral teď v 6ti měsících 100 g za týden. Z dlouhodobého hlediska je to pro me neuchopitelne vzhledem ke starším dětem, ale i mému duševnímu zdraví. Mate prosím nějaký nápad, radu, jak na neho? Nejsem nadšena ani z cumlani palce, dudlík nabízím pouze v krajní nouzi, tedy v autě nebo při neplánovaně delší procházce (max. dvakrát do týdne), ale doma ho i tak odmítá. Moc děkuji za případne postřehy.

Milá Petra,

ak sa bábätká takto správajú, typicky je to preto, že reagujú na tok mlieka, ktorý vnímajú ako nedostatočný. Aj preto sa tieto bábätká prisávajú v polospánku, keď si až tak veľmi neuvedomujú, že sa vlastne dojčia. Mnohé z týchto detí si okrem nespokojného správania pri dojčení začnú cmúľať palček alebo pästičku. Ak nie je tok mlieka dostatočný a bábätko nepije dostatočne, mnohé bábätká si nahrádzajú satie na prsníku satím pästičky alebo palčeka. Je pre ne typické, že sa odťahujú pri dojčení, a následne si dajú do pusinky pästičku.

V tejto situácii vám odporúčame čo najskôr sa skontaktovať s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste mohli urobiť kroky, ktoré pomôžu bábätku začať vnímať dojčenie ako príjemné a medzičasom, aby začalo získavať potrebnú výživu. Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Vylúčte spoločne s profesionálnou laktačnou poradkyňou v osobnom kontakte ďalšie možné príčiny zníženia tvorby mlieka. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Aj občasné používanie cumlíka môže potenciálne túto situáciu zhoršovať, preto s laktačnou poradkyňou vyhodnoťte, ktoré situácie by bolo možné riešiť iným spôsobom než podaním cumlíka. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Vyhodnoťte spoločne s profesionálnou laktačnou poradkyňou, ako vyzerá situácia po úpravách, ktoré vám odporučí. Bábätku v tejto situácii je možné zvýšiť kalorický príjem jedlom. Zamerajte sa však na kalorické potraviny, medzi ktoré patrí:

- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom, nie ako hlavná zložka jedla, samotná zelenina, či ovocie, neobsahujú dostatok kalórií
- pridávajte do každého jedla olej, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhule



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problémy s kojením u 6ti měsíčního miminka