Videoukážky správneho dojčenia

Názorné ukážky správneho dojčenia, týkajúce sa rozoznania pauzy v brade, správneho prisatia, správnej polohy, toho, ako bábätko prisávať na prsník, a tiež dobrého pitia, si môžete pozrieť na videách dr. Jacka Newmana. Pozrite si tieto videá a potom pozorujte pri pití svoje bábätko, aby ste mohli porovnať, ako pije. Urobiť takéto porovnanie nemusí byť jednoduché a vyžaduje si to skúsenosti, preto neváhajte požiadať o pomoc poradkyňu pri dojčení, ktorú si vyberte z nášho zoznamu.

Video o kontakte koža na kožu bezprostredne po pôrode

aj s hovoreným komentárom

 

Video UNICEF o samoprisatí

 

 Názorné videá dojčenia od dr. Jacka Newmana:

 

1.  Veľmi dobré pitie (Really Good Drinking)

Toto bábätko pije na prsníku veľmi dobre. Pauza v pohybe brady, keď bábätko otvorí ústa na maximum pred tým, než ich zatvorí, poukazuje na to, že sa mu ústočká plnia mliekom. Čím dlhšia pauza je, tým viac mlieka bábätko pije. Preto je zrejmé, že nemá zmysel radiť, aby bábätko napríklad 20 minút (10 minút, 30 minút, akýkoľvek časový údaj). Ak bábätko pije 20 minút tak, ako toto bábätko na jednej strane, môže jednoducho odmietnuť druhú stranu, pretože bude už nakŕmené. Dokonca by sa mohlo nakŕmiť aj za kratší čas, ak bude piť tak ako tu. Porovnajte toto bábätko s bábätkom, ktoré len dudluje (video č. 3). Bábätko, ktoré len dudluje, môže ľahko na prsníku stráviť hodiny a nebude mať dosť. Celá predstava o kŕmení bábätka podľa hodín nedáva žiaden zmysel. Pauzu v brade možno vidieť aj v prvých pár dňoch po pôrode. Pozrite si tie videá dojčenia 2-dňového, 28-hodinového a 10-hodinového bábätka.

K dispozícii sú ďalej tieto videá o dojčení spolu s vysvetľujúcimi textami:
2. Dobré pitie (Good Drinking)

3. Dudlovanie (Nibbling)

4. Ako pije 2-dňové bábätko (2 Day Old)

5. Ako pije 10-hodinové bábätko (10 Hour Old)

6. 28-hodinové bábätko sa prisaje s pomocou (Baby 28 Hours Old Assisted Latching)

7. 28-hodinové bábätko sa prisaje samo, mamička mu pomáha (Baby 28 Hours Old, Baby-Led Mother-Guided Latching)

8. Bábätko sa prisaje samo, mamička mu pomôže vo vzpriamenej polohe na ľavý prsník (Baby-Led Mother-Guided Started Upright Left Breast, Latches)

9. 4-dňové bábätko po podstrihnutí prirastenej uzdičky pije so stláčaním prsníka (4 Day Old After Tongue-tie Release With Compressions)

10. Zavádzanie laktačnej pomôcky (Inserting Lactation Aid)

11. Neprisávajúce sa bábätko - kŕmenie po prste na to, aby sa prisalo (Not Yet Latching, Finger Feed to Latch)

12. Kŕmenie neprisávajúceho sa bábätka pohárikom (Cup Feeding)

13. Rozdiel medzi správnym a nesprávnym prisatím (Squeezing the Nipple Demostrating Difference Between Poor Latch) - uvidíte, koľko mlieka tečie, ak sa bábätko prisaje len na bradavku, na rozdiel od toho, keď sa prisaje hlbšie a lepšie). Keď sa bábätko prisaje len na bradavku, získava len veľmi málo mlieka. Keď sa prisaje tam, kde má, mlieko tečie rýchlo.

14. Bábätko sa mrví a ťahá bradavku (Jiggling and Pulling) - Toto bábätko je staršie, asi 3 – 4 mesačné, a matke sa znížila tvorba mlieka. Prečítajte si informačný materiál o tom, ako zvýšiť tvorbu mlieka pri slabom priberaní, kde nájdete dôvody, pre ktoré môže zníženie tvorby mlieka nastať. Niektoré dôvody pre to, že sa tvorba mlieka znížila, sú, že matka začala užívať hormonálnu antikoncepciu (vrátane vnútromaternicového telieska vylučujúceho hormóny či vaginálneho krúžku) alebo že matka „sa drží pravidla“, že má dojčiť z jedného prsníka pri jednom dojčení miesto toho, aby nechala bábätko „dopiť“ jednu stranu a potom ponúkla druhú. Ale najčastejší dôvod je ten, ktorý je v materiály uvedený ako „Tento dôvod (č. 11) si vyžaduje podrobnejšie vysvetlenie“.
Bábätko sa mrví a nie je na prsníku spokojné, pretože je tok mlieka pomalý. Všimnite si, že takmer na prsníku nepije (veľmi málo páuz, pozrite si video Veľmi dobré pitie a Dobré pitie), aj keď mu je ťažké vidieť bradu.
Hovorí sa, že toto správanie nastáva pri nadmerne rýchlom toku mlieka, ale pri pozorovaní brady je možné vidieť, že toto správanie spôsobuje príliš pomalý tok mlieka. Bábätká sa od prsníka odťahujú častejšie pre pomalý tok mlieka než pre „príliš rýchly“ tok mlieka.
Treba vedieť, že ak sa bábätku začne dávať fľaška, môže to rýchlo vyústiť v tom, že sa začne odmietať prisávať.

15. Podstrihnutie prirastenej uzdičky pod jazykom (Tongue-tie Release) - tuhá uzdička pod jazykom môže predstavovať problém pre prisávanie a pre matku bolestivé bradavky. Je to jednoduchý a rýchly výkon, ktorý môže znamenať podstatný rozdiel pre úspech v dojčení. Výskum, ktorý podstrihnutie uzdičky podporuje, je presvedčivý.

16. Vazospazmus, ktorý začína byť znovu ružový (Vasospasm Turns Pink) - jeden zo syndrómov, ktorý sa prejavuje bolesťou bradavky v čase, keď bradavka po skončení dojčenia zbelie a keď sa potom znovu vracia k pôvodnej ružovej farbe. Bradavky tejto matky zbelejú po skončení dojčenia. Nejakú dobu zostanú zblednuté a potom znovu zružovejú. Túto zmeny farby niekedy sprevádza pulzujúca a páliaca bolesť v bradavkách. Často sa to stáva pre zlé prisatie, príp. kandidózu.
 

Mamila.sk > Pre matky > Názorné ukážky správneho dojčenia