Odnauceni kojení přes savicku

Andrea    07.09.2022, 09:26

Holcicka, 2tydny stará Krmim z prsu přes savicku, ted přechod ke kloboucku. Nekdy dokrmuji odstriknutym mlékem. Mam citlivé a bolestivé pradavky. V porodnici mi doporucili kvuli citlivým bradavkam kojit přes savicku. Mala nechtěla probírat. Od te doby kojim přes savicku. Snažím se druhým dnesm malou odnaucit kojit přes savicku. Na přímo to nejde. Vyžaduje savicku nebo kloboucek. Nevi si rady s přímým kontaktem na bradavku. Prosim o radu jakou metodou ji odnaucit tento zlozvyk. Dekuji. Andrea

Milá Andreo,

v tejto situácii je možné urobiť veľa preto, aby sa začalo bábätko dojčiť výlučne z prsníka a aby dokázalo získavať dostatok mlieka. Vaše bábätko je maličké, je veľká šanca, že s uplatnením správnych postupov sa to podarí. Veľkosť vašich prsníkov či bradaviek alebo ich tvar nie je dôvodom pre používanie klobúčikov. Existujú postupy, ako pomôcť začať sa prisávať bábätku, ktoré teraz prsník odmieta. Rovnako klobúčiky nepredstavujú riešenie bolestivých bradaviek. Existujú postupy, ako pomôcť vášmu bábätku začať sa prisávať a zmierniť alebo úplne odstrániť bolesť pri prisávaní a dojčení. Medzičasom je v prípade, že už máte bolestivé bradavky, potrebné začať bradavky účinne liečiť. O tomto, ako aj o postupoch, ako pomôcť bábätku začať sa prisávať na prsník, vám odporúčame porozprávať sa osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Poradkyňa vám pomôže prestať používať savičku aj klobúčiky a pomôže vám s tým, aby sa bábätko začalo prisávať k prsníku bez klobúčikov a aby na prsníku bolo motivované po prisatí aj ostať. Je dôležité urobiť všetky možné kroky pre to, aby ste nemuseli klobúčiky používať. Klobúčiky nie sú pre dojčenie užitočná pomôcka, práve naopak. Z dlhodobého hľadiska spôsobujú problémy. Klobúčiky patria do kategórie umelých náhrad prsníka. Nie sú vhodné ani pri poranených bradavkách, ani pri "plochých" či "vpáčených" bradavkách v situácii, kedy sa bábätko neprisáva. Obe situácie – aj bolestivé bradavky, aj bábätko, ktoré sa bez klobúčikov odmieta prisať - majú iné riešenia, ktoré z dlhodobého hľadiska pomáhajú udržať dojčenie. Po začatí používania klobúčikov, nie je jednoduché sa ich zbaviť, dieťa, ktorého mamička používa klobúčiky, môže prsník odmietať, pretože klobúčiky znižujú tvorbu mlieka. Bábätko, ktoré po prisatí nezískava dostatočný tok mlieka, môže predčasne zaspávať alebo sa od prsníka odťahovať, prípadne sať bez pitia. Bábätká nie sú „lenivé“. Bábätká získavajú mlieko tým, že sú správne prisaté, vtedy matkin prsník strieka mlieko do úst bábätka a ony ho prehĺtajú. Bábätká v skutočnosti z prsníka nezískavajú mlieko „ťahaním“, „satím“. Ak vaše bábätko na prsníku saje bez pitia, je to preto, že v skutočnosti sa dieťa na klobúčiku totiž na prsník neprisáva. To má za následok aj to, že používanie klobúčika z dlhodobého hľadiska znižuje tvorbu mlieka. Dlhodobo dojčiť s klobúčikom nie je zaručené a väčšinou sa to podarí iba ženám, ktoré majú veľmi vysokú tvorbu mlieka, ktorá sa takto vysoká udrží - a toto nie je bežné. Za oveľa častejší je možné považovať scenár, v ktorom sa tvorba mlieka počas používania klobúčikov postupne znižuje do takej miery, že začne byť dokrmovanie potrebné, a to do takej miery, že je možné, že mamička prejde na kŕmenie z fľaše. 

V tejto situácii je možné urobiť veľa pre to, aby sa dojčenie zlepšilo. Laktačná poradkyňa vám ukáže kroky, ako prilákať bábätko k prsníku a ako mu pomôcť týmito krokmi:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Prisávajte bábätko laktačnou pomôckou priamo na prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby ste udržali dobrý tok mlieka a bábätko bolo motivované na prsníku ostať a nehnevalo sa pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Ak by sa stalo, že sa bábätko odmietne prisať k prsníku, do času, kým sa to podarí, je dôležité pre kŕmenie vyhnúť sa použitiu fľaše alebo klobúčika, ale dokrmovať pohárikom:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

Toto vám ukáže laktačná poradkyňa v osobnom kontakte.

3) V tejto situácii je kľúčové, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník spolu s laktačnou pomôckou – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Prejdite s laktačnou poradkyňou možnosti liečby bolestivých bradaviek. Ak momentálne používate krémy alebo maste s obsahom lanolínu, odporúčame vám prestať ich používať, pretože z dlhodobého hľadiska lanolín zhoršuje stav bradaviek. Okrem toho, ak potrebujte pomôcť pri tom, aby ste sa vôbec odvážili bábätko prisať, ak vnímate bolesť ako veľmi silnú, môžete si po celý dať nejaký liek od bolesti - ibuprofen či nejaký podobný liek, presne podľa dávkovania pre dospelých. Toto síce bolesť nevylieči, ale pomôže vám, aby sa dojčenie stalo znesiteľným, a dá vám to čas, aby ste mohli podniknúť ďalšie potrebné kroky.

Všetky tieto kroky je dôležité prejsť s osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou, aby boli pre vás jednoduché a čo najrýchlejšie vám pomohli situáciu zlepšiť.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odnauceni kojení přes savicku