Prečo by ste mali kontaktovať profesionálnu laktačnú poradkyňu?

Mnoho ľudí si myslí, že keď dojčiť chcú a budú sa snažiť, dojčenie pôjde bez problémov. Niekedy však pre úspešné dojčenie treba spraviť viac, než len chcieť.

Keď si v prvých dňoch dojčenia nie sú ženy isté, či je všetko tak, ako má byť, váhajú, či zavolať poradkyni, a hovoria si, že sa to zlepší, keď prídu domov. Potom sa vyskytnú viaceré otázky a neistoty a ženy už o poradenstvo pri dojčení majú veľký záujem, ale nie sú si isté, či ten ich problém skutočne stojí za telefonát. Boja sa obťažovať. Nevedia, kto sa im na druhom konci ozve a ako to bude prebiehať. A tiež veľakrát nevedia, čo už by im niekto vôbec mohol poradiť. Ale poradiť sa skutočne dá, ohľadne dojčenia existuje množstvo postupov, protokolov na riešenie problémov, techník a skúseností, ktoré skutočne nie sú bežne známe. A v prvom rade, niet nad praktickú ukážku správnej polohy a prisatia (niekedy rozhodujú naozaj detaily, ktoré možno postrehnúť a nacvičiť jedine pri osobnom kontakte). Nedajte sa odradiť tým, že na internete či v časopisoch sa opakovane vyskytujú riešenia, ktoré ste už vyskúšali a nepomohli vám.

Úplne najvhodnejšie je obrátiť sa na profesionálnu laktačnú poradkyňu ešte počas tehotenstva, stretnúť sa s ňou a pripraviť sa na dojčenie ešte pred tým, než sa bábätko narodí – môžete sa dozvedieť, čo už počas pôrodu ovplyvňuje dojčenie, o tom, ako možno dosiahnuť, aby sa bábätko hneď po pôrode samo prisalo, o tom, ako má dojčenie vyzerať v prvých dvoch hodinách po pôrode a ako bez váženia spoznať, koľko mlieka bábätko vypilo.

Potom je dobré obrátiť sa na profesionálnu laktačnú poradkyňu čo najskôr po pôrode, ešte pred tým, než sa vyskytnú akékoľvek problémy, aby sa predišlo naliatiu prsníkov, aby bolo dojčenie v prvom a v druhom dni čo najintenzívnejšie a aby bábätko počas prvých 48 hodín získalo čo najväčšie množstvo mlieka. Rovnako je dobré skontaktovať poradkyňu okamžite po príchode z pôrodnice a mimoriadne je dôležitý kontakt s poradkyňou v prvom mesiaci života bábätka a potom pri akýchkoľvek problémoch či míľnikoch, ktoré sa v živote matky a bábätka vyskytujú, obzvlášť v 4. a 6. mesiaci a okolo prvého roka, aby sa predišlo predčasnému odstaveniu.

S profesionálnou laktačnou poradkyňou sa môžete tiež pravidelne stretávať na podporných skupinách dojčenia, na ktorých sa stretnete s ďalšími ženami a budete sa vzájomne podporovať v dojčení a dôležitých otázkach materstva.

Zoznam profesionálnych laktačných poradkýň, ktoré môžete kontaktovať »

Ako vyzerá laktačné poradenstvo?

Ak uvažujete nad tým, že by ste sa chceli stretnúť s poradkyňou a sedíte pri telefóne, zdvíhate mobil, vyťukávate číslo a nakoniec bez zavolania mobil odkladáte, naberte odvahu a zavolajte. Ozve sa vám poradkyňa, väčšinou tiež matka, ktorá vám rada pomôže. Ak chcete viac než len uistenie, že všetko robíte dobre, najlepšie bude, ak sa s poradkyňou čo najskôr osobne stretnete. Mnohé profesionálne laktačné poradkyne poskytujú poradenstvo bez nároku na odmenu. Ak si zo zoznamu vyberiete poradkyňu, ktorá robí poradenstvo za poplatok, bude to uvedené pri jej mene a vtedy sa vopred dohodnite na honorári za jej prácu.

Aké problémy riešia profesionálne laktačné poradkyne?

Profesionálne laktačné poradkyne sa zaoberajú dvoma oblasťami:

 1. Podporujú ženy počas dojčenia – môžete sa na poradkyne obracať v tehotenstve, ihneď po pôrode, či kedykoľvek neskôr, či už máte maličké bábätko alebo väčšie dieťa. Poskytujú podporu pri dlhodobom dojčení. Pri rozhovore s poradkyňou môžete chcieť získať len uistenie, že to robíte dobre, môžete požiadať o podporu, keď ste veľmi vyčerpaná, keď vám navrhujú umelú výživu či predčasné zavádzanie príkrmov, keď už máte pocit, že všetci chcú, aby ste dieťa odstavili; keď ste vy či dieťatko choré; keď si len chcete niečo overiť alebo keď už máte dojčenia plné zuby.
 2. Riešia konkrétne problémy či otázky počas dojčenia, najmä keď ide o:
 • ukázanie správnej polohy, prisatia a potvrdenie toho, či bábätko prijíma dostatok mlieka
 • bábätká, ktoré pri dojčení zaspávajú
 • bábätká, ktoré sú neustále na prsníku
 • bábätká, ktoré sa neprisávajú
 • bábätká, ktoré potrebujú dokrmovanie laktačnou pomôckou, alebo potrebujú pomoc, aby sa prisali k prsníku
 • bábätká, ktoré sa pri dojčení odťahujú, plačú
 • bábätká, ktoré nepriberajú (od pôrodu alebo po prvých pár mesiacoch)
 • matky, ktoré majú príliš veľa mlieka
 • bábätká, ktoré majú reflux, žltačku, veľa plačú
 • matky, ktoré majú boľavé prsníky či bradavky, naliate prsníky, zápal prsníka, svrbenie bradaviek, ranky na bradavkách, bolesť v prsníku
 • bábätká, ktoré sa narodili predčasne či majú zdravotné problémy
 • matky s dvojčatami a viacerčatami
 • matky, ktoré majú zdravotné problémy
 • matky s adoptovanými bábätkami
 • odstriekavanie mlieka
 • udržanie či zvýšenie tvorby mlieka
 • to, ako má dojčenie pokračovať po 6. mesiaci
 • to, ako má prebiehať odstavovanie

Ako spoznať človeka, ktorý skutočne podporuje dojčenie?

Človeka, ktorý podporuje dojčenie spoznáte veľmi ľahko (len už môže byť ťažšie ho aj nájsť, ale nevzdávajte to, pretože problémy s dojčením sa dajú riešiť). Človek podporujúci dojčenie vám vysvetlí, prečo:

 • pri problémoch s dojčením nestačí len povedať, že máte dojčiť čo najviac, a tým všetky problémy s dojčením zmiznú
 • je dôležité, aby matka dieťa dojčila a nie je to to isté, ako keď kŕmi umelým mliekom
  keď máte boľavé bradavky, tak riešením nie sú klobúčiky
 • dôvod, prečo máte boľavé bradavky, nie je to, že ste bábätko dojčili viac ako napr. 15 minút a že vám dlhým prisatím ničí bradavky
 • ako prvé riešenie pri problémoch s dojčením nie je dokŕmenie bábätka troškou mlieka vo fľaši
 • sa bábätko tým, že dostane glukózu v striekačke, nenaučí dojčiť
 • nie je správne, keď bábätku večer dáte jednu fľašku umelého mlieka na to, aby lepšie spalo
  nestačí, keď budete problémy s dojčením riešiť, až keď už konečne budete doma z pôrodnice
 • má zmysel dojčiť bábätko hneď po pôrode, hoci vás môžu presviedčať, že ste unavená a potrebujete si v prvom rade odpočinúť
 • je nezmysel tvrdiť, že prvé dni po pôrode ešte nemáte bábätko čím kŕmiť, lebo mlieko sa začne tvoriť až na 3. alebo 4. deň
 • nie je vhodné váš problém riešiť umelou výživou, pričom človek podporujúci dojčenie musí vedieť konkrétne poradiť, čo všetko sa dá skúsiť
 • nie je nič zlé na tom, aby napapané bábätko na prsníku zaspalo
 • keď ste vy alebo bábätko choré, netreba prerušiť dojčenie
 • sa dojčenie nemá prerušiť, ak má novorodenec žltačku
 • vadí, keď budete bábätku dávať cumlík
 • má zmysel dojčiť dieťa, aj keď ostatní budú tvrdiť, že dojčenie dieťaťu po roku alebo po dvoch už nič nedáva
 • nie je pravda, že po šiestom mesiaci sa už dieťa nepotrebuje dojčiť v noci, pretože vtedy sa dojčenie už týka „len“ upokojenia, a nie potravy
 • neplatí, že keď bábätko plače, tak je to spôsobené dojčením a keby ste mu dali umelé mlieko, tak by sa viac zasýtilo a prestalo by

A hlavne! Pre posúdenie množstva vypitého mlieka počas dojčenia, správnosti prisatia, správnosti polohy je nesmierne dôležité, aby človek úplne zblízka osobne videl, čo dieťa a matka robia počas jedného celého dojčenia. Pozorovanie dojčenia môže byť kľúčové na to, aby sme mohli s istotou identifikovať problém a pomocou praktického nácviku dojčenia ho pomôcť odstrániť. A taktiež, človek, ktorý skutočne podporuje dojčenie, vníma dojčenie nielen ako potravu pre bábätko, ale ako dej, ktorý má mnoho rozličných aspektov týkajúcich sa fyzického kontaktu, regulácie telesných funkcií, rozvoja telesných orgánov, spánku, zaspávania, psychologických výhod, mentálneho a intelektuálneho vyspievania, odbúravania strachu a neistôt, tvorby vzťahovej väzby a vzájomnej dôvery, komunikácie a podpory zdravia matky a dieťaťa.

Kde hľadať spoľahlivé informácie o dojčení?

Vyznať sa v rôznorodých informáciách o tom, čo je vlastne pri dojčení správne a normálne, nie je vôbec jednoduché. Najlepšie je obrátiť sa na skúsenú poradkyňu z nášho zoznamu.

Nenašli ste v zozname nejakú konkrétnu poradkyňu a chcete si overiť, či táto poradkyňa postupuje podľa postupov o. z. MAMILA a či má platný certifikát profesionálnej laktačnej poradkyne?
Spýtajte sa nás na emailovej adrese dojcenie@mamila.sk, radi vám poskytneme informácie.

Pozrite si názorné ukážky správneho dojčenia.

Podporné skupiny dojčenia

Mnohé profesionálne laktačné poradkyne vedú podporné skupiny dojčenia vo svojich mestách a budú radi, keď sa k nim pridáte. Stretnutia skupín dojčiacich žien  sú určené predovšetkým tehotným ženám a ich partnerom a matkám či otcom s bábätkami ako aj väčšími deťmi a slúžia na výmenu skúseností a vzájomnú podporu pri dojčení.

Upozornenie

Informácie a rady získané na stránke www.mamila.sk alebo emailom od o. z. MAMILA alebo pri osobnom poradenstve od poradkýň osobne či telefonicky alebo emailom nenahrádzajú návštevu lekára či ošetrenie neonatológa, pediatra či iného špecialistu. O. z. MAMILA nepreberá žiadnu zodpovednosť za to, ak sa používatelia stránky či klienti poradkýň neobrátia na príslušného lekára či nemocnicu.

Prispejte na činnosť poradkýň pri dojčení na náš účet č.:2800344839/8330 (FIO banka), IBAN: SK4683300000002800344839, BIC kód/SWIFT: FIOZSKBAXXX

Mamila.sk > Pre matky > Kontaktujte poradkyňu