Dojčenie znižuje výskyt recidív sklerózy multiplex po pôrode

Nová štúdia ukázala, že ženy trpiace sklerózou multiplex dokázali  znížiť riziko recidívy sklerózy multiplex po pôrode tým, že dojčili.

Skleróza multiplex je ochorenie, pri ktorom asi 20 - 30 % žien už v priebehu prvých troch až štyroch mesiacov po pôrode zažije recidívu a neexistuje žiadna úspešná liečba, ktorá by týmto recidívam dokázala preventívne zabrániť. 

Nová štúdia ukázala, že ženy trpiace sklerózou multiplex dokázali znížiť riziko recidívy sklerózy multiplex po pôrode tým, že dojčili.

Štúdia má viaceré limity, napr. aj v tom, že porovnávala skupinu žien, ktoré prevažne dojčili (a občas dokrmovali) oproti skupine žien, ktoré pravidelne svoje deti dokrmovali umelým mliekom. Rozdiel v počte recidív sklerózy multiplex medzi týmito dvoma skupinami tak ukázal, že ženy, ktoré prevažne dojčili, mali výskyt recidív sklerózy multiplex asi o 10 %  nižší.

Navyše, ženy z oboch skupín nedojčili dlhšie ako pár mesiacov a tak v oboch skupinách pomerne rýchlo došlo k návratu menštruácie a obnoveniu plodnosti a aj s návratom sklerózy multiplex.

Je pravdepodobné, že ak by sa porovnávala skupina žien, ktoré výlučne dojčia so skupinou nedojčiacich žien, výsledky by vyšli ešte priaznivejšie pre dojčiace ženy. Je pravdepodobné, že výsledky by vyšli priaznivejšie pre ženy, ktoré dojčia svoje deti na požiadanie, podľa potrieb dieťaťa a zažívajú s tým súvisiacu laktačnú amenoreu - obdobie bez menštruácie a teda aj ovulácie a návratu plodnosti. Dojčenie totiž na dlhú dobu potláča ovuláciu a plodnosť pre veľkú väčšinu žien, ktoré:

  • dojčia výlučne približne 6 mesiacov (bez akéhokoľvek dokrmovania tekutinami, či tuhou stravou)
  • dojčia svoje deti podľa ich potrieb - dojčia na požiadanie
  • nedávajú svojim deťom cumlík
  • spia s dieťaťom v spoločnej posteli a nelimitujú nočné dojčenia
  • neužívajú lieky znižujúce tvorbu mlieka (najmä hormonálnu antikoncepciu a lieky proti alergii)

 Záverom štúdia zdôrazňuje, že aj z hľadiska prevencie recidív sklerózy multiplex je dôležité podporovať matky vo výlučnom dojčení a v krokoch, ktoré pomôžu dojčeniu.

Ref.: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/08/150831120314.htm

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Dojčenie znižuje výskyt recidív sklerózy multiplex po pôrode