Ukončenie dojčenia

Pri rozhodovaní o odstavení nemávajú ženy väčšinou dostatok odborných informácií ani podpory. Dojčenie (a odstavovanie) sa spája s množstvom nesprávnych predstáv a nemusí byť jednoduché sa v nich vyznať. Profesionálne laktačné poradkyne MAMILY poskytujú vedecky overené informácie v situáciách, keď sú matka alebo bábätko choré; keď žena opäť otehotnie; čo môže urobiť, aby ju v tehotenstve pri dojčení neboleli bradavky ako aj pri riešení dilem týkajúcich sa odstavenia.

Dojčenie sa často vníma ako „všetko alebo nič“. Dojčenie je však možné upraviť alebo zmeniť tak, aby fungovalo napríklad, keď sa žena vráti do práce. Existujú rozličné podoby čiastočného pokračovania v dojčení. Dojčenie môže mať rozličné podoby. Ak napríklad bábätko získava malé množstvá materského mlieka z prsníka, neznamená to, že dojčenie treba ukončiť. Dojčenie je viac ako len príjem materského mlieka. A bábätko môže byť dojčené a popri tom byť dokrmované. Jednou možnosťou je napríklad laktačná pomôcka na prsníku.

Odstavenie sa typicky spája s prechodom na fľašu a umelé mlieko, pričom ženám nebývajú ponúknuté iné možnosti.

Keďže v nedávnej minulosti bývali deti dojčené len veľmi krátko, odstavovanie sa vnímalo ako niečo, čo musí urobiť matka, inak sa dieťa neodstaví. A tak sa odstavenie spájalo s plačom bábätka a naliatymi prsníkmi. Odstavenie môže prebehnúť aj ako pozitívna skúsenosť. Každé dieťa v určitom bode samo dospeje k tomu, že dojčenie už nepotrebuje.

Pri skoršom odstavovaní je dobré poznať dôvody pre odstavovanie, lebo podľa toho je možné zvoliť kroky, ktoré sa dajú podniknúť – dá sa napríklad zvoliť tempo a postupnosť odstavovania alebo napríklad prestať dojčiť z jedného prsníka a pokračovať v dojčení z druhého alebo prestať dojčiť v noci a pokračovať v dojčení cez deň. Prípadne sa dá vymyslieť plán na preklenutie obdobia bez dojčenia a na pokračovanie dojčenia po tomto období.

Ak je to potrebné z hľadiska napĺňania prsníkov mliekom pri odstavovaní, môžete si trochu mlieka ručne odstriekať do úľavy. Toto mlieko môžete použiť na nakŕmenie dieťatka alebo do príkrmov.

Skoré odstavenie sa spája so širokou škálou emócií. Získajte psychologickú pomoc napríklad od laktačnej poradkyne MAMILY, aby ste mali možnosť otvorene a bez posudzovania hovoriť o svojich pocitoch z odstavenia.

Spoločne s laktačnou poradkyňou by malo zmysel sa stretnúť aj preto, že aj pri odstavovaní existuje množstvo mýtov ako napríklad:

„Odstráňte ako prvé dojčenie, ktoré bábätko najmenej potrebuje.“
Lenže bábätko neodlišuje dojčenia na tie, ktoré potrebuje menej, a tie, ktoré potrebuje viac.

„Ak máte na odstavenie len 2 dni, tak prvý deň dojčite o polovicu menej a druhý deň o ďalšiu polovicu menej.“
Táto rada nedáva zmysel, pretože neuľahčí situáciu ani bábätku ani prsníkom matky. Akurát to bude znamenať, že posledné dva dni s dojčením budú boj a plné zmätku ohľadne toho, ktoré dojčenie bábätku dovoliť a ktoré nie. Ak je na odstavenie naozaj málo času, tak potom má zmysel dojčiť až do poslednej možnej chvíle a následne riešiť stále menším odstriekavaním do úľavy.

„Nahraďte dojčenie podávaním umelého mlieka.“
A pritom po 4 mesiacoch je pri odstavovaní je možné dojčenie nahrádzať príkrmami, ktoré sú čerstvé, rozmanité a výživnejšie.

„Odíďte od dieťaťa na víkend preč, a keď sa vrátite, tak bude odstavené.“ Odstavenie by sa nemalo zámerne spájať s neprítomnosťou matky. Nemalo by sa spájať s klamstvami či s vyplakaním.

„Nech bábätku začne otec dávať fľašku, aby sa aj on zapojil do starostlivosti o bábätko.“
Otec sa môže do starostlivosti o bábätko zapojiť širokou škálou spôsobov a navyše sa môže starať o matku a napĺňať jej potreby.

Ktoré kroky nie je vhodné pri odstavovaní urobiť?

 1. Na ukončenie tvorby mlieka nie sú potrebné lieky. Tvorba mlieka prestane aj sama od seba, celý proces nebude jednoduchší, kratší ani menej bolestivý. Lieky používané na zastavenie tvorby mlieka majú množstvo závažných nežiaducich účinkov.
 2. Nie je vhodné sťahovať prsia obväzmi. Toto môže spôsobiť bolesti a neurýchli zníženie tvorby mlieka.
 3. Dávať na bradavku nechutné či štipľavé látky, aby sa dojčenie dieťaťu znechutilo.
 4. Obmedzovaním príjmu tekutín matky. Odstavovanie nie je dôvod, aby sa matka týrala dehydratáciou. Odstavovanie v kombinácii so smädom nijako situáciu neuľahčí ani významne neprispeje k zníženiu tvorby mlieka.
 5. Nahradiť dojčenie staršieho dieťaťa pitím kravského mlieka alebo umelého mlieka alebo „kakavkom“.

A ešte najčastejšia otázka: Nedostanem pri odstavovaní zápal prsníkov? Ideálne je postupné odstavenie namiesto náhleho. Zápal prsníkov nie je strašiak, ktorého sa musíte báť. Ak by ste mali pocit príliš plných prsníkov, môžete ich do úľavy odstriekať.

Tvorba mlieka v malom množstve môže pretrvávať aj mnoho mesiacov či rokov po ukončení dojčenia.

Ak má bábätko viac ako 4 mesiace

 1. V tomto veku je možné pri odstavovaní postupovať tak, aby bábätko nemuselo dostať umelé mlieko. Namiesto umelého mlieka je možné začať bábätku dávať príkrmy. V prípade nutnosti je možné bábätko naučiť jesť príkrmy aj zo dňa na deň.
 2. Príkrmy v tomto veku je možné podávať napríklad lyžičkou alebo aj prstom.
 3. Ak bábätko dostáva príkrmy, môže ich buď dostávať dostatočne tekuté alebo je možné začať mu popri príkrmoch dávať aj vodu. Túto môže namiesto fľaše dostávať aj do otvoreného pohárika, z ktorého sú schopné deti sa naučiť veľmi rýchlo piť a je to zručnosť, ktorú využijú celý život.
 4. Aj v tomto veku je dôležité hľadať spôsoby ako pri odstavovaní a po odstavení udržiavať telesný kontakt s bábätkom – využívať kontakt koža na kožu počas spánku alebo pri spoločnej hre. Vďaka fyzickému kontaktu je možné sa vyhnúť používaniu cumlíka.
 5. Zvážiť možnosť podávania darcovského materského mlieka v akomkoľvek, aj malom, množstve.
 6. Ak bábätko dostáva umelé mlieko, urobiť si plán, ako ho do 6 mesiacov nahradiť rozmanitými kalorickými príkrmami (jedlom).
 7. V snahe podávať bábätku tekutiny nie je vhodné dávať mu sladené čaje, džúsy či iné nápoje s obsahom cukru.

Ak má bábätko viac ako 6 mesiacov

 1. Od 6 mesiacov nepotrebuje nedojčené bábätko umelé mlieko. Výživnejšie a vhodnejšie sú rozmanité príkrmy v dostatočnom množstve a primeranom zložení. Odporúčania podávať umelé mlieko sú len snahou výrobcov predať čo najviac umelého mlieka. Ak chcete dávať mlieko, je možné ho bábätku dávať napríklad vo forme jogurtov. Bábätko po 6 mesiaci nepotrebuje piť kravské mlieko ako nápoj.
 2. Odstavenie sa nemá spájať s plačom, s tým, že bábätko necháme vyplakať alebo že mu budeme klamať. Bábätko je vhodné upokojiť, utišovať, poskytovať mu veľa fyzického kontaktu, umožniť mu spoločné zaspávanie alebo to, aby sa dotýkalo prsníka rukami či tváričkou.
 3. Nie je dôvod, aby sa v tomto veku spájalo odstavenie so zavádzaním fľaše. Bábätko môže jesť lyžičkou alebo rukami a piť z bežného otvoreného pohárika.
 4. Nie je potrebné bábätku kupovať špeciálne poháriky s náustkami či rozličné „nevylievacie“ poháriky. Je dobré učiť bábätko piť z obyčajného pohára a dovoliť mu, aby sa naučilo fungovať so zákonom gravitácie. Tento vek je na to vhodný, a ak má bábätko príležitosť, tak sa to v tomto veku naučí pomerne rýchlo.
 5. Nie je dôvod na to, aby sa pri odstavovaní v tomto veku začal používať cumlík. Je možné nájsť nežné spôsoby uspávania bez prsníka aj bez cumlíka.

Ak má dieťatko viac ako rok či dva

 1. Niekedy matky detí starších ako rok či dva rozmýšľajú o odstavení ako o riešení „prílišnej naviazanosti dieťaťa na prsník“. Boja sa, že je dieťa „závislé“ alebo „rozmaznané“. Ak má dieťa dva roky, tak si myslia, že v dojčení dosiahli maximálnu hranicu a že ak nič neurobia, tak sa dieťa bude dojčiť donekonečna. Dieťa v tomto veku sa nedojčí preto, že je na dojčenie „príliš naviazané“, ale preto, že v tomto veku vystupujú výrazne do popredia aj iné aspekty dojčenia a začínajú prevažovať na skutočnosťou, že dojčenie poskytuje dieťaťu materské mlieko. Dojčenie sa v tomto veku stáva pre dieťa významným nástrojom uspávania, upokojovania, riešenia bolesti či krivdy. Ničoho z tohto sa netreba obávať. A nie, dojčenie nebude trvať do nekonečna. Ak chcete, môžete si bez obáv vychutnať toto obdobie, keď vám dieťa dáva najavo, ako veľmi dojčenie potrebuje. Psychické či emocionálne potreby dieťaťa nie sú o nič menej závažné ako jeho fyzické potreby.
 2. Okrem odstavenia máte možnosť uvažovať aj o „čiastočnom odstavení“ (napríklad na noc) alebo o obmedzení dojčenia či o úpravách dojčenia („dojčíme sa len na sedačke v obývačke“) alebo o nejakej forme dojčenia, ktorá by vám vyhovovala. Skúste zistiť, čo presne potrebujete. Ak ste vyčerpaná, možno oveľa viac ako odstavenie potrebujete odpočinok a pomoc.
 3. Ak je to možné a máte čas, najprv zabezpečte, aby ešte pred odstavením dieťa dobre a dostatočne pestro jedlo rodinnú stravu. Odstavenie nie je nástroj na to, aby „dieťa začalo konečne jesť“.
 4. Ešte pred odstavením strávte čas tým, že si budete všímať správanie dieťaťa a nájdete to, čo ho baví, čo by mu mohlo pomôcť prekonať obdobie odstavovania – spievanie, nosenie, rozprávanie rozprávok, prechádzky vonku, masáž, kúpeľ atď.
 5. V tomto veku dieťa nepotrebuje fľašu ani umelé mlieko na to, aby sa mohlo odstavenie uskutočniť. Nepotrebuje piť kravské mlieko ako „náhradu“ materského mlieka. Môže prejsť z dojčenia na rodinnú stravu a piť z obyčajného pohárika ako všetci dospelí.
 6. Doprajte dieťaťu veľa telesnej blízkosti a kontaktu koža na kožu. Ukončením dojčenia sa nemá skončiť aj fyzický kontakt, práve naopak.
 7. Venujte dieťaťu veľa času a nerušenej pozornosti.
 8. Nehovorte dieťaťu ako dôvod pre odstavenie nepravdy či polopravdy.
 9. Nenechajte dieťa vyplakať a nenechajte ho v tejto situácii samé.
 10. Ak už dieťa rozpráva, veľa sa spolu rozprávajte, skúste dôjsť ku vzájomnej dohode.
 11. Hľadajte pre dieťa zaujímavé činnosti, ktoré ho rozptýlia, a nájdite si nové spôsoby uspávania čítaním, spievaním, rozprávaním rozprávok a podobne.
 12. Deti sa pri odstavovaní správajú rôzne. To, čo fungovalo susede, nemusí fungovať vám. Hľadajte spôsoby, ktoré sa odvíjajú od poznania povahy a individuálnych potrieb vášho dieťaťa.
 13. Ak je to možné, neodstavujte dieťa v čase jeho choroby. Brušná chrípka či hnačka alebo zvracanie nie sú správnym časom ani signálom na odstavenie. V takejto situácii dieťa potrebuje dojčenie ako súčasť liečby a rekonvalescencie.
 14. Nerobte príliš veľa krokov k osamostatňovaniu naraz. Pokiaľ je to možné, nespájajte odstavenie s odchodom dieťaťa do vlastnej izby, ak s tým dieťa samo nesúhlasí.