Dotepanie pupočníka znižuje výskyt nedostatku železa v 4. mesiacoch

Štúdia z roku 2011 skúmala vplyv predčasného podviazania pupočníka na zdravie bábätiek. Uskutočnila sa na 400 bábätkách narodených v termíne po nízkorizikovom tehotenstve, ktoré boli rozdelené do dvoch skupín. Buď sa pupočník predčasne podviazal (do 10. sekúnd po narodení) alebo sa nechal dotepať (podviazal sa až po 180 sekundách).

Štúdia ukazuje, že bábätká s dotepaným pupočníkom boli na tom v 4. mesiacoch lepšie, čo sa týka dostatku železa a koncentrácie feritínu (bielkoviny uskladňujúcej železo v organizme). V skupine bábätiek s dotepaným pupočníkom bol navyše nižší výskyt anémie v 2. dni po pôrode. 

Navyše - skupina bábätiek s pupočníkom ponechaným na spontánne dotepanie netrpela oproti bábätkám s predčasne podviazaným pupočníkom novorodeneckou žltačkou, ktorá by si vyžadovala fototerapiu, ani polycytémiou, či dýchacími problémami.

Dotepanie pupočníka je fyziologickou normou a okrem iného pomáha okamžitému kontaktu bábätka s matkou hneď po pôrode. Navyše, bábätká s predčasne podviazaným pupočníkom, mávajú častejšie nedostatok železa po 6. mesiaci života, čo vytvára neprirodzený tlak na prikrmovanie veľkým množstvom jedla, aby sa doplnili zásoby železa a v mnohých prípadoch dostanú matky nesprávne odporúčanie, že túto situáciu spôsobuje dojčenie a majú prestať dojčiť - čítajte viac v jednej z typických otázok z našej poradne.

Ref.: http://www.bmj.com/content/343/bmj.d7157

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Dotepanie pupočníka znižuje výskyt nedostatku železa v 4. mesiacoch