Nočné dojčenie

Všetci ľudia spia v spánkových cykloch (nie neprerušovaným spánkom), jediný rozdiel medzi dospelými a bábätkami je, ako sú po ukončení jedného spánkového cyklu schopní upadnúť do ďalšieho. Dospelí ľudia sa často v tejto fáze cyklu otočia, zmenia polohu a podobne, niekedy sa prebudia viac, inokedy menej, niekedy si prebudenie dokonca pamätajú, inokedy nie. 

Pre dojčené deti je prechod medzi jedným spánkovým cyklom a druhým umožňovaný dojčením.Toto bola odvždy jedna z funkcií dojčenia - uľahčiť opätovné zaspatie dieťatka po ukončení spánkového cyklu. Dieťa navyše môže vypiť počas noci podstatnú časť svojho príjmu mlieka a to je dôležité pre jeho prospievanie. V noci sa tvorí matkám najviac prolaktínu a bábätká majú možnosť vypiť dostatočné množstvo mlieka. To, že bábätku dáte v noci prsník, je najlepší a najjednoduchší spôsob, ako ho naspäť uspať. Je zbytočné snažiť sa mu ho nedať. Spánok detí a počet prebudení sa v priebehu času menia. A nezávisí to len od dojčenia či hladu bábätka. Bábätká sa budia z rozličných dôvodov a dojčenie im pomáha znovu zaspať. Bábätká sa môžu budiť veľmi často. Intervaly prebúdzania sa nemusia vekom predlžovať. Môže sa stať, že sa bábätká po polroku budia častejšie, ako keď boli novorodenci. Ovplyvňujú ich totiž viac podnety počas dňa, rýchly rozvoj mozgu, spracovávanie nových zážitkov, získavanie nových schopností (otáčanie, sedenie, lozenie, chodenie), rast zúbkov. Môžete si však byť istí, že všetky deti sa raz budiť prestanú a budú spať celú noc bez toho, aby ste ich to museli naučiť. V tomto veku vaše dieťa potrebuje v noci istotu vašej prítomnosti, vašu pomoc pri tom, aby mohlo zaspať, a aby sa naučilo, že spinkanie a noc sú bezpečné a že má pri sebe niekoho, kto mu pomôže, aby dokázalo naspäť zaspať. Keď vidíte, že sa vaše bábätko začína prebúdzať a vy ho začnete hneď dojčiť, znamená to, že sa neprebudí úplne, dojčíte ho teda v polospánku a vďaka tomu je pravdepodobnejšie, že rýchlejšie zaspí. Toto znamená, že napriek mnohým zobudeniam sa aj vy, aj dieťa vyspíte lepšie. Ak navyše máte dieťatko blízko seba alebo pri sebe v posteli, je aj pre vás takto jednoduchšie dojčiť dieťa v polospánku, pretože pri dojčení rýchlejšie zaspíte a zobudenie nebude pre vás také náročné, pretože si takto vytvoríte podmienky, aby došlo k čo najmenšiemu prebudeniu. Vaše dieťa sa raz prestane budiť, aj bez toho, aby ste ho učili zaspať či prespať celú noc. Naučí sa to rovnako, ako sa samo naučí chodiť. Naozaj. Teraz je čas, aby ste mu poskytovali istotu, že zaspávať a v noci spať je príjemné a bezpečné. Keď sa táto jeho potreba nadobudnutia istoty naplní, sama od seba odznie. To bude dôvod, pre ktorý bude potom celú noc bez prebudenia s istotou spať. Toto obdobie je jedinečné a nikdy sa nevráti. A rodičia, ktorí sa nesnažia o dosiahnutie méty „neprerušovaného“ spánku, sa v konečnom dôsledku vyspia lepšie, ako tí, ktorí sa neustále trápia tým, či sa dieťaťu nočným dojčením nekazia zuby, či mu dostatočne odpočíva žalúdok a či už by nemalo spať bez dojčenia tak, ako dieťa susedov.

Prečítajte si aj tieto skúsenosti našich čitateliek sociálnych sietí.

Prečítajte si aj ďalšie naše články venované spánku a nočnému dojčeniu:

Som z nočného dojčenia vyčerpaná, čo môžem zmeniť?

Nemusí to byť vždy jednoduché či príjemné, ale rodičmi sme aj v noci, a maličké deti si vyžadujú aj nočnú starostlivosť. Neexistuje univerzálne správna odpoveď na to, ako by ste spolu s bábätkom mali spať, ale mnohé matky zisťujú, že sú menej unavené, ak urobia niektoré z týchto zmien:

1) Zmeny, ktoré sa týkajú matky

Časť nočnej únavy je naozaj možné eliminovať tým, že prijmeme, že dieťatko sa v noci budí, prestaneme prebudenia počítať a nadobudneme istotu, že každé dieťa raz samo od seba noc prespí. Mnohé ženy vravia, že po tom, čo sa prestali snažiť v noci urobiť nejakú zmenu, tak sa vyspali oveľa lepšie. Nie že by sa ich deti nebudili, budili sa pravdepodobne rovnako, ale zobudenie zabralo len krátky okamih, a preto ráno ani nevedeli, koľkokrát boli hore. Keď sa ráno zobudíte s tým, že nebude vedieť, koľkokrát ste boli hore, budete sa cítiť lepšie. 
• Ak sa matka pokúsi nájsť v noci počas spania a dojčenia maximum pohodlia, môže sa cítiť oveľa lepšie, ako keď zostane ležať nepohodlne a ráno ju bolí chrbát. Takáto zmena môže zahŕňať použitie vankúša pre oblasť kolien, členkov, chrbta ako aj dostatok priestoru na spanie. 
• Spoločné spanie dieťaťa s matkou veľmi zjednodušuje nočné dojčenie. Vezmite si dieťa do postele, vytvorí sa medzi vami takzvaná nočná harmónia, v rámci ktorej sa síce dieťa bude rovnako budiť, ale nepreberie sa úplne, vy ho budete môcť začať dojčiť hneď a rýchlo spoločne zaspíte.

Prečítajte si túto skúsenosť matky Janky:
"Ja mám odskúšané obe možnosti. Pri staršom synovi som si povedala, že s nami v posteli spať nebude. Môj spánok vyzeral tak, že som sa postavila, vzala malého z postieľky, po sediačky ho nadojčila, veľakrát som pri tom takmer zaspala, potom som dala malého do postieľky a sama som si ľahla. Často sa stávalo, že keď som ho položila, zase bol hore, takže znova na prsník, pocuckal si a zaspal. Takto to bežne bolo aj 8-11-krát za noc.
Druhého synčeka mám v posteli od jeho narodenia. V noci dojčím ani netuším koľkokrát. Malý sa obslúži sám. Vyspíme sa všetci úplne v pohode, lebo malý nestihne ani zaplakať alebo zamrnčať a už má prsník k dispozícii.
Skúste hádať, v ktorom prípade som bola viac unavená. Navyše podvedomie funguje vždy. Povedala by som, že keď je maličký teraz pri mne, som pokojnejšia a aj vďaka tomu sa dokážem lepšie vyspať. A to som od pôrodu za posledných 9 mesiacov nespala vkuse dlhšie ako 2 hodiny."

Keď sa bábätko prebudí a bude sa dojčiť, najskôr myslite na svoj chrbát a uložte sa tak, aby to v prvom rade bolo pohodlné pre vás (niekedy je veľmi nepohodlné dojčiť tak, že bábätko je vedľa vašej postele v postieľke, a to aj ak je postieľka bez bočnice, pretože takto nie je jednoduché nájsť dobrú polohu pre váš chrbát - s bábätkom vo vašej posteli je to omnoho pohodlnejšie), ak to potrebujete, nájdite si nejakú podložku (vankúš, perinu), ktorú si dáte za chrbát. Prečítajte si tieto skúsenosti matiek z nášho Facebooku, potvrdzujúce, že veľkú časť bolestí chrbta je možné odstrániť cvičením a spevnením chrbtových svalov.
• Pomôže, ak sa matka ohľadne nočného spánku snaží hľadať riešenia, ktoré by jej vyhovovali už cez deň, nie v noci, keď na to nemá energiu. 
• Je možné urobiť zmeny v každodennej rutine, vďaka ktorým by si matka cez deň viac odpočinula, napríklad:
- pôjdete si ľahnúť večer hneď s dieťaťom, aby ste sa mali možnosť vyspať čo najdlhšie, pretože niektoré ženy využívajú čas po zaspatí dieťatka na domáce práce a potom spia skutočne málo,
- niekedy matkám napríklad pomôže, keď si dieťatko skoro ráno po nadojčení zoberie otec, než odíde do práce a umožní matke, aby sa ešte nejakú chvíľu vyspala, 
- mnohým matkám pomôže, ak začnú dieťa počas denných spánkov uspávať inde ako v kočíku, s ktorým následne celé hodiny počas spánku dieťaťa často v zime a nepríjemnom počasí kráčajú po vonku. Mnohé ženy po zmene tejto rutiny, keď dieťa napr. začali uspávať pri domácich prácach v detskom nosiči alebo doma pri dojčení, prestali byť vyčerpané z častých a dlhých prechádzok s kočíkom a zvládali jednoduchšie nočnú starostlivosť o dieťatko. 
Ak je to nevyhnutne potrebné, urobte potrebné zmeny v nočnom dojčení
Nič nebráni tomu, aby ste na základe dokonalého poznania svojho dieťaťa, poznania, ktoré ako jeho matka máte, urobili potrebné kroky na zmenu danej situácie, ak to považujete za potrebné. Ak sa vám niečo nepáči, tak to zmeňte.

2) Zmena, ktorá sa týka dieťaťa

Niektoré deti niekedy akceptujú nočné zmeny, ak sú urobené v súlade s ich povahou. Niekedy súhlasia s držaním za ručičku, hladkaním a spievaním či masážou, a to bez toho, aby plakali. A niektoré deti potrebujú ešte čas na to, aby v noci zaspali po precitnutí bez pomoci alebo aby akceptovali iné spôsoby uspatia bez plaču. V takom prípade ešte počkajte a pokúste sa o zmenu neskôr. Čo nie je možné dnes, môže byť možné o pár týždňov. Navyše pre mnohé ženy je vlastne dojčenie jednoduchší spôsob, ako dieťa naspäť v noci uspať, pretože na rozdiel od hladkania, spievania, či nosenia sa pri dojčení dá spať. 

Prečítajte si tieto tipy matiek pre zvládnutie nočného dojčenia.

Nočné dojčenie a tlak okolia

Pre mnoho matiek časť nočnej únavy a obáv z nočného dojčenia predstavuje aj snaha vynájsť nejaký spôsob, ako dosiahnuť to, aby sa dieťatko nebudilo. Niekedy tak konajú pod tlakom okolia, ktorý núti matky počítať, ako často sa dieťatko v noci zobudilo a „dobré“ rady o tom, že by bábätko už malo spať celú noc (nemalo sa v noci dojčiť, lebo už nemôže byť hladné; malo byť bez dojčenia vydržať celú noc a pod.). Okolie, ktoré vám hovorí, že nočné budenie nie je v tomto veku normálne, väčšinou je okolie, ktoré nemá skúsenosti s dojčenými deťmi alebo nie s deťmi, ktoré sú dojčené ešte v tomto veku. Nedajte sa okolím odradiť, takýto vzorec správania je úplne normálny, vaše dieťa sa v noci prestane budiť samo od seba, nemusíte pre to nič urobiť.

Je možné zrušiť len nočné dojčenia?

Neexistujú nijaké zázračné spôsoby, ako s ľahkosťou odstaviť dieťa, ktoré ešte na to nie je pripravené, a je jedno, či ide o denné, či nočné odstavenie, či oboje. Hoci v rôznych článkoch istotne nájdete celú škálu návodov ako to urobiť, nič vám nezaručí, že takýto návod bude presne rovnako fungovať aj pri vašom dieťati a že odstavenie v noci pre neho nebude traumatické. Deti sa v tomto veku totiž nebudia primárne pre to, že potrebujú „jesť“ či „piť mlieko“, ale pre to, že dojčením získavajú celú škálu iných mimoriadne dôležitých vecí - od istoty cez upokojenie až po jednoduchý spôsob, ako naspäť zaspať. Toto je to, čo je pre ne na dojčení dôležité, a zároveň dôvod, pre ktorý odstavenie „na noc“ nie je jednoduché. A existuje aj možnosť, že dieťa sa síce prestane dojčiť, ale neprestane sa budiť, a potom môže byť uspávanie v noci ešte náročnejšie ako doteraz.

Nočné budenie – pomôže kaša na dobrú noc či umelé mlieko?

Dôvodov nočného budenia bábätiek v tomto veku môže byť veľa, všetky sú normálne a patrí medzi ne hlavne potreba znovu naspäť zaspať po tom, čo sa skončí jeden spánkový cyklus. Je dosť dobre možné, že niekto si môže myslieť, že bábätko by v 6. mesiacoch nepotrebovalo piť viac ako jedenkrát za noc. Možno. Ale bábätko má aj iné potreby ako hlad. Iné fyzické a psychické potreby nie sú o nič menej dôležité ako hlad. Nemožno ich odsúvať do úzadia len preto, že si logicky zdôvodníme, že nie je hladné. Bolesť, chlad, potreba kontaktu sú rovnako legitímne potreby bábätka aj dieťaťa. A realita je taká, že je normálne, že sa bábätko v noci budí, aby boli uspokojené jeho rozmanité potreby jedinečným prostriedkom - dojčením. Otázku nočného budenia preto nerieši umelé mlieko, kaša, či iné jedlo - deti sa nebudia z dôvodu hladu, budia sa pre iné dôvody a tieto dôvody najlepšie pokrýva dojčenie. Navyše deti v tomto veku umelé mlieko nepotrebujú, ani ak by neboli dojčené. Mliečna kaša nie je žiadny zázračný prostriedok na celonočný spánok bez ohľadu na reklamy, ktoré sa vás o tom snažia presvedčiť. Vaše bábätko nepotrebuje ďalšie mlieko v mliečnej kaši, má dostatok materského mlieka a komerčne vyrábané kaše sú len drahými výrobkami, ktoré sa nevyrovnajú tomu, čo môžete bábätku normálne dať jesť - akékoľvek obilniny či v konečnom dôsledku akékoľvek iné jedlo, ktoré bežne jete. Rovnako snaha o nahradenie nočného dojčenia ponúknutím vody alebo iného nápoja fľašou nevedie k ničomu. To, že dieťa pije počas dojčenia materské mlieko, je vynikajúce a dôležité, ale z pohľadu nočného budenia je pre dieťa mimoriadne dôležité niečo iné: a síce satie na prsníku, prítomnosť matky, schopnosť dojčenia naspäť dieťa uspať, a podobne. Toto nie je možné nahradiť vodou, mliekom, fľašou alebo čímkoľvek iným. Ide o dôležitú potrebu dieťatka, ktorá po jej naplnení sama od seba odznie a zanechá po sebe puto dôvery medzi vami a dieťatkom a toto vám už nikto nevezme.

Spoločné spanie a podpora partnera

V roku 2017 zaznamenal obrovský úspech status pána Davida Brinkleyho na sociálnej sieti Facebook, v ktorej podporil svoju manželku v spoločnom spaní so svojimi deťmi. Prečítajte si jeho slová, ktoré dojali milióny žien na celom svete:

"Moja žena je typ zameraný na priateľstvá. Vedie hodiny a hodiny dlhých rozhovorov so svojimi priateľkami po celý čas a občas sa mi podarí započuť malé útržky. Nedávno sa rozprávala s priateľkou a hovorili o tom, čomu sa hovorí "spoločné spanie" a počul som tú druhú, ako sa opýtala: „A nie je tvoj manžel zásadne proti? Môj manžel by mi to nikdy nedovolil.“ To mi vyrazilo dych a prenasledovalo ma to niekoľko dní. Takže som sa rozhodol, že sa vyjadrím ako muž a poviem pár vecí priamo. Nemôžem nenávidieť nič z toho, čo robí moju ženu takou matkou, akou je. Nikdy by som nezhodil alebo neznevažoval čokoľvek, čo chce urobiť pre moje deti. Musím sa niekedy tlačiť v maličkom kúte postele? Áno? Ale môj ty bože, ako krásne vyzerá, keď drží moje deti? Aby sa cítili milované a v bezpečí? Vec sa má tak, že toto zažívajú naše ženy len krátke obdobie ich materstva. Nosia naše deti, porodia ich, starajú sa o nich a možno počas toho, ako sú malé, nechajú ich priplaziť sa k nám do postele a pritúliť sa, ale nakoniec naše deti vyrastú a stanú sa „príliš cool“ na maznanie, takže prečo by sme my ako muži mali chcieť ukradnúť im čo i len jedinú sekundu tohto času? Byť matkou je súčasť ich identity a čo je rok alebo tri oproti desaťročiam spoločného života? Chcel by som len povedať, že som hrdý na rozhodnutia mojej ženy ako matky a podporujem každé jedno z nich. Nikdy by som ju nechcel okradnúť o tento čas alebo o tieto obdobia, ktoré sú v skutočnosti tak krátke na to, aby si ich človek neužil. Prosím, rešpektujte svoje ženy ako matky."

Zodpovedané otázky z poradne dojčenia:

Spôsobuje nočné dojčenie kazivosť zúbkov?
dojčenie v noci a zúbky - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=221
Moze dojcenie negativne ovlyvnovat spravny vyvin zubkov - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2953

Potrebuje si bruško dieťaťa v noci "oddýchnuť od mliečka", kazí dojčenie v noci zuby?
Nočné dojčenie je/nie je ok? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=595

Nočné dojčenie nesúvisí s hladom - ako môže situácii uškodiť vyskúšať používať fľašu na pár dní
Ako odučiť od fľaše - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=700
Aptamil hungry milk - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=750

Tréning samostatného zaspávania a spánku
Už prespíme celú noc - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=598

7-týždňové bábätko - čo je možné urobiť preto, aby v noci lepšie spalo?
Moje dieťa nespí - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=970

Spôsobuje časté nočné budenie "slabé mlieko" matky?
Caste kojenie v noci - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2980
V noci sa budi kazdu hodinu - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2971

6-mesačné bábätko a nočné budenie

Celé noci u prsa - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=883
Časté nočné kojenie 6mes. dieťatka - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=124
S bábätkom sa navzájom v noci vyrušujeme - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=549
nočné kojenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=300
nočné dojčenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=160
Spanok - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=788
Strašne časté nočné budenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=989
Časté nočné budenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1220

Ročné dieťa neprespí celú noc

13 mesačné dojčené dieťa nespí celú noc - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=536
Veľmi časté nočné budenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=570
Nočné kojenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=476
časté nočné dojčenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=244
Nočné budenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1288
Caste nocne dojcene-rocne dieta - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1303

1,5-ročné dieťa a časté nočné budenie

Časté nočné dojčenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=207
Nočný maratón pri dojčení - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=26
Ako ukončiť len nočné dojčenie? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=721

Je dojčenie 2-ročného dieťaťa v noci v poriadku?
Je závislé? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=586

3-mesačné bábätko sa často dojčí cez deň a teraz sa začína častejšie dojčiť aj v noci - treba mu urobiť režim?
Častosť kojenia - cez den /v noci - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=417

6-mesačné dieťa sa začalo v noci budiť častejšie, nebude nevyspaté, keď sa tak často budí?
Časté nočné dojčenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=335

Bábätko sa začalo v noci menej často budiť - nezníži sa tvorba mlieka?
Budiť v noci na dojčenie? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=8745
Budiť 7 dňové dieťa, ktoré spi celú noc? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=8047
4 mesačné dieťa prespí celú noc, mne sa stráca mlieko - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=44
Mám ju v noci budiť na dojčenie? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=474
nezníži sa tvorba mlieka? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=129
Ako si udržať dostatok mlieka - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=443
Kojenie v noci - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=508
12 tyzdnova dcerka prespi v noci aj sedem hodin - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=786
dočenie v noci - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1262
Nočne dojcenie -https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1392

Dlhá prestáva v dojčení počas noci a zablokované mliekovody
Dlhá prestávka v dojčení počas noci - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=917

Ako "správne" uspávať 1, 5-ročné dieťa
Večerné uspávanie 1,5 ročného bábätka - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=559

Ako sa zamerať na zlepšenie polohy matky pri spánku počas dojčenia v noci
Dojčenie a bolesť chrbta - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=487

Môže sa v noci matke tvoriť menej mlieka? Matka 6-týždňového bábätka má pocit, že večer nemá dosť mlieka
Znížená tvorba mlieka v noci - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=264

10-týždňové bábätko sa v noci dusí pri silnom toku mlieka matky
časté budenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=174

Časté nočné dojčenie ako reakcia na škôlku
Moje dieťa sa dojčí raz za deň - od večera do rána - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=599

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Nočné dojčenie