Odloženie kúpania bábätka po narodení zlepšuje dojčenie

Nová štúdia z USA zistila, že počty výlučne dojčených detí je možné významne zvýšiť, ak sa odloží kúpanie bábätka po pôrode. Prečítajte si, ako k zmene týchto postupov inšpirovali zdravotníkov matky, ktoré začali požadovať odloženie kúpania, aj to, aké významné zdravotné výhody získa bábätko pri odklade kúpania:

Nemocnica v Clevelande, štát Ohio zmenila svoje ošetrovateľské postupy týkajúce sa kúpania bábätiek po pôrode po tom, čo zdravotníci v nemocnici Hillcrest zistili, že odloženie kúpania bábätka po narodení môže až o 12 % zvýšiť počty výlučne dojčených detí (to znamená detí, ktoré nedostali počas pobytu v pôrodnici ani raz umelú núdzovú náhradnú výživu). Dovtedy väčšinu bábätiek kúpali v priebehu prvých dvoch hodín života.

Autorka štúdie, Heather DiCioccio hovorí: „Takto sme to vždy dovtedy robili.“ Ale, ako pokračovala, ani ona, ani jej kolegovia v nemocnici nemali dosť dobré vysvetlenie, prečo to tak robia. Nápad so štúdiou vznikol po tom, čo začali do nemocnice prichádzať matky, ktoré vo svojich pôrodných plánoch uvádzali, že si želajú odložiť kúpanie bábätka.

Je zaujímavé, že štúdia začína slovami: Kontakt koža na kožu okamžite alebo tesne po narodení sa dnes považuje za štandardnú prax. Napriek tomu z nášho prieskumu podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach sa ukazuje, že kontakt koža na kožu nezažilo viac ako 60 % bábätiek a žien, ktoré vaginálne porodili donosené bábätko v rokoch 2017 – 2018 v slovenských pôrodniciach. Ak ste rodili v posledných rokoch v slovenskej pôrodnici, prosím vyplňte tento dotazník, aby ste doplnili aj svoju skúsenosť: https://www.mamila.sk/pre-matky/nemocnice/

Prečo sa oplatí odložiť kúpanie bábätka po narodení na neskôr?

Kontakt koža na kožu s matkou znižuje mieru stresu u novorodenca. Podporuje jeho ochotu začať sa dojčiť. Kúpanie zvyšuje stres a môže spôsobiť podchladenie. Podchladené a vystresované bábätko sa s menšou pravdepodobnosťou bude chcieť dojčiť. Navyše pre prvé dojčenie je dôležité, aby bábätko malo na ručičkách stopy plodovej vody, ktorá vonia a chutí podobne, ako dvorec bradavky matky. Vôňa a chuť plodovej vody na ručičkách bábätko vedie k tomu, aby našlo prsník a prisalo sa. Bábätká sa navyše rodia s ochrannou vrstvou mázku, ktorá udržiava ich telesnú teplotu a tiež chráni a zvlhčuje ich pokožku. Táto vrstva sa pri kúpaní zmyje.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča odložiť kúpanie bábätka najmenej 24 hodín po pôrode.

Ref: https://www.jognn.org/article/S0884-2175(18)30391-5/fulltext

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Odloženie kúpania bábätka po narodení zlepšuje dojčenie