Reakcia reštaurácie: "Vždy pristúpime ku tomu, že kojacu matku upozorníme"

Pred pár dňami sme uverejnili príbeh pani Lívie Handlovičovej, ktorú personál bratislavskej reštaurácie upozornil, že tam nemôže dojčiť. Domnievali sme sa, že išlo o zlyhanie jednotlivca či nevhodne zvolenú komunikáciu zo strany personálu reštaurácie. Avšak dostali sme reakciu reštaurácie, ktorá nám mimoriadne prekvapila. Nie, nejde o zlyhanie jednotlivca, ide o systémové nesprávne nastavenie zo strany vedenia reštaurácie, ktorá dokonca súhlasí s tým, že na dojčené bábätko „nie je príjemný pohľad pri konzumácii jedla“. Reštaurácia navyše potvrdila, že „vždy pristúpi k tomu, že kojacu matku upozorní“.

Svetová zdravotnícka organizácia považuje právo žien dojčiť mimo domu za jeden z predpokladov pre vytváranie podmienok pre úspešné dojčenie. Ak sa ženy majú obávať, či dojčiace sa bábätko niekomu nebude „príjemné“ a majú dojčenie organizovať podľa toho, aby náhodou niekoho neurazili, tak to kladie prekážku pre to, aby dojčenie mohlo fungovať ako automatický spôsob starostlivosti o bábätká a deti. Deti sa nedojčia podľa hodiniek, dojčenie sa nedá naplánovať a navyše hlavným dôvodom, pre ktorý sa deti dojčia nie je ani tak hlad či smäd, ale potreba prekonať strach a neistotu z neznámeho priestoru či situácií. Dojčenie sa viaže na matkinu prítomnosť, nie na miesto, kde sa matka s dieťaťom nachádzajú. Nie je potrebné z dojčenia mimo domu robiť vedu, úplne stačí, keď ho budeme považovať zo také normálne, že si ho nebudeme všímať. Dojčí alebo nedojčí celá spoločnosť. A ak spoločnosť považuje dojčiace sa bábätko za nepríjemnosť, pri ktorej sa nedokáže najesť, tak sa to odráža na skutočnosti, že už v 6 mesiacoch veku dieťatka je na Slovensku dojčená len asi polovica detí. A že po 6 mesiacoch prestáva dojčiť stále viac žien.

Reakciu reštaurácie uvádzame v plnom a nezmenenom znení:

„Spoločnosť Bistro Soho sa zhoduje v tom že dojčenie je jednou z najprirodzenejších vecí na svete. Bohužiaľ aj napriek tomu nie všetci naši hostia pristupujú rovnako k myšlienke, že by mali matky dojčiť svoje bábätká na verejnosti pred očami iných ľudí.

Zatiaľ čo niektorým hosťom to neprekáža a sotva sa nad dojčiacou matkou pozastavia, iní považujú kŕmenie dieťaťa na verejnosti za nevhodné a bohužiaľ sa s tým stretávame aj na našich prevádzkach kde si nás dajú hostia zavolať a upozornia nás na to, že to nie je pre nich príjemný pohľad pri konzumácii jedla. Vážime si každého hosťa, každopádne pri sťažnosti hosťa na kojenie, vždy pristúpime ku tomu že kojacu matku upozorníme.“

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Médiá a dojčenie > Reakcia reštaurácie: "Vždy pristúpime ku tomu, že kojacu matku upozorníme"