Kolika a plač

Očakávania bábätiek a detí týkajúce sa starostlivosti

Ak matka reaguje na plač malého bábätka dojčením, napĺňa mnohé jeho potreby, nielen "hlad", ale aj únavu, spánok, potrebu kontaktu, zohriatia a podobne a nemusí komplikovane hľadať nejakú "správnu" reakciu. Dojčenie napĺňa rozmanité funkcie. Plač je komunikačným prostriedkom dieťaťa. Dojčenie je viac než len príjem "jedla". Okrem toho je dojčenie vzťah s človekom (matkou) a učí dieťa, že uspokojujúce sú vzťahy s ľuďmi, nie veci (na ktorých sa ľudia stávajú závislými).

Mnohé organizácie venujúce sa podpore dojčenia zdôrazňujú ako dôležitú podmienku úspešnosti dojčenia z dlhodobého hľadiska, aby bolo dieťa dojčené podľa svojich potrieb (čo prakticky znamená ponúkať prsník vždy, keď bábätku dáva signály záujmu o dojčenie). A dnes už je zrejmé, že nedojčenie, alebo krátkodobé dojčenie vystavuje rizikám deti aj ich matky. Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko - nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky. Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.

Dojčenie podľa potrieb bábätka je dôležitou podmienkou úspešnosti dojčenia preto, že takto dojčiť je normálne. Pretože potreba riešiť rôzne situácie dojčením vyplýva z toho, čo všetko dojčenie dieťaťu poskytuje. Pretože to, že bábätko chce byť na prsníku v rôznych situáciách, je súčasťou dojčiaceho správania dojčených detí. Dojčenie je totiž omnoho viac než len pitie mlieka. Dojčenie poskytuje deťom úľavu od bolesti, možnosť jednoducho zaspať, upokojuje ich, reguluje im mnohé telesné funkcie ako dýchanie, srdcovú činnosť, telesnú teplotu, znižuje prežívanie stresu či bolesti a pod. To, že dieťatku ponúknete prsník vždy, keď plače, znamená, že tieto iné funkcie dojčenia budete využívať, čo je správne. Dojčenie vám tak bude pomáhať v situáciách, v ktorých by ste inak komplikovane hľadali riešenie. Neznamená to, že dieťaťu poskytujete nedostatočnú paletu spôsobov utišovania. Bábätko, aj ak ide o staršie bábätko, mnohé situácie navyše ani nedokáže inak riešiť, túto schopnosť si vyvinie neskôr. Poskytovať dieťaťu možnosť dojčiť sa vždy, keď to potrebuje, nespôsobuje, že dieťa nemôže vyjadriť svoje emócie, alebo to, čo sa tiež často hovorí, že dieťa nebude schopné riešiť svoje problémy samo. Práve naopak. Jednou z funkcií dojčenia je napr. pomoc so zaspatím a v noci s prechodom do ďalšej spánkovej fázy. Matka nemusí dieťa ani učiť zaspávať samo, ani ho učiť prespať celú noc. Všetky deti sa to naučia samé, keď budú na to pripravené. Napriek tomu sa matky stretávajú často s informáciami, ktorú tento fakt popierajú, zastrašujú a to len preto, že súčasná generácia matiek nemá dostatok pozitívnych vzorov a naráža na priepasť medzi generáciou súčasných babičiek, ktoré nedojčili, a generáciou súčasných matiek, ktoré sa o dojčenie znovu pokúšajú. Tieto skutočnosti ovplyvňujú aj mnohých odborníkov, ktorí sa majú potrebu vyjadriť k dojčeniu. Pri formulovaní záverov ohľadom dojčenia a odporúčaní pre matky je preto dôležité vychádzať z reálnych poznatkov o dojčení a z dôkladného poznania problematiky dojčenia. A keďže súčasná norma spoločnosti neposkytuje dostatočné vedomosti o dojčení, aj v dôsledku toho vznikajú a šíria sa rôzne mýty. Väčšine autorov rôznych mýtov o dlhodobom dojčení chýba akákoľvek skúsenosť s dlhodobo dojčenými deťmi a prirodzeným odstavením.

Málokto vie, že dojčenie reguluje činnosť srdiečka, dýchanie, telesnú teplotu, znižuje hladiny stresových hormónov, prežívanie bolesti, pomáha bábätku správne si rozvíjať mozog, ústnu dutinu atď. Z toho vyplýva, že dieťa sa nedojčí len pre hlad alebo smäd. Môže sa dojčiť preto, že je unavené, predráždené, prehriate alebo naopak preto, že mu je zima, že chce spať, že sa bojí, že sa fyzicky alebo psychicky zranilo, preto, že začína byť choré a cíti sa zle, hoci o tom okolie ešte netuší alebo v iných sociálne náročných situáciách, v ktorých zatiaľ nie je samostatné a nezávislé. Prirodzené odstavenie nie je o tom, že jedného dňa nahradíme porciu materského mlieka porciou jedla. Je to práve o týchto ostatných potrebách, ktoré matka dieťaťu pomáha uspokojovať spôsobom, ktorý zažívali takmer všetky naše deti počas miliónov rokov evolúcie ľudského druhu. Práve fakt, že takýto spôsob starostlivosti zažívali všetky deti v minulosti a všetky boli dojčené dlhodobo, niekoľko rokov a odstavenie nastalo z rozhodnutia dieťaťa – keď bolo dieťa pripravené riešiť situácie, ktoré dovtedy riešilo dojčením, samo – práve toto je jednoznačný dôkaz, že dojčenie na požiadanie je správne a normálne. Nie je potrebné sa obávať. V procese prirodzeného odstavenia sa dieťa samo dostáva do vývojového štádia, v ktorom sa postupne učí napĺňať si tieto potreby samo, keď sa cíti byť na to pripravené. Je to dlhá cesta, ktorá sa začína niekoľko mesiacov pred samotným definitívnym odstavením. Dieťa, ktoré sa dojčí, sa veľmi často dojčí napr. po fyzickom zranení alebo po tom, čo ho niečo vystrašilo alebo prežíva sociálne náročnú situáciu, s ktorou si ešte nevie poradiť. Dojčenie zďaleka nie je len to, že matka dojčí spokojné dieťa a tým pádom dieťa dostáva informáciu, že len spokojné je milované. Práve naopak. Mnohokrát sa potrebuje dojčiť po tom, čo plakalo, hnevalo sa – kedy vôbec nebolo milé a príjemné bábätko a matka ho napriek tomu láskyplne položí do svojho náručia a poskytne mu fyzické aj psychické upokojenie a ubezpečenie, že je milované. Dojčenie je aj prejavenie lásky a vzťahu s dieťaťom. 

Kolika ako prejav nenaplnenia očakávaní bábätiek týkajúcich sa starostlivosti

Problém s kolikami, boľavým bruškom a plačom bábätka nemusí súvisieť len s „plynmi v brušku“. Potvrdzujú to aj výsledky tejto štúdie, ktorej záver znie: Kvapky a lieky proti kolike nepomáhajú. Väčšinou totiž ide o ďalšie príčiny, ktoré je možné zlepšiť niektorými opatreniami:

1) Zlepšiť dojčenie v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení

Ak sa zabezpečí, aby bábätko dokázalo lepšie regulovať príjem mlieka a aby na prsníku správne pilo, situácia sa môže zlepšiť. Niekedy zlepšenie dojčenia a efektívnejšie pitie môže pomôcť, aby sa znížilo množstvo plaču. Navyše bábätko sa môže chcieť dojčiť napriek tomu, že pred chvíľkou pilo. Pokojne mu umožnite prisať sa naspäť na prsník. Možno potrebuje dojčenie na to, aby mohlo zaspať.

2) Zlepšiť spánok a zaspávanie bábätka a dokázať bábätku pomôcť, aby zaspalo. Dojčenie, spánok a plač veľmi úzko súvisia.

Najčastejšie príčiny plaču súvisiaceho so spánkom a zaspávaním sú:

  • bábätko je už unavené a chce zaspať a potrebuje pri zaspávaní pomoc
  • bábätko malo už za celý deň príliš veľa podnetov a nedokáže sa samo uspokojiť a potrebuje, aby ho niekto ponosil a pomohol mu zaspať

Sú bábätká, pri ktorých rodičia musia mať široký repertoár toho, ako ich upokoja a uspia ešte pred tým, než sú príliš unavené. Hoci to môže byť náročné, dieťatku môže pomôcť, ak sa ho budete snažiť uspať počas dňa tak, aby spalo dostatočne často a dostatočne dlho. Skúste si bábätko dať do nejakého nosiča či šatky, dojčiť ho pri tom a snažte sa ho uspať tak, aby nebolo cez deň príliš dlho hore. Ak dieťa totiž necháte hore, môže vydržať nespať, ale uspať ho bude stále ťažšie a bude stále nespokojnejšie. Aj večer ho skúste začať uspávať skôr ako obvykle, aby ste sa vyhli tomu, že už bude príliš unavené. Skúste si s ním ísť spoločne ľahnúť do postele už skôr. Dieťatko pravdepodobne potrebuje pri večernom dojčení zaspať, a ak sa mu to nepodarí, môže sa skúšať opätovne prisávať, ale keďže nezaspí, tak zúfalo plače. Niektoré bábätká večer ľahšie pri dojčení zaspia, ak sú v nejakom nosiči a popri dojčení s nimi chodíte, či ich hojdáte na fitlopte.

3) Nájsť spôsoby na utíšenie bábätka (čo môže zahŕňať nosenie, kontakt koža na kožu, použitie fitlopty a podobne).

Bábätko chce byť s niekým v blízkom kontakte (ideálne je nosiť ho v takejto situácii v šatke či inom nosiči). Bábätká potrebujú byť v náručí rodičov, a keď tam nie sú, môžu byť nespokojné. Mnohé bábätká nespĺňajú predstavu rodičov o tom, že po nadojčení by mali byť spokojné, ležkať a nejakú dobu sa hrať samy. Majú potrebu byť nosené a pozorovať rodičov pri ich bežnej činnosti.

4) Ochrániť bábätko pred prílišným množstvom podnetov a následnou predráždenosťou večer.

Zmeniť niektoré činnosti, ktoré niekedy spôsobujú plač bábätka: prebaľovanie pred dojčením, nepotrebné odgrgávanie, snaha o to, aby dieťa dokázalo samo zaspať, dávanie dieťatka dolu z prsníka pred tým, ako tuho spí; manipulácia s bábätkom po tom, čo začína (na prsníku) zaspávať; večerné kúpanie a pod.

5) Bábätko vyjadruje svoju potrebu kakať či cikať a môže mu pomôcť, keď ho rozbalíme.

Mnohé bábätká rady cikajú či kakajú, keď sú rozbalené. A vtedy často zmiznú problémy s „kopkaním“ a nespokojnosťou.

Až na výnimky strava matky neovplyvňuje správanie a plač bábätka, hoci niekedy niektoré matky skutočne zistia, že niektorá potravina spôsobuje bábätku problémy - často je to napríklad konzumácia kravského mlieka. Jediný dôvod na vylúčenie nejakej potraviny by mohlo byť, ak by matke daná potravina nerobila dobre alebo ak by bol na to iný konkrétny dôvod. Paušálne vylúčenie potravín je nevhodné a nežiaduce. Strava je nepravdepodobnou príčinou plaču bábätka. Vynechajte naozaj len tie potraviny, o ktorých sa opakovane presvedčíte, že dieťaťu robia problémy. 

Všetky tieto body s vami môže prejsť laktačná poradkyňa, pretože ak pediater nenašiel medicínsku príčinu plaču, je jeho pravdepodobnou príčinou niektorý z vyššie vymenovaných bodov.

Tiež vám môže pomôcť porozprávať sa s priateľmi, známymi a rodinou a veľmi jasne ich poprosiť o pomoc, ak je pre vás situácia nezvládnuteľná. Pomôcť vám môže tiež nájsť si skupinu žien, či už v materskom centre, v podpornej skupine dojčenia alebo vo svojom okolí a často sa s nimi stretávajte - starostlivosť o dieťa nebude o nič jednoduchšia, ale budete mať viac podpory, budete sa na situáciu menej sústrediť a ostatné matky dokážu svojou prítomnosťou trochu zmeniť vnímanie tohto náročného obdobia. Je dôležité, aby ste mali možnosť podeliť sa o svoje pocity. Robte to s ľuďmi, ktorí pre vás budú mať pochopenie a nebudú zo všetkého obviňovať dojčenie.
Plač dieťatka je vyčerpávajúci aj fyzicky, aj psychicky. Matky sa môžu cítiť vyčerpane, previnilo, neschopne a tiež reálne nič nestíhajú. Neprestávajte dojčiť, všetko toto postupne prejde a to, čo dojčenie dáva vám i vášmu dieťatku, je nenahraditeľné. Neskôr budete hrdá na to, že ste to všetko zvládli.

Zodpovedané otázky z poradne dojčenia:

Kolika v skutočnosti nie je kolika, ale potreba zaspať alebo udržať sa v spánku
18mesacny chlapec a večný problem s nafukovanim - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=6076

Nespokojné bábätko
DOJČENIE - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=867

Mesačné bábätko nespokojné po dojčení
Mesačný syn skoro stále plače po dojčení - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=403
stále plač - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=106

5-týždňové bábätko, časté dojčenie a večerný plač
Večerný plač a časté kojenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=272
nemám sýte mlieko? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=231
dojčenie a večerný plač-kolika? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=77
Večer nemám mliečko - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=826

Espumisan na koliku?
dojčenská kolika - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=165

3-mesačné nespokojné bábätko
Neprestajne place - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=520

Uplakané bábätko, ktoré nepriberá a má zelenú stolicu - ide o laktózovú intoleranciu?
Laktózová intolerancia - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=427

Bolesti bruška?
Koliky - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=393
bolesti bruška - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=228
Bolesti bruška dieťatka po dojčení - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=963
Bolesti bruska alebo problem s mlieckom - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1327

Zaspávanie pri dojčení a bolesti bruška
Bolesti bruška dieťatka po dojčení - Prečo dieťa zaspáva pri dojčení? Prečo ho bolí bruško po dojčení? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=237
 

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Kolika a plač