Použitie oxytocínu pri pôrode ohrozuje dojčenie

Záver štúdie ukazuje, že ženy, ktoré dva mesiace po pôrode dojčili výlučne, dostali pri pôrode podstatne menej syntetického oxytocínu, než ženy, ktoré dva mesiace po pôrode už výlučne nedojčili. Vyššia dávka syntetického oxytocínu pri pôrode sa navyše spájala s väčším prežívaním depresie, úzkosti a somatizácie.

V pôrodníctve sa syntetický - umelý oxytocín používa bežne pri vyvolávaní pôrodu, jeho urýchľovaní, alebo ako prevencia popôrodného krvácania. Táto štúdia upozorňuje na to, že používanie tohto lieku nie je dostatočne preštudované z dlhodobého hľadiska a upozorňuje na riziká.

Štúdie sa zúčastnilo 386 žien, ktoré 2 mesiace po pôrode odpovedali na otázky ohľadom dojčenia, pocitov depresie, úzkosti, postraumatickej stresovej poruchy a somatizácie. Odobrali sa im krvné vzorky pre stanovenie hladín oxytocínu a súčasne sa získali informácie o použití a dávke oxytocínu použitom pri pôrode ich detí.

Záver štúdie ukazuje, že ženy, ktoré dva mesiace po pôrode dojčili výlučne, dostali pri pôrode podstatne menej syntetického oxytocínu, než ženy, ktoré dva mesiace po pôrode už výlučne nedojčili. Vyššia dávka syntetického oxytocínu pri pôrode sa navyše spájala s väčším prežívaním depresie, úzkosti a somatizácie. Na posttraumatickú stresovú poruchu použitie syntetického oxytocínu nemalo v tejto štúdii vplyv. Štúdia upozorňuje, že rozsiahle používanie syntetického oxytocínu prináša matkám ešte dva mesiace po pôrode významné problémy a to nielen v oblasti dojčenia.

Ref: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26554749

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Použitie oxytocínu pri pôrode ohrozuje dojčenie