DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu matkám a deťom počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne patriace k o. z. MAMILA.Zdieľať na Facebook

Novinky

Dr. Jack Newman vysvetľuje dojčenie v čase COVID-19

02.04.2020

Podporu pre dojčenie odoberá už viac ako 1000 ľudí aj na YouTube. Začnite aj vy odoberať naše inštruktážne videá. Dnes sme zverejnili rozhovor so svetovým expertom na dojčenie o dojčení v čase koronavírusu COVID-19. Dr. Jack Newman, v rozhovore vysvetľuje, prečo hlavné posolstvo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a UNICEF-u znie:"Matky treba uistiť, že je bezpečné deti dojčiť."

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj referenciu na vedeckú štúdiu, ktorá skúmala to, či sa vírus COVID-19 (SARS-CoV-2) nachádza v materskom mlieku.

Otázky a odpovede o dojčení počas koronavírusu COVID-19

30.03.2020

V poslednom mesiaci sme priniesli preklady oficiálnych odporúčaní WHO a UNICEFu, ktoré odporúčajú, aby matky s infekciou COVID-19 pokračovali v dojčení. Pripravili sme aj článok, ktorý opisuje ako môžete v tomto čase získať pomoc pri dojčení?  K týmto informáciám sme dostali aj túto otázku od jednej z našich čitateliek: „Dojčenie dôležité a prospešné pre dieťa a určite dieťa v takejto situácii bude uprednostňovať prsník pred inou stravou alebo tekutinou, ale nehnevajte sa na mňa, vy nikdy neberiete do úvahy matku, nedokážem si predstaviť pri nejakom šialenom priebehu choroby, kedy nebudem nič jesť a piť, ako budem mať silu ešte dojčiť dieťa a tým sa ďalej oslabovať.“  Tu je naša odpoveď: "Každá žena sa môže v konkrétnej situácii rozhodnúť podľa seba. Problém nie je rozhodnúť sa nedojčiť. Problém je, že ak sa žena rozhodne, že bude ďalej dojčiť, tak málokedy získa v takej situácii dostatočnú podporu a relevantné informácie.

Ako je to s dojčením počas koronavírusu COVID-19?

27.03.2020

Ak pri príprave na pôrode alebo ohľadne dojčenia premýšľate nad tým, či je možné dojčiť, ak žena ochorie na koronavírus COVID-19, pozrite si naše video, ktoré je založené na najnovších odporúčaniach Svetovej zdravotníckej organizácie. 

Kniha Praktický návod na dojčenie pomáha už 9 rokov

26.03.2020

Pred 9 rokmi sme pre tehotné ženy vydali knihu Praktický návod na dojčenie v slovenčine, v roku 2018 sa dočkala českého a chorvátskeho prekladu. Kniha sa do dnešného dňa dočkala už šiestich vydaní a stala sa bestsellerom. Kniha prináša množstvo praktických informácií, aby začiatok dojčenia bol jednoduchší. Je výbornou pomôckou pre tehotné a pre ženy po pôrode. Oslávte s nami 9 rokov od prvého vydania!

Hľadáte dobrý film na dnešný večer?

23.03.2020

Máme pre vás tip na film Tigre (Tigres) od oscarového režiséra Danisa Tanovica, ktorý navždy zmení váš pohľad na súčasné fungovanie firiem vyrábajúcich umelé mlieko. Napínavý film podľa skutočných udalostí, v ktorom sa hrdina zamestná na marketingovom oddelení Nestlé a zistí, že v dôsledku jeho práce umierajú deti. Tento film môžete vidieť prostredníctvom tohto odkazu. Ide o hraný film, ktorý ukazuje na prepojenie marketingových stratégií firiem vyrábajúcich umelé mlieko na zdravotnícke zariadenia a zdravotníkov. Hlavný hrdina filmu zažije prenasledovanie a nakoniec sa vo filme ako aj v reálnom živote stane utečencom pred chápadlami firmy, pre ktorú pracoval, a dostane štatút utečenca v Kanade a svoju rodinu neuvidí najbližších sedem rokov.

Ako môžete v tomto čase získať pomoc pri dojčení?

22.03.2020

Ak sa v najbližších dňoch chystáte rodiť alebo máte doma bábätko a rozmýšľate, ako môžete získať pomoc pri dojčení, prinášame vám množstvo možností. Aj v čase izolácie a dobrovoľnej karantény, je tu MAMILA pre vás a spolu s ňou naše laktačné poradkyne. Prečítajte si, ako sa s nimi môžete spojiť. Nie ste v tom samy.

Ako vaše 2 % z daní podporia dojčenie

11.02.2020

Dane zaplatíte tak či tak, ale o 2 % z dane, ktorú aj tak zaplatíte, sa môžete rozhodnúť, komu pomôžu. Máločo je také uspokojivé ako pomôcť žene a jej bábätku, aby sa mohli spokojne dojčiť. MAMILA s dojčením pomáha už viac ako 18 rokov a stále zvyšuje počty dojčených bábätiek. Poukážte 2 % MAMILE, lebo na dojčení záleží

Pripravujete si zoznam na nákup do obchodu počas pandémie koronavírusu COVID-19?

16.03.2020

Ak si ako dojčiaca matka pripravujete zoznam na nákup do obchodu, môže vás v týchto časoch pandémie koronavírusu potešiť informácia, že z dôvodu dojčenia nepotrebujete žiadnu špeciálnu stravu ani diétu. Môžete jesť to, na čo ste boli zvyknutá pred tehotenstvom či v tehotenstve. Nie je potrebné plošne či paušálne vynechávať dlhý zoznam potravín len preto, že niekto iný má s nejakou potravinou problém. Prečítajte si prečo:

Koronavírus a hospitalizácia dojčiacej ženy

16.03.2020

V poradni dojčenia odpovedáme na aktuálnu otázku, čo robiť, ak dojčiaca matka ochorie na koronavírus COVID-19 (SARS-CoV-2), prípadne jej hrozí hospitalizácia. 

Môže žena s horúčkou dojčiť?

14.03.2020

V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu (COVID-19) sa šíria nesprávne informácie týkajúce sa dojčenia počas horúčky. Jednou z takýchto nesprávnych informácií je odporúčanie nedojčiť, ak má žena horúčku presahujúcu napríklad 38 °C. Horúčky nie sú dôvodom na to, aby ste nedojčili. Prečítajte si prečo:

Dojčenie potrebuje vašu podporu viac než kedykoľvek pred tým

14.03.2020

Karanténne opatrenia súvisiace s aktuálnou situáciou týkajúcou sa pandémie koronavírusu zasiahli aj občianske združenia MAMILA, ktoré sa zaoberá podporou dojčenia na Slovensku.
Dojčenie nedostáva podporu z grantov ani veľkých korporácií, podporujú ho bežní ľudia svojimi dobrovoľnými príspevkami a 2 % z daní.
V období marec – máj potrebujeme preklenúť kritickú situáciu, ktorá vznikla zrušením mnohých kurzov  pokročilého laktačného poradenstva pre naše profesionálne laktačné poradkyne, supervízií a základných kurzov.
O to viac teraz dojčenie potrebuje vašu podporu formou poukázania 2 % z daní.

Výročná správa za rok 2019

13.03.2020

Prečítajte si, čo všetko sme urobili pre matky, bábätká a dojčenie v roku 2019. Pomôžte nám v tom pokračovať, venujte MAMILE 2 % z vašich daní. Ďakujeme!

Koronavírus a dojčenie

26.02.2020

UNICEF na svojej medzinárodnej stránke poskytuje odpoveď na otázku, čo majú urobiť dojčiace ženy, ak majú podozrenie na nový koronavírus (COVID-19) alebo ak na koronavírus ochorejú. Odpoveď vás pravdepodobne prekvapí...

Škôlka a dojčenie

12.02.2020

Dojčenie treba podporovať tak dlho, ako trvá. Dojčenie môže pokračovať aj po tom, čo dieťa začne chodiť do škôlky. Prečítajte si náš článok o skúsenostiach žien  s nástupom ich dojčených detí do škôlky.

Prípravou na dojčenie sa dá predísť mnohým problémom

06.02.2020

Kateřina na svojom Instagrame zverejnila príspevok, v ktorom okrem iného píše, že ľutuje, že som sa o MAMILE nedozvedela skôr. Oslovili sme ju preto, aby napísala pre podporu ostatných žien celý svoj príbeh.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.