DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu matkám a deťom počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne patriace k o. z. MAMILA.Zdieľať na Facebook

Novinky

Škôlka a dojčenie

07.04.2021

Máte staršie dojčené dieťatko a čaká ho nástup do škôlky? Mnohým ženám okolie nesprávne radí, aby už teraz začali s odstavovaním dieťatka. Tlak na odstavenie odôvodňujú predstavou o tom, že dojčenie bráni dieťaťu v rozvoji samostatnosti, hovoria o tom, že dieťa bude pri nástupe do škôlky plakať alebo nebude vedieť zaspať práve preto, že je ešte stále dojčené. Prečítajte si, v čom vám dojčenie práve naopak môže pomôcť pri nástupe dieťatka do škôlky a tiež skúsenosti iných žien.
 

Je uspávanie na prsníku nevhodné?

06.04.2021

Je pravda, že ak necháte bábätko zaspávať na prsníku, tak bude mať problém so spánkom? Je nejaký vek bábätka, kedy už treba ukončiť nočné dojčenie? Mnohé ženy sa v posledných dňoch dočítali o metóde Dany Obleman pre nácvik samostatného zaspávania a o tom, že dojčením na zaspatie vytvárajú bábätku nesprávnu spánkovú asociáciu, a ak nezasiahnu, bábätko sa nenaučí zaspávať samo. Prečítajte si našu reakciu týkajúcu sa spánkovej regresie, toho, či je skutočne riešením vyplakanie bábätka a prečítajte si aj náš článok o nočnom dojčení, ktorý vám poskytne informácie založené na vedeckých dôkazoch.

Očkovanie proti COVID-19: Ako je to s dojčiacimi ženami?

06.04.2020

Odložme teraz diskusiu, či s očkovaním proti novému koronavírusu súhlasíte alebo nie a či sa vy osobne chcete alebo nechcete dať očkovať. Namiesto toho si predstavte lekárku alebo sestričku, ktorá dojčí svoje dieťa a zároveň sa každodenne stará o pacientov nakazených koronavírusom alebo sa s nimi môže stretnúť pri práci v nemocnici alebo v ambulancii. A rozhodla sa, že sa chce dať zaočkovať. A vtedy sa dozvie, že sa nemôže dať zaočkovať. Prečítajte si podrobné vysvetlenie o očkovaní proti koronavírusu počas dojčenia.

Kniha Praktický návod na dojčenie pomáha už 10 rokov

26.03.2021

Pred 10 rokmi sme pre tehotné ženy vydali knihu Praktický návod na dojčenie v slovenčine, v roku 2018 sa dočkala českého a chorvátskeho prekladu. Kniha sa do dnešného dňa dočkala už šiestich vydaní a stala sa bestsellerom. Kniha prináša množstvo praktických informácií, aby začiatok dojčenia bol jednoduchší. Je výbornou pomôckou pre tehotné a pre ženy po pôrode. Oslávte s nami 10 rokov od prvého vydania súťažou.

Výročná správa za rok 2020

22.03.2021

Prečítajte si, čo všetko sme urobili pre matky, bábätká a dojčenie v roku 2020. Pomôžte nám v tom pokračovať, venujte MAMILE 2 % z vašich daní. Ďakujeme!

Prečo poukázať 2 % z daní MAMILE

26.02.2021

Dane zaplatíte tak či tak, ale o 2 % z dane, sa môžete rozhodnúť, komu pomôžu. Máločo je také uspokojivé ako pomôcť žene a jej bábätku, aby sa mohli spokojne dojčiť. MAMILA s dojčením pomáha už viac ako 18 rokov a stále zvyšuje počty dojčených bábätiek. Poukážte 2 % MAMILE, lebo na dojčení záleží.  Prečítajte si 34 dôvodov, prečo 2 percentami z daní podporiť práve aktivity MAMILY:

WHO: Separácia matiek pozitívnych na Covid vedie k úmrtiam bábätiek

25.02.2021

Obmedzovať kontakt matiek pozitívnych na koronavírus alebo tých, ktoré sú choré, s ich novorodencami, oddeľovanie matiek od novorodencov, ich pobyt na novorodeneckých oddeleniach bez matiek alebo zákaz dojčenia vedú k významnému zvýšeniu počtu úmrtí bábätiek. Prečítajte si viac v našom novom článku.

Dojčenie ako bežná súčasť života a vzťahov

12.03.2021

Pozrite si našu fotogalériu, kde uvidíte, ako sa dojčenie dá skĺbiť s každodenným životom, ako vyjadruje vzťah medzi matkou a dieťaťom a aké rozmanité podoby môže dojčenie mať.

Na dojčení a kontakte bábätka s matkou záleží. Aj pri Covide.

09.03.2021

MAMILA neustále upozorňuje na oddeľovanie bábätiek od matiek s pozitívnym testom na koronavírus. Vo včerajších správach ste sa mohli dopočuť, že v slovenskej nemocnici sa narodili dvojičky pozitívnej matke. Jedno z detí bolo pozitívne, druhé bolo negatívne. Pracovníci nemocnice komentovali jedinečnosť tejto situácie a vysvetlili, že zdravé dieťa bolo od matky oddelené a „materské mlieko dostáva“ len choré bábätko. Tieto komentáre znova len potvrdili, že dojčenie a kontakt bábätka s matkou sa považuje za nadštandard, za niečo, čo v skutočnosti nie je dôležité.

Dojčenie v detstve znižuje pravdepodobnosť nákazy koronavírusom v dospelosti

17.02.2021

Počas prvej vlny epidémie koronavírusu vyšiel na povrch zaujímavý fakt týkajúci sa toho, či ľudia, ktorí sa s koronavírusom stretli, boli v detstve dojčení. Prečítajte si výsledky štúdie, ktorá dokázala, že že pozitívny účinok dojčenia na odolnosť voči respiračným ochoreniam pretrváva po celý život.

Štúdia: Materské mlieko dokáže neutralizovať koronavírus

16.02.2021

Podľa najnovšej štúdie dokáže materské mlieko neutralizovať koronavírus, pričom vzorky mlieka zozbierané pred pandémiou koronavírusu to nedokážu. Už od začiatku pandémie o. z. MAMILA upozorňovalo na príbehy žien, ktorým po pôrode neumožnili byť so svojimi deťmi, často aj bez toho, aby mali vôbec pozitívny test na koronavírus, jednoducho „preventívne“. Predčasne narodené deti nevideli svojich rodičov celé mesiace. Od jesene mnohým ženám po pozitívnom teste alebo pri príznakoch ochorenia automaticky bábätká odobrali a niektoré z nich ich veľmi dlho, niekedy aj viac mesiacov nevideli.A to napriek tomu, že už od marca sa publikovali štúdie, ktoré poukazovali na to, že dojčenie je dôležité aj v situácii, že má matka  pozitívny test alebo chorá na Covid.

Podpora dojčenia v nemocnici

11.02.2020

Pani Zuzana opísala svoju skúsenosť s pobytom v nemocnici po pôrode slovami: "Miestami som mala pocit, že som v nejakom ústave pre nesvojprávnych, kde nepríjemné strážkyne rozkazujú, čo treba robiť a ako sa správať, zosmiešňujú a zhadzujú bezdôvodne a bez akejkoľvek snahy pochopenia a podpory."
Vyplňte aj vy svoju skúsenosť s podporou dojčenia v nemocnici, v ktorej ste rodili v tomto krátkom prieskume.

Je dojčené dieťa nezdravo naviazané na matku?

05.02.2021

Mnohé ženy znepokojil rozhovor s psychiatrom a psychoterapeutom Petrom Pöthem, v ktorom sa vyjadroval o nevhodnosti dojčenia napríklad 4-ročných detí či spoločného spania väčších detí s rodičmi. Psychiater Pöthe sa domnieva, že dojčenie väčšieho dieťaťa je nezdravý fenomén. Tvrdí, že dojčenie bráni správnemu vývoju dieťaťa, pretože „dieťa by už malo byť vývojovo ďalej“. Okrem toho tvrdí, že v dojčení starších detí pokračujú len narcistické, nezrelé ženy, ktoré nevedia, kedy svoje telo odovzdať späť partnerovi. V článku pre tieto tvrdenia neuvádzal žiadne vedecké argumenty a svoje nepodložené názory obhajoval len úvahami o tom, že súčasní štyridsiatnici nie sú v partnerskom živote „šťastní a spokojní“ a tridsiatnici sú „nezrelí, závislí, nevedia mať vzťahy“. Čo je paradoxné, pretože práve generácia súčasných štyridsiatnikov a tridsiatnikov, je na Slovensku či v Čechách generácia, kde boli deti v drvivej väčšine nedojčené. Prečítajte si ďalšie vysvetlenia:

COVID-19: aktuálne skúsenosti žien z pôrodníc a s dojčením

18.01.2021

Prinášame vám skúsenosti troch žien s pozitívnym testom na nový koronavírus. Dana a Daniela nám napísali o svojej skúsenosti s pôrodom po tom, ako mali pozitívny test na Covid-19, a Evka zasa o svojej skúsenosti s dojčením mesiac po pôrode, keď ochorela a mala pozitívny test na COVID-19.

Ako dojčia rómske ženy?

08.01.2021

Podarila sa nám skvelá vec. MAMILA poskytuje vzdelávanie o dojčení pre rómske asistentky pre podporu zdravia, ktoré pôsobia v rómskych osadách a v nemocniciach. Detaily si môžete prečítať v tejto novej publikácii o tom, ako podporujeme dojčenie tam, kde je veľmi potrebné.

Čo všetko pri starostlivosti o bábätko robiť nemusíte?

07.01.2022

Prečítajte si rady autorky knihy Praktický návod na dojčenie od o. z. MAMILA: „S malým bábätkom máte stále čo robiť. Preto vás môže potešiť, že niektoré veci robiť nemusíte,“ odkazuje.

Čo potrebujú bábätká pre zdravý spánok?

05.01.2021

Vypočujte si rozhovor s profesionálnou laktačnou poradkyňou o. z. MAMILA v Českom rozhlase o vedeckých argumentoch, ktoré vám poskytnú odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa spánku bábätiek.

Podporte dojčenie - staňte sa členkou MAMILY

04.01.2021

Budeme veľmi radi, ak sa rozhodnete vytvárať lepšie podmienky pre to, aby ženy mohli dojčiť svoje deti. Jeden zo spôsobom je stať sa členkou MAMILY. Veľmi radi vás medzi nami privítame. Členom o. z. MAMILA sa môže stať každý, a to aj v prípade, ak sa neplánujete v budúcnosti stať poradkyňou pri dojčení. Stať sa členkou MAMILY je jednoduché. Uvítame tiež dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ktorí by nám v našej práci chci pomáhať.

Rodili ste v roku 2020?

28.12.2020

Pomôžte nám zistiť, aký je skutočný stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach za posledný rok. Ak ste v posledných mesiacoch rodili, alebo poznáte ženy, ktorým sa narodilo nedávno bábätko, vyplňte, prosím, prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach, pomôžte nám tak získať čo najviac údajov. Ďakujeme! Prečo je také kľúčové, aby ste pomohli získať čo najviac údajov pre prieskum?

Kontakt koža na kožu bezprostredne po pôrode

18.12.2020

Pri kontakte koža na kožu si matka a dieťa vymieňajú zmyslové informácie, ktoré stimulujú a spúšťajú prirodzené správanie dieťaťa. Takmer všetky deti sa pri takto uskutočnenom prvom dojčení prisajú správne – s doširoka otvorenými ústami. To je základ pre to, aby dojčenie začalo jednoducho a čo najlepšie. Pozrite si video prvého dojčenia po pôrode.

Česká kniha Praktický návod na kojení znova k dispozícii

03.12.2020

Kniha Praktický návod na kojení pripravená v spolupráci s medicínskym tímom o. z. MAMILA je určená najmä pre tehotné ženy pre prípravu na dojčenie a pre ženy po pôrode, aby ich začiatok dojčenia bol čo najjednoduchší. Od svojho vydania sa kniha dočkala už šiestich vydaní a stala sa bestsellerom. Pred dvoma rokmi sa dočkala českej jazykovej verzie, ktorá sa nečakane rýchlo vypredala. Od dnešného dňa si už znova môžete objednávať Praktický návod na dojčenie aj v češtine.

Marie Turner: „So synčekom si predávame lásku dojčením.“

24.11.2020

Prinášame vám rozhovor o dojčení s osobnou trénerkou Marie Turner, ktorá je veľmi populárna na Instagrame. V Anglicku jej pre riešenie bolestivých bradaviek odporučili fľašu a odstriekavať si mlieko. V dojčení jej nakoniec pomohli profesionálne laktačné poradkyne MAMILY. Ak by mohla ženám poradiť jednu vec, tak by to bolo vedieť, ako sa má bábätko správne asymetricky prisávať, aby predišli bolestivým bradavkám.

Dr. Jack Newman vysvetľuje dojčenie v čase COVID-19

19.11.2020

Podporu pre dojčenie odoberá už takmer 7000 ľudí aj na YouTube. Začnite aj vy odoberať naše inštruktážne videá. Na začiatku epidémie koronavírusu na Slovensku sme zverejnili stále aktuálny rozhovor so svetovým expertom na dojčenie o dojčení v čase koronavírusu COVID-19. Dr. Jack Newman, v rozhovore vysvetľuje, prečo hlavné posolstvo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a UNICEF-u znie: "Matky treba uistiť, že je bezpečné deti dojčiť."

Všetko o tom, ako sa bábätko učí jesť (príkmy)

18.11.2020

Pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o tému príkrmov, tuhej stravy a toho, ako sa bábätko učí papať prinášame možnosť vypočuť si hodinovú prednášku. Žiadne zložité teórie. Iba jednoduché vysvetlenia, ktoré rýchlo pochopíte a uvidíte kŕmenie bábätiek v úplne inom svetle. Nielenže je v jedle pre bábätká chaos, z jedla sa stal strašiak a mnoho rodičov pristupuje ku kŕmeniu bábätiek s obavami, aby niečo nepokazili. Ako teda na to? Vypočujte si náš kurz, kde sa prehľadne a rýchlo dozviete všetko, čo o príkrmoch potrebujete vedieť.

Nový online kurz: Ako vychovávať (nielen) dojčené deti?

01.11.2020

Prinášame vám nový kurz online, ktorý vám prinesie množstvo "aha" momentov o výchove. Prevedie vás situáciami, ktoré každodenne zažívate so svojimi deťmi. Tento kurz vám dá viac než len stratégie na ich zvládanie. Prestanete mať strach, že robíte pri výchove chyby a začnete sa zo svojich detí tešiť. Začnite si kurz z pohodlia svojho domova púšťať už dnes...

V ktorom mesiaci sa začína s príkrmami?

17.11.2020

V septembri 2020 vyšla štúdia, ktorá sa snažila ukázať, že zavedenie veľkých množstiev lepku do stravy bábätka ešte pred 6 mesiacom, a teda výlučné dojčenie len do 4 mesiacov, predstavuje prevenciu celiakie. Autori v štúdii sami upozorňujú na viaceré nedostatky ich štúdie a najmä na to, že ich zistenia nenabádajú na zmenu odporúčaní, a teda, že naďalej má platiť, že odporúčanie pre rodiny je, aby bábätká boli výlučne dojčené do 6 mesiacov. Ich cieľom je, aby sa v tejto oblasti uskutočnilo viac výskumu.

Mení sa mlieko podľa veku bábätka?

16.11.2020

Dojčenie je dôležité podporovať tak dlho ako trvá. Najnovšia štúdia z minulého týždňa sa zamerala na to, či sa mení zloženie materského mlieka v priebehu dojčenia. Štúdia je prevratná v tom, že sa po prvý raz zamerala aj na materské mlieko žien, ktoré dojčia staršie deti (až do 4 rokov). Výsledky štúdie vás povzbudia a podporia v dojčení.

Ovplyvňuje nás reklama na umelé mlieko?

30.10.2020

Prečítajte si výsledky najnovšieho výskumu o tom, ako rodiny vo Veľkej Británii vnímajú reklamu na umelé mlieko. Reklama na umelé mlieko ovplyvňuje celú spoločnosť. Celé nastavenie spoločnosti vníma reklamné posolstvá ako informácie. Sú vžité do takej miery, že ľudia už ani netušia, že z reklamy pochádzajú, a prezentujú ich ako fakty o dojčení či umelej výžive. 

Ako môžete v tomto čase získať pomoc pri dojčení?

23.10.2020

Ak sa v najbližších dňoch chystáte rodiť alebo máte doma bábätko a rozmýšľate, ako môžete získať pomoc pri dojčení, prinášame vám množstvo možností. Aj v čase izolácie a karantény, je tu MAMILA pre vás a spolu s ňou naše laktačné poradkyne. Prečítajte si, ako sa s nimi môžete spojiť. Nie ste v tom samy.

Ako zasiahla epidémia COVID-19 dojčenie?

14.10.2020

Počas koronakrízy sa znovu ukázalo, že dojčenie je považované za nadštandard – teda za niečo, čo je podporované len slovne, a len dovtedy, kým sa nič nedeje. Dojčenie by malo byť niečo, čo je normálne, bežné, fyziologické. Ale keď príde na nejakú krízovú situáciu, tak namiesto toho, aby dojčenie bolo videné ako niečo kľúčové, tak sa o ňom začne pochybovať.

Sú situácie, keď nie je dojčenie možné?

07.10.2020

Umelá výživa sa v dnešnej dobe stala takou bežnou, že sa používa vo vysokom percente bábätiek, pri ktorých to nie je potrebné. Deje sa to preto, že ženy nedostávajú funkčné riešenia pri svojich problémoch s dojčením. Okrem toho tiež dostávajú nesprávne informácie a bežne potom ľudia nadobudnú pocit, že je dlhý zoznam okolností, za ktorých sa dojčiť nedá alebo nesmie. Ako to teda je? Existujú situácie, ktoré sú dôvodom na to, aby bábätko dostávalo umelé mlieko?

Ako by sa materské mlieko dalo využiť pri koronavíruse

21.08.2020

V týchto dňoch médiá obletela správa, že holandskí vedci našli v materskom mlieku protilátky proti koronavírusu. Je to prekvapivý objav? Prečítajte si našu reakciu na tieto správy. 

Môžu naozaj byť matky už so svojimi predčasniatkami?

13.05.2020

Dobrá správa je, že Hlavný hygienik SR vydal usmernenie, ktoré hovorí o tom, že rodič sa nepovažuje za návštevu a má právo byť pri dieťati a teda aj bábätku, vrátane predčasniatok. Problematickou časťou tohto usmernenia je časť, kde sa uvádza, že "podmienkou realizácie návštevy, sprievodu je vopred dohodnuté povolenie na návštevu od zodpovednej osoby oddelenia". Vyvstáva otázka, ako to teraz vyzerá v praxi. Narodilo sa vám bábätko prečasne? Máme možnosť tráviť deň s ním? Napíšte nám na dojcenie@mamila.sk

Rodičia svoje predčasniatka nevideli už celé týždne

11.05.2020

Hoci ľudia už môžu chodiť do kaderníctiev, rodičia už celé týždne nevideli svoje predčasne narodené bábätká, ktoré sú v nemocnici. Hoci tieto bábätká potrebujú priamy fyzický kontakt s matkou najviac zo všetkých, pretože sú najzraniteľnejšie a majú najmenšiu odolnosť, rodičia hovoria, že sa ne nemôžu prísť ani len pozrieť. Niektorí už od polovice marca. Kontakt koža na kožu a dojčenie sú pritom pre tieto bábätka otázkou prežitia a ochrany pred ochoreniami.

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.