DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu ženám, rodinám a deťom počas celého obdobia trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii žien, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne MAMILY.Zdieľať na Facebook

Novinky

Tipy na vianočné darčeky pre rodiny dojčených detí

24.11.2023

Máme pre vás skvelé tipy na vianočné darčeky: magnetky s dojčiacimi sa zvieratkami, drevené vianočné ozdoby v tvare srdiečok s obrázkom dojčiacich sa bábätiek, veselé odznaky pre rodičov dojčených detí, knihu Praktický návod na dojčenie (v slovenčine) alebo e-book, ktorý zmení váš pohľad na výchovu a rodičovstvo. Objednať tiež môžete prístup ku kurzu o vzťahovej výchove (nielen) dojčených detí či o tom, ako bábätká učiť jesť jedlo (zavádzanie príkrmov).

17. november - Medzinárodný deň predčasne narodených detí

17.11.2023

Vypočujte si záznam konferencie, ktoré MAMILA zorganizovala s dr. Nilsom Bergmanom. Dr. Nils Bergman zachránil život mnohým predčasne narodeným deťom. Ako prvý už v roku 1988 začal zavádzať kontakt koža na kožu ako štandard starostlivosti pre predčasne narodených novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Vo vedeckom časopise Acta Paediatrica už v roku 2004 publikoval štúdiu o tom, ako kontakt koža na kožu dokáže stabilizovať predčasne narodené deti lepšie ako inkubátor a tieto poznatky aplikoval na prax v nemocnici, ktorej bol riaditeľom. Dr. Bergman pôsobí ako expert v oblasti neonatológie a pôrodníctva, vývinovej neurovedy, dojčenia.

Podporte nové vydanie knihy Praktický návod na dojčenie

17.11.2023

V roku 2011 sme pre tehotné ženy vydali knihu Praktický návod na dojčenie v slovenčine, v roku 2018 sa dočkala českého a chorvátskeho prekladu. Kniha sa do dnešného dňa dočkala už šiestich vydaní a stala sa bestsellerom. Kniha prináša množstvo praktických informácií, aby začiatok dojčenia bol jednoduchší. Je výbornou pomôckou pre tehotné a pre ženy po pôrode. Podporte nové vydanie tejto knihy.

Sledujte nás aj na X (Twitteri)

10.11.2023

MAMILU môžete sledovať na sociálnych sieťach, špecificky na Facebooku a Instagrame. Máme aj svoj kanál na YouTube. V týchto dňoch intenzívne rozvíjame náš profil na X (bývalom Twitteri). Pridajte sa k nám aj na X.

Dojčenie naozaj nespôsobuje rakovinu prsníka

08.11.2023

V ťažkých situáciách je pochopiteľné, že ľudia hľadajú príčiny, prečo sa im stalo to, čo sa stalo. Vyjadrujeme úprimný zármutok nad ťažkým osudom pani Broni z článku v Novom čase z 8. 11. s názvom Rakovinu mi spustilo dojčenie. Prečítajte si vysvetlenie, prečo dojčenie nespôsobuje rakovinu. Namiesto vyvolávania strachu z dojčenia by sa kampane proti rakovine mali zameriavať na to, aby ženy mali šancu využiť dojčenie na ochranu svojho zdravia.

Dojčenie nie je rozmar matky

06.11.2023

Ženy dojčiace väčšie bábätká a deti zažívajú neustály tlak na to, aby prestali dojčiť. V októbri publikoval Denník N rozhovor s imunologičkou Jaroslavou Orosovou, ktorá v odpovedi na otázku o tom, ako dlho má trvať dojčenie povedala, že po 6. mesiaci už nie je dieťa o nič ochudobnené a z imunologického hľadiska nemá zmysel pokračovať v dojčení. V českom časopise Téma zo 6. 10. 2023 vyšiel rozhovor s českým lekárom Jaromírom Bystroňom, ktorý uviedol, že dojčenie po prvom roku života dieťaťa je z imunologického hľadiska zbytočné a že dlhodobé dojčenie predstavuje “rozmar zo strany dieťaťa alebo matky”. Ženám, ktoré dojčia po 6. mesiaci, je dôležité povedať, že to nerobia zbytočne. Pretože na dojčení záleží.

 

Vláda ČR uprednostnila záujmy bábätiek a žien pred ziskami firiem

08.10.2023

Po dlhom čase práce vláda ČR 27. septembra 2023 rozhodla o významnom opatrení pre podporu dojčenia a ochrany všetkých žien a detí. Prijala nové opatrenia smerujúce k obmedzeniu negatívneho vplyvu marketingu náhrad materského mlieka. Prečítajte si, čo to znamená pre ochranu dojčenia.

Nemohla som dojčiť: Bábätko stále plakalo, vadilo mu moje mlieko

07.10.2023

Ženám sa často hovorí, že ich bábätká plačú preto, lebo zjedli niečo nevhodné, pretože nemajú dobré mlieko. A súčasne s tým sa často dozvedia, že na umelom mlieku by bábätko bolo spokojnejšie. V skutočnosti ľudia nerozumejú signálom bábätka a nevedia, že plač bábätka je komunikácia. Laktačné poradkyne MAMILY pomáhajú ženám, aby ich bábätká boli spokojnejšie, vysvetľujú im súvislosti medzi plačom a dojčením, plačom a spánkom. Čo by vám nikto nemal povedať, keď vaše bábätko plače?

Nemohla som dojčiť: Potrebovala som liečbu

06.10.2023

Myšlienka, že ženy sa počas dojčenia nesmú liečiť, pochádza z predstavy, že dojčenie trvá iba pár týždňov a potom skončí a teda, že žena má jednoducho počkať. Ľudia majú ešte stále predstavu, že dojčiť môžu iba zdravé ženy, ktoré nič neužívajú, dokonale sa stravujú a majú bezchybnú životosprávu. Že inak je dojčenie nebezpečné. Čo by vám o liekoch v súvislosti s dojčením nemal nikto nikdy povedať?

Nemohla som dojčiť: Strata mlieka

05.10.2023

Zažili ste aj vy, že vám niekto hovoril, že mlieko môže len tak, zo dňa na deň zmiznúť? Alebo že už máte radšej dať bábätku umelé mlieko? Tvorba mlieka neprestane len tak a náhle. Čo by vám o tvorbe mlieka nemal nikto nikdy povedať?

Nemohla som dojčiť: Zápal prsníkov

04.10.2023

Mnohým ženám nesprávne povedia, že zápal prsníka je dôvodom na ukončenie dojčenia. Zápalom prsníka je možné predchádzať, a ak nastane, dajú sa urobiť opatrenia, aby sa neopakoval. Zažili ste aj vy, že vám niekto povedal, že sa už nemáte dojčením trápiť seba aj bábätko? Čo by vám o zápale prsníka nemal nikto nikdy povedať?

Nemohla som dojčiť: Neprisávalo sa

03.10.2023

Zažili ste aj vy, že vám niekto povedal, že sa pri dojčení stačí iba viac snažiť? Často sa ženám nesprávne hovorí, že každé dieťa vie automaticky, čo má na prsníku urobiť. S prisatím na prsník vám môže pomôcť profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY, ktorá vám ukáže kroky, ktoré umožnia bábätku, aby sa naučilo prisávať. Čo by vám o neprisávaní bábätka nemal nikto nikdy povedať?

Nemohla som dojčiť: Nedostatok mlieka

02.10.2023

Zažili ste aj vy, že vám niekto povedal, že nedostatok mlieka je len v hlave? Väčšina žien by mala dostatok mlieka, ale ich tvorbu mlieka ovplyvňuje množstvo faktorov, a to špeciálne v prvých hodinách a dňoch po pôrode. Preto je začiatok dojčenia taký dôležitý. Ak bábätko nezískava dostatok mlieka z prsníka, existuje pomoc. Čo by vám o nedostatku mlieka nemal nikto nikdy povedať?

Nemohla som dojčiť: Bolesť bradaviek

01.10.2023

Nemohla som dojčiť, lebo: „Pri dojčení ma boleli bradavky.“ Príliš veľa žien vyslovuje túto vetu. Bolesti dojčiacich žien sa nevenuje potrebná pozornosť. Ak dojčenie bolí, je to signál, že žena potrebuje rýchlu a efektívnu pomoc, aby bolesť prestala. Bolesť je signál, že niečo je potrebné napraviť. Čo by vám o bolesti pri dojčení nemal nikto nikdy povedať?

Rodili ste v posledných rokoch?

10.08.2023

Pomôžte nám zistiť, aký je skutočný stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach za posledné obdobie. Ak ste v posledných mesiacoch rodili, alebo poznáte ženy, ktorým sa narodilo nedávno bábätko, vyplňte, prosím, prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach, pomôžte nám tak získať čo najviac údajov. Ďakujeme! Prečo je také kľúčové, aby ste pomohli získať čo najviac údajov pre prieskum?

Výrobcovia UM nesmú byť sponzormi pediatrických spoločností. Aj tak sa to deje.

21.07.2023

WHO a UNICEF vo svojej najnovšej správe upozorňujú, že viac ako polovica pediatrických spoločností dostáva finančné prostriedky od výrobcov umelého mlieka. Znamená to, že rodiny nedostávajú o umelej výžive odborné informácie, ale reklamné posolstvá s cieľom zarobiť na matkách a deťoch. Prečítajte si ďalšie vysvetlenie v našom článku:

Video: Zákaz reklamy na umelú výživu nie je to isté ako zákaz jej predaja a používania

20.07.2023

Chceli by ste sa v nemocniciach a u pediatrov stretnúť s odbornými radami a vedeckými postupmi alebo dostávať reklamu? Oceňujeme prácu a odbornosť Ministerstva zdravotnictví České republiky, Ministerstva průmyslu a obchodu a Josefa Pavlovica, ktorí sa postavili za zdravie a bezpečnú výživu pre všetky deti - dojčené aj deti na umelom mlieku. Lebo všetky bábätká majú nárok na to, aby ich rodičia mali vedecké a aktuálne informácie z nezávislých zdrojov, nie od výrobcov komerčnej umelej výživy. Pozrite si video, ktoré informuje o tejto iniciatíve.

Chceli by ste o umelej výžive odborné informácie alebo reklamu s cieľom na vás zarobiť?

17.07.2023

Reklama na umelú výživu nie je pre rodičov ani pomoc, ani darček. V otázke zákazu reklamy na umelé mlieko nejde o zákaz používania umelej výživy, ale o spôsob, ako umelú výživu propagujú jej výrobcovia. A keďže niet dôvodu na to, aby reklama na umelú výživu existovala, pretože rodičia si zaslúžia spoľahlivé informácie, tak sa ako argumentácia v článku českých Hospodářských novin zo 17. 7. 2023 uvádzajú slovné spojenia, ktoré napádajú ľudí, ktorí usilujú o bezpečnú výživu dojčených aj nedojčených detí. Označujú ich za "militantné kojičky", ktoré si o žene, ktorá nedojčí, myslia, že je "zločinec". Tento článok pripomína časy, keď sa v ČR a iných krajinách riešila nepotrebnosť reklamy na cigarety alebo alkohol. Trvalo dlho, než ľudia zákaz reklamy na cigarety alebo alkohol prijali. Prečítajte si našu reakciu.

Podcast: Dojčenie bábätiek s rázštepom

16.06.2023

Podcast o dojčení s Andreou Polokovou z MAMILY s redaktorkou logopedického časopisu, Barborou Lichorobiec: Je možné dojčiť bábätká, ktoré majú rázštep? Čo všetko sa deje, keď sa bábätko dojčí? Prečo sa ženy stretávajú s problémami s dojčením? V tomto podcaste nájdete mnoho podnetných myšlienok o dojčení a o tom, čo dojčenie vlastne znamená. Dojčenie nie je len kŕmenie materským mliekom. Pri dojčení sa odohráva mnoho ďalších procesov, ktoré pozitívne ovplyvňujú zdravie bábätka aj matky. A aj preto na dojčení záleží.

Aké to je dojčiť dieťa, ktoré má rok, dva alebo viac?

02.06.2023

Vypočujte si náš rozhovor o dlhodobom dojčení. Alebo vlastne: o takom to bežnom dojčení do samoodstavenia. Aké to je dojčiť dieťa, ktoré má rok, dva alebo viac? Čo sa pri dojčení deje? A prečo zrazu pri väčších dojčených deťoch začnú ženy dostávať negatívnu spätnú väzbu a návrhy na to, aby už dojčenie ukončili?

MAMILA má akreditáciu MZ ČR

08.08.2022

MAMILA získala akreditáciu Ministerstva zdravotníctva Českej republiky pre kurzy laktačného poradenstva pre zdravotníkov. MAMILA už 20 rokov venuje energiu školeniu nemocníc, lekárov, zdravotníkov tak, aby pomáhali kvalitu starostlivosti o ženy a bábätká v oblasti dojčenia. Aby mohli ženy dostávať informácie, ktoré sú kľúčové pre dojčenie už v pôrodniciach. Aby tie informácie boli jednotné a rady pri problémoch s dojčením účinné.

Magnetky: Dojčenie nás baví (a zvieratká tiež)

20.05.2022

Zažite kopec zábavy s magnetkami rozličných zvieratiek a vyskúšajte si, kde sa dojčí malý sloník, delfín alebo netopier. Skúste vďaka magnetu pripojiť zvieracie mláďatko či dieťatko k jeho mamičke. Týchto ručne vyrábaných magnetiek sa nebudete vedieť nabažiť. Sada 20 drevených magnetiek (veverička, mačička, zebra, delfín, slon, netopier, prasiatko, ježko, zebra a dieťatko). Kúpou týchto magnetiek prispievate na pomoc s dojčením. Pretože na dojčení záleží. 

MAMILA ponúka pomoc ukrajinským ženám a deťom

28.02.2022

Ženy a bábätká predstavujú mimoriadne zraniteľnú skupiny v čase vojen či humanitárnych kríz. V čase tehotenstva, pôrodu, po pôrode a pri dojčení im zdarma ponúkame pomoc laktačných poradkýň v teréne či prostredníctvom videohovorov. Máme v príprave novú stránku pre ukrajinské ženy, kde čoskoro pribudnú preklady materiálov do ukrajinčiny, ponúkame zdarma nosiče a pomôcky na dojčenie a koordinujeme množstvo dobrovoľníčok, ktoré sú pripravené pomôcť. 

Pri nákupoch na internete môžete bezplatne podporiť dojčenie

07.01.2022

MAMILA je príjemcom podpory na portáloch Givenio Dobromat. Pri nákupoch na internete vám tieto portály umožňujú podporiť činnosť o. z. MAMILA a to bez toho, aby to vás stálo čo i len cent navyše. Z každého vášho nákupu tak viete podporiť pomoc pri dojčení a podporu dojčenia.

Poradenstvo so zľavou vďaka spolupráci MAMILY a UNION zdravotnej poisťovni

07.12.2021

Ak ste poistené v UNION zdravotnej poisťovni, máte odteraz možnosť získať 20% zľavu na služby  profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY, ktoré si môžete vybrať zo špeciálneho zoznamu.

Kurzy pre vás: Príkrmy aj výchova detí

05.06.2021

Z pohodlia domova si vypočujte naše kurzy, kde sa dozviete, ako začať bábätko kŕmiť jedlom alebo ako vychovávať deti, ktoré sú už väčšie, začínajú sa prirodzene odstavovať a vy potrebujete okrem dojčenia a nosenia nájsť aj ďalšie nástroje na komunikáciu s nimi.

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky aj naďalej prepláca laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Medzičasom sa k nej pridali štyri ďalšie české zdravotné poisťovne: Vojenská zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.