DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu matkám a deťom počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne patriace k o. z. MAMILA.Zdieľať na Facebook

Novinky

Ako dopadlo v hodnotiacej správe WHO o podpore dojčenia Slovensko?

30.05.2020

Koncom mája 2020 Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila správu o dodržiavaní pravidiel pre reklamu na umelú výživu na celom svete, ktorá je určujúcim faktorom pre podporu dojčenia. Prečítajte si, koľko bodov podľa WHO získalo Slovensko a Česká republika a ktoré krajiny sveta nás v ochrane dojčenia a bábätiek predbehli.

Kedy sa môže dojčiť predčasne narodené bábätko?

28.05.2020

Pripravili sme nové video, v ktorom sa nemožné stáva možným - uvidíte v ňom maličké dojčiace sa predčasniatka. Naše video vám ukáže, že predčasne narodené bábätká potrebujú pre svoj vývin a zdravie kontakt koža na kožu ako aj dojčenie. Lekárska starostlivosť a technické vymoženosti dnešnej doby sa môžu ideálnym spôsobom dopĺňať s kontaktom s matkou a dojčením.

Dojčenie potrebuje vašu podporu viac než kedykoľvek pred tým

26.05.2020

Karanténne opatrenia súvisiace s aktuálnou situáciou týkajúcou sa pandémie koronavírusu zasiahli aj občianske združenia MAMILA, ktoré sa zaoberá podporou dojčenia na Slovensku.
Dojčenie nedostáva podporu z grantov ani veľkých korporácií, podporujú ho bežní ľudia svojimi dobrovoľnými príspevkami a 2 % z daní.
V období marec – jún potrebujeme preklenúť kritickú situáciu, ktorá vznikla zrušením mnohých kurzov  pokročilého laktačného poradenstva pre naše profesionálne laktačné poradkyne, supervízií a základných kurzov.
O to viac teraz dojčenie potrebuje vašu podporu formou poukázania 2 % z daní.

Ako vaše 2 % z daní podporia dojčenie

26.05.2020

Dane zaplatíte tak či tak, ale o 2 % z dane, ktorú aj tak zaplatíte, sa môžete rozhodnúť, komu pomôžu. Máločo je také uspokojivé ako pomôcť žene a jej bábätku, aby sa mohli spokojne dojčiť. MAMILA s dojčením pomáha už viac ako 18 rokov a stále zvyšuje počty dojčených bábätiek. Poukážte 2 % MAMILE, lebo na dojčení záleží

Čo to znamená, ak sa nájde koronavírus v materskom mlieku?

23.05.2020

Nemeckí vedci opísali prípad, keď našli RNA koronavírusu v materskom mlieku matky, ktorá mala pozitívny test na koronavírus. Toto nie je prekvapivá informácia, pretože vírusy sa v skorej fáze vírusových ochorení nachádzajú v krvi a tým pádom aj v materskom mlieku. Ide o fázu, v ktorej matka ešte netuší, že je chorá. A už v tejto fáze zároveň materské mlieko aktívne chráni dojčené dieťa.

Môžu naozaj byť matky už so svojimi predčasniatkami?

13.05.2020

Dobrá správa je, že Hlavný hygienik SR vydal usmernenie, ktoré hovorí o tom, že rodič sa nepovažuje za návštevu a má právo byť pri dieťati a teda aj bábätku, vrátane predčasniatok. Problematickou časťou tohto usmernenia je časť, kde sa uvádza, že "podmienkou realizácie návštevy, sprievodu je vopred dohodnuté povolenie na návštevu od zodpovednej osoby oddelenia". Vyvstáva otázka, ako to teraz vyzerá v praxi. Narodilo sa vám bábätko prečasne? Máme možnosť tráviť deň s ním? Napíšte nám na dojcenie@mamila.sk

Rodičia svoje predčasniatka nevideli už celé týždne

11.05.2020

Hoci ľudia už môžu chodiť do kaderníctiev, rodičia už celé týždne nevideli svoje predčasne narodené bábätká, ktoré sú v nemocnici. Hoci tieto bábätká potrebujú priamy fyzický kontakt s matkou najviac zo všetkých, pretože sú najzraniteľnejšie a majú najmenšiu odolnosť, rodičia hovoria, že sa ne nemôžu prísť ani len pozrieť. Niektorí už od polovice marca. Kontakt koža na kožu a dojčenie sú pritom pre tieto bábätka otázkou prežitia a ochrany pred ochoreniami.

Dr. Jack Newman: Prečo po 6. mesiaci nemusíte dávať umelé mlieko

12.05.2020

Dr. Jack Newman, pediater a svetový expert na dojčenie, vám v našom novom videu vysvetlí, prečo umelé mlieko nie je po 6. mesiaci veku dieťaťa potrebné a prečo umelá výživa nie je súčasťou toho, čo sa v rámci príkrmov zavádza. Prečítajte si aj vysvetlenie, ktoré urobí kŕmenie bábätka jednoduchým, ako aj náš článok o zavádzaní tekutín.

Nové video o tom, ako dojčiť s ľahkosťou vďaka samoprisatiu

08.05.2020

Ak sa trápite s dojčením, pozrite si naše nové video, ktoré vám môže pomôcť pri prisávaní bábätka ako aj jeho upokojení. Názorne vám ukážeme, ako to môže vyzerať, keď si bábätko položíte na svoj hrudník a necháte ho prsník hľadať samo

Predstavujeme vám predsedníčku o. z. MAMILA, MUDr. Luciu Kantorovú

08.05.2020

MAMILA ako organizácia na pomoc s dojčením vznikla v roku 2002. Jej odborným garantom je pediater Dr. Jack Newman a predsedníčkou MUDr. Lucia Kantorová. Ponúkame vám rozhovor s lekárkou, laktačnou poradkyňou a predsedníčkou o. z. MAMILA MUDr. Luciou Kantorovou.

Spisovateľka Veronika Tóthová: V dojčení ma podporuje staršia dcéra aj manžel

30.03.2020

Vo svojich knihách píše o ženách v ťažkých životných situáciách, ktorí prežili nacistický a komunistický totalitný režim. Prečítajte si rozhovor o dojčení a materstve so spisovateľkou Veronikou Homolovou Tóthovou, ktorej pevné odhodlanie nevzdávať sa, pomohlo prekonať ťažkosti s dojčením po narodení dcérky. 

Dr. Jack Newman vysvetľuje dojčenie v čase COVID-19

02.04.2020

Podporu pre dojčenie odoberá už viac ako 1000 ľudí aj na YouTube. Začnite aj vy odoberať naše inštruktážne videá. Dnes sme zverejnili rozhovor so svetovým expertom na dojčenie o dojčení v čase koronavírusu COVID-19. Dr. Jack Newman, v rozhovore vysvetľuje, prečo hlavné posolstvo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a UNICEF-u znie:"Matky treba uistiť, že je bezpečné deti dojčiť."

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Ako môžete v tomto čase získať pomoc pri dojčení?

22.03.2020

Ak sa v najbližších dňoch chystáte rodiť alebo máte doma bábätko a rozmýšľate, ako môžete získať pomoc pri dojčení, prinášame vám množstvo možností. Aj v čase izolácie a dobrovoľnej karantény, je tu MAMILA pre vás a spolu s ňou naše laktačné poradkyne. Prečítajte si, ako sa s nimi môžete spojiť. Nie ste v tom samy.

Škôlka a dojčenie

12.02.2020

Dojčenie treba podporovať tak dlho, ako trvá. Dojčenie môže pokračovať aj po tom, čo dieťa začne chodiť do škôlky. Prečítajte si náš článok o skúsenostiach žien  s nástupom ich dojčených detí do škôlky.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.