DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu ženám, rodinám a deťom počas celého obdobia trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii žien, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne MAMILY.Zdieľať na Facebook

Novinky

Už 8 000 zodpovedaných otázok v Poradni dojčenia

09.01.2023

V našej poradni dojčenia denne pomáhame ženám s dojčením. Prekročili sme hranicu 8 000 zodpovedaných otázok! Každodenne vám radíme aj prostredníctvom emailov a telefonicky. Za rok zodpovieme len v našej poradni vyše tisíc otázok o dojčení. Pomôžte nám v tejto podpore pokračovať - podporte naše aktivity. Posuňte tak ďalej pomoc, ktorú ste možno samy potrebovali.

Denník SME: Bylinky nie sú postrach, zvyšujú percento dojčiacich žien

19.12.2022

V denníku SME dňa 19. 12. 2022 vyšiel článok týkajúci sa používania byliniek ako jednej súčasti komplexnej stratégie na pomoc ženám s dojčením. Článok vôbec nespomenul pozitívne príbehy desaťtisícov žien, ktorým bylinky pomohli zvýšiť tvorbu mlieka, keď už nič iné nefungovalo, a ktorým MAMILA zachránila dojčenie. Množstvo problematických miest v článku sa začína už nadpisom.

Online konferencia WHO o nových odporúčaniach v starostlivosti o prečasniatka

15.11.2022

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) organizuje dňa 17. 11. o 13:00 konferenciu online, na ktorej predstaví nové odporúčania pre starostlivosť o predčasne narodené deti alebo deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou. V novom dokumente bude 25 odporúčaní, ktoré budú zahŕňať odporúčanie kontaktu koža na kožu v rámci Materskej starostlivosti klokankovaním a zahrnutie rodín do starostlivosti o bábätká už od prvých minút po pôrode. Prihláste sa na tento webinár a vypočujte si prednášky erudovaných spíkrov.
O starostlivosti o predčasne narodené bábätká a kontakte koža na kožu si môžete vypočuť aj záznam konferencie s Dr. Nilsom Bergmanom.

Mikroplasty v materskom mlieku?

12.10.2022

Bolo len otázkou času, kedy vedci objavia, že mikroplasty prenikli už aj do materského mlieka. Čo to ale znamená a čo môžete urobiť vy, ak svoje bábätko dojčíte? Odpovede nájdete v našom článku, ktorý analyzuje štúdiu o mikroplastoch v materskom mlieku.

Mrazenie a uskladňovanie materského mlieka

24.09.2022

Materské mlieko je také vzácne, že sa označuje za "bielu krv" alebo "tekuté zlato". Obsahuje tisícky látok, ktoré nie je možné nájsť nikde inde. Pripravili sme pre vás prehľadný článok o mrazení a skladovaní materského mlieka. Čo hovoria najnovšie výskumy o skladovaní materského mlieka a jeho použití? Je možné použiť mlieko, ak má "mydlovú" alebo "kovovú" chuť? 

Jak byste kojily, kdybyste své miminko neviděly?

09.09.2022

Zavřete oči, zkuste dojít ke svému miminku a nakojit ho se zavřenými očima. Přečtěte si, jak to se svým synem Jonáškem dělá Martina (47) z Brna, která zvládla kojení i se svým zrakovým omezením a omezenou pohyblivostí. Pomoc a podporu u kojení nalezla u profesionální laktační poradkyně MAMILY, Pavlíny Kallusové, díky které vám přinášíme tento rozhovor.

Duševné zdravie žien a dojčenie

08.09.2022

Dojčenie a duševné zdravie žien sa často stavajú do protikladu, ako keby dojčenie duševné zdravie žien narúšalo alebo dokonca spôsobovalo, že majú ženy problémy s duševným zdravím. Takáto predstava o dojčení sa objavuje hlavne v dvoch etapách dojčenia:

Kniha Praktický návod na dojčenie pomáha v nemocniciach

17.08.2022

Do 39 českých nemocníc išlo viac ako 750 kníh Praktický návod na dojčenie. Vďaka tomu budú mať ženy po pôrode prístup k informáciám a fotografiám, ktoré im v prvých dňoch pomôžu v začiatkoch dojčenia. V minulosti už MAMILA venovala viac ako 6-tisíc kníh do slovenských a českých nemocníc a desiatky kníh sme venovali aj slovenským a českým pediatrom a pediatričkám.

MAMILA má akreditáciu MZ ČR

08.08.2022

MAMILA získala akreditáciu Ministerstva zdravotníctva Českej republiky pre kurzy laktačného poradenstva pre zdravotníkov. MAMILA už 20 rokov venuje energiu školeniu nemocníc, lekárov, zdravotníkov tak, aby pomáhali kvalitu starostlivosti o ženy a bábätká v oblasti dojčenia. Aby mohli ženy dostávať informácie, ktoré sú kľúčové pre dojčenie už v pôrodniciach. Aby tie informácie boli jednotné a rady pri problémoch s dojčením účinné.

Vedúca centra pôrodnej asistencie:

30.07.2022

Miloslava Kameníková, vedúca pôrodná asistentka Centra pôrodnej asistencie Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Brne v rozhovore pre Denník N hovorí: "Na tie dva či tri dni v nemocnici po pôrode boli najväčšie sťažnosti a to aj preto, že každý žene povedal niečo iné. Preto Centrum pôrodnej asistencie vzdeláva pôrodné asistentky napríklad aj v laktačnom poradenstve. Spolupracujeme aj s organizáciou Mamila. Aj ja som laktačná poradkyňa a kým som si neurobila kurz od Mamily, často som nevedela ženám prakticky poradiť. Preto nás čaká školenie personálu, aby všetci matke dávali rovnaké informácie." Aká bola vaša skúsenosť s podporou dojčenia v nemocnici? Vyplňte náš prieskum.

Magnetky: Dojčenie nás baví (a zvieratká tiež)

20.05.2022

Zažite kopec zábavy s magnetkami rozličných zvieratiek a vyskúšajte si, kde sa dojčí malý sloník, delfín alebo netopier. Skúste vďaka magnetu pripojiť zvieracie mláďatko či dieťatko k jeho mamičke. Týchto ručne vyrábaných magnetiek sa nebudete vedieť nabažiť. Sada 20 drevených magnetiek (veverička, mačička, zebra, delfín, slon, netopier, prasiatko, ježko, zebra a dieťatko). Kúpou týchto magnetiek prispievate na pomoc s dojčením. Pretože na dojčení záleží. 

MAMILA ponúka pomoc ukrajinským ženám a deťom

28.02.2022

Ženy a bábätká predstavujú mimoriadne zraniteľnú skupiny v čase vojen či humanitárnych kríz. V čase tehotenstva, pôrodu, po pôrode a pri dojčení im zdarma ponúkame pomoc laktačných poradkýň v teréne či prostredníctvom videohovorov. Máme v príprave novú stránku pre ukrajinské ženy, kde čoskoro pribudnú preklady materiálov do ukrajinčiny, ponúkame zdarma nosiče a pomôcky na dojčenie a koordinujeme množstvo dobrovoľníčok, ktoré sú pripravené pomôcť. 

Utorkové maratóny vizuálnej podpory dojčenia

08.02.2022

Každý utorok budeme na našom Facebooku zverejňovať fotografie dojčenia raz za hodinu. Nesmierne si ceníme množstvo úžasných fotografií, ktoré nám zasielate na zverejnenie pre naše sociálne siete. Podporujete tak ostatné ženy v dojčení. Vďaka vám tak vidia, že dojčenie je forma starostlivosti o bábätko. Potreby bábätka nie je možné vypnúť vonku a teda, ak idú ženy von, tak dojčia aj tam. Pretože potreby bábätka sú akútne a vyžadujú si okamžité riešenie. Vďaka vám si ženy často uvedomia, že to, čo zažívajú, je vlastne normálne – ako napríklad veselá fotka akrobatických kúskov staršieho dieťatka pri dojčení.

Pri nákupoch na internete môžete bezplatne podporiť dojčenie

07.01.2022

MAMILA je príjemcom podpory na portáloch Givenio Dobromat. Pri nákupoch na internete vám tieto portály umožňujú podporiť činnosť o. z. MAMILA a to bez toho, aby to vás stálo čo i len cent navyše. Z každého vášho nákupu tak viete podporiť pomoc pri dojčení a podporu dojčenia.

Poradenstvo so zľavou vďaka spolupráci MAMILY a UNION zdravotnej poisťovni

07.12.2021

Ak ste poistené v UNION zdravotnej poisťovni, máte odteraz možnosť získať 20% zľavu na služby  profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY, ktoré si môžete vybrať zo špeciálneho zoznamu.

Rodili ste v rokoch 2021 a 2022?

21.10.2021

Pomôžte nám zistiť, aký je skutočný stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach za posledné obdobie. Ak ste v posledných mesiacoch rodili, alebo poznáte ženy, ktorým sa narodilo nedávno bábätko, vyplňte, prosím, prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach, pomôžte nám tak získať čo najviac údajov. Ďakujeme! Prečo je také kľúčové, aby ste pomohli získať čo najviac údajov pre prieskum?

Kurzy pre vás: Príkrmy aj výchova detí

05.06.2021

Z pohodlia domova si vypočujte naše kurzy, kde sa dozviete, ako začať bábätko kŕmiť jedlom alebo ako vychovávať deti, ktoré sú už väčšie, začínajú sa prirodzene odstavovať a vy potrebujete okrem dojčenia a nosenia nájsť aj ďalšie nástroje na komunikáciu s nimi.

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky aj naďalej prepláca laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Medzičasom sa k nej pridali štyri ďalšie české zdravotné poisťovne: Vojenská zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.