DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu matkám a deťom počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne patriace k o. z. MAMILA.Zdieľať na Facebook

Novinky

Ako často sa má bábätko dojčiť

14.07.2020

Ženy niekedy prekvapí, ako často sa bábätká dojčia. Je to preto, že dojčenie nie je pre bábätká len spôsob výživy. Je to predovšetkým spôsob starostlivosti o bábätká. Bábätká sa nedojčia len preto, že sú hladné, ale majú pre prisatie na prsník mnoho ďalších dôvodov. Svoj záujem o prisatie sa na prsník vyjadrujú oveľa skôr, ako sa rozplačú. Znaky záujmu o dojčenie je možné si začať všímať a reagovať na ne. Pozrite si naše nové video, ako spoznať, že bábätko sa chce dojčiť.

Názor zubárov na zuby a dojčenie?

12.07.2020

Prečítajte si náš odborný článok, ktorý pripravil medicínsky tím odborníčok a odborníkov v o. z. MAMILA. Článok prináša prehľad dostupných vedeckých štúdií a informácií podľa medicíny založenej na dôkazoch na tému dojčenie a zubov dojčeného dieťaťa. Dojčenie nespôsobuje zubný kaz. Práve naopak, dojčenie je dôležité pre zdravie zubov dieťaťa pre celý jeho zvyšok života. Článok odpovedá na časté otázky ľudí o tom, či nočné dojčenie spôsobuje zubný kaz a či materské mlieko poškodzuje zuby.

Podporte dojčenie - staňte sa členkou MAMILY

08.07.2020

Budeme veľmi radi, ak sa rozhodnete vytvárať lepšie podmienky pre to, aby ženy mohli dojčiť svoje deti. Jeden zo spôsobom je stať sa členkou MAMILY. Veľmi radi vás medzi nami privítame. Členom o. z. MAMILA sa môže stať každý, a to aj v prípade, ak sa neplánujete v budúcnosti stať poradkyňou pri dojčení. Stať sa členom MAMILY je jednoduché. Uvítame tiež dobrovoľníkov, ktorí by nám v našej práci chci pomáhať.

Dojčenie v lete

28.06.2020

Potrebuje v horúcich dňoch výlučne dojčené bábätko tekutiny navyše? Môže sa dojčiaca matka kúpať v bazéne? Môže pokračovať v dojčení pri ochorení tráviaceho traktu, napr. salmonelóze? Prečítajte si náš článok venovaný dojčeniu v letnom období.

Svetový týždeň dojčenia: Dojčenie nás baví

13.07.2020

Myšlienku osláv Svetového týždňa dojčenia (a v októbri Európskeho týždňa dojčenia) priniesla organizácia Svetová aliancia za podporu dojčenia (WABA). Ženy majú vtedy možnosť zažiť ocenenie za to, že dojčia, a podporu, aby v dojčení pokračovali. Na Slovensku oslavujeme Svetový týždeň dojčenia pod záštitou MAMILY. Pre rok 2020 sa oslavy ponesú v duchu hesla: Dojčenie nás baví. Pripravili sme pre vás súťaže a rôzne akcie.

Diskusia: Na pôrode záleží za každých okolností

19.06.2020

Vypočujte si záznam z diskusie vedenej režisérkou filmu Medzi nami - Zuzanou Límovou. Rozprávali sme sa o tom, ako koronakríza ovplyvnila podporu dojčenia, situáciu v nemocniciach, kontakt koža na kožu a čo všetko ženy v tomto čase prežívali.

Ako dojčiť v poloľahu/pololežmo

18.06.2020

Prinášame vám nové video o tom, ako dojčiť v poloľahu. Pri dojčení je rozhodujúce, aby vo zvolenej polohe pri dojčení, bolo bábätko dobre prisaté a skutočne získavalo materské mlieko v dostatočnom množstve a aby prospievalo. Ak si pri dojčení hľadáte pohodlie, pozrite si náš článok o rozličných polohách pri dojčení a konzultujte s laktačnou poradkyňou MAMILY, ako môžete vďaka správnej polohe a prisatiu dosiahnuť pohodové dojčenie.

Obmedzovanie jedálnička dojčiacich žien je zbytočné a pre mnohé matky znamená utrpenie

16.06.2020

Viaceré vedecké štúdie dokázali, že zoznam potravín, ktoré sa dojčiacim ženám odporúčajú alebo zakazujú, nie je výsledkom vedeckých štúdií, ale kultúrnych zvyklostí. Štúdie ukazujú, že obmedzenia jedálnička dojčiacich matiek vedú k zníženiu kvality života matiek a tiež k zníženiu dĺžky dojčenia. Prečítajte si náš nový článok o tom, ako vznikli nezmyselné zákazy určitých potravín a ako sa má stravovať dojčiaca matka.

Aký vplyv má dojčenie na detské zúbky?

15.06.2020

Jedna z častých otázok, ktoré v MAMILE dostávame, prichádza od žien, ktoré úspešne dojčia väčšie bábätko, je na tému mliečne zuby a zubné kazy. Ženy sa síce dozvedajú, že dojčenie je dôležité, a že má spoločne s jedením rodinného jedla pokračovať aj po dovŕšení druhých narodenín, keď však dieťaťu začnú rásť zúbky, dostávajú sa do dilemy.

Je za zubné kazy zodpovedné dojčenie?
 

Rodili ste v rokoch 2018 až 2020?

17.06.2020

Akú podporu dojčenia ste v nemocnici zažili? Stalo sa vám, že vaše bábätko dostalo umelú výživu, hoci ste pôvodne chceli dojčiť? Až polovica detí v roku 2017 dostal umelú výživu v pôrodnici, aj keď ich matky chceli dojčiť. Vyplňte náš krátky prieskum o podpore dojčenia v nemocnici, aby sme vedeli, aká je situácia teraz.

Nové video: Kvetinková masáž - čo pomáha na naliatie prsníkov po pôrode

11.06.2020

Pozrite si naše nové video, čo urobiť, ak sú prsia bolestivo naliate, nevyprázdňujú sa alebo sa bábätko na takéto prsia nevie prisať? Ak dojčenie nie je v prvých dňoch dostatočne výdatné, môžu ženy na 3. - 5. deň po pôrode pociťovať nadmerné naliatie prsníkov, ktoré je sprevádzané opuchom a bolesťou. Základom je prevencia, aby k tejto situácii nedošlo. Jednoduchým trikom je použitie kvetinkovej masáže. Ide o pritlačenie prstov v oblasti dvorca tak, aby sa sa zmiernil opuch a aby mlieko začalo vytekať. Následne je potrebné získať pomoc pri prisávaní bábätka, aby sa prsník vyprázdnil. Ako prisať bábätko na prsník v tejto situácii, vám ukáže laktačná poradkyňa MAMILY.

Mýty o dojčení? Rozhovor s laktačnou poradkyňou

11.06.2020

Prečítajte si prvú časť rozhovoru s našou profesionálnou laktačnou poradkyňou o tom, čo je dôležité pre úspešnosť dojčenia, na čo je dobré sa v tehotenstve pripraviť a aké problémy najčastejšie laktačné poradkyne riešia po narodení bábätka. V druhej časti rozhovoru sa dočítate o najčastejších nesprávnych radách o dojčení, ale aj o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19.

Ako dopadlo v hodnotiacej správe WHO o podpore dojčenia Slovensko?

30.05.2020

Koncom mája 2020 Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila správu o dodržiavaní pravidiel pre reklamu na umelú výživu na celom svete, ktorá je určujúcim faktorom pre podporu dojčenia. Prečítajte si, koľko bodov podľa WHO získalo Slovensko a Česká republika a ktoré krajiny sveta nás v ochrane dojčenia a bábätiek predbehli.

Kedy sa môže dojčiť predčasne narodené bábätko?

28.05.2020

Pripravili sme nové video, v ktorom sa nemožné stáva možným - uvidíte v ňom maličké dojčiace sa predčasniatka. Naše video vám ukáže, že predčasne narodené bábätká potrebujú pre svoj vývin a zdravie kontakt koža na kožu ako aj dojčenie. Lekárska starostlivosť a technické vymoženosti dnešnej doby sa môžu ideálnym spôsobom dopĺňať s kontaktom s matkou a dojčením.

Ankety o dojčení

05.06.2020

Zapojili ste sa už do našich ankiet? Máte príležitosť prispieť, vyplňte svoje odpovede na tieto otázky. Prezrite si aj doterajšie výsledky ankiet o dojčení, ktoré vás iste povzbudia najmä v otázkach: Dokedy ste spali so svojim dieťatkom v posteli, odkedy vaše dieťa zaspávalo samo, dokedy sa budilo v noci, či ako dlho ste dojčili.

Dojčenie potrebuje vašu podporu viac než kedykoľvek pred tým

26.05.2020

Karanténne opatrenia súvisiace s aktuálnou situáciou týkajúcou sa pandémie koronavírusu zasiahli aj občianske združenia MAMILA, ktoré sa zaoberá podporou dojčenia na Slovensku.
Dojčenie nedostáva podporu z grantov ani veľkých korporácií, podporujú ho bežní ľudia svojimi dobrovoľnými príspevkami a 2 % z daní.
V období marec – jún potrebujeme preklenúť kritickú situáciu, ktorá vznikla zrušením mnohých kurzov  pokročilého laktačného poradenstva pre naše profesionálne laktačné poradkyne, supervízií a základných kurzov.
O to viac teraz dojčenie potrebuje vašu podporu formou poukázania 2 % z daní.

Môžu naozaj byť matky už so svojimi predčasniatkami?

13.05.2020

Dobrá správa je, že Hlavný hygienik SR vydal usmernenie, ktoré hovorí o tom, že rodič sa nepovažuje za návštevu a má právo byť pri dieťati a teda aj bábätku, vrátane predčasniatok. Problematickou časťou tohto usmernenia je časť, kde sa uvádza, že "podmienkou realizácie návštevy, sprievodu je vopred dohodnuté povolenie na návštevu od zodpovednej osoby oddelenia". Vyvstáva otázka, ako to teraz vyzerá v praxi. Narodilo sa vám bábätko prečasne? Máme možnosť tráviť deň s ním? Napíšte nám na dojcenie@mamila.sk

Rodičia svoje predčasniatka nevideli už celé týždne

11.05.2020

Hoci ľudia už môžu chodiť do kaderníctiev, rodičia už celé týždne nevideli svoje predčasne narodené bábätká, ktoré sú v nemocnici. Hoci tieto bábätká potrebujú priamy fyzický kontakt s matkou najviac zo všetkých, pretože sú najzraniteľnejšie a majú najmenšiu odolnosť, rodičia hovoria, že sa ne nemôžu prísť ani len pozrieť. Niektorí už od polovice marca. Kontakt koža na kožu a dojčenie sú pritom pre tieto bábätka otázkou prežitia a ochrany pred ochoreniami.

Nové video o tom, ako dojčiť s ľahkosťou vďaka samoprisatiu

08.05.2020

Ak sa trápite s dojčením, pozrite si naše nové video, ktoré vám môže pomôcť pri prisávaní bábätka ako aj jeho upokojení. Názorne vám ukážeme, ako to môže vyzerať, keď si bábätko položíte na svoj hrudník a necháte ho prsník hľadať samo

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Škôlka a dojčenie

12.02.2020

Dojčenie treba podporovať tak dlho, ako trvá. Dojčenie môže pokračovať aj po tom, čo dieťa začne chodiť do škôlky. Prečítajte si náš článok o skúsenostiach žien  s nástupom ich dojčených detí do škôlky.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.