DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu ženám, rodinám a deťom počas celého obdobia trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii žien, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne MAMILY.



Zdieľať na Facebook

Novinky

Denník SME: Bylinky nie sú postrach, zvyšujú percento dojčiacich žien

23.03.2023

V denníku SME vyšiel článok týkajúci sa používania byliniek ako jednej súčasti komplexnej stratégie na pomoc ženám s dojčením. Článok vôbec nespomenul pozitívne príbehy desaťtisícov žien, ktorým bylinky pomohli zvýšiť tvorbu mlieka, keď už nič iné nefungovalo, a ktorým MAMILA zachránila dojčenie. Množstvo problematických miest v článku sa začína už nadpisom.

Ktoré situácie nemusia znamenať, že máte málo mlieka

27.03.2023

Stalo sa vám, že vám okolie hovorilo, že nemáte dosť mlieka, lebo bábätko nezaspí samo alebo sa chce dojčiť častejšie ako raz za 3 hodiny? Prečítajte si o 10 situáciách, v ktorých sa ženy často zbytočne obávajú, že nemajú dosť mliekaProfesionálna laktačná poradkyňa MAMILY vám ukáže, ako sa jednoducho naučiť rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije mlieko a či vypilo dostatok mlieka.

Kniha Praktický návod na dojčenie pomáha už 12 rokov

26.03.2023

Pred 12 rokmi sme pre tehotné ženy vydali knihu Praktický návod na dojčenie v slovenčine, v roku 2018 sa dočkala českého a chorvátskeho prekladu. Kniha sa do dnešného dňa dočkala už šiestich vydaní a stala sa bestsellerom. Kniha prináša množstvo praktických informácií, aby začiatok dojčenia bol jednoduchší. Je výbornou pomôckou pre tehotné a pre ženy po pôrode. Oslávte s nami 12 rokov od prvého vydania súťažou.

Pomáhame aj bábätkám s Downovým syndrómom

21.03.2023

Pripájame sa k Svetovému dňu Downovho syndrómu, pretože aj bábätká s Downovým syndrómom je možné dojčiť. Je časté, že rodine bábätka sa dostanú informácie, že ani žena ani nemá skúšať dojčiť, hoci bábätká s Downovým syndrómom potrebujú dojčenie ešte viac, pretože je dôležité pre ich imunitný systém, pre pomoc pri možných infekciách horných a dolných dýchacích ciest či v situáciách, ak bábätko potrebuje absolvovať operácie či inú liečbu.

Päť bodov, ktoré pomôžu predčasniatkam

20.03.2023

Pri slove predčasniatka si ľudia často predstavia inkubátor. Prečítajte si 5 bodov, ktoré vám vysvetlia, odkedy sa predčasniatka môžu klokanovať a odkedy sa môžu začať dojčiť.

Podporte 2 % z daní dojčenie

07.03.2023

Prečo dvoma percentami z daní podporiť práve dojčenie? Venujeme sa skupine, ktorá sa vyznačuje nízkym príjmom - ženám na materskej a rodičovskej dovolenke a ich bábätkám. Naša práca má však má obrovský vplyv na zdravie, výchovu, vzťahy a celú spoločnosť. Ako na to? Je to veľmi jednoduché:

  1. Stiahnite si z tejto stránky tlačivo.
  2. Doplňte ho o svoje údaje.
  3. Podajte ho spoločne s daňovým priznaním.

Televízna moderátorka Hana Gallová Zavřelová: Podporte 2 % z daní dojčenie!

07.03.2023

"To, čo robí MAMILA má obrovský zmysel," povedala televízna moderátorka Hana Gallová Zavřelová vo videu, v ktorom vyzvala na poukazovanie 2 % z daní pre podporu dojčenia. Podporte dojčenie aj vy! Poukážte 2 % z daní MAMILE (IČO: 36064513), aby sme aj ďalej mohli pomáhať rodinám a bábätkám s dojčením.

Škôlka a dojčenie

01.03.2023

Máte staršie dojčené dieťatko a čaká ho nástup do škôlky? Mnohým ženám okolie nesprávne radí, aby už teraz začali s odstavovaním dieťatka. Tlak na odstavenie odôvodňujú predstavou o tom, že dojčenie bráni dieťaťu v rozvoji samostatnosti, hovoria o tom, že dieťa bude pri nástupe do škôlky plakať alebo nebude vedieť zaspať práve preto, že je ešte stále dojčené. Prečítajte si, v čom vám dojčenie práve naopak môže pomôcť pri nástupe dieťatka do škôlky a tiež skúsenosti iných žien.

Urobte si kurz nosenia detí

17.02.2023

Srdečne pozývame na nový online kurz poradenstva pri nosení všetkých, ktorí by radi podporovali nosenie v kontexte vzťahovej väzby a dojčenia, ako nástroj uľahčujúci starostlivosť o dieťa a podporujúci dojčenie. Kurz je určený pre všetkých, ktorí majú chuť pomáhať matkám s nosením, lepšie porozumieť celkovému kontextu vzťahovej väzby, neurobiologickému nastaveniu novorodenca a súvislostiam nosenia s dojčením. Kurz sa online formou uskutoční v termínoch: 27. - 28. 3. a 3. a 4. 4. 2023 (pondelky a utorky), prihlásiť sa môžete v tomto odkaze.

Online konferencia WHO o nových odporúčaniach v starostlivosti o prečasniatka

15.11.2022

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) organizuje dňa 17. 11. o 13:00 konferenciu online, na ktorej predstaví nové odporúčania pre starostlivosť o predčasne narodené deti alebo deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou. V novom dokumente bude 25 odporúčaní, ktoré budú zahŕňať odporúčanie kontaktu koža na kožu v rámci Materskej starostlivosti klokankovaním a zahrnutie rodín do starostlivosti o bábätká už od prvých minút po pôrode. Prihláste sa na tento webinár a vypočujte si prednášky erudovaných spíkrov.
O starostlivosti o predčasne narodené bábätká a kontakte koža na kožu si môžete vypočuť aj záznam konferencie s Dr. Nilsom Bergmanom.

Mikroplasty v materskom mlieku?

12.10.2022

Bolo len otázkou času, kedy vedci objavia, že mikroplasty prenikli už aj do materského mlieka. Čo to ale znamená a čo môžete urobiť vy, ak svoje bábätko dojčíte? Odpovede nájdete v našom článku, ktorý analyzuje štúdiu o mikroplastoch v materskom mlieku.

Mrazenie a uskladňovanie materského mlieka

24.09.2022

Materské mlieko je také vzácne, že sa označuje za "bielu krv" alebo "tekuté zlato". Obsahuje tisícky látok, ktoré nie je možné nájsť nikde inde. Pripravili sme pre vás prehľadný článok o mrazení a skladovaní materského mlieka. Čo hovoria najnovšie výskumy o skladovaní materského mlieka a jeho použití? Je možné použiť mlieko, ak má "mydlovú" alebo "kovovú" chuť? 

Jak byste kojily, kdybyste své miminko neviděly?

09.09.2022

Zavřete oči, zkuste dojít ke svému miminku a nakojit ho se zavřenými očima. Přečtěte si, jak to se svým synem Jonáškem dělá Martina (47) z Brna, která zvládla kojení i se svým zrakovým omezením a omezenou pohyblivostí. Pomoc a podporu u kojení nalezla u profesionální laktační poradkyně MAMILY, Pavlíny Kallusové, díky které vám přinášíme tento rozhovor.

Duševné zdravie žien a dojčenie

08.09.2022

Dojčenie a duševné zdravie žien sa často stavajú do protikladu, ako keby dojčenie duševné zdravie žien narúšalo alebo dokonca spôsobovalo, že majú ženy problémy s duševným zdravím. Takáto predstava o dojčení sa objavuje hlavne v dvoch etapách dojčenia:

Kniha Praktický návod na dojčenie pomáha v nemocniciach

17.08.2022

Do 39 českých nemocníc išlo viac ako 750 kníh Praktický návod na dojčenie. Vďaka tomu budú mať ženy po pôrode prístup k informáciám a fotografiám, ktoré im v prvých dňoch pomôžu v začiatkoch dojčenia. V minulosti už MAMILA venovala viac ako 6-tisíc kníh do slovenských a českých nemocníc a desiatky kníh sme venovali aj slovenským a českým pediatrom a pediatričkám.

MAMILA má akreditáciu MZ ČR

08.08.2022

MAMILA získala akreditáciu Ministerstva zdravotníctva Českej republiky pre kurzy laktačného poradenstva pre zdravotníkov. MAMILA už 20 rokov venuje energiu školeniu nemocníc, lekárov, zdravotníkov tak, aby pomáhali kvalitu starostlivosti o ženy a bábätká v oblasti dojčenia. Aby mohli ženy dostávať informácie, ktoré sú kľúčové pre dojčenie už v pôrodniciach. Aby tie informácie boli jednotné a rady pri problémoch s dojčením účinné.

Vedúca centra pôrodnej asistencie:

30.07.2022

Miloslava Kameníková, vedúca pôrodná asistentka Centra pôrodnej asistencie Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Brne v rozhovore pre Denník N hovorí: "Na tie dva či tri dni v nemocnici po pôrode boli najväčšie sťažnosti a to aj preto, že každý žene povedal niečo iné. Preto Centrum pôrodnej asistencie vzdeláva pôrodné asistentky napríklad aj v laktačnom poradenstve. Spolupracujeme aj s organizáciou Mamila. Aj ja som laktačná poradkyňa a kým som si neurobila kurz od Mamily, často som nevedela ženám prakticky poradiť. Preto nás čaká školenie personálu, aby všetci matke dávali rovnaké informácie." Aká bola vaša skúsenosť s podporou dojčenia v nemocnici? Vyplňte náš prieskum.

Magnetky: Dojčenie nás baví (a zvieratká tiež)

20.05.2022

Zažite kopec zábavy s magnetkami rozličných zvieratiek a vyskúšajte si, kde sa dojčí malý sloník, delfín alebo netopier. Skúste vďaka magnetu pripojiť zvieracie mláďatko či dieťatko k jeho mamičke. Týchto ručne vyrábaných magnetiek sa nebudete vedieť nabažiť. Sada 20 drevených magnetiek (veverička, mačička, zebra, delfín, slon, netopier, prasiatko, ježko, zebra a dieťatko). Kúpou týchto magnetiek prispievate na pomoc s dojčením. Pretože na dojčení záleží. 

MAMILA ponúka pomoc ukrajinským ženám a deťom

28.02.2022

Ženy a bábätká predstavujú mimoriadne zraniteľnú skupiny v čase vojen či humanitárnych kríz. V čase tehotenstva, pôrodu, po pôrode a pri dojčení im zdarma ponúkame pomoc laktačných poradkýň v teréne či prostredníctvom videohovorov. Máme v príprave novú stránku pre ukrajinské ženy, kde čoskoro pribudnú preklady materiálov do ukrajinčiny, ponúkame zdarma nosiče a pomôcky na dojčenie a koordinujeme množstvo dobrovoľníčok, ktoré sú pripravené pomôcť. 

Pri nákupoch na internete môžete bezplatne podporiť dojčenie

07.01.2022

MAMILA je príjemcom podpory na portáloch Givenio Dobromat. Pri nákupoch na internete vám tieto portály umožňujú podporiť činnosť o. z. MAMILA a to bez toho, aby to vás stálo čo i len cent navyše. Z každého vášho nákupu tak viete podporiť pomoc pri dojčení a podporu dojčenia.

Poradenstvo so zľavou vďaka spolupráci MAMILY a UNION zdravotnej poisťovni

07.12.2021

Ak ste poistené v UNION zdravotnej poisťovni, máte odteraz možnosť získať 20% zľavu na služby  profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY, ktoré si môžete vybrať zo špeciálneho zoznamu.

Rodili ste v rokoch 2021 a 2022?

21.10.2021

Pomôžte nám zistiť, aký je skutočný stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach za posledné obdobie. Ak ste v posledných mesiacoch rodili, alebo poznáte ženy, ktorým sa narodilo nedávno bábätko, vyplňte, prosím, prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach, pomôžte nám tak získať čo najviac údajov. Ďakujeme! Prečo je také kľúčové, aby ste pomohli získať čo najviac údajov pre prieskum?

Kurzy pre vás: Príkrmy aj výchova detí

05.06.2021

Z pohodlia domova si vypočujte naše kurzy, kde sa dozviete, ako začať bábätko kŕmiť jedlom alebo ako vychovávať deti, ktoré sú už väčšie, začínajú sa prirodzene odstavovať a vy potrebujete okrem dojčenia a nosenia nájsť aj ďalšie nástroje na komunikáciu s nimi.

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky aj naďalej prepláca laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Medzičasom sa k nej pridali štyri ďalšie české zdravotné poisťovne: Vojenská zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.