DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu matkám a deťom počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne patriace k o. z. MAMILA.Zdieľať na Facebook

Novinky

20 rokov pomoci dojčenia

09.08.2022

Spýtali sme sa vás, čo oceňujete najviac z toho, ako MAMILA pomáha ženám a bábätkám s dojčením. Prečítajte si najčastejšie odpovede:

MAMILA dnes oslavuje 20 rokov

09.08.2022

MAMILA dnes oslavuje 20 rokov. Viacerí odborníci a odborníčky na dojčenie zo sveta označujú Slovensko za svetový unikát v podpore dojčenia práve vďaka aktivitám o. z. MAMILA. Prečítajte si prečo:

O podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach v RTVS

08.08.2022

Čo by ženy chceli zmeniť v pôrodniciach? Sú ženy dostatočne informované o dojčení? O situácii v pôrodníctve a poskytovaní pomoci ženám s dojčením sme poskytli rozhovor pre RTVS.

MAMILA má akreditáciu MZ ČR

08.08.2022

MAMILA získala akreditáciu Ministerstva zdravotníctva Českej republiky pre kurzy laktačného poradenstva pre zdravotníkov. MAMILA už 20 rokov venuje energiu školeniu nemocníc, lekárov, zdravotníkov tak, aby pomáhali kvalitu starostlivosti o ženy a bábätká v oblasti dojčenia. Aby mohli ženy dostávať informácie, ktoré sú kľúčové pre dojčenie už v pôrodniciach. Aby tie informácie boli jednotné a rady pri problémoch s dojčením účinné.

O Svetovom týždni dojčenia v médiách

04.08.2022

O oslavách Svetového týždňa dojčenia prišla porozprávať psychologička a profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY dr. Soňa Rossi do ranných relácií TV JOJ (od 1 hodiny a 16. minúty) a TA3 (záznam nájdete v tomto odkaze). Dozviete sa, prečo sú ešte stále dojčiace ženy v menšine, prečo dojčenie stojí za to a vysvetlenia častých nesprávnych informácií o dojčení.

Oslávte s nami dojčenie veľkou súťažou

04.08.2022

Začiatkom augusta oslavujeme Svetový týždeň dojčenia a aj 20 rokov od založenia občianskeho združenia MAMILA. Oslávme to spoločne veľkou súťažou na našom Facebooku a Instagrame. Súťaž na sociálnych sieťach spúšťame 4. 8. 2022 o 9:00 a vyhodnotíme ju v deň 20. narodenín MAMILY - 9. 8. 2022 o 21:00.
O čo súťažíme?

Svetový týždeň dojčenia je oslavou toho, že ženy dojčia

02.08.2022

Svetový týždeň dojčenia je oslavou toho, čo ženy dokážu a robia. Je časom podpory pre všetky ženy, ktoré držia v náručí maličké bábätko. Je týždňom pre to, aby ženy viac ako kedykoľvek inokedy zažívali miesto kritiky ocenenie za to, že dojčením uspávajú svoje deti alebo keď mimo domu nadojčia svojich 2-ročných veľkáčov. Ak máte v rodine ženu, ktorá aktuálne dojčí, dajte jej najavo, že to, čo robí STOJÍ za to. 

Svetový týždeň dojčenia 2022: Dojčenie stojí za to!

01.08.2022

Svetový týždeň dojčenia je prvý týždeň v auguste. Venujme ho povzbudeniu pre ženy, ktoré sa o dojčenie snažia, ktoré mu venujú svoj čas, svoj spánok, svoju energiu. Tohtoročné oslavy sú v duchu hesla Dojčenie stojí za to. „Tlak na dojčenie“ sa objavuje stále častejšie ako téma. Ženy sa pýtajú: „Prečo sa dojčenie vyzdvihuje, keď je to také zraňujúce pre ženy, ktoré nemôžu dojčiť?“ Prečítajte si o tom, čo by bolo potrebné urobiť, aby sa toto zmenilo.

Vedúca centra pôrodnej asistencie:

30.07.2022

Miloslava Kameníková, vedúca pôrodná asistentka Centra pôrodnej asistencie Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Brne v rozhovore pre Denník N hovorí: "Na tie dva či tri dni v nemocnici po pôrode boli najväčšie sťažnosti a to aj preto, že každý žene povedal niečo iné. Preto Centrum pôrodnej asistencie vzdeláva pôrodné asistentky napríklad aj v laktačnom poradenstve. Spolupracujeme aj s organizáciou Mamila. Aj ja som laktačná poradkyňa a kým som si neurobila kurz od Mamily, často som nevedela ženám prakticky poradiť. Preto nás čaká školenie personálu, aby všetci matke dávali rovnaké informácie." Aká bola vaša skúsenosť s podporou dojčenia v nemocnici? Vyplňte náš prieskum.

Nosenie pomáha dojčeniu

23.07.2022

Zvažujete, či využiť v starostlivosti o dieťatko nosenie v šatke alebo nosiči? Obávate sa, že bude rozmaznané? Alebo že si pokriví chrbátik? Neviete, ako nosiť bezpečne? Prečítajte si článok o nosení bábätiek a skontaktujte sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, ktorá vám rada poradí v nosení a dojčení vášho bábätka.

10 bodov ako ženám skomplikovať dojčenie

24.06.2022

Toto sú veci, ktoré niekedy ženy uvedomia až spätne - že krok po kroku im bolo dojčenie skomplikované tak, že boli zúfalé. Prinášame vám 9 bodov, ktoré ženy prekvapia v nemocniciach a spôsobia problémy s dojčením. Plus jeden bonusový bod navyše...

National Geographic zdôrazňuje význam kontaktu koža na kožu

10.06.2022

Najnovšie, júnové číslo časopisu National Geographic informuje o význame kontaktu koža na kožu s bábätkom pre vytváranie vzťahovej väzby, ako aj pre zdravie bábätka a matky. V občianskom združení MAMILA sme ako prví odbornú a širokú verejnosť Slovenska a Českej republiky informovali o význame kontaktu koža na kožu po pôrode a v ďalšom období života bábätka. Pred takmer 20 rokmi išlo o neznámy koncept. Dnes mnohé ženy aktívne žiadajú o kontakt koža na kožu po pôrode a vo viacerých nemocniciach sa stretávajú s kontaktom koža na kožu aj po cisárskom reze. Podporte aktivity o. z. MAMILA, aby sme mohli postupne robiť ďalšie zmeny, vďaka ktorým bude dojčených čoraz viac bábätiek. Vyplňte prieskum o podpore, ktorú ste zažili v pôrodnici, v ktorej ste rodili, podporili vás v kontakte koža na kožu so svojím bábätkom?

Naša poradňa dojčenia oslavuje 11 rokov

09.06.2022

poradni dojčenia o. z. MAMILA medzinárodný tím odborníkov na dojčenie už 11 rokov odpovedá na vaše otázky o dojčení. Zodpovedali sme ich už takmer 8000. Z množstva odpovedí sme vypracovali články na najčastejšie sa vyskytujúce otázky - o grckaní, spánku, kolike, priberaní či dojčení starších detí. Tieto články nájdete v sekcii Dojčenie a...
Pomôžte nám udržať chod poradne. Podporte naše aktivity. Ďakujeme!

Ktoré rady z pôrodnice vám s dojčením nepomôžu?

08.06.2022

Pre ženy, ktoré sa pripravujú na dojčenie v tehotenstve a pre ženy v prvých dňoch po pôrode sme pripravili Praktický návod na dojčenie. Viaceré informácie, ktoré sa ženy dozvedajú v pôrodniciach, sú ako praktický návod na to, ako nedojčiť: obmedzovanie dĺžky dojčenia, vytváranie intervalov medzi dojčeniami, váženie bábätka pred dojčením a po dojčení a ďalšie. Stretli ste sa s podobnými radami aj vy? Prečítajte si v novom článku vysvetlenia. Vyplňte prieskum o tom, akú podporu dojčenia ste zažili v pôrodnici, v ktorej ste rodili.

Magnetky: Dojčenie nás baví (a zvieratká tiež)

20.05.2022

Zažite kopec zábavy s magnetkami rozličných zvieratiek a vyskúšajte si, kde sa dojčí malý sloník, delfín alebo netopier. Skúste vďaka magnetu pripojiť zvieracie mláďatko či dieťatko k jeho mamičke. Týchto ručne vyrábaných magnetiek sa nebudete vedieť nabažiť. Sada 20 drevených magnetiek (veverička, mačička, zebra, delfín, slon, netopier, prasiatko, ježko, zebra a dieťatko). Kúpou týchto magnetiek prispievate na pomoc s dojčením. Pretože na dojčení záleží. 

MAMILA ponúka dialóg o dojčení na základe vedeckých faktov

20.05.2022

Podpora a pomoc s dojčením, ktorú MAMILA poskytuje, nie sú radikálne myšlienky. Rovnako ani myšlienka, že tvrdenia o dojčení majú byť odborné, musia byť podložené faktami a nemajú ženy od dojčenia odrádzať. Ponúkame všetkým – médiám aj jednotlivcom – už 20 rokov príležitosť na rozhovor, na podporu, na pochopenie a na pomoc. Sme pripravení odpovedať na všetky otázky. 

Nová správa WHO: Firmy vyrábajúce umelú výživu majú na matky čoraz väčší dosah

21.05.2022

Záverom apríla 2022 vydala Svetová zdravotnícka organizácia správu o stratégiách firiem, ktoré vyrábajú umelé mlieko, a ktorých hodnota je 55 miliárd amerických dolárov. Reklama na umelé mlieko je premyslená a nenápadná do takej miery, že väčšina ľudí odmieta predstavu, že by ich ovplyvňovala, hoci správa WHO zistila opak. Firmy vyrábajúce umelé mlieko majú na matky na sociálnych médiách 3-krát väčší dosah ako vedecké informácie o dojčení z nekomerčných zdrojov. 

O začiatkoch dojčenia v televízii

18.05.2022

Ako utíšiť plačúce bábätko? Ako spoznať, či nie je hladné? A ako riešiť problémy s dojčením? Pozrite si zo záznamu rozhovor s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY (od 13. minúty), v ktorom sa dozviete aj to, ako je to s preplácaním laktačného poradenstva zdravotnými poisťovňami.

Ako dlho vydrží materské mlieko?

16.05.2022

Holandský tím vedkýň a vedcov v laboratóriu skúmal bezpečnosť materského mlieka, ktoré bolo uskladnené v chladničke alebo pri izbovej teplote. Viete, ako dlho materské mlieko vydrží uskladnené?

Je dojčené dieťa nezdravo naviazané na matku?

13.05.2022

Mnohé ženy už minulý rok znepokojil rozhovor s psychiatrom a psychoterapeutom Petrom Pöthem, v ktorom sa vyjadroval o nevhodnosti dojčenia napríklad 4-ročných detí či spoločného spania väčších detí s rodičmi. Dnes sa na nás ženy znova obracajú s otázkami ohľadom tohto článku. V článku pre tieto tvrdenia neuvádzal žiadne vedecké argumenty a svoje nepodložené názory obhajoval len úvahami o tom, že súčasní štyridsiatnici nie sú v partnerskom živote „šťastní a spokojní“ a tridsiatnici sú „nezrelí, závislí, nevedia mať vzťahy“. Prečítajte si vedecké vysvetlenia na základe medicíny založenej na dôkazoch

MAMILA: Dezinformácie v Postoji z pohľadu vedy a medicíny založenej na dôkazoch

09.05.2022

Zasypali ste nás rozhorčením nad článkom v Postoji. Prečítajte si našu reakciu na oralitu, okno, či naozaj treba dojčenie po 1 roku ukončiť a či dojčenie dieťaťu nič po roku nedáva z imunitného alebo výživového hľadiska.

Dojčenie v lete

13.05.2022

Potrebuje v horúcich dňoch výlučne dojčené bábätko tekutiny navyše? Môže sa dojčiaca matka kúpať v bazéne? Môže pokračovať v dojčení pri ochorení tráviaceho traktu, napr. salmonelóze? Prečítajte si náš článok venovaný dojčeniu v letnom období.

Škôlka a dojčenie

05.05.2022

Máte staršie dojčené dieťatko a čaká ho nástup do škôlky? Mnohým ženám okolie nesprávne radí, aby už teraz začali s odstavovaním dieťatka. Tlak na odstavenie odôvodňujú predstavou o tom, že dojčenie bráni dieťaťu v rozvoji samostatnosti, hovoria o tom, že dieťa bude pri nástupe do škôlky plakať alebo nebude vedieť zaspať práve preto, že je ešte stále dojčené. Prečítajte si, v čom vám dojčenie práve naopak môže pomôcť pri nástupe dieťatka do škôlky a tiež skúsenosti iných žien.
 

41 rokov ochrany dojčenia kódexom WHO

21.05.2022

Firmy vyrábajúce náhrady materského mlieka majú na každé jedno narodené dieťa vyčlenených 40 € na kampaň za to, aby nebolo dojčené. Dnes oslavujeme 41 rokov, odkedy pre ochranu dojčenia Svetová zdravotnícka prijala organizácia Medzinárodný kódex o marketingu náhrad materského mlieka (ďalej len "kódex"). Kódex WHO predstavuje tú najdôležitejšiu formu ochrany dojčenia. Prečítajte si v našom článku ako sa líšia počty dojčených detí v krajinách, ktoré dodržiavajú a nedodržiavajú kódex WHO a tiež, aká je situácia v slovenskej legislatíve.

Svetový deň darcovstva materského mlieka

19.05.2022

Oslávte s nami! Dojčenie je omnoho viac než len materské mlieko. Ale aj samotné materské mlieko je úžasné, preštudujte si napríklad, v čom sa líši zloženie materského mlieka v porovnaní s umelou výživou.

Svetový deň Materskej starostlivosti klokankovaním

15.05.2022

Už po desiaty krát sa MAMILA pripája k oslavám Svetového dňa Materskej starostlivosti klokankovaním. Občianske združenie MAMILA už mnohé roky upozorňuje na to, že rodičia predčasne narodených detí nemajú možnosť tráviť čas so svojimi bábätkami, nemajú možnosť s nimi celý deň a celú noc, nemajú možnosť poskytovať im viachodinový kontakt koža na kožu a s dojčením začínajú niekedy až týždne po narodení. Pandémia koronavírusu túto situáciu ešte zhoršila:

Výročná správa za rok 2021

26.04.2022

Prečítajte si, čo všetko sme urobili pre matky, bábätká a dojčenie v roku 2021. Pomôžte nám v tom pokračovať, poukážte MAMILE 2 % z vašich daní. Ďakujeme!

Laktačná poradňa s poradkyňou MAMILY v nemocnici v Havířove oslávila rok

28.04.2022

Prečítajte si, ako hodnotí detské oddelenie nemocnice v českom Havířove rok, odkedy bola na tomto oddelení otvorená Laktačná poradňa v spolupráci s certifikovanou profesionálnou laktačnou poradkyňou o. z. MAMILA, Pavlou Hyžíkovou. Do laktačnej poradne môžu ženy s bábätkami prísť a zdarma získať pomoc pri dojčení.
Pre laktačnú poradňu v havířovskej nemocnici MAMILA viackrát uskutočnila osobné supervízie počas prebiehajúcich poradenstiev priamo v poradni ako aj na novorodeneckom oddelení nemocnice.

O dojčení v televízii

08.04.2021

Pozrite si záznam rozhovoru s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, textilnou dizajnérkou a tanečníčkou Anči Strike, ktorá hovorila o tom, ako sa vyhnúť problémom pri dojčení a čo robiť, ak nastanú. Záznam si pozrite od deviatej minúty a potom od 1 hodiny a ôsmej minúty.

Podrobné výsledky správy o prieskume podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach

05.04.2022

Prečítajte si detailnú správu z prieskumu o podpore dojčenia v nemocniciach v rokoch 2018 – 2021. Napriek tvrdeniam MZ SR o tom, že od roku 2019 prevzalo koordináciu BFHI, zaviedlo štandardné postupy a realizovali sa školenia zdravotníckeho personálu, nenastalo v oblasti podpory dojčenia zlepšenie. Nemocnice nespĺňajú žiaden zo sledovaných ukazovateľov ani na 50 %: ženy naďalej nemajú možnosť byť spolu s bábätkom, personál nedokáže pomôcť ženám s dojčením a dochádza k rutinnej separácii. V našom prieskume sme zaznamenali celkové zhoršenie situácie – zvýšil sa počet bábätiek, ktoré sú dokrmované umelým mliekom. Dokrmovanie umelým mliekom je pritom najvýznamnejší parameter, v ktorom sa odráža kvalita pomoci s dojčením.

Video o stave podpory dojčenia v slovenských nemocniciach

01.04.2022

Pozrite si video, v ktorom o. z. MAMILA spoločne s o. z. Ženské kruhy predstavujú správu o tom, ako vyzerala podpora dojčenia v nemocniciach za posledné 4 roky. Správa zhodnotí výsledky prieskumu, do ktorého sa od roku 2018 po súčasnosť zapojilo viac ako 5000 žien. Od roku 2019 pritom ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že v nemocniciach zaviedlo štandardné postupy pre podporu dojčenia a pomoc ženám v dojčení, že sa uskutočnili kontroly a školenia zdravotného personálu. Pomohli tieto kroky konkrétne viac ako 5000 ženám, ktoré vyplnili prieskum svojou skúsenosťou od roku 2018 až po súčasnosť? 

Tlačová správa: Podpora dojčenia v nemocniciach sa nezlepšuje

28.03.2022

Za posledné dva roky stúpol počet detí dokrmovaných umelým mliekom. Stále nie je bežné, že by ženy po pôrode mali možnosť byť so svojimi deťmi alebo získať pomoc s dojčením. Prečítajte si tlačovú správu, v ktorej zverejňujeme výsledky prieskumu o podpore dojčenia v nemocniciach.

Kniha Praktický návod na dojčenie pomáha už 11 rokov

26.03.2022

Pred 11 rokmi sme pre tehotné ženy vydali knihu Praktický návod na dojčenie v slovenčine, v roku 2018 sa dočkala českého a chorvátskeho prekladu. Kniha sa do dnešného dňa dočkala už šiestich vydaní a stala sa bestsellerom. Kniha prináša množstvo praktických informácií, aby začiatok dojčenia bol jednoduchší. Je výbornou pomôckou pre tehotné a pre ženy po pôrode. Oslávte s nami 11 rokov od prvého vydania súťažou.

Podpora marginalizovaných rómskych komunít v dojčení

25.03.2021

Minulý týždeň MAMILA školila rómske laktačné poradkyne, ktoré pôsobia v nemocniciach na východnom Slovensku. Lektorkou bola naša certifikovaná laktačná poradkyňa MUDr. Ivana Kušnierová. Toto školenie je jednou zo série školení, ktoré prebiehajú už tri roky a ktoré budú zakončené skúškou a získaním certifikátu laktačnej poradkyne. Tieto naše laktačné poradkyne sa budú venovať ženám a bábätkám po pôrode tak, aby im vedeli pomôcť:

Televízna moderátorka Hana Gallová Zavřelová: Podporte 2 % z daní dojčenie!

25.03.2022

"To, čo robí MAMILA má obrovský zmysel," povedala televízna moderátorka Hana Gallová Zavřelová vo videu, v ktorom vyzvala na poukazovanie 2 % z daní pre podporu dojčenia. Podporte dojčenie aj vy! Poukážte 2 % z daní MAMILE (IČO: 36064513), aby sme aj ďalej mohli pomáhať rodinám a bábätkám s dojčením.

Predseda MAMILY, lekár Peter Liška vyzýva na pomoc bábätkám a ženám

24.03.2022

Poukážte 2 % z daní MAMILE (IČO: 36064513), aby sme aj ďalej mohli pomáhať rodinám a bábätkám s dojčením. Dve percentá z daní zaplatíte tak či tak, nenechajte ich prepadnúť a vyplňte formulár, kde stačí uviesť názov našej organizácie: MAMILA a naše IČO - 36064513 - zarovnané sprava. Dva jednoduché kroky, ktoré prispejú k tomu, aby ženy a bábätká dostali podporu, ktorú pri dojčení potrebujú. Pozrite si video, v ktorom predseda MAMILY, MDDr. Peter Liška vysvetľuje, ako môžete pomôcť ďalším ženám a ich bábätkám s dojčením.

Ako prebieha laktačné poradenstvo

23.03.2022

Ak uvažujete nad tým, že by ste sa chceli stretnúť s laktačnou poradkyňou a sedíte pri telefóne, zdvíhate mobil, vyťukávate číslo a nakoniec bez zavolania mobil odkladáte, naberte odvahu a zavolajte. Ozve sa vám certifikovaná odborníčka na dojčenie, ktorá vám rada pomôže. Nedajte sa odradiť tým, že na internete či v časopisoch sa opakovane vyskytujú riešenia, ktoré ste už vyskúšali a nepomohli vám. Prečítajte si, v čom vám môže profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY pomôcť a tiež o možnosti preplatenia služieb laktačnej poradkyne zdravotnou poisťovňou.

MAMILA ponúka pomoc ukrajinským ženám a deťom

28.02.2022

Ženy a bábätká predstavujú mimoriadne zraniteľnú skupiny v čase vojen či humanitárnych kríz. V čase tehotenstva, pôrodu, po pôrode a pri dojčení im zdarma ponúkame pomoc laktačných poradkýň v teréne či prostredníctvom videohovorov. Máme v príprave novú stránku pre ukrajinské ženy, kde čoskoro pribudnú preklady materiálov do ukrajinčiny, ponúkame zdarma nosiče a pomôcky na dojčenie a koordinujeme množstvo dobrovoľníčok, ktoré sú pripravené pomôcť. 

Dojčenie zostáva na Slovensku bez systémovej podpory

25.02.2022

Dojčením by sa na Slovensku ušetrili finančné prostriedky v miliardách eur ročne. Dojčenie sa môže každý rok týkať minimálne 100-tisíc detí, 100-tisíc žien, a teda v rámci rodín minimálne 300-tisíc ľudí. Väčšina žien, ktoré chceli dojčiť, je sklamaná, že dojčenie, ktoré ženy považovali pred pôrodom za jednoduché a samozrejmé, sa pre ne stane nočnou morou spojenou s bolesťami či obavami z nepriberania dieťatka. Ktoré kroky by to pomohli zmeniť?

Zažili ste čas, keď ste boli bez bábätka?

24.02.2022

Mnoho žien nezažije kontakt koža na kožu so svojím bábätkom, obzvlášť, ak sa narodí predčasne alebo s nejakým ochorením, a namiesto toho sa dozvedia mnoho výhovoriek, prečo sa to nedá, ako napríklad:

Marketing priemyslu umelej výživy s hodnotou 55 miliárd dolárov

23.02.2022

Dnes sme sa zúčastnili webinára WHO a UNICEF, na ktorom bola zverejnená doteraz najväčšia správa o manipulatívnej reklame výrobcov umelej výživy. Obsahuje mnohé znepokojivé fakty. Viac ako polovica tehotných je vystavená reklame na umelé mlieko.

Bolo vám v nemocnici umožnené mať bábätko pri sebe?

20.02.2022

Na fotografii sú dve bábätká. Obe spia. Jedno je v kontakte koža na kožu s jeho mamičkou. Druhé leží v postieľke v zavinovačke. Aký je v tom podľa vedeckých štúdií rozdiel?

Ako si uľahčiť kontakt koža na kožu?

17.02.2022

Kontakt koža na kožu predstavuje spôsob starostlivosti o všetky bábätká. Tu je jeden možný príklad, ako ho môžete realizovať:

Utorkové maratóny vizuálnej podpory dojčenia

08.02.2022

Každý utorok budeme na našom Facebooku zverejňovať fotografie dojčenia raz za hodinu. Nesmierne si ceníme množstvo úžasných fotografií, ktoré nám zasielate na zverejnenie pre naše sociálne siete. Podporujete tak ostatné ženy v dojčení. Vďaka vám tak vidia, že dojčenie je forma starostlivosti o bábätko. Potreby bábätka nie je možné vypnúť vonku a teda, ak idú ženy von, tak dojčia aj tam. Pretože potreby bábätka sú akútne a vyžadujú si okamžité riešenie. Vďaka vám si ženy často uvedomia, že to, čo zažívajú, je vlastne normálne – ako napríklad veselá fotka akrobatických kúskov staršieho dieťatka pri dojčení.

Tejto žene sa splnilo jej veľké želanie...

08.02.2022

Na fotografii z jesene 2021 je žena z Čiech, ktorá sa lieči na rakovinu štítnej žľazy, po absolvovaní druhej zo série operácií. A jej maličká dcérka, ktorú jej po skončení operácie priniesli na dojčenie. Táto žena si veľmi priala, aby za ňou po operácii mohla jej dcérka prísť a aby ju mohla nadojčiť a aby mohli spoločne ďalej pokračovať v dojčení tak ako pred operáciou. Toto prianie sa jej splnilo a dievčatko sa aj naďalej dojčilo. 

Umožnili vám alebo vášmu partnerovi v nemocnici kontakt koža na kožu?

05.02.2021

Bez ohľadu na medicínske špecifická predčasne narodených bábätiek, je životne dôležité, aby predčasne narodené bábätká boli s matkou v kontakte koža na kožu a aby boli dojčené. Kontakt koža na kožu nemá byť len „symbolický“ a trvať len pár minút alebo hodinku či dve, bábätko ho potrebuje neustále a v kontakte koža na kožu sa môžu striedať obaja rodičia, aj žena, aj muž.

Zakazujeme vám dojčiť!

28.01.2022

Čo má spoločné súdne pojednávanie a škôlka? V oboch dostali dve rôzne ženy písomný zákaz dojčenia. A ako bol tento zákaz zdôvodnený? Prečítajte si o dvoch absurdných situáciách, s ktorými sa nedávno stretli dve slovenské ženy.

Dostali ste aj vy na preventívke darček?

23.01.2022

Stalo sa aj vám, že ste dostali darček pre vás alebo vaše dieťa, zľavový kupón alebo niečo podobné od pediatričky alebo pediatra? Je potrebné si uvedomiť, že je to len jeden z nástrojov firiem vyrábajúcich umelú výživu na to, ako si nielen zvýšiť zisk, ale hlavne vytvoriť vo vás pozitívne emocionálne puto k ich produktu a firme ako takej. 

Pri nákupoch na internete môžete bezplatne podporiť dojčenie

07.01.2022

MAMILA je príjemcom podpory na portáloch Givenio Dobromat. Pri nákupoch na internete vám tieto portály umožňujú podporiť činnosť o. z. MAMILA a to bez toho, aby to vás stálo čo i len cent navyše. Z každého vášho nákupu tak viete podporiť pomoc pri dojčení a podporu dojčenia.

Poradenstvo so zľavou vďaka spolupráci MAMILY a UNION zdravotnej poisťovni

07.12.2021

Ak ste poistené v UNION zdravotnej poisťovni, máte odteraz možnosť získať 20% zľavu na služby  profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY, ktoré si môžete vybrať zo špeciálneho zoznamu.

Rodili ste v rokoch 2021 a 2022?

21.10.2021

Pomôžte nám zistiť, aký je skutočný stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach za posledné obdobie. Ak ste v posledných mesiacoch rodili, alebo poznáte ženy, ktorým sa narodilo nedávno bábätko, vyplňte, prosím, prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach, pomôžte nám tak získať čo najviac údajov. Ďakujeme! Prečo je také kľúčové, aby ste pomohli získať čo najviac údajov pre prieskum?

Predseda MAMILY, lekár, Peter Liška o dojčení

20.10.2021

Prečítajte si rozhovor s lekárom Petrom Liškom, ktorý je predsedom o. z. MAMILA. Dozviete sa, prečo sa rozhodol profesionálne zaoberať laktačným poradenstvom, vysvetľuje to, prečo sa toľké ženy stretávajú s problémami s dojčením, ale aj to, aké plány má MAMILA do budúcna.

Prečo ženy nedojčia zámerne "na verejnosti"

02.09.2021

"Podle Světové zdravotnické organizace je jedním znakem toho, jak společnost kojení doopravdy podporuje, právě to, jak se stavíme ke kojení mimo domov. Protože na tom je vidět, zda kojení skutečně po všech stránkách vnímáme jaké důležité." Prečítajte si rozhovor o dojčení mimo domu s profesionálnou laktačnou poradkyňou o. z. MAMILA, Terezou Mynářovou, ktorá je autorkou knihy Naše cesta ke kojení.

Program baby-friendly pre podporu dojčenia v Českej republike

24.08.2021

Vláda Českej republiky včera rozhodla, že najneskôr do roku 2023 má vzniknúť stratégia, ako zaviesť program baby-friendly pre podporu dojčenia do všetkých českých nemocnícDôraz sa bude klásť aj na jeden z bodov baby-friendly iniciatívy týkajúci sa dodržiavania kódexu WHO o marketingu náhrad materského mlieka. V tlačovej správe sa uvádza: „Subjekty s prokazatelným komerčním zájmem na brzkém ukončení kojení tak dokonce financují školení zdravotníků o výživě dětí, což může nevhodným způsobem ovlivňovat i informace, které zdravotníci následně podávají ženám.“

Nová publikácia: Zastavenie tvorby mlieka

04.08.2021

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia máme pre vás novú publikáciu o zastavení tvorby mlieka. Ukončenie dojčenia a zastavenie tvorby mlieka je oblasť, ktorej sa laktačné poradkyne MAMILY venujú tak, aby ženy nedostávali poškodzujúce informácie, ktoré môžu mať negatívny vplyv na ich prežívanie aj spôsobovať fyzickú bolesť. Preto vám prinášame brožúrku o zastavení tvorby mlieka, ktorú si môžete zdarma stiahnuť

Kurzy pre vás: Príkrmy aj výchova detí

05.06.2021

Z pohodlia domova si vypočujte naše kurzy, kde sa dozviete, ako začať bábätko kŕmiť jedlom alebo ako vychovávať deti, ktoré sú už väčšie, začínajú sa prirodzene odstavovať a vy potrebujete okrem dojčenia a nosenia nájsť aj ďalšie nástroje na komunikáciu s nimi.

Všetko o tom, ako sa bábätko učí jesť (príkmy)

18.11.2020

Pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o tému príkrmov, tuhej stravy a toho, ako sa bábätko učí papať prinášame možnosť vypočuť si hodinovú prednášku. Žiadne zložité teórie. Iba jednoduché vysvetlenia, ktoré rýchlo pochopíte a uvidíte kŕmenie bábätiek v úplne inom svetle. Nielenže je v jedle pre bábätká chaos, z jedla sa stal strašiak a mnoho rodičov pristupuje ku kŕmeniu bábätiek s obavami, aby niečo nepokazili. Ako teda na to? Vypočujte si náš kurz, kde sa prehľadne a rýchlo dozviete všetko, čo o príkrmoch potrebujete vedieť.

Nový online kurz: Ako vychovávať (nielen) dojčené deti?

01.11.2020

Prinášame vám nový kurz online, ktorý vám prinesie množstvo "aha" momentov o výchove. Prevedie vás situáciami, ktoré každodenne zažívate so svojimi deťmi. Tento kurz vám dá viac než len stratégie na ich zvládanie. Prestanete mať strach, že robíte pri výchove chyby a začnete sa zo svojich detí tešiť. Začnite si kurz z pohodlia svojho domova púšťať už dnes...

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky aj naďalej prepláca laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Medzičasom sa k nej pridali štyri ďalšie české zdravotné poisťovne: Vojenská zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.