DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu matkám a deťom počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne patriace k o. z. MAMILA.Zdieľať na Facebook

Novinky

Pri nákupoch na internete môžete bezplatne podporiť dojčenie

07.01.2022

MAMILA je príjemcom podpory na portáloch Givenio Dobromat. Pri nákupoch na internete vám tieto portály umožňujú podporiť činnosť o. z. MAMILA a to bez toho, aby to vás stálo čo i len cent navyše. Z každého vášho nákupu tak viete podporiť pomoc pri dojčení a podporu dojčenia.

Sme dojčiaca rodina

12.01.2022

Evka a Lucka sú sestry. Keď sa im narodili deti, vzájomne sa podporovali a povzbudzovali v dojčení a materstve. Ich príbeh zdôrazňuje, aké je dôležité, aby ženy zažívali podporu a pomoc pri dojčení. Podobnú podporu môžete nájsť na stretnutiach podporných skupín dojčenia.

Podporte dojčenie - staňte sa členkou MAMILY

07.01.2022

Budeme veľmi radi, ak sa rozhodnete vytvárať lepšie podmienky pre to, aby ženy mohli dojčiť svoje deti. Jeden zo spôsobom je stať sa členkou či členom MAMILY. Veľmi radi vás medzi nami privítame. Členom o. z. MAMILA sa môže stať každý, a to aj v prípade, ak sa neplánujete v budúcnosti stať poradkyňou pri dojčení. Stať sa členkou MAMILY je jednoduché. Uvítame tiež dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ktorí by nám v našej práci chci pomáhať.

Dr. Adriano Cattaneo v rozhovore o odporúčanej dĺžke výlučného dojčenia

07.01.2022

Adriano Cattaneo je svetovo uznávaný odborník v oblasti dojčenia a verejného zdravia, venuje sa otázkam dojčenia z epidemiologického pohľadu a je autorom rastových tabuliek WHO pre dojčené deti. V našom rozhovore sa vyjadril o tom, ako dlho by mali byť deti výlučne dojčené (čo znamená dojčenie bez podávania iných tekutín alebo výživy – vrátane vody a čaju).

Ďakujeme za podporu a pomoc v roku 2021

31.12.2021

Ďakujeme za vašu pomoc podporu v roku 2021! Aj v roku 2022 vám budeme denne prinášať praktickú pomoc pri dojčení prostredníctvom www.mamila.sksociálnych sietíporadkýň pri dojčení, ktoré denne poskytujú poradenstvo, podporu v podporných skupinách dojčenia a informácie dôležité pre prevenciu problémov na školách dojčenia pre tehotné. Lebo na dojčení záleží.

Poradenstvo so zľavou vďaka spolupráci MAMILY a UNION zdravotnej poisťovni

07.12.2021

Ak ste poistené v UNION zdravotnej poisťovni, máte odteraz možnosť získať 20% zľavu na služby  profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY, ktoré si môžete vybrať zo špeciálneho zoznamu.

Vylepšený eshop MAMILY

08.12.2021

Zlepšili sme pre vás náš mamilácky eshop a jeho vzhľad - nakuknite a kúpte svojim známym pod stromček knižku o dojčení alebo drevené ozdoby na stromček a podporte tým dojčenie.

Napriek absencii pomoci v pôrodnici som problémy prekonala a dojčila, až kým sa synček sám neodstavil

11.11.2021

"Kvôli zbytočnému oddeleniu po pôrode nedostal môj synček šancu naučiť sa správne prisávať. Bradavky ma neskutočne boleli. Synček na prsníku pri nesprávnom prisatí nedokázal získať dostatok mlieka. Schudol a personál namiesto pomoci s dojčením vyhodnotil, že schudol „viac ako je norma“ a povedal, že nás nepustia domov, kým malý nezačne priberať," popisuje Eliška vo svojom príbehu. Prečítajte si, ako prekonala problémy, ktoré spôsobila nepodpora dojčenia v pôrodnici.

O dojčení v rozhovore s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY

08.11.2021

„Ženy nepotrebujú počuť, že dojčenie je dôležité. To už vedia. Potrebujú praktickú pomoc a podporu.“ Pozrite si rozhovor s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY o témach, ktoré zaujímajú ženy ešte pred pôrodom a ktoré riešia potom s bábätkom v prvých týždňoch po pôrode. V rozhovore nájdu podporu aj ženy dojčiace staršie deti, ktoré potrebujú získať povzbudenie.

Podcast o rôznych pikoškách o dojčení v Trnavskom rádiu

06.11.2021

Rôzne pikošky o dojčení sa dozviete, ak si pustíte podcast Trnavského rádia v programe Dobré rady. Vypočujte si rozhovor s Andreou Polokovou z MAMILY.

Rodili ste v roku 2021?

21.10.2021

Pomôžte nám zistiť, aký je skutočný stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach za posledný rok. Ak ste v posledných mesiacoch rodili, alebo poznáte ženy, ktorým sa narodilo nedávno bábätko, vyplňte, prosím, prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach, pomôžte nám tak získať čo najviac údajov. Ďakujeme! Prečo je také kľúčové, aby ste pomohli získať čo najviac údajov pre prieskum?

Ankety o dojčení

21.10.2021

Zapojili ste sa už do našich ankiet? Máte príležitosť prispieť, vyplňte svoje odpovede na tieto otázky. Prezrite si aj doterajšie výsledky ankiet o dojčení, ktoré vás iste povzbudia najmä v otázkach: Dokedy ste spali so svojim dieťatkom v posteli, odkedy vaše dieťa zaspávalo samo, dokedy sa budilo v noci, či ako dlho ste dojčili.

Predseda MAMILY, lekár, Peter Liška o dojčení

20.10.2021

Prečítajte si rozhovor s lekárom Petrom Liškom, ktorý je predsedom o. z. MAMILA. Dozviete sa, prečo sa rozhodol profesionálne zaoberať laktačným poradenstvom, vysvetľuje to, prečo sa toľké ženy stretávajú s problémami s dojčením, ale aj to, aké plány má MAMILA do budúcna.

"Dojčenie neponúka produkt, ale vzťah." Rozhovor s Anči Strike

04.10.2021

Prečítajte si rozhovor, v ktorom textilná dizajnérka, tanečníčka a profesionálna laktačná poradkyňa o. z. MAMILA Anči Strike vysvetľuje, prečo ako jedna z mála žien známych v šoubiznise odmietla podporovať neetický marketing náhrad materského mlieka, ale tiež ako zvláda tanečné tréningy a prácu vďaka dojčeniu a noseniu, a ako prebiehalo dojčenie u jej vlastných detí.

Moja skúsenosť s pomocou s dojčením v pôrodnici? Klobúčiky, striekačka, umelé mlieko a nakoniec fľaša

08.08.2021

Prečítajte si nový príbeh Lucie o tom, ako sa nevzdať pri dojčení, napriek tomu, že píše: "Posledný deň v pôrodnici už nám dali aj fľašku, lebo to nevyzeralo nádejne. Klobúčiky nepomohli v ničom: nenaučili dcérku prisávať k prsníku, znížili tvorbu mlieka, nakoniec namiesto pomoci s dojčením personál odporučil fľašu. Namiesto pomoci svoje zlyhanie ospravedlňovali frázou, že nie som ani prvá ani posledná , ktorá nebude môcť dojčiť. Pri týchto slovách, akoby ste mi rezali do srdca."

Momentálne ženy nedojčia. Ženy riešia problémy s dojčením

06.09.2021

Vypočujte si rozhovor s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY a členkou Správnej rady MAMILY, v ktorom okrem iného vysvetľuje: "Nie je normálne, aby ženy dnes museli študovať informácie o dojčení pred pôrodom. Ľudia sa učia dojčeniu tým, že dospievajúce deti vidia dojčenie, že dojčenie je bežné, nemusí sa o tom diskutovať, deje sa to a celá spoločnosť to takto vníma. Dojčenie sa potom deje automaticky. Na to, aby v takejto spoločnosti ženy dojčili, by stačilo, keby dojčili. Z dojčenia sa stáva veda v spoločnosti, v ktorej ženy musia riešiť problémy s dojčením. Pretože musia de facto riešiť rôzne medicínske problémy s dojčením a je logické, že na to nemá človek bežne výbavu. Musí riešiť komplikované situácie, ktoré sa vyskladali do takej miery, že dojčenie sa stáva až nemožným. Keď ženy hovoria „nemohla som dojčiť“, znamená to, že sa stali také ťažké situácie, prekážky pre dojčenie, že nebolo v ich silách dojčenie napraviť. A nie je možné sa im čudovať."

Prečo ženy nedojčia zámerne "na verejnosti"

02.09.2021

"Podle Světové zdravotnické organizace je jedním znakem toho, jak společnost kojení doopravdy podporuje, právě to, jak se stavíme ke kojení mimo domov. Protože na tom je vidět, zda kojení skutečně po všech stránkách vnímáme jaké důležité." Prečítajte si rozhovor o dojčení mimo domu s profesionálnou laktačnou poradkyňou o. z. MAMILA, Terezou Mynářovou, ktorá je autorkou knihy Naše cesta ke kojení.

Program baby-friendly pre podporu dojčenia v Českej republike

24.08.2021

Vláda Českej republiky včera rozhodla, že najneskôr do roku 2023 má vzniknúť stratégia, ako zaviesť program baby-friendly pre podporu dojčenia do všetkých českých nemocnícDôraz sa bude klásť aj na jeden z bodov baby-friendly iniciatívy týkajúci sa dodržiavania kódexu WHO o marketingu náhrad materského mlieka. V tlačovej správe sa uvádza: „Subjekty s prokazatelným komerčním zájmem na brzkém ukončení kojení tak dokonce financují školení zdravotníků o výživě dětí, což může nevhodným způsobem ovlivňovat i informace, které zdravotníci následně podávají ženám.“

Nová publikácia: Zastavenie tvorby mlieka

04.08.2021

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia máme pre vás novú publikáciu o zastavení tvorby mlieka. Ukončenie dojčenia a zastavenie tvorby mlieka je oblasť, ktorej sa laktačné poradkyne MAMILY venujú tak, aby ženy nedostávali poškodzujúce informácie, ktoré môžu mať negatívny vplyv na ich prežívanie aj spôsobovať fyzickú bolesť. Preto vám prinášame brožúrku o zastavení tvorby mlieka, ktorú si môžete zdarma stiahnuť

Kurzy pre vás: Príkrmy aj výchova detí

05.06.2021

Z pohodlia domova si vypočujte naše kurzy, kde sa dozviete, ako začať bábätko kŕmiť jedlom alebo ako vychovávať deti, ktoré sú už väčšie, začínajú sa prirodzene odstavovať a vy potrebujete okrem dojčenia a nosenia nájsť aj ďalšie nástroje na komunikáciu s nimi.

Očkovanie proti COVID-19: Ako je to s dojčiacimi ženami?

06.04.2020

Odložme teraz diskusiu, či s očkovaním proti novému koronavírusu súhlasíte alebo nie a či sa vy osobne chcete alebo nechcete dať očkovať. Namiesto toho si predstavte lekárku alebo sestričku, ktorá dojčí svoje dieťa a zároveň sa každodenne stará o pacientov nakazených koronavírusom alebo sa s nimi môže stretnúť pri práci v nemocnici alebo v ambulancii. A rozhodla sa, že sa chce dať zaočkovať. A vtedy sa dozvie, že sa nemôže dať zaočkovať. Prečítajte si podrobné vysvetlenie o očkovaní proti koronavírusu počas dojčenia.

WHO: Separácia matiek pozitívnych na Covid vedie k úmrtiam bábätiek

25.02.2021

Obmedzovať kontakt matiek pozitívnych na koronavírus alebo tých, ktoré sú choré, s ich novorodencami, oddeľovanie matiek od novorodencov, ich pobyt na novorodeneckých oddeleniach bez matiek alebo zákaz dojčenia vedú k významnému zvýšeniu počtu úmrtí bábätiek. Prečítajte si viac v našom novom článku.

Dojčenie v detstve znižuje pravdepodobnosť nákazy koronavírusom v dospelosti

17.02.2021

Počas prvej vlny epidémie koronavírusu vyšiel na povrch zaujímavý fakt týkajúci sa toho, či ľudia, ktorí sa s koronavírusom stretli, boli v detstve dojčení. Prečítajte si výsledky štúdie, ktorá dokázala, že že pozitívny účinok dojčenia na odolnosť voči respiračným ochoreniam pretrváva po celý život.

Štúdia: Materské mlieko dokáže neutralizovať koronavírus

16.02.2021

Podľa najnovšej štúdie dokáže materské mlieko neutralizovať koronavírus, pričom vzorky mlieka zozbierané pred pandémiou koronavírusu to nedokážu. Už od začiatku pandémie o. z. MAMILA upozorňovalo na príbehy žien, ktorým po pôrode neumožnili byť so svojimi deťmi, často aj bez toho, aby mali vôbec pozitívny test na koronavírus, jednoducho „preventívne“. Predčasne narodené deti nevideli svojich rodičov celé mesiace. Od jesene mnohým ženám po pozitívnom teste alebo pri príznakoch ochorenia automaticky bábätká odobrali a niektoré z nich ich veľmi dlho, niekedy aj viac mesiacov nevideli.A to napriek tomu, že už od marca sa publikovali štúdie, ktoré poukazovali na to, že dojčenie je dôležité aj v situácii, že má matka  pozitívny test alebo chorá na Covid.

Dr. Jack Newman vysvetľuje dojčenie v čase COVID-19

19.11.2020

Podporu pre dojčenie odoberá už viac ako 8000 ľudí aj na YouTube. Začnite aj vy odoberať naše inštruktážne videá. Na začiatku epidémie koronavírusu na Slovensku sme zverejnili stále aktuálny rozhovor so svetovým expertom na dojčenie o dojčení v čase koronavírusu COVID-19. Dr. Jack Newman, v rozhovore vysvetľuje, prečo hlavné posolstvo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a UNICEF-u znie: "Matky treba uistiť, že je bezpečné deti dojčiť."

Všetko o tom, ako sa bábätko učí jesť (príkmy)

18.11.2020

Pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o tému príkrmov, tuhej stravy a toho, ako sa bábätko učí papať prinášame možnosť vypočuť si hodinovú prednášku. Žiadne zložité teórie. Iba jednoduché vysvetlenia, ktoré rýchlo pochopíte a uvidíte kŕmenie bábätiek v úplne inom svetle. Nielenže je v jedle pre bábätká chaos, z jedla sa stal strašiak a mnoho rodičov pristupuje ku kŕmeniu bábätiek s obavami, aby niečo nepokazili. Ako teda na to? Vypočujte si náš kurz, kde sa prehľadne a rýchlo dozviete všetko, čo o príkrmoch potrebujete vedieť.

Nový online kurz: Ako vychovávať (nielen) dojčené deti?

01.11.2020

Prinášame vám nový kurz online, ktorý vám prinesie množstvo "aha" momentov o výchove. Prevedie vás situáciami, ktoré každodenne zažívate so svojimi deťmi. Tento kurz vám dá viac než len stratégie na ich zvládanie. Prestanete mať strach, že robíte pri výchove chyby a začnete sa zo svojich detí tešiť. Začnite si kurz z pohodlia svojho domova púšťať už dnes...

Ako môžete v tomto čase získať pomoc pri dojčení?

23.10.2020

Ak sa v najbližších dňoch chystáte rodiť alebo máte doma bábätko a rozmýšľate, ako môžete získať pomoc pri dojčení, prinášame vám množstvo možností. Aj v čase izolácie a karantény, je tu MAMILA pre vás a spolu s ňou naše laktačné poradkyne. Prečítajte si, ako sa s nimi môžete spojiť. Nie ste v tom samy.

Ako zasiahla epidémia COVID-19 dojčenie?

14.10.2020

Počas koronakrízy sa znovu ukázalo, že dojčenie je považované za nadštandard – teda za niečo, čo je podporované len slovne, a len dovtedy, kým sa nič nedeje. Dojčenie by malo byť niečo, čo je normálne, bežné, fyziologické. Ale keď príde na nejakú krízovú situáciu, tak namiesto toho, aby dojčenie bolo videné ako niečo kľúčové, tak sa o ňom začne pochybovať.

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky aj naďalej prepláca laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Medzičasom sa k nej pridali štyri ďalšie české zdravotné poisťovne: Vojenská zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.