DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu ženám, rodinám a deťom počas celého obdobia trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii žien, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne MAMILY.Zdieľať na Facebook

Novinky

Predpôrodná príprava na dojčenie online zdarma

27.02.2024

MAMILA vám teraz zdarma ponúka ucelený kurz predpôrodnej prípravy na dojčenie, ktorá pokrýva aj témy ako spánok bábätiek či nosenie bábätiek. A to všetko v 4 videách, ktoré vám prinesú množstvo nových informácií nielen pred pôrodom, ale aj keď už bábätko máte. Videá vznikli vďaka TV Doktor.

Urobte si kurz lektorský nosenia detí

14.02.2024

Ponúkame vám online lektorský kurz pre školiteľky nosenia. Kurz sa zameriava na nosenie v kontexte vzťahovej väzby a dojčenia, ako nástroj uľahčujúci starostlivosť o dieťa a podporujúci dojčenie. Kurz sa online uskutoční v termínoch: 8. - 9. 4. 2024 a 15. - 16. 4. 2024 (pondelky a utorky), prihláste sa na posledné voľné miesta.

Dr. Nils Bergman: Prečo oxytocín nie je hormón lásky

14.02.2024

K sviatku zaľúbených sme dr. Bergmanovi položili túto otázku: Prečo je podľa vás nesprávna predstava toho, že oxytocín je „hormón lásky“? Prečítajte si jeho odpoveď, kde vysvetľuje rolu oxytocínu, ktorý v prvom rade zvyšuje našu schopnosť vnímať spoločenské správanie ostatných ľudí a primerane naň reagovať - oxytocín je teda dôležitý pre umenie učit sa byť sociálnou bytosťou a zaoberať sa osobami, ktoré sú pre naše sociálne vzťahy dôležité.

Rozhovor o dojčení so zakladajúcou členkou MAMILY

04.02.2024

Mgr. Mária Krupová je profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY už viac ako 23 rokov a je kľúčovou osobnosťou v podpore dojčenia v MAMILE. Vypočujte si s ňou rozhovor o rôznych otázkach o dojčení.

Ďakujeme za podporu a pomoc v roku 2023!

01.01.2024

Ďakujeme za vašu pomoc a podporu v roku 2023! Aj v roku 2024 vám budeme denne prinášať praktickú pomoc pri dojčení prostredníctvom www.mamila.sksociálnych sietíprofesionálnych laktačných poradkýň, ktoré denne poskytujú poradenstvo, podporu v podporných skupinách dojčenia a informácie dôležité pre prevenciu problémov na školách dojčenia pre tehotné. Lebo na dojčení záleží.

Podporte nové vydanie knihy Praktický návod na dojčenie

17.11.2023

V roku 2011 sme pre tehotné ženy vydali knihu Praktický návod na dojčenie v slovenčine, v roku 2018 sa dočkala českého a chorvátskeho prekladu. Kniha sa do dnešného dňa dočkala už šiestich vydaní a stala sa bestsellerom. Kniha prináša množstvo praktických informácií, aby začiatok dojčenia bol jednoduchší. Je výbornou pomôckou pre tehotné a pre ženy po pôrode. Podporte nové vydanie tejto knihy.

Sledujte nás aj na X (Twitteri)

10.11.2023

MAMILU môžete sledovať na sociálnych sieťach, špecificky na Facebooku a Instagrame. Máme aj svoj kanál na YouTube. V týchto dňoch intenzívne rozvíjame náš profil na X (bývalom Twitteri). Pridajte sa k nám aj na X.

Dojčenie naozaj nespôsobuje rakovinu prsníka

08.11.2023

V ťažkých situáciách je pochopiteľné, že ľudia hľadajú príčiny, prečo sa im stalo to, čo sa stalo. Vyjadrujeme úprimný zármutok nad ťažkým osudom pani Broni z článku v Novom čase z 8. 11. s názvom Rakovinu mi spustilo dojčenie. Prečítajte si vysvetlenie, prečo dojčenie nespôsobuje rakovinu. Namiesto vyvolávania strachu z dojčenia by sa kampane proti rakovine mali zameriavať na to, aby ženy mali šancu využiť dojčenie na ochranu svojho zdravia.

Dojčenie nie je rozmar matky

06.11.2023

Ženy dojčiace väčšie bábätká a deti zažívajú neustály tlak na to, aby prestali dojčiť. V októbri publikoval Denník N rozhovor s imunologičkou Jaroslavou Orosovou, ktorá v odpovedi na otázku o tom, ako dlho má trvať dojčenie povedala, že po 6. mesiaci už nie je dieťa o nič ochudobnené a z imunologického hľadiska nemá zmysel pokračovať v dojčení. V českom časopise Téma zo 6. 10. 2023 vyšiel rozhovor s českým lekárom Jaromírom Bystroňom, ktorý uviedol, že dojčenie po prvom roku života dieťaťa je z imunologického hľadiska zbytočné a že dlhodobé dojčenie predstavuje “rozmar zo strany dieťaťa alebo matky”. Ženám, ktoré dojčia po 6. mesiaci, je dôležité povedať, že to nerobia zbytočne. Pretože na dojčení záleží.

 

Vláda ČR uprednostnila záujmy bábätiek a žien pred ziskami firiem

08.10.2023

Po dlhom čase práce vláda ČR 27. septembra 2023 rozhodla o významnom opatrení pre podporu dojčenia a ochrany všetkých žien a detí. Prijala nové opatrenia smerujúce k obmedzeniu negatívneho vplyvu marketingu náhrad materského mlieka. Prečítajte si, čo to znamená pre ochranu dojčenia.

Rodili ste v posledných rokoch?

10.08.2023

Pomôžte nám zistiť, aký je skutočný stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach za posledné obdobie. Ak ste v posledných mesiacoch rodili, alebo poznáte ženy, ktorým sa narodilo nedávno bábätko, vyplňte, prosím, prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach, pomôžte nám tak získať čo najviac údajov. Ďakujeme! Prečo je také kľúčové, aby ste pomohli získať čo najviac údajov pre prieskum?

Výrobcovia UM nesmú byť sponzormi pediatrických spoločností. Aj tak sa to deje.

21.07.2023

WHO a UNICEF vo svojej najnovšej správe upozorňujú, že viac ako polovica pediatrických spoločností dostáva finančné prostriedky od výrobcov umelého mlieka. Znamená to, že rodiny nedostávajú o umelej výžive odborné informácie, ale reklamné posolstvá s cieľom zarobiť na matkách a deťoch. Prečítajte si ďalšie vysvetlenie v našom článku:

Video: Zákaz reklamy na umelú výživu nie je to isté ako zákaz jej predaja a používania

20.07.2023

Chceli by ste sa v nemocniciach a u pediatrov stretnúť s odbornými radami a vedeckými postupmi alebo dostávať reklamu? Oceňujeme prácu a odbornosť Ministerstva zdravotnictví České republiky, Ministerstva průmyslu a obchodu a Josefa Pavlovica, ktorí sa postavili za zdravie a bezpečnú výživu pre všetky deti - dojčené aj deti na umelom mlieku. Lebo všetky bábätká majú nárok na to, aby ich rodičia mali vedecké a aktuálne informácie z nezávislých zdrojov, nie od výrobcov komerčnej umelej výživy. Pozrite si video, ktoré informuje o tejto iniciatíve.

Chceli by ste o umelej výžive odborné informácie alebo reklamu s cieľom na vás zarobiť?

17.07.2023

Reklama na umelú výživu nie je pre rodičov ani pomoc, ani darček. V otázke zákazu reklamy na umelé mlieko nejde o zákaz používania umelej výživy, ale o spôsob, ako umelú výživu propagujú jej výrobcovia. A keďže niet dôvodu na to, aby reklama na umelú výživu existovala, pretože rodičia si zaslúžia spoľahlivé informácie, tak sa ako argumentácia v článku českých Hospodářských novin zo 17. 7. 2023 uvádzajú slovné spojenia, ktoré napádajú ľudí, ktorí usilujú o bezpečnú výživu dojčených aj nedojčených detí. Označujú ich za "militantné kojičky", ktoré si o žene, ktorá nedojčí, myslia, že je "zločinec". Tento článok pripomína časy, keď sa v ČR a iných krajinách riešila nepotrebnosť reklamy na cigarety alebo alkohol. Trvalo dlho, než ľudia zákaz reklamy na cigarety alebo alkohol prijali. Prečítajte si našu reakciu.

Podcast: Dojčenie bábätiek s rázštepom

16.06.2023

Podcast o dojčení s Andreou Polokovou z MAMILY s redaktorkou logopedického časopisu, Barborou Lichorobiec: Je možné dojčiť bábätká, ktoré majú rázštep? Čo všetko sa deje, keď sa bábätko dojčí? Prečo sa ženy stretávajú s problémami s dojčením? V tomto podcaste nájdete mnoho podnetných myšlienok o dojčení a o tom, čo dojčenie vlastne znamená. Dojčenie nie je len kŕmenie materským mliekom. Pri dojčení sa odohráva mnoho ďalších procesov, ktoré pozitívne ovplyvňujú zdravie bábätka aj matky. A aj preto na dojčení záleží.

Aké to je dojčiť dieťa, ktoré má rok, dva alebo viac?

02.06.2023

Vypočujte si náš rozhovor o dlhodobom dojčení. Alebo vlastne: o takom to bežnom dojčení do samoodstavenia. Aké to je dojčiť dieťa, ktoré má rok, dva alebo viac? Čo sa pri dojčení deje? A prečo zrazu pri väčších dojčených deťoch začnú ženy dostávať negatívnu spätnú väzbu a návrhy na to, aby už dojčenie ukončili?

MAMILA má akreditáciu MZ ČR

08.08.2022

MAMILA získala akreditáciu Ministerstva zdravotníctva Českej republiky pre kurzy laktačného poradenstva pre zdravotníkov. MAMILA už 20 rokov venuje energiu školeniu nemocníc, lekárov, zdravotníkov tak, aby pomáhali kvalitu starostlivosti o ženy a bábätká v oblasti dojčenia. Aby mohli ženy dostávať informácie, ktoré sú kľúčové pre dojčenie už v pôrodniciach. Aby tie informácie boli jednotné a rady pri problémoch s dojčením účinné.

Magnetky: Dojčenie nás baví (a zvieratká tiež)

20.05.2022

Zažite kopec zábavy s magnetkami rozličných zvieratiek a vyskúšajte si, kde sa dojčí malý sloník, delfín alebo netopier. Skúste vďaka magnetu pripojiť zvieracie mláďatko či dieťatko k jeho mamičke. Týchto ručne vyrábaných magnetiek sa nebudete vedieť nabažiť. Sada 20 drevených magnetiek (veverička, mačička, zebra, delfín, slon, netopier, prasiatko, ježko, zebra a dieťatko). Kúpou týchto magnetiek prispievate na pomoc s dojčením. Pretože na dojčení záleží. 

MAMILA ponúka pomoc ukrajinským ženám a deťom

28.02.2022

Ženy a bábätká predstavujú mimoriadne zraniteľnú skupiny v čase vojen či humanitárnych kríz. V čase tehotenstva, pôrodu, po pôrode a pri dojčení im zdarma ponúkame pomoc laktačných poradkýň v teréne či prostredníctvom videohovorov. Máme v príprave novú stránku pre ukrajinské ženy, kde čoskoro pribudnú preklady materiálov do ukrajinčiny, ponúkame zdarma nosiče a pomôcky na dojčenie a koordinujeme množstvo dobrovoľníčok, ktoré sú pripravené pomôcť. 

Pri nákupoch na internete môžete bezplatne podporiť dojčenie

07.01.2022

MAMILA je príjemcom podpory na portáloch Givenio Dobromat. Pri nákupoch na internete vám tieto portály umožňujú podporiť činnosť o. z. MAMILA a to bez toho, aby to vás stálo čo i len cent navyše. Z každého vášho nákupu tak viete podporiť pomoc pri dojčení a podporu dojčenia.

Poradenstvo so zľavou vďaka spolupráci MAMILY a UNION zdravotnej poisťovni

07.12.2021

Ak ste poistené v UNION zdravotnej poisťovni, máte odteraz možnosť získať 20% zľavu na služby  profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY, ktoré si môžete vybrať zo špeciálneho zoznamu.

Kurzy pre vás: Príkrmy aj výchova detí

05.06.2021

Z pohodlia domova si vypočujte naše kurzy, kde sa dozviete, ako začať bábätko kŕmiť jedlom alebo ako vychovávať deti, ktoré sú už väčšie, začínajú sa prirodzene odstavovať a vy potrebujete okrem dojčenia a nosenia nájsť aj ďalšie nástroje na komunikáciu s nimi.

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky aj naďalej prepláca laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Medzičasom sa k nej pridali štyri ďalšie české zdravotné poisťovne: Vojenská zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.