DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu matkám a deťom počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne patriace k o. z. MAMILA.Zdieľať na Facebook

Novinky

Dojčenie predstavuje pre črevo predčasne narodených detí ochranu

03.12.2021

Už sú to dva roky, kedy celé Slovensko s ľútosťou sledovalo tragický príbeh malého Miria, ktorý sa narodil predčasne a zomrel v nemocnici na Kramároch. V tejto súvislosti sme dostali mnoho otázok o tom, či existuje súvis medzi kŕmením umelým mliekom a problémami s črevom bábätka, nekrotizujúcou enterokolitídou (NEC)

Adventný kalendár pre podporu dojčenia

01.12.2021

Od 1. decembra až do Štedrého dňa budeme v tomto albume každý deň postupne otvárať okienka nášho adventného kalendára. Každé okienko bude obsahovať fotku dojčenia so zaujímavým faktom, ktorý vás podporí v dojčení. Z týchto faktov pripravíme tri súťažné otázky, ktoré zverejníme na Štedrý deň a až do Silvestra budete môcť potom súťažiť o skvelé ceny. Prajeme vám krásne a pokojné predvianočné obdobie a veľa radosti s dojčením! Vaša MAMILA

Našu stránku na Facebooku sleduje už 30-tisíc ľudí

02.12.2021

Naša stránka na sociálnej sieti Facebook získava čoraz viac priaznivcov. Sleduje ju už viac ako 30-tisíc ľudí. Na našej stránke nájdete cenné informácie o témach, ktoré vás aktuálne zaujímajú, podporu a povzbudenie aj od ostatných čitateliek a čitateľov, fotografie dojčenia, ktoré podporujú kultúru dojčenia, novinky v MAMILE a v dojčení a tiež súťaže. Prečítajte si výroky na našej stránke o tom, prečo sa oplatí sledovať MAMILU na Facebooku:

Tipy na vianočné darčeky pre rodiny dojčených detí

22.11.2021

Máme pre vás skvelé tipy na vianočné darčeky: drevené vianočné ozdoby v tvare srdiečok s obrázkom dojčiacich sa bábätiek, veselé odznaky pre rodičov dojčených detí, knihu Praktický návod na dojčenie (v slovenčine alebo v češtine) alebo e-book, ktorý zmení váš pohľad na výchovu a rodičovstvo. Objednať tiež môžete prístup ku kurzu o vzťahovej výchove (nielen) dojčených detí či o tom, ako bábätká učiť jesť jedlo (zavádzanie príkrmov).

17. november - Medzinárodný deň predčasne narodených detí

17.11.2021

Vypočujte si záznam konferencie, ktoré MAMILA zorganizovala s dr. Nilsom Bergmanom. Dr. Nils Bergman zachránil život mnohým predčasne narodeným deťom. Ako prvý už v roku 1988 začal zavádzať kontakt koža na kožu ako štandard starostlivosti pre predčasne narodených novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Vo vedeckom časopise Acta Paediatrica už v roku 2004 publikoval štúdiu o tom, ako kontakt koža na kožu dokáže stabilizovať predčasne narodené deti lepšie ako inkubátor a tieto poznatky aplikoval na prax v nemocnici, ktorej bol riaditeľom. Dr. Bergman pôsobí ako expert v oblasti neonatológie a pôrodníctva, vývinovej neurovedy, dojčenia.

Napriek absencii pomoci v pôrodnici som problémy prekonala a dojčila, až kým sa synček sám neodstavil

11.11.2021

"Kvôli zbytočnému oddeleniu po pôrode nedostal môj synček šancu naučiť sa správne prisávať. Bradavky ma neskutočne boleli. Synček na prsníku pri nesprávnom prisatí nedokázal získať dostatok mlieka. Schudol a personál namiesto pomoci s dojčením vyhodnotil, že schudol „viac ako je norma“ a povedal, že nás nepustia domov, kým malý nezačne priberať," popisuje Eliška vo svojom príbehu. Prečítajte si, ako prekonala problémy, ktoré spôsobila nepodpora dojčenia v pôrodnici.

O dojčení v rozhovore s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY

08.11.2021

„Ženy nepotrebujú počuť, že dojčenie je dôležité. To už vedia. Potrebujú praktickú pomoc a podporu.“ Pozrite si rozhovor s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY o témach, ktoré zaujímajú ženy ešte pred pôrodom a ktoré riešia potom s bábätkom v prvých týždňoch po pôrode. V rozhovore nájdu podporu aj ženy dojčiace staršie deti, ktoré potrebujú získať povzbudenie.

Podcast o rôznych pikoškách o dojčení v Trnavskom rádiu

06.11.2021

Rôzne pikošky o dojčení sa dozviete, ak si pustíte podcast Trnavského rádia v programe Dobré rady. Vypočujte si rozhovor s Andreou Polokovou z MAMILY.

Rodili ste v roku 2021?

21.10.2021

Pomôžte nám zistiť, aký je skutočný stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach za posledný rok. Ak ste v posledných mesiacoch rodili, alebo poznáte ženy, ktorým sa narodilo nedávno bábätko, vyplňte, prosím, prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach, pomôžte nám tak získať čo najviac údajov. Ďakujeme! Prečo je také kľúčové, aby ste pomohli získať čo najviac údajov pre prieskum?

Sledujte dojčenie na Instagrame

22.10.2021

MAMILU a dojčenie nájdete aj na sociálnych sieťach. Na Instagrame môžete sledovať okrem nášho profilu @mamila_dojcenie aj samotné „heštegy“ #mamila, #mamilapomaha alebo #dojčenie . Pridajte sa k takmer 7-tisíc ľuďom a začnite nás sledovať na Instagrame a získate podporu pre to, čo robíte, pre vaše dojčenie.

Ankety o dojčení

21.10.2021

Zapojili ste sa už do našich ankiet? Máte príležitosť prispieť, vyplňte svoje odpovede na tieto otázky. Prezrite si aj doterajšie výsledky ankiet o dojčení, ktoré vás iste povzbudia najmä v otázkach: Dokedy ste spali so svojim dieťatkom v posteli, odkedy vaše dieťa zaspávalo samo, dokedy sa budilo v noci, či ako dlho ste dojčili.

Predseda MAMILY, lekár, Peter Liška o dojčení

20.10.2021

Prečítajte si rozhovor s lekárom Petrom Liškom, ktorý je predsedom o. z. MAMILA. Dozviete sa, prečo sa rozhodol profesionálne zaoberať laktačným poradenstvom, vysvetľuje to, prečo sa toľké ženy stretávajú s problémami s dojčením, ale aj to, aké plány má MAMILA do budúcna.

"Dojčenie neponúka produkt, ale vzťah." Rozhovor s Anči Strike

04.10.2021

Prečítajte si rozhovor, v ktorom textilná dizajnérka, tanečníčka a profesionálna laktačná poradkyňa o. z. MAMILA Anči Strike vysvetľuje, prečo ako jedna z mála žien známych v šoubiznise odmietla podporovať neetický marketing náhrad materského mlieka, ale tiež ako zvláda tanečné tréningy a prácu vďaka dojčeniu a noseniu, a ako prebiehalo dojčenie u jej vlastných detí.

Moja skúsenosť s pomocou s dojčením v pôrodnici? Klobúčiky, striekačka, umelé mlieko a nakoniec fľaša

08.08.2021

Prečítajte si nový príbeh Lucie o tom, ako sa nevzdať pri dojčení, napriek tomu, že píše: "Posledný deň v pôrodnici už nám dali aj fľašku, lebo to nevyzeralo nádejne. Klobúčiky nepomohli v ničom: nenaučili dcérku prisávať k prsníku, znížili tvorbu mlieka, nakoniec namiesto pomoci s dojčením personál odporučil fľašu. Namiesto pomoci svoje zlyhanie ospravedlňovali frázou, že nie som ani prvá ani posledná , ktorá nebude môcť dojčiť. Pri týchto slovách, akoby ste mi rezali do srdca."

Momentálne ženy nedojčia. Ženy riešia problémy s dojčením

06.09.2021

Vypočujte si rozhovor s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY a členkou Správnej rady MAMILY, v ktorom okrem iného vysvetľuje: "Nie je normálne, aby ženy dnes museli študovať informácie o dojčení pred pôrodom. Ľudia sa učia dojčeniu tým, že dospievajúce deti vidia dojčenie, že dojčenie je bežné, nemusí sa o tom diskutovať, deje sa to a celá spoločnosť to takto vníma. Dojčenie sa potom deje automaticky. Na to, aby v takejto spoločnosti ženy dojčili, by stačilo, keby dojčili. Z dojčenia sa stáva veda v spoločnosti, v ktorej ženy musia riešiť problémy s dojčením. Pretože musia de facto riešiť rôzne medicínske problémy s dojčením a je logické, že na to nemá človek bežne výbavu. Musí riešiť komplikované situácie, ktoré sa vyskladali do takej miery, že dojčenie sa stáva až nemožným. Keď ženy hovoria „nemohla som dojčiť“, znamená to, že sa stali také ťažké situácie, prekážky pre dojčenie, že nebolo v ich silách dojčenie napraviť. A nie je možné sa im čudovať."

Prečo ženy nedojčia zámerne "na verejnosti"

02.09.2021

"Podle Světové zdravotnické organizace je jedním znakem toho, jak společnost kojení doopravdy podporuje, právě to, jak se stavíme ke kojení mimo domov. Protože na tom je vidět, zda kojení skutečně po všech stránkách vnímáme jaké důležité." Prečítajte si rozhovor o dojčení mimo domu s profesionálnou laktačnou poradkyňou o. z. MAMILA, Terezou Mynářovou, ktorá je autorkou knihy Naše cesta ke kojení.

Program baby-friendly pre podporu dojčenia v Českej republike

24.08.2021

Vláda Českej republiky včera rozhodla, že najneskôr do roku 2023 má vzniknúť stratégia, ako zaviesť program baby-friendly pre podporu dojčenia do všetkých českých nemocnícDôraz sa bude klásť aj na jeden z bodov baby-friendly iniciatívy týkajúci sa dodržiavania kódexu WHO o marketingu náhrad materského mlieka. V tlačovej správe sa uvádza: „Subjekty s prokazatelným komerčním zájmem na brzkém ukončení kojení tak dokonce financují školení zdravotníků o výživě dětí, což může nevhodným způsobem ovlivňovat i informace, které zdravotníci následně podávají ženám.“

Nová publikácia: Zastavenie tvorby mlieka

04.08.2021

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia máme pre vás novú publikáciu o zastavení tvorby mlieka. Ukončenie dojčenia a zastavenie tvorby mlieka je oblasť, ktorej sa laktačné poradkyne MAMILY venujú tak, aby ženy nedostávali poškodzujúce informácie, ktoré môžu mať negatívny vplyv na ich prežívanie aj spôsobovať fyzickú bolesť. Preto vám prinášame brožúrku o zastavení tvorby mlieka, ktorú si môžete zdarma stiahnuť

Kurzy pre vás: Príkrmy aj výchova detí

05.06.2021

Z pohodlia domova si vypočujte naše kurzy, kde sa dozviete, ako začať bábätko kŕmiť jedlom alebo ako vychovávať deti, ktoré sú už väčšie, začínajú sa prirodzene odstavovať a vy potrebujete okrem dojčenia a nosenia nájsť aj ďalšie nástroje na komunikáciu s nimi.

Očkovanie proti COVID-19: Ako je to s dojčiacimi ženami?

06.04.2020

Odložme teraz diskusiu, či s očkovaním proti novému koronavírusu súhlasíte alebo nie a či sa vy osobne chcete alebo nechcete dať očkovať. Namiesto toho si predstavte lekárku alebo sestričku, ktorá dojčí svoje dieťa a zároveň sa každodenne stará o pacientov nakazených koronavírusom alebo sa s nimi môže stretnúť pri práci v nemocnici alebo v ambulancii. A rozhodla sa, že sa chce dať zaočkovať. A vtedy sa dozvie, že sa nemôže dať zaočkovať. Prečítajte si podrobné vysvetlenie o očkovaní proti koronavírusu počas dojčenia.

WHO: Separácia matiek pozitívnych na Covid vedie k úmrtiam bábätiek

25.02.2021

Obmedzovať kontakt matiek pozitívnych na koronavírus alebo tých, ktoré sú choré, s ich novorodencami, oddeľovanie matiek od novorodencov, ich pobyt na novorodeneckých oddeleniach bez matiek alebo zákaz dojčenia vedú k významnému zvýšeniu počtu úmrtí bábätiek. Prečítajte si viac v našom novom článku.

Dojčenie v detstve znižuje pravdepodobnosť nákazy koronavírusom v dospelosti

17.02.2021

Počas prvej vlny epidémie koronavírusu vyšiel na povrch zaujímavý fakt týkajúci sa toho, či ľudia, ktorí sa s koronavírusom stretli, boli v detstve dojčení. Prečítajte si výsledky štúdie, ktorá dokázala, že že pozitívny účinok dojčenia na odolnosť voči respiračným ochoreniam pretrváva po celý život.

Štúdia: Materské mlieko dokáže neutralizovať koronavírus

16.02.2021

Podľa najnovšej štúdie dokáže materské mlieko neutralizovať koronavírus, pričom vzorky mlieka zozbierané pred pandémiou koronavírusu to nedokážu. Už od začiatku pandémie o. z. MAMILA upozorňovalo na príbehy žien, ktorým po pôrode neumožnili byť so svojimi deťmi, často aj bez toho, aby mali vôbec pozitívny test na koronavírus, jednoducho „preventívne“. Predčasne narodené deti nevideli svojich rodičov celé mesiace. Od jesene mnohým ženám po pozitívnom teste alebo pri príznakoch ochorenia automaticky bábätká odobrali a niektoré z nich ich veľmi dlho, niekedy aj viac mesiacov nevideli.A to napriek tomu, že už od marca sa publikovali štúdie, ktoré poukazovali na to, že dojčenie je dôležité aj v situácii, že má matka  pozitívny test alebo chorá na Covid.

Dr. Jack Newman vysvetľuje dojčenie v čase COVID-19

19.11.2020

Podporu pre dojčenie odoberá už takmer 7000 ľudí aj na YouTube. Začnite aj vy odoberať naše inštruktážne videá. Na začiatku epidémie koronavírusu na Slovensku sme zverejnili stále aktuálny rozhovor so svetovým expertom na dojčenie o dojčení v čase koronavírusu COVID-19. Dr. Jack Newman, v rozhovore vysvetľuje, prečo hlavné posolstvo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a UNICEF-u znie: "Matky treba uistiť, že je bezpečné deti dojčiť."

Všetko o tom, ako sa bábätko učí jesť (príkmy)

18.11.2020

Pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o tému príkrmov, tuhej stravy a toho, ako sa bábätko učí papať prinášame možnosť vypočuť si hodinovú prednášku. Žiadne zložité teórie. Iba jednoduché vysvetlenia, ktoré rýchlo pochopíte a uvidíte kŕmenie bábätiek v úplne inom svetle. Nielenže je v jedle pre bábätká chaos, z jedla sa stal strašiak a mnoho rodičov pristupuje ku kŕmeniu bábätiek s obavami, aby niečo nepokazili. Ako teda na to? Vypočujte si náš kurz, kde sa prehľadne a rýchlo dozviete všetko, čo o príkrmoch potrebujete vedieť.

Nový online kurz: Ako vychovávať (nielen) dojčené deti?

01.11.2020

Prinášame vám nový kurz online, ktorý vám prinesie množstvo "aha" momentov o výchove. Prevedie vás situáciami, ktoré každodenne zažívate so svojimi deťmi. Tento kurz vám dá viac než len stratégie na ich zvládanie. Prestanete mať strach, že robíte pri výchove chyby a začnete sa zo svojich detí tešiť. Začnite si kurz z pohodlia svojho domova púšťať už dnes...

Ako môžete v tomto čase získať pomoc pri dojčení?

23.10.2020

Ak sa v najbližších dňoch chystáte rodiť alebo máte doma bábätko a rozmýšľate, ako môžete získať pomoc pri dojčení, prinášame vám množstvo možností. Aj v čase izolácie a karantény, je tu MAMILA pre vás a spolu s ňou naše laktačné poradkyne. Prečítajte si, ako sa s nimi môžete spojiť. Nie ste v tom samy.

Ako zasiahla epidémia COVID-19 dojčenie?

14.10.2020

Počas koronakrízy sa znovu ukázalo, že dojčenie je považované za nadštandard – teda za niečo, čo je podporované len slovne, a len dovtedy, kým sa nič nedeje. Dojčenie by malo byť niečo, čo je normálne, bežné, fyziologické. Ale keď príde na nejakú krízovú situáciu, tak namiesto toho, aby dojčenie bolo videné ako niečo kľúčové, tak sa o ňom začne pochybovať.

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky aj naďalej prepláca laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Medzičasom sa k nej pridali štyri ďalšie české zdravotné poisťovne: Vojenská zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.