DOJČENIE - MAMILA, o. z.
Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu ženám, rodinám a deťom počas celého obdobia trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii žien, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne MAMILY.
Novinky
Nemohla som dojčiť: Bolesť bradaviek

Nemohla som dojčiť, lebo: „Pri dojčení ma boleli bradavky.“ Príliš veľa žien vyslovuje túto vetu. Bolesti dojčiacich žien sa nevenuje potrebná pozornosť. Ak dojčenie bolí, je to signál, že žena potrebuje rýchlu a efektívnu pomoc, aby bolesť prestala. Bolesť je signál, že niečo je potrebné napraviť. Čo by vám o bolesti pri dojčení nemal nikto nikdy povedať?
Súťaž pri príležitosti osláv Európskeho týždňa dojčenia

Máme pre vás súťaž s množstvom skvelých cien. Oslávte s nami Európsky týždeň dojčenia, zapojte sa do súťaže a 7. októbra vyhrajte! Držíme palce!
Je vlastne potrebné oslavovať Európsky týždeň dojčenia?

Európsky týždeň dojčenia je dôležité podujatie realizované na celom svete, pretože dojčeniu venujú ženy veľa času, energie a spánku. Prečo je také dôležité zamerať sa na oslavu dojčenia, oceniť ženy, ktoré dojčia? Páve preto, aby dostali šancu dojčiť aj ďalšie ženy a ich bábätká. Tie, ktorým doteraz chýbala podpora a praktická pomoc.
Európsky týždeň dojčenia: Nech môžu dojčiť

Prinášame vám 7 najčastejších dôvodov, pre ktoré ženy vyslovujú výrok: „Nemohla som dojčiť.“ Tento výrok súčasne vyjadruje frustráciu, sklamanie, hnev a súčasne vypovedá o tom, že väčšina žien dojčiť chce. Viete, prečo sa im to nedarí? Prečítajte si viac v článku.
Európsky týždeň dojčenia: Zažite podporu pre dojčenie na akciách o. z. MAMILA

Prvý októbrový týždeň je určený oslave dojčenia. Je venovaný deťom, ženám a ich rodinám. Tohtoročný Európsky týždeň dojčenia je venovaný heslu Nech môžu dojčiť. Posolstvom tohto hesla je, že ženy potrebujú praktickú pomoc, aby dokázali zvládať problémy s dojčením. Kampaň bude zameraná na vysvetľovanie faktorov, ktoré pomôžu ženám dojčiť, aby bolo pre ne dojčenie jednoduché a nápomocné v starostlivosti o bábätko. Stretnite sa s nami na oslavách dojčenia, pripravili sme pre vás tieto akcie:
Záchranárka a laktačná poradkyňa v rozhovore o dojčení: Umelým mliekom sa v pôrodniciach dokrmuje stále častejšie

Silvia Jamrichová pôsobí ako zdravotnícka záchranárka a profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY. Pre regionálne noviny SME odpovedala na otázky, ako zlepšiť situáciu s podporou dojčenia na Slovensku a ktoré kroky môžu pomôcť ženám, aby bolo dojčenie pre ne jednoduché a nápomocné v starostlivosti o bábätko.
Rodili ste v posledných rokoch?

Pomôžte nám zistiť, aký je skutočný stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach za posledné obdobie. Ak ste v posledných mesiacoch rodili, alebo poznáte ženy, ktorým sa narodilo nedávno bábätko, vyplňte, prosím, prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach, pomôžte nám tak získať čo najviac údajov. Ďakujeme! Prečo je také kľúčové, aby ste pomohli získať čo najviac údajov pre prieskum?
Malé molekuly v materskom mlieku chránia pred atopiou

Ženám sa často nesprávne hovorí, že dojčenie nijako nepomáha pri ekzéme či alergiách ich bábätka, dokonca sa stretávajú s nesprávnou informáciou, že dojčenie zhoršuje vývoj imunitného systému dieťaťa. Avšak práve z pohľadu prevencie alergie či atopického ekzému je dojčenie významným faktorom. A vedci teraz urobili objav, ktorý vysvetľuje, prečo to tak je.
Materské mlieko má rôzne farby

Predstavy ľudí o tom, ako má vyzerať farba materského mlieka určuje skúsenosť s bielou farbou kravského mlieka z krabice. Materské mlieko však nemusí byť len biele a jeho farba nemá výpovednú hodnotu o jeho kvalite či vhodnosti. Prečítajte si viac v našom článku o tom, aké rôzne farby môže materské mlieko mať:
Materské mlieko obsahuje bioaktívne látky

Dojčenie je viac než len materské mlieko. A samotné materské mlieko má veľkú cenu. Nájdete v ňom ďaleko viac než len bielkoviny, tuky, cukry, či vitamíny a minerály. Okrem mnohých bioaktívnych látok sa v materskom mlieku nachádzajú aj živé bunky. Prinášame vám zaujímavé čítanie o tom, ako ovplyvňuje materské mlieko imunitné funkcie, či o mikroRNA v materskom mlieku a jej epigenetickom potenciále.
Výrobcovia UM nesmú byť sponzormi pediatrických spoločností. Aj tak sa to deje.

WHO a UNICEF vo svojej najnovšej správe upozorňujú, že viac ako polovica pediatrických spoločností dostáva finančné prostriedky od výrobcov umelého mlieka. Znamená to, že rodiny nedostávajú o umelej výžive odborné informácie, ale reklamné posolstvá s cieľom zarobiť na matkách a deťoch. Prečítajte si ďalšie vysvetlenie v našom článku:
Video: Zákaz reklamy na umelú výživu nie je to isté ako zákaz jej predaja a používania

Chceli by ste sa v nemocniciach a u pediatrov stretnúť s odbornými radami a vedeckými postupmi alebo dostávať reklamu? Oceňujeme prácu a odbornosť Ministerstva zdravotnictví České republiky, Ministerstva průmyslu a obchodu a Josefa Pavlovica, ktorí sa postavili za zdravie a bezpečnú výživu pre všetky deti - dojčené aj deti na umelom mlieku. Lebo všetky bábätká majú nárok na to, aby ich rodičia mali vedecké a aktuálne informácie z nezávislých zdrojov, nie od výrobcov komerčnej umelej výživy. Pozrite si video, ktoré informuje o tejto iniciatíve.
Reakcia: Mourek tvrdí, že dlhodobé dojčenie je škodlivé

Skutočne sa "ľudia zhodli na tom", že rozumné je dojčiť 12 - 15 mesiacov? Skutočne dlhodobé dojčenie spôsobuje, že deti sú nevychované a pri spore dajú protivníkovi facku? Prečítajte si vedecké odpovede na tvrdenia Jindřicha Mourka, ktoré zneistili v dojčení mnoho žien a ich rodín.
Chceli by ste o umelej výžive odborné informácie alebo reklamu s cieľom na vás zarobiť?

Reklama na umelú výživu nie je pre rodičov ani pomoc, ani darček. V otázke zákazu reklamy na umelé mlieko nejde o zákaz používania umelej výživy, ale o spôsob, ako umelú výživu propagujú jej výrobcovia. A keďže niet dôvodu na to, aby reklama na umelú výživu existovala, pretože rodičia si zaslúžia spoľahlivé informácie, tak sa ako argumentácia v článku českých Hospodářských novin zo 17. 7. 2023 uvádzajú slovné spojenia, ktoré napádajú ľudí, ktorí usilujú o bezpečnú výživu dojčených aj nedojčených detí. Označujú ich za "militantné kojičky", ktoré si o žene, ktorá nedojčí, myslia, že je "zločinec". Tento článok pripomína časy, keď sa v ČR a iných krajinách riešila nepotrebnosť reklamy na cigarety alebo alkohol. Trvalo dlho, než ľudia zákaz reklamy na cigarety alebo alkohol prijali. Prečítajte si našu reakciu.
Podcast: Dojčenie bábätiek s rázštepom

Podcast o dojčení s Andreou Polokovou z MAMILY s redaktorkou logopedického časopisu, Barborou Lichorobiec: Je možné dojčiť bábätká, ktoré majú rázštep? Čo všetko sa deje, keď sa bábätko dojčí? Prečo sa ženy stretávajú s problémami s dojčením? V tomto podcaste nájdete mnoho podnetných myšlienok o dojčení a o tom, čo dojčenie vlastne znamená. Dojčenie nie je len kŕmenie materským mliekom. Pri dojčení sa odohráva mnoho ďalších procesov, ktoré pozitívne ovplyvňujú zdravie bábätka aj matky. A aj preto na dojčení záleží.
Dojčenie v lete

Potrebuje v horúcich dňoch výlučne dojčené bábätko tekutiny navyše? Môže sa dojčiaca matka kúpať v bazéne? Môže pokračovať v dojčení pri ochorení tráviaceho traktu, napr. salmonelóze? Prečítajte si náš článok venovaný dojčeniu v letnom období.
Aké to je dojčiť dieťa, ktoré má rok, dva alebo viac?

Vypočujte si náš rozhovor o dlhodobom dojčení. Alebo vlastne: o takom to bežnom dojčení do samoodstavenia. Aké to je dojčiť dieťa, ktoré má rok, dva alebo viac? Čo sa pri dojčení deje? A prečo zrazu pri väčších dojčených deťoch začnú ženy dostávať negatívnu spätnú väzbu a návrhy na to, aby už dojčenie ukončili?
43 rokov ochrany dojčenia kódexom WHO

Firmy vyrábajúce náhrady materského mlieka majú na každé jedno narodené dieťa vyčlenených 40 € na kampaň za to, aby nebolo dojčené. Dnes oslavujeme 43 rokov, odkedy pre ochranu dojčenia Svetová zdravotnícka prijala organizácia Medzinárodný kódex o marketingu náhrad materského mlieka (ďalej len "kódex"). Kódex WHO predstavuje tú najdôležitejšiu formu ochrany dojčenia. Prečítajte si v našom článku ako sa líšia počty dojčených detí v krajinách, ktoré dodržiavajú a nedodržiavajú kódex WHO a tiež, aká je situácia v slovenskej legislatíve.
Přečetli jste si knihu Praktický návod na kojení? Dejte jí nový život!

Přečetli jste si naši knihu Praktický návod na kojení? Vypadá stále jako nová? Dejte jí nový život! Darujte ji do nemocnice v Havířově pro ženy, které právě porodily své miminko a hledají informace o tom, jak kojit. V tomto odkazu naleznete poštovní adresu, na kterou ji můžete zaslat.
Reakcia na Najmama.sk: Tlak na dojčenie zažívajú ženy, ktoré nedostali riešenie na problémy s dojčením

Prinášame vám naše stanovisku k článku na portáli najmama.sk, ktorý sa dezinformáciami a zastrašovaním snaží zdiskreditovať MAMILU. Tu je rýchly prehľad 10 bodov k danému článku.
Denník SME: Bylinky nie sú postrach, zvyšujú percento dojčiacich žien

V denníku SME vyšiel článok týkajúci sa používania byliniek ako jednej súčasti komplexnej stratégie na pomoc ženám s dojčením. Článok vôbec nespomenul pozitívne príbehy desaťtisícov žien, ktorým bylinky pomohli zvýšiť tvorbu mlieka, keď už nič iné nefungovalo, a ktorým MAMILA zachránila dojčenie. Množstvo problematických miest v článku sa začína už nadpisom.
Ktoré situácie nemusia znamenať, že máte málo mlieka

Stalo sa vám, že vám okolie hovorilo, že nemáte dosť mlieka, lebo bábätko nezaspí samo alebo sa chce dojčiť častejšie ako raz za 3 hodiny? Prečítajte si o 10 situáciách, v ktorých sa ženy často zbytočne obávajú, že nemajú dosť mlieka. Profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY vám ukáže, ako sa jednoducho naučiť rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije mlieko a či vypilo dostatok mlieka.
MAMILA má akreditáciu MZ ČR

MAMILA získala akreditáciu Ministerstva zdravotníctva Českej republiky pre kurzy laktačného poradenstva pre zdravotníkov. MAMILA už 20 rokov venuje energiu školeniu nemocníc, lekárov, zdravotníkov tak, aby pomáhali kvalitu starostlivosti o ženy a bábätká v oblasti dojčenia. Aby mohli ženy dostávať informácie, ktoré sú kľúčové pre dojčenie už v pôrodniciach. Aby tie informácie boli jednotné a rady pri problémoch s dojčením účinné.
Magnetky: Dojčenie nás baví (a zvieratká tiež)

Zažite kopec zábavy s magnetkami rozličných zvieratiek a vyskúšajte si, kde sa dojčí malý sloník, delfín alebo netopier. Skúste vďaka magnetu pripojiť zvieracie mláďatko či dieťatko k jeho mamičke. Týchto ručne vyrábaných magnetiek sa nebudete vedieť nabažiť. Sada 20 drevených magnetiek (veverička, mačička, zebra, delfín, slon, netopier, prasiatko, ježko, zebra a dieťatko). Kúpou týchto magnetiek prispievate na pomoc s dojčením. Pretože na dojčení záleží.
MAMILA ponúka pomoc ukrajinským ženám a deťom

Ženy a bábätká predstavujú mimoriadne zraniteľnú skupiny v čase vojen či humanitárnych kríz. V čase tehotenstva, pôrodu, po pôrode a pri dojčení im zdarma ponúkame pomoc laktačných poradkýň v teréne či prostredníctvom videohovorov. Máme v príprave novú stránku pre ukrajinské ženy, kde čoskoro pribudnú preklady materiálov do ukrajinčiny, ponúkame zdarma nosiče a pomôcky na dojčenie a koordinujeme množstvo dobrovoľníčok, ktoré sú pripravené pomôcť.
Pri nákupoch na internete môžete bezplatne podporiť dojčenie

Poradenstvo so zľavou vďaka spolupráci MAMILY a UNION zdravotnej poisťovni

Ak ste poistené v UNION zdravotnej poisťovni, máte odteraz možnosť získať 20% zľavu na služby profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY, ktoré si môžete vybrať zo špeciálneho zoznamu.
Kurzy pre vás: Príkrmy aj výchova detí

Z pohodlia domova si vypočujte naše kurzy, kde sa dozviete, ako začať bábätko kŕmiť jedlom alebo ako vychovávať deti, ktoré sú už väčšie, začínajú sa prirodzene odstavovať a vy potrebujete okrem dojčenia a nosenia nájsť aj ďalšie nástroje na komunikáciu s nimi.
Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.
Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky aj naďalej prepláca laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Medzičasom sa k nej pridali štyri ďalšie české zdravotné poisťovne: Vojenská zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.
Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom. Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.
Články |