DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu matkám a deťom počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne patriace k o. z. MAMILA.Zdieľať na Facebook

Novinky

Svetový týždeň dojčenia: Zažite podporu pre dojčenie na akciách o. z. MAMILA

26.07.2021

Prvý augustový týždeň je určený oslave dojčenia. Je venovaný deťom, ženám a ich rodinám. Tohtoročný Svetový týždeň dojčenia je venovaný heslu Spoločne chránime dojčenie, s cieľom upozorniť, že dojčenie je ovplyvňované aj odpozorovanými znalosťami, ktoré sa v našej kultúre stratili, a že závisí od celkovej podpory dojčenia v spoločnosti a od správnych informácií o dojčení. Pre podporu dojčenia pripravujeme články, súťaže a podporu v dojčení nielen tu, ale aj na našej FB stránke a v reálnom živote, napríklad v podporných skupinách dojčenia.

Baby-friendly: Na webové stránky nemocníc sa nedá spoľahnúť

15.07.2021

Titul nemocnica baby-friendly (BFHI) bol dlhé roky na Slovensku vnímaný ako záruka podpory dojčenia a ženy si vyberali nemocnice s plaketou BFHI, pretože im záleží na dojčení. Občianske združenia MAMILA a Ženské kruhy uskutočnili monitoring webových stránok nemocníc, kde sa ukázalo, že takmer polovica nemocníc na svojich webových stránkach uvádza nepravdivé informácie, že nemocnica má plaketu alebo splnila kritériá BFHI, čím zavádza verejnosť. 

Vláda ČR uloží ministerstvu zdravotníctva povinnosť zaviesť program BFHI

29.06.2021

Vďaka aktivitám organizácie Spokojení bude vláda Českej republiky rokovať o tom, že bude ministerstvu zdravotníctva uložená povinnosť, aby spracovalo a predložilo vláde stratégiu pre implementáciu programu Svetovej zdravotníckej organizácie a UNICEF baby-friendly hospital initiative (BFHI). Program, ktorý sa naoko uplatňoval v Českej republike, ako aj u nás, a v skutočnosti pre podporu dojčenia z tohto programu nemocnice na Slovensku nespĺňajú ani 50 % z minimálnych požiadaviek na podporu dojčenia. 

Aj preto považujeme na Slovensku za kľúčové, aby čo najviac žien vypĺňalo prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach. Pomôžte poukázať na to, aký je skutočný stav podpory dojčenia na Slovensku.

Prečo muselo WHO predčasne ukončiť štúdiu o tom, či je pre predčasniatka lepšia starostlivosť v inkubátoroch alebo „klokankovanie“

12.05.2021

V našej spoločnosti sa vnímajú inkubátory ako nástroje pre záchranu života bábätiek. A matky, ktoré požadujú po pôrode kontakt koža na kožu so svojimi zdravými bábätkami alebo dokonca s chorými alebo predčasne narodenými bábätkami, sú často označované za sebecké, pretože sa chcú „maznať“ s bábätkom na úkor jeho zdravia. Prečítajte si, čo sa stalo, keď Svetová zdravotnícka organizácia začala robiť štúdiu, aby sa zistilo, či je pre predčasniatka lepšia starostlivosť v inkubátore alebo Materská starostlivosť klokankovaním.

Dojčenie v lete

07.06.2021

Potrebuje v horúcich dňoch výlučne dojčené bábätko tekutiny navyše? Môže sa dojčiaca matka kúpať v bazéne? Môže pokračovať v dojčení pri ochorení tráviaceho traktu, napr. salmonelóze? Prečítajte si náš článok venovaný dojčeniu v letnom období.

Kurzy pre vás: Príkrmy aj výchova detí

05.06.2021

Z pohodlia domova si vypočujte naše kurzy, kde sa dozviete, ako začať bábätko kŕmiť jedlom alebo ako vychovávať deti, ktoré sú už väčšie, začínajú sa prirodzene odstavovať a vy potrebujete okrem dojčenia a nosenia nájsť aj ďalšie nástroje na komunikáciu s nimi.

Prieskum pôrodníc - ako vyzerá podpora dojčenia?

01.05.2021

Akú podporu dojčenia ste v nemocnici zažili? Stalo sa vám, že vaše bábätko dostalo umelú výživu, hoci ste pôvodne chceli dojčiť? Až polovica detí v roku 2017 dostal umelú výživu v pôrodnici, aj keď ich matky chceli dojčiť. Vyplňte náš krátky prieskum o podpore dojčenia v nemocnici, aby sme vedeli, aká je situácia teraz.

Výsledky štúdie WHO o monitoringu životného prostredia a dojčenia

21.05.2021

Máme výsledky štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie o životnom prostredí, do ktorej sa zapojilo aj o. z. MAMILA spolu s dojčiacimi ženami v roku 2019. Spolupracovali sme s Fakultou verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity. Štúdia WHO, do ktorej dojčiace ženy prispeli darovaním materského mlieka, ukázala, či sa za posledné roky životné prostredie zlepšilo alebo nie

Škôlka a dojčenie

07.04.2021

Máte staršie dojčené dieťatko a čaká ho nástup do škôlky? Mnohým ženám okolie nesprávne radí, aby už teraz začali s odstavovaním dieťatka. Tlak na odstavenie odôvodňujú predstavou o tom, že dojčenie bráni dieťaťu v rozvoji samostatnosti, hovoria o tom, že dieťa bude pri nástupe do škôlky plakať alebo nebude vedieť zaspať práve preto, že je ešte stále dojčené. Prečítajte si, v čom vám dojčenie práve naopak môže pomôcť pri nástupe dieťatka do škôlky a tiež skúsenosti iných žien.
 

Je uspávanie na prsníku nevhodné?

06.04.2021

Je pravda, že ak necháte bábätko zaspávať na prsníku, tak bude mať problém so spánkom? Je nejaký vek bábätka, kedy už treba ukončiť nočné dojčenie? Mnohé ženy sa v posledných dňoch dočítali o metóde Dany Obleman pre nácvik samostatného zaspávania a o tom, že dojčením na zaspatie vytvárajú bábätku nesprávnu spánkovú asociáciu, a ak nezasiahnu, bábätko sa nenaučí zaspávať samo. Prečítajte si našu reakciu týkajúcu sa spánkovej regresie, toho, či je skutočne riešením vyplakanie bábätka a prečítajte si aj náš článok o nočnom dojčení, ktorý vám poskytne informácie založené na vedeckých dôkazoch.

Očkovanie proti COVID-19: Ako je to s dojčiacimi ženami?

06.04.2020

Odložme teraz diskusiu, či s očkovaním proti novému koronavírusu súhlasíte alebo nie a či sa vy osobne chcete alebo nechcete dať očkovať. Namiesto toho si predstavte lekárku alebo sestričku, ktorá dojčí svoje dieťa a zároveň sa každodenne stará o pacientov nakazených koronavírusom alebo sa s nimi môže stretnúť pri práci v nemocnici alebo v ambulancii. A rozhodla sa, že sa chce dať zaočkovať. A vtedy sa dozvie, že sa nemôže dať zaočkovať. Prečítajte si podrobné vysvetlenie o očkovaní proti koronavírusu počas dojčenia.

Kniha Praktický návod na dojčenie pomáha už 10 rokov

26.03.2021

Pred 10 rokmi sme pre tehotné ženy vydali knihu Praktický návod na dojčenie v slovenčine, v roku 2018 sa dočkala českého a chorvátskeho prekladu. Kniha sa do dnešného dňa dočkala už šiestich vydaní a stala sa bestsellerom. Kniha prináša množstvo praktických informácií, aby začiatok dojčenia bol jednoduchší. Je výbornou pomôckou pre tehotné a pre ženy po pôrode. Oslávte s nami 10 rokov od prvého vydania súťažou.

WHO: Separácia matiek pozitívnych na Covid vedie k úmrtiam bábätiek

25.02.2021

Obmedzovať kontakt matiek pozitívnych na koronavírus alebo tých, ktoré sú choré, s ich novorodencami, oddeľovanie matiek od novorodencov, ich pobyt na novorodeneckých oddeleniach bez matiek alebo zákaz dojčenia vedú k významnému zvýšeniu počtu úmrtí bábätiek. Prečítajte si viac v našom novom článku.

Dojčenie ako bežná súčasť života a vzťahov

12.03.2021

Pozrite si našu fotogalériu, kde uvidíte, ako sa dojčenie dá skĺbiť s každodenným životom, ako vyjadruje vzťah medzi matkou a dieťaťom a aké rozmanité podoby môže dojčenie mať.

Dojčenie v detstve znižuje pravdepodobnosť nákazy koronavírusom v dospelosti

17.02.2021

Počas prvej vlny epidémie koronavírusu vyšiel na povrch zaujímavý fakt týkajúci sa toho, či ľudia, ktorí sa s koronavírusom stretli, boli v detstve dojčení. Prečítajte si výsledky štúdie, ktorá dokázala, že že pozitívny účinok dojčenia na odolnosť voči respiračným ochoreniam pretrváva po celý život.

Štúdia: Materské mlieko dokáže neutralizovať koronavírus

16.02.2021

Podľa najnovšej štúdie dokáže materské mlieko neutralizovať koronavírus, pričom vzorky mlieka zozbierané pred pandémiou koronavírusu to nedokážu. Už od začiatku pandémie o. z. MAMILA upozorňovalo na príbehy žien, ktorým po pôrode neumožnili byť so svojimi deťmi, často aj bez toho, aby mali vôbec pozitívny test na koronavírus, jednoducho „preventívne“. Predčasne narodené deti nevideli svojich rodičov celé mesiace. Od jesene mnohým ženám po pozitívnom teste alebo pri príznakoch ochorenia automaticky bábätká odobrali a niektoré z nich ich veľmi dlho, niekedy aj viac mesiacov nevideli.A to napriek tomu, že už od marca sa publikovali štúdie, ktoré poukazovali na to, že dojčenie je dôležité aj v situácii, že má matka  pozitívny test alebo chorá na Covid.

Je dojčené dieťa nezdravo naviazané na matku?

05.02.2021

Mnohé ženy znepokojil rozhovor s psychiatrom a psychoterapeutom Petrom Pöthem, v ktorom sa vyjadroval o nevhodnosti dojčenia napríklad 4-ročných detí či spoločného spania väčších detí s rodičmi. Psychiater Pöthe sa domnieva, že dojčenie väčšieho dieťaťa je nezdravý fenomén. Tvrdí, že dojčenie bráni správnemu vývoju dieťaťa, pretože „dieťa by už malo byť vývojovo ďalej“. Okrem toho tvrdí, že v dojčení starších detí pokračujú len narcistické, nezrelé ženy, ktoré nevedia, kedy svoje telo odovzdať späť partnerovi. V článku pre tieto tvrdenia neuvádzal žiadne vedecké argumenty a svoje nepodložené názory obhajoval len úvahami o tom, že súčasní štyridsiatnici nie sú v partnerskom živote „šťastní a spokojní“ a tridsiatnici sú „nezrelí, závislí, nevedia mať vzťahy“. Čo je paradoxné, pretože práve generácia súčasných štyridsiatnikov a tridsiatnikov, je na Slovensku či v Čechách generácia, kde boli deti v drvivej väčšine nedojčené. Prečítajte si ďalšie vysvetlenia:

Dr. Jack Newman vysvetľuje dojčenie v čase COVID-19

19.11.2020

Podporu pre dojčenie odoberá už takmer 7000 ľudí aj na YouTube. Začnite aj vy odoberať naše inštruktážne videá. Na začiatku epidémie koronavírusu na Slovensku sme zverejnili stále aktuálny rozhovor so svetovým expertom na dojčenie o dojčení v čase koronavírusu COVID-19. Dr. Jack Newman, v rozhovore vysvetľuje, prečo hlavné posolstvo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a UNICEF-u znie: "Matky treba uistiť, že je bezpečné deti dojčiť."

Všetko o tom, ako sa bábätko učí jesť (príkmy)

18.11.2020

Pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o tému príkrmov, tuhej stravy a toho, ako sa bábätko učí papať prinášame možnosť vypočuť si hodinovú prednášku. Žiadne zložité teórie. Iba jednoduché vysvetlenia, ktoré rýchlo pochopíte a uvidíte kŕmenie bábätiek v úplne inom svetle. Nielenže je v jedle pre bábätká chaos, z jedla sa stal strašiak a mnoho rodičov pristupuje ku kŕmeniu bábätiek s obavami, aby niečo nepokazili. Ako teda na to? Vypočujte si náš kurz, kde sa prehľadne a rýchlo dozviete všetko, čo o príkrmoch potrebujete vedieť.

Nový online kurz: Ako vychovávať (nielen) dojčené deti?

01.11.2020

Prinášame vám nový kurz online, ktorý vám prinesie množstvo "aha" momentov o výchove. Prevedie vás situáciami, ktoré každodenne zažívate so svojimi deťmi. Tento kurz vám dá viac než len stratégie na ich zvládanie. Prestanete mať strach, že robíte pri výchove chyby a začnete sa zo svojich detí tešiť. Začnite si kurz z pohodlia svojho domova púšťať už dnes...

Ako môžete v tomto čase získať pomoc pri dojčení?

23.10.2020

Ak sa v najbližších dňoch chystáte rodiť alebo máte doma bábätko a rozmýšľate, ako môžete získať pomoc pri dojčení, prinášame vám množstvo možností. Aj v čase izolácie a karantény, je tu MAMILA pre vás a spolu s ňou naše laktačné poradkyne. Prečítajte si, ako sa s nimi môžete spojiť. Nie ste v tom samy.

Ako zasiahla epidémia COVID-19 dojčenie?

14.10.2020

Počas koronakrízy sa znovu ukázalo, že dojčenie je považované za nadštandard – teda za niečo, čo je podporované len slovne, a len dovtedy, kým sa nič nedeje. Dojčenie by malo byť niečo, čo je normálne, bežné, fyziologické. Ale keď príde na nejakú krízovú situáciu, tak namiesto toho, aby dojčenie bolo videné ako niečo kľúčové, tak sa o ňom začne pochybovať.

Ako by sa materské mlieko dalo využiť pri koronavíruse

21.08.2020

V týchto dňoch médiá obletela správa, že holandskí vedci našli v materskom mlieku protilátky proti koronavírusu. Je to prekvapivý objav? Prečítajte si našu reakciu na tieto správy. 

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky aj naďalej prepláca laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Medzičasom sa k nej pridali štyri ďalšie české zdravotné poisťovne: Vojenská zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.