DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu matkám a deťom počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne patriace k o. z. MAMILA.Zdieľať na Facebook

Novinky

Ako môžete v tomto čase získať pomoc pri dojčení?

23.10.2020

Ak sa v najbližších dňoch chystáte rodiť alebo máte doma bábätko a rozmýšľate, ako môžete získať pomoc pri dojčení, prinášame vám množstvo možností. Aj v čase izolácie a karantény, je tu MAMILA pre vás a spolu s ňou naše laktačné poradkyne. Prečítajte si, ako sa s nimi môžete spojiť. Nie ste v tom samy.

COVID-19: aktuálne skúsenosti žien z pôrodníc a s dojčením

20.10.2020

Prinášame vám skúsenosti dvoch žien s pozitívnym testom na nový koronavírus. Dana nám napísala o svojej skúsenosti s pôrodom po tom, ako mala pozitívny test na Covid-19, a Evka zasa o svojej skúsenosti s dojčením mesiac po pôrode, keď ochorela a mala pozitívny test na COVID-19.

Príbehy dojčenia matiek adoptovaných bábätiek

14.10.2020

Príbehy dojčiacich adoptívnych matiek, s ktorými sme sa ako laktačné poradkyne MAMILY stretli, pokrývajú celú škálu skúseností: od veľmi jednoduchého prisatia bábätka a rozbehnutia tvorby mlieka až po viacmesačné snaženie a nutnosť, aby dieťa bolo popri dojčení aj čiastočne dokrmované umelým mliekom laktačnou pomôckou. Existujú bábätká, ktoré sa naučia prisávať až po viacerých týždňoch či mesiacoch. 

Strava dojčiacej matky

22.10.2020

Mnohé dojčiace ženy v úprimnej snahe urobiť to najlepšie vylúčia zo stravy toľko potravín, že ich strava je mimoriadne oklieštená, čo nie je dobre. Na vylúčenie akejkoľvek potraviny je potrebný konkrétny dôvod, netreba niektoré potraviny preventívne či paušálne vylučovať. Hoci ženy sú ochotné sa pre svoje dieťatko nesmierne obetovať a jesť takmer výlučne dvojdňové suché rožky, je takáto obeta zbytočná a ničomu neprospieva. 

Rozhovor s predsedníčkou MAMILY, MUDr. Luciou Kantorovou, o dojčení

14.10.2020

Prečítajte si rozhovor s predsedníčkou MAMILY, MUDr. Luciou Kantorovou, ktorá v ňom odpovedá na otázky o dojčení ako: Je naozaj pravda, že prvé dni by mala byť odkázaná len na rascovú polievku a trojdňové pečivo? Sú potraviny, ktoré vyslovene podporujú tvorbu mlieka? Čo radíte ženám po pôrode, aby sa im lepšie spustilo mlieko? Ovplyvňuje tvorbu mlieka veľkosť pŕs alebo kde je problém, že niektorým ženám sa nedarí dojčiť, aj keď by veľmi chceli? Umelým mliekom sa zvykne dokrmovať už v pôrodnici. Je to podľa vás v poriadku? Ako dlho je schopný novorodenec takpovediac „čakať“ bez umelého mlieka, kým sa spustí materské?

Ako zasiahla epidémia COVID-19 dojčenie?

14.10.2020

Počas koronakrízy sa znovu ukázalo, že dojčenie je považované za nadštandard – teda za niečo, čo je podporované len slovne, a len dovtedy, kým sa nič nedeje. Dojčenie by malo byť niečo, čo je normálne, bežné, fyziologické. Ale keď príde na nejakú krízovú situáciu, tak namiesto toho, aby dojčenie bolo videné ako niečo kľúčové, tak sa o ňom začne pochybovať.

Sú situácie, keď nie je dojčenie možné?

07.10.2020

Umelá výživa sa v dnešnej dobe stala takou bežnou, že sa používa vo vysokom percente bábätiek, pri ktorých to nie je potrebné. Deje sa to preto, že ženy nedostávajú funkčné riešenia pri svojich problémoch s dojčením. Okrem toho tiež dostávajú nesprávne informácie a bežne potom ľudia nadobudnú pocit, že je dlhý zoznam okolností, za ktorých sa dojčiť nedá alebo nesmie. Ako to teda je? Existujú situácie, ktoré sú dôvodom na to, aby bábätko dostávalo umelé mlieko?

Moje 2-kilové bábätko sa dojčí

26.09.2020

Ivanina dcérka sa narodila s nízkou váhou - ani nie dve kilá. Takéto bábätká väčšinou strávia čas v inkubátore a bývajú namiesto dojčenia kŕmené umelým mliekom. Ivana však urobila niekoľko vecí inak a tie zmenili celý začiatok života jej dcérky. Ako to nakoniec dopadlo?

Na Instagrame sme presiahli hranicu 3000 fanúšikov a fanúšičiek!

26.09.2020

Počet našich nadšených fanúšikov a fanúšičiek utešene rastie aj na Instagrame. Dnes sme vďaka vám presiahli hranicu 3 000 sledovateľov. Okrem našej facebookovej stránky nájdete krásne fotky podporujúce dojčenie aj na našom Instagrame. V našich Instagram Stories nájdete napríklad aktuálne informácie o podporných skupinach dojčenia, zaujímavosti o dojčení a mnoho iného. Sledujte MAMILU na Instagrame aj vy. 

Ukradnuté dojčenie

06.09.2020

Keď ženy nezískajú reálnu pomoc s dojčením a skutočné vysvetlenie, v náročnom procese zmierovania sa s umelým mliekom, ktoré pred pôrodom nechceli, hľadajú zdôvodnenia. Prejdú si veľmi ťažkým procesom. Často si to celé odplačú. Zároveň hľadajú uistenie, že je všetko v poriadku. Prečítajte si rozhovor s predsedníčkou o. z. MAMILA, profesionálnou laktačnou poradkyňou MUDr. Luciou Kantorovou, ktorá hovorí: "Ženy sa nemajú cítiť vinné za to, že nedojčia, skutočne nie je fér, aby sa o dojčení len hovorilo, ale keď ženy potrebujú pomoc, aby ju nedostali."

Ide to. V ktorej nemocnici sú predčasniatka v kontakte koža na kožu hneď po narodení?

04.09.2020

Keď sa narodí bábätko predčasne, tak je bežná prax, že ho okamžite po narodení berú preč a rodičia sú vydesení, čo sa deje, a netušia, kde ich bábätko je alebo ako sa má. Nemusí to tak byť. Prečítajte si o nemocnici, v ktorej za posledný rok strávilo prvú hodinu v živote v kontakte koža na kožu s matkou viac ako 200 predčasne narodených a chorých bábätiek a ich rodín.

 

Silvia Shahzad na vozíčku dvojčatá nielen dojčí, ale aj nosí

02.09.2020

Prečítajte si náš nový rozhovor s političkou a ekonómkou Silviou Shahzad, mamičkou staršieho synčeka a ročných dvojičiek, o dojčení. S akými informáciami o dojčení sa stretla pri dojčení synčeka po cisárskom reze či pri dojčení dvojičiek? Ktoré nástrahy musela prekonať?

Štúdia odhalila nejednotnosť postupov pri dokrmovaní novorodencov v pôrodniciach v USA

01.09.2020

Americká štúdia poukázala na to, že pre medicínsku indikáciu nutnosti dokrmovania dojčeného bábätka nie sú zavedené žiadne jednotné a presné kritériá. Autori štúdie upozorňujú, že existujú prípady, keď je dôležité zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka, ale ženy by mali v prvom kroku dostávať pomoc s dojčením, nie ponuku dokrmovania. Dokrmovanie je tak často zbytočné a vystavuje bábätko a matku rizikám zníženej tvorby mlieka a predčasného ukončenia dojčenia. 

Rodili ste po marci 2020? Podeľte sa s nami o svoju skúsenosť

28.08.2020

Vyberáte si pôrodnicu pre svoj pôrod? Keďže v pôrodnici strávite väčšinou 3 a viac dní, je dôležité si vyberať pôrodnicu aj podľa toho, ako je v nej podporovaný kontakt koža na kožu a dojčenie. Výsledky toho, ako podpora či nepodpora dojčenia vyzerá v jednotlivých pôrodniciach, nájdete vo výsledkoch nášho prieskumu. Môžete si tam pozrieť aj porovnanie dvoch vybraných nemocníc alebo porovnanie vašej nemocnice s celoslovenským priemerom.
Pomôžte nám získať viac údajov do prieskumu pôrodníc za rok 2018, 2019 a 2020.

Ako by sa materské mlieko dalo využiť pri koronavíruse

21.08.2020

V týchto dňoch médiá obletela správa, že holandskí vedci našli v materskom mlieku protilátky proti koronavírusu. Je to prekvapivý objav? Prečítajte si našu reakciu na tieto správy. 

Nové banky materského mlieka dávajú šancu deťom, ktorých matky nemajú dostatok mlieka

12.08.2020

V Iráne, muslimskej krajine, vznikli banky materského mlieka. Toto je prelomové vzhľadom na islamskú myšlienku mliečnych súrodencov a iných prekážok, ktoré pre existenciu bánk mlieka v muslimských krajinách existujú. Mohlo by to povzbudiť iné krajiny, aby začali banky mlieka vytvárať. Tak by malo čo najviac matiek a detí zadarmo prístup k darcovskému materskému mlieku a nemuseli by používať umelé mlieko v situácii, keď je bábätko potrebné dokŕmiť.

Predčasniatko na prístrojoch prenášajú z inkubátora do kontaktu s matkou

05.08.2020

Na tomto videu uvidíte, ako by mohla vyzerať starostlivosť o predčasne narodené bábätko v kontakte koža na kožu s matkou a otcom dieťaťa. Materská starostlivosť klokankovaním, teda kontakt koža na kožu, je pre bábätko to správne miesto, kde sa bábätko cíti bezpečne. Z hľadiska všetkých parametrov je kontakt koža na kožu lepší ako akýkoľvek iný spôsob starostlivosti, napríklad umiestnenie bábätka do inkubátora. Podporuje tvorbu materského mlieka a umožňuje prístup k prsníku a dojčenie. Pre materskú starostlivosť klokankovaním neexistujú kontraindikácie, matky ani bábätká nemusia pre ňu spĺňať žiadne špeciálne kritériá ani nemusia byť špeciálne vyberané.

Detailné informácie na túto tému nájdete v zázname prednášok svetového experta na KMC, Dr. Nilsa Bergmana.

O význame kontaktu koža na kožu a dojčenia pre predčasne narodené bábätká

04.08.2020

Predčasne narodené bábätká potrebujú kontakt koža na kožu a dojčenie ešte viac než zdravé bábätká. Napriek tomu v našich podmienkach takúto možnosť bežne nemajú. Prečítajte si článok v SME o predčasniatkach a o tom, čo im pomáha viac priberať.

Kontakt koža na kožu s matkou zvyšuje priberanie predčasniatok

29.07.2020

Čím viac času strávia bábätká v kontakte koža na kožu, o to lepšie priberajú – tak znie zistenie novej štúdie o predčasne narodených bábätkách. Dojčenie a kontakt koža na kožu predstavujú kroky, ktoré pre všetky bábätká prinášajú dôležitú pomoc v adaptácii na život mimo maternice po pôrode. Pre predčasne narodené bábätká však dojčenie spolu s Materskou starostlivosťou klokankovaním predstavuje kľúčové kroky pre ich prežitie a o ich zdraví rozhoduje aj to, ako dlho môžu byť s matkou v kontakte koža na kožu.

Darcovstvo materského mlieka zachraňuje nielen životy predčasniatok, ale aj významne šetrí financie

28.07.2020

Štúdia z univerzity v americkom Chicagu ukázala, že kontakt koža na kožu a dojčenie pri predčasne narodených bábätkách má okrem všetkých iných dôvodov zmysel podporovať aj z ekonomického hľadiska. Starostlivosť o deti, ktoré okrem materského mlieka dostávali aj umelé mlieko, stála o 15 000 amerických dolárov viac ako starostlivosť o bábätká, ktoré dostávali len materské mlieko (či už materské alebo darcovské). Prečítajte si v našom novom článku prečo by sa mali podniknúť všetky kroky pre to, aby zvlášť predčasne narodené bábätká nedostávali žiadne umelé mlieko.

Rozhovor s profesionálnou laktačnou poradkyňou o. z. MAMILA

28.07.2020

Ak sa podaním umelého mlieka „naprávajú“ problémy s dojčením, tak v skutočnosti zostanú nevyriešené. Prečítajte si rozhovor s profesionálnou laktačnou poradkyňou MUDr. Luciou Kantorovou o výsledkoch štúdie s viac ako 8000 bábätkami, ktorá zdôrazňuje potrebu skutočnej pomoci s dojčením a praktických riešení pre ženy po pôrode. Svoju skúsenosť s podporou dojčenia v slovenských nemocniciach môžete uviesť v našom prieskume.

Prečo je dojčenie niekedy také ťažké? Vypočujte si podcast s MAMILOU

24.07.2020

V rámci nového podcastu Ženských kruhov sme sa za MAMILU zúčastnili rozhovoru o faktoroch, ktoré bránia ženám úspešne dojčiť, o tom, ako je potrebné, aby aj dojčené, aj nedojčené deti boli chránené zákonmi, o tom, prečo sú ženy z dojčenia sklamané a čo všetko v spoločnosti vytvára prekážky pre dojčenie.

Ako často sa má bábätko dojčiť

14.07.2020

Ženy niekedy prekvapí, ako často sa bábätká dojčia. Je to preto, že dojčenie nie je pre bábätká len spôsob výživy. Je to predovšetkým spôsob starostlivosti o bábätká. Bábätká sa nedojčia len preto, že sú hladné, ale majú pre prisatie na prsník mnoho ďalších dôvodov. Svoj záujem o prisatie sa na prsník vyjadrujú oveľa skôr, ako sa rozplačú. Znaky záujmu o dojčenie je možné si začať všímať a reagovať na ne. Pozrite si naše nové video, ako spoznať, že bábätko sa chce dojčiť.

Názor zubárov na zuby a dojčenie?

12.07.2020

Prečítajte si náš odborný článok, ktorý pripravil medicínsky tím odborníčok a odborníkov v o. z. MAMILA. Článok prináša prehľad dostupných vedeckých štúdií a informácií podľa medicíny založenej na dôkazoch na tému dojčenie a zubov dojčeného dieťaťa. Dojčenie nespôsobuje zubný kaz. Práve naopak, dojčenie je dôležité pre zdravie zubov dieťaťa pre celý jeho zvyšok života. Článok odpovedá na časté otázky ľudí o tom, či nočné dojčenie spôsobuje zubný kaz a či materské mlieko poškodzuje zuby.

Aký vplyv má dojčenie na detské zúbky?

15.06.2020

Jedna z častých otázok, ktoré v MAMILE dostávame, prichádza od žien, ktoré úspešne dojčia väčšie bábätko, je na tému mliečne zuby a zubné kazy. Ženy sa síce dozvedajú, že dojčenie je dôležité, a že má spoločne s jedením rodinného jedla pokračovať aj po dovŕšení druhých narodenín, keď však dieťaťu začnú rásť zúbky, dostávajú sa do dilemy.

Je za zubné kazy zodpovedné dojčenie?
 

Nové video: Kvetinková masáž - čo pomáha na naliatie prsníkov po pôrode

11.06.2020

Pozrite si naše nové video, čo urobiť, ak sú prsia bolestivo naliate, nevyprázdňujú sa alebo sa bábätko na takéto prsia nevie prisať? Ak dojčenie nie je v prvých dňoch dostatočne výdatné, môžu ženy na 3. - 5. deň po pôrode pociťovať nadmerné naliatie prsníkov, ktoré je sprevádzané opuchom a bolesťou. Základom je prevencia, aby k tejto situácii nedošlo. Jednoduchým trikom je použitie kvetinkovej masáže. Ide o pritlačenie prstov v oblasti dvorca tak, aby sa sa zmiernil opuch a aby mlieko začalo vytekať. Následne je potrebné získať pomoc pri prisávaní bábätka, aby sa prsník vyprázdnil. Ako prisať bábätko na prsník v tejto situácii, vám ukáže laktačná poradkyňa MAMILY.

Mýty o dojčení? Rozhovor s laktačnou poradkyňou

11.06.2020

Prečítajte si prvú časť rozhovoru s našou profesionálnou laktačnou poradkyňou o tom, čo je dôležité pre úspešnosť dojčenia, na čo je dobré sa v tehotenstve pripraviť a aké problémy najčastejšie laktačné poradkyne riešia po narodení bábätka. V druhej časti rozhovoru sa dočítate o najčastejších nesprávnych radách o dojčení, ale aj o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19.

Ako dopadlo v hodnotiacej správe WHO o podpore dojčenia Slovensko?

30.05.2020

Koncom mája 2020 Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila správu o dodržiavaní pravidiel pre reklamu na umelú výživu na celom svete, ktorá je určujúcim faktorom pre podporu dojčenia. Prečítajte si, koľko bodov podľa WHO získalo Slovensko a Česká republika a ktoré krajiny sveta nás v ochrane dojčenia a bábätiek predbehli.

Dojčenie potrebuje vašu podporu viac než kedykoľvek pred tým

26.05.2020

Karanténne opatrenia súvisiace s aktuálnou situáciou týkajúcou sa pandémie koronavírusu zasiahli aj občianske združenia MAMILA, ktoré sa zaoberá podporou dojčenia na Slovensku.
Dojčenie nedostáva podporu z grantov ani veľkých korporácií, podporujú ho bežní ľudia svojimi dobrovoľnými príspevkami a 2 % z daní.
V období marec – jún potrebujeme preklenúť kritickú situáciu, ktorá vznikla zrušením mnohých kurzov  pokročilého laktačného poradenstva pre naše profesionálne laktačné poradkyne, supervízií a základných kurzov.
O to viac teraz dojčenie potrebuje vašu podporu formou poukázania 2 % z daní.

Môžu naozaj byť matky už so svojimi predčasniatkami?

13.05.2020

Dobrá správa je, že Hlavný hygienik SR vydal usmernenie, ktoré hovorí o tom, že rodič sa nepovažuje za návštevu a má právo byť pri dieťati a teda aj bábätku, vrátane predčasniatok. Problematickou časťou tohto usmernenia je časť, kde sa uvádza, že "podmienkou realizácie návštevy, sprievodu je vopred dohodnuté povolenie na návštevu od zodpovednej osoby oddelenia". Vyvstáva otázka, ako to teraz vyzerá v praxi. Narodilo sa vám bábätko prečasne? Máme možnosť tráviť deň s ním? Napíšte nám na dojcenie@mamila.sk

Rodičia svoje predčasniatka nevideli už celé týždne

11.05.2020

Hoci ľudia už môžu chodiť do kaderníctiev, rodičia už celé týždne nevideli svoje predčasne narodené bábätká, ktoré sú v nemocnici. Hoci tieto bábätká potrebujú priamy fyzický kontakt s matkou najviac zo všetkých, pretože sú najzraniteľnejšie a majú najmenšiu odolnosť, rodičia hovoria, že sa ne nemôžu prísť ani len pozrieť. Niektorí už od polovice marca. Kontakt koža na kožu a dojčenie sú pritom pre tieto bábätka otázkou prežitia a ochrany pred ochoreniami.

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.