DOJČENIE - MAMILA, o. z.

Občianske združenie MAMILA poskytuje pomoc, poradenstvo a podporu ženám, rodinám a deťom počas celého obdobia trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii žien, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú osobne laktačné poradkyne MAMILY.Zdieľať na Facebook

Novinky

Dojčenie v lete

23.05.2023

Potrebuje v horúcich dňoch výlučne dojčené bábätko tekutiny navyše? Môže sa dojčiaca matka kúpať v bazéne? Môže pokračovať v dojčení pri ochorení tráviaceho traktu, napr. salmonelóze? Prečítajte si náš článok venovaný dojčeniu v letnom období.

42 rokov ochrany dojčenia kódexom WHO

21.05.2023

Firmy vyrábajúce náhrady materského mlieka majú na každé jedno narodené dieťa vyčlenených 40 € na kampaň za to, aby nebolo dojčené. Dnes oslavujeme 42 rokov, odkedy pre ochranu dojčenia Svetová zdravotnícka prijala organizácia Medzinárodný kódex o marketingu náhrad materského mlieka (ďalej len "kódex"). Kódex WHO predstavuje tú najdôležitejšiu formu ochrany dojčenia. Prečítajte si v našom článku ako sa líšia počty dojčených detí v krajinách, ktoré dodržiavajú a nedodržiavajú kódex WHO a tiež, aká je situácia v slovenskej legislatíve.

Svetový deň darcovstva materského mlieka

19.05.2023

Oslávte s nami! Dojčenie je omnoho viac než len materské mlieko. Ale aj samotné materské mlieko je úžasné, preštudujte si napríklad, v čom sa líši zloženie materského mlieka v porovnaní s umelou výživou.

Svetový deň Materskej starostlivosti klokankovaním

15.05.2023

Už od roku 2011 sa MAMILA pripája k oslavám Svetového dňa Materskej starostlivosti klokankovaním. Občianske združenie MAMILA už mnohé roky upozorňuje na to, že rodičia predčasne narodených detí nemajú možnosť tráviť čas so svojimi bábätkami, nemajú možnosť s nimi celý deň a celú noc, nemajú možnosť poskytovať im viachodinový kontakt koža na kožu a s dojčením začínajú niekedy až týždne po narodení. Pandémia koronavírusu túto situáciu ešte zhoršila:

Přečetli jste si knihu Praktický návod na kojení? Dejte jí nový život!

13.04.2023

Přečetli jste si naši knihu Praktický návod na kojení? Vypadá stále jako nová? Dejte jí nový život! Darujte ji do nemocnice v Havířově pro ženy, které právě porodily své miminko a hledají informace o tom, jak kojit. V tomto odkazu naleznete poštovní adresu, na kterou ji můžete zaslat.

Duševné zdravie žien a dojčenie

11.04.2023

Dojčenie je súčasťou duševného zdravia žien. Dojčenie a duševné zdravie žien sa často stavajú do protikladu, ako keby dojčenie duševné zdravie žien narúšalo alebo dokonca spôsobovalo, že majú ženy problémy s duševným zdravím. Prečítajte si náš nový článok o duševnom zdraví a dojčení, v ktorom psychologička a laktačná poradkyňa MAMILY, Mgr. Soňa Ondrušová, do hĺbky na základe štúdií vysvetľuje vo svojej práci zverejnenej v časopise Česká a slovenská psychiatrie, odpovede na časté otázky týkajúce sa duševného zdravia.

Laktačná poradňa s poradkyňou MAMILY v nemocnici v Havířove oslávila 2. rok

28.04.2023

V spolupráci s certifikovanou profesionálnou laktačnou poradkyňou o. z. MAMILA, Pavlou Hyžíkovou, bola pred 2 rokmi otvorená v rámci detského oddelenia nemocnice v Havířove aj laktačná poradňa, kam môžu ženy s bábätkami prísť a získať pomoc pri dojčení. Pre laktačnú poradňu v havířovskej nemocnici sme viackrát realizovali osobné supervízie počas prebiehajúcich poradenstiev priamo v poradni ako aj na novorodeneckom oddelení nemocnice.

Reakcia na Najmama.sk: Tlak na dojčenie zažívajú ženy, ktoré nedostali riešenie na problémy s dojčením

11.04.2023

Prinášame vám naše stanovisku k článku na portáli najmama.sk, ktorý sa dezinformáciami a zastrašovaním snaží zdiskreditovať MAMILU. Tu je rýchly prehľad 10 bodov k danému článku.

Denník SME: Bylinky nie sú postrach, zvyšujú percento dojčiacich žien

23.03.2023

V denníku SME vyšiel článok týkajúci sa používania byliniek ako jednej súčasti komplexnej stratégie na pomoc ženám s dojčením. Článok vôbec nespomenul pozitívne príbehy desaťtisícov žien, ktorým bylinky pomohli zvýšiť tvorbu mlieka, keď už nič iné nefungovalo, a ktorým MAMILA zachránila dojčenie. Množstvo problematických miest v článku sa začína už nadpisom.

Ktoré situácie nemusia znamenať, že máte málo mlieka

27.03.2023

Stalo sa vám, že vám okolie hovorilo, že nemáte dosť mlieka, lebo bábätko nezaspí samo alebo sa chce dojčiť častejšie ako raz za 3 hodiny? Prečítajte si o 10 situáciách, v ktorých sa ženy často zbytočne obávajú, že nemajú dosť mliekaProfesionálna laktačná poradkyňa MAMILY vám ukáže, ako sa jednoducho naučiť rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije mlieko a či vypilo dostatok mlieka.

Pomáhame aj bábätkám s Downovým syndrómom

21.03.2023

Pripájame sa k Svetovému dňu Downovho syndrómu, pretože aj bábätká s Downovým syndrómom je možné dojčiť. Je časté, že rodine bábätka sa dostanú informácie, že ani žena ani nemá skúšať dojčiť, hoci bábätká s Downovým syndrómom potrebujú dojčenie ešte viac, pretože je dôležité pre ich imunitný systém, pre pomoc pri možných infekciách horných a dolných dýchacích ciest či v situáciách, ak bábätko potrebuje absolvovať operácie či inú liečbu.

Päť bodov, ktoré pomôžu predčasniatkam

20.03.2023

Pri slove predčasniatka si ľudia často predstavia inkubátor. Prečítajte si 5 bodov, ktoré vám vysvetlia, odkedy sa predčasniatka môžu klokanovať a odkedy sa môžu začať dojčiť.

Škôlka a dojčenie

01.03.2023

Máte staršie dojčené dieťatko a čaká ho nástup do škôlky? Mnohým ženám okolie nesprávne radí, aby už teraz začali s odstavovaním dieťatka. Tlak na odstavenie odôvodňujú predstavou o tom, že dojčenie bráni dieťaťu v rozvoji samostatnosti, hovoria o tom, že dieťa bude pri nástupe do škôlky plakať alebo nebude vedieť zaspať práve preto, že je ešte stále dojčené. Prečítajte si, v čom vám dojčenie práve naopak môže pomôcť pri nástupe dieťatka do škôlky a tiež skúsenosti iných žien.

Mikroplasty v materskom mlieku?

12.10.2022

Bolo len otázkou času, kedy vedci objavia, že mikroplasty prenikli už aj do materského mlieka. Čo to ale znamená a čo môžete urobiť vy, ak svoje bábätko dojčíte? Odpovede nájdete v našom článku, ktorý analyzuje štúdiu o mikroplastoch v materskom mlieku.

Mrazenie a uskladňovanie materského mlieka

24.09.2022

Materské mlieko je také vzácne, že sa označuje za "bielu krv" alebo "tekuté zlato". Obsahuje tisícky látok, ktoré nie je možné nájsť nikde inde. Pripravili sme pre vás prehľadný článok o mrazení a skladovaní materského mlieka. Čo hovoria najnovšie výskumy o skladovaní materského mlieka a jeho použití? Je možné použiť mlieko, ak má "mydlovú" alebo "kovovú" chuť? 

MAMILA má akreditáciu MZ ČR

08.08.2022

MAMILA získala akreditáciu Ministerstva zdravotníctva Českej republiky pre kurzy laktačného poradenstva pre zdravotníkov. MAMILA už 20 rokov venuje energiu školeniu nemocníc, lekárov, zdravotníkov tak, aby pomáhali kvalitu starostlivosti o ženy a bábätká v oblasti dojčenia. Aby mohli ženy dostávať informácie, ktoré sú kľúčové pre dojčenie už v pôrodniciach. Aby tie informácie boli jednotné a rady pri problémoch s dojčením účinné.

Vedúca centra pôrodnej asistencie:

30.07.2022

Miloslava Kameníková, vedúca pôrodná asistentka Centra pôrodnej asistencie Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Brne v rozhovore pre Denník N hovorí: "Na tie dva či tri dni v nemocnici po pôrode boli najväčšie sťažnosti a to aj preto, že každý žene povedal niečo iné. Preto Centrum pôrodnej asistencie vzdeláva pôrodné asistentky napríklad aj v laktačnom poradenstve. Spolupracujeme aj s organizáciou Mamila. Aj ja som laktačná poradkyňa a kým som si neurobila kurz od Mamily, často som nevedela ženám prakticky poradiť. Preto nás čaká školenie personálu, aby všetci matke dávali rovnaké informácie." Aká bola vaša skúsenosť s podporou dojčenia v nemocnici? Vyplňte náš prieskum.

Magnetky: Dojčenie nás baví (a zvieratká tiež)

20.05.2022

Zažite kopec zábavy s magnetkami rozličných zvieratiek a vyskúšajte si, kde sa dojčí malý sloník, delfín alebo netopier. Skúste vďaka magnetu pripojiť zvieracie mláďatko či dieťatko k jeho mamičke. Týchto ručne vyrábaných magnetiek sa nebudete vedieť nabažiť. Sada 20 drevených magnetiek (veverička, mačička, zebra, delfín, slon, netopier, prasiatko, ježko, zebra a dieťatko). Kúpou týchto magnetiek prispievate na pomoc s dojčením. Pretože na dojčení záleží. 

MAMILA ponúka pomoc ukrajinským ženám a deťom

28.02.2022

Ženy a bábätká predstavujú mimoriadne zraniteľnú skupiny v čase vojen či humanitárnych kríz. V čase tehotenstva, pôrodu, po pôrode a pri dojčení im zdarma ponúkame pomoc laktačných poradkýň v teréne či prostredníctvom videohovorov. Máme v príprave novú stránku pre ukrajinské ženy, kde čoskoro pribudnú preklady materiálov do ukrajinčiny, ponúkame zdarma nosiče a pomôcky na dojčenie a koordinujeme množstvo dobrovoľníčok, ktoré sú pripravené pomôcť. 

Pri nákupoch na internete môžete bezplatne podporiť dojčenie

07.01.2022

MAMILA je príjemcom podpory na portáloch Givenio Dobromat. Pri nákupoch na internete vám tieto portály umožňujú podporiť činnosť o. z. MAMILA a to bez toho, aby to vás stálo čo i len cent navyše. Z každého vášho nákupu tak viete podporiť pomoc pri dojčení a podporu dojčenia.

Poradenstvo so zľavou vďaka spolupráci MAMILY a UNION zdravotnej poisťovni

07.12.2021

Ak ste poistené v UNION zdravotnej poisťovni, máte odteraz možnosť získať 20% zľavu na služby  profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY, ktoré si môžete vybrať zo špeciálneho zoznamu.

Rodili ste v rokoch 2021 a 2022?

21.10.2021

Pomôžte nám zistiť, aký je skutočný stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach za posledné obdobie. Ak ste v posledných mesiacoch rodili, alebo poznáte ženy, ktorým sa narodilo nedávno bábätko, vyplňte, prosím, prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach, pomôžte nám tak získať čo najviac údajov. Ďakujeme! Prečo je také kľúčové, aby ste pomohli získať čo najviac údajov pre prieskum?

Kurzy pre vás: Príkrmy aj výchova detí

05.06.2021

Z pohodlia domova si vypočujte naše kurzy, kde sa dozviete, ako začať bábätko kŕmiť jedlom alebo ako vychovávať deti, ktoré sú už väčšie, začínajú sa prirodzene odstavovať a vy potrebujete okrem dojčenia a nosenia nájsť aj ďalšie nástroje na komunikáciu s nimi.

Všetko o dojčení počas pandémie koronavírusu COVID-19

16.03.2020

Na našu online poradňu dojčenia MAMILY sa obraciate s otázkami ohľadne dojčenia a koronavírusu COVID-19 (SARS-CoV-2). Ponúkame vám komplexnú odpoveď na to, čo v súčasnej situácii robiť, či môže matka s horúčkou ďalej dojčiť ako aj dôvody, pre ktoré dojčenie predstavuje pre bábätká v čase koronavírusu ochranu.

Ak si v ČR zavoláte laktačnú poradkyňu MAMILY, preplatí to poisťovňa

02.01.2020

Od konca roku 2019 začala Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky preplácať laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Všetky potrebné informácie o tejto možnosti je možné nájsť na stránke VZP ČR, kde je link na stránku MAMILY v češtine: www.kojim.cz. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky aj naďalej prepláca laktačné poradenstvo poskytované certifikovanými laktačnými poradkyňami MAMILY v Českej republike. Medzičasom sa k nej pridali štyri ďalšie české zdravotné poisťovne: Vojenská zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Jedinečná šanca vypočuť si prednášky dr. Nilsa Bergmana

28.08.2018

MAMILA zorganizovala konferenciu s popredným neurovedcom dr. Nilsom Bergmanom.  Dr. Bergman je vyhľadávaný svetový prednášateľ a možnosť vypočuť si jeho prednášky z konferencie bola na Slovensku jedinečná. Pre tých z vás, ktorí konferenciu nestihli, prinášame jedinečnú možnosť - pozrieť si záznam z prezentácií dr. Nilsa Bergmana spolu s tlmočením do slovenčiny.

Články
Pozrite si profil pinnera MAMILA na Pintereste.