Kapustné listy

Nadmernému naliatiu prsníkov na približne 3. alebo 4. deň po pôrode možno predísť správnym prisatím dieťaťa a efektívnym pitím hneď od začiatku (pozrite tiež videá na pomoc pri použití tohto návodu). Prevencia tohto stavu je mimoriadne dôležitá a spočíva v dobrom začiatku a dojčení bábätka. Je dôležité, aby sa bábätko dojčilo a taktiež skutočne pilo mlieko v prvých dňoch bezprostredne po pôrode, a to i v prípade cisárskeho rezu.

Ak sa vám veľmi nalejú prsníky, je dobré vedieť, že naliatie sa zmierni v priebehu 1 alebo 2 dní, dokonca aj bez akejkoľvek liečby. Pokračujte v dojčení bábätka a zabezpečte čo najlepšie pitie bábätka na prsníku. Ak je naliate veľmi silné pri jeho zmiernení vám môžu poskytnúť úľavu kapustné listy, ktoré sú lepšie ako ľad. V tejto situácii nie je dobré prsia nahrievať. V prípade potreby vám úľavu taktiež môže priniesť kvetinková masáž, ktorá tiež v tejto situácii môže pomôcť bábätku, aby sa prisalo. Tromi prstami každej ruky zatlačte na dvorec (hnedú časť prsníka) tak, aby sme mali bradavku umiestnenú v strede a všade okolo ste mali prsty. Dvorec držte stlačený približne minútu, potom stlačenie uvoľnite a skúste bábätko prisať. Ak nie ste schopná prisať bábätko, začnite používať kapustné listy, odstriekavať si mlieko a podávať odstriekané mlieko bábätku. Zároveň zavolajte laktačnej poradkyni, aby vám prišla s prisávaním pomôcť. Prečítajte si tiež náš článok o tom, čo robiť, keď sa bábätko na prsník vôbec neprisáva.

Ako použiť kapustné listy?

Kapustné listy používame pri prílišnom naliatí prsníkov približne na 3. či 4. deň po pôrode.

  1. Použite zelenú kapustu. Kapustné listy zmiernia nepríjemné pocity z horúcich prsníkov.
  2. Niekedy môže pomôcť, ak rozvaľkáte kapustné listy valčekom na cesto (alebo rovnako dobre funguje aj 1,5-litrová plastová fľaša), vtedy sa môžu listy lepšie prispôsobiť tvaru vášho prsníka. Prípadne, ak listy nemáte možnosť rozvaľkať, natrhajte ich na menšie časti, ktoré priložíte na prsia.
  3. Obaľte prsník kapustnými listami a nechajte pôsobiť približne 20 minút. 20 minút dvakrát denne stačí.
  4. Prestaňte ich používať, hneď ako sa naliatie začne zmierňovať a začnete sa cítiť lepšie.
  5. Môžete užívať paracetamol (napríklad Paralen), ibuprofen (Ibalgin) alebo iný liek na zmiernenie bolesti, ak je to potrebné. Pri užívaní týchto liekov, nie je dôvod prestať pre to s dojčením, ako je to napokon pri takmer všetkých liekoch.
  6. Ak máte veľkú hrču v podpazuší na 3. alebo 4. deň po pôrode, môžete aj na tomto mieste použiť kapustné listy.
  7. Zároveň je dôležité, aby ste získali pomoc pri prisávaní bábätka a aby bábätko dobre a dostatočne pilo na prsníku. Pitie bábätka na prsníku je najlepší spôsob ako naliatie zmierniť.

Mnohé ženy sa v tejto situácii cítia zúfalo. Preto je dobré vedieť, že naliatie prsníkov povolí samo od seba, väčšinou je už na ďalší deň ráno lepšie. Veľmi vám pomôže podpora od laktačnej poradkyne, ktorá vám ukáže kvetinkovú masáž, naučí vás odstriekavať mlieko a pomôže vám s prisatím bábätka. Keďže sú prsia v tejto situácii veľmi citlivé, je dôležité, aby odstriekavanie mlieka bolo šetrné a jemné.

Ak naliate trvá príliš dlho, môže niekedy viesť k zníženiu tvorby mlieka. Po tom, že naliatie prsníkov povolí, sledujte bábätko pri pití na prsníku a pozorujte, či získava dostatok mlieka. Ak na prsníku len saje bez pitia, poraďte sa s laktačnou poradkyňou o tom, ako zvýšiť tvorbu mlieka.

Vedecké zdroje: 

Zakarija-Grkovic I, Stewart F. Treatments for breast engorgement during lactation. Cochrane Database Syst Rev. 2020 Sep 18;9(9):CD006946. doi: 10.1002/14651858.CD006946.pub4. PMID: 32944940; PMCID: PMC8094412.

Wong BB, Chan YH, Leow MQH, Lu Y, Chong YS, Koh SSL, He HG. Application of cabbage leaves compared to gel packs for mothers with breast engorgement: Randomised controlled trial. Int J Nurs Stud. 2017 Nov;76:92-99. doi: 10.1016/j.ijnurstu.2017.08.014. Epub 2017 Aug 31. PMID: 28941842.

Renfrew, MJ. and Lang, S. Plné znenie sa nachádza v databáze Cochrane Database. Štúdia, ktorú skúmali je: Nikodem, Danzinger et al. (1993) Do cabbage leaves prevent breast engorgement? A randomized, controlled study Birth 20:2.

Roberts KL, Reiter M, Schuster D. (1995) A comparison of chilled and room temperature cabbage leaves in treating breast engorgement. Journal of Human Lactation 11(3): 191-4.

Roberts, Kathryn: A comparison of chilled cabbage leaves and chilled gelpacks in reducing breast engorgement. Journal of Human Lactation 11(1), 1995; 17-20

Boi B et al.; The effectiveness of cabbage leaf application (treatment) on pain and hardness in breast engorgement and its effect on the duration of breastfeeding; JBI Libr Syst Rev (2012)

Kapustné listy pri bolesti kolena: Chobpenthai T, Arunwatthanangkul P, Mahikul W. Efficacy of Cabbage Leaf versus Cooling Gel Pad or Diclofenac Gel for Patients with Knee Osteoarthritis: A Randomized Open-Labeled Controlled Clinical Trial. Pain Res Manag. 2022 Jun 8;2022:3122153. doi: 10.1155/2022/3122153. PMID: 35719197; PMCID: PMC9200597.