Materské mlieko je dôležité pre vývoj mozgu predčasne narodených detí

Materské mlieko poskytuje látky, ktoré sú kľúčové pre rast mozgu a vývoj predčasne narodených detí s nízkou pôrodnou váhou.

„Už dávnejšie sme zistili, že keď predčasne narodené bábätká začnú dostávať materské mlieko čo najskôr, majú lepšie výsledky z hľadiska rastu mozgu a neurologického vývoja,” hovorí Catherine Limperpoulos, riaditeľka programu, ktorý prostredníctvom magnetickej rezonancie skúma vývoj mozgu v detskej nemocnici Children`s National Health System vo Washingtone.  „Stále sme však nepoznali presný mechanizmus toho, ako dojčenie prospieva rozvíjajúcemu sa mozgu novorodencov,” dodáva.

Odpoveď na túto otázku priniesla protónová magnetická rezonančná spektroskopia. Prostredníctvom tohto neinvazívneho diagnostického postupu sa dá pozorovať chemické zloženie jednotlivých štruktúr mozgu a merať hladiny metabolitov, ktoré sú nevyhnutné pre rast.

Vedecký tím skúmal mozgy bábätiek, ktoré sa narodili s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou (menej ako 1,5 kg) pred 32. týždňom tehotenstva. Zamerali sa na bielu hmotu v pravom prednom mozgu a na mozoček, teda časti mozgu, v ktorých sa nachádza centrum rovnováhy, koordinácie svalov a vyšších mozgových funkcií.

Bábätká, ktoré dostávali materské mlieko, mali v porovnaní s bábätkami, ktoré dostávali umelú výživu, v bielej mozgovej hmote výrazne vyššie hladiny inozitolu a kreatínu.  Ako vysvetľuje autorka štúdie Katherine Ottolini: „Hladiny metabolitov sa zvyšujú počas rýchleho rastu mozgu bábätiek." 

Vedecký tím zistil, že existuje súvislosť medzi hladinou kreatínu a cholínu, čo sú látky rozpustné vo vode, a počtom dní, počas ktorých bábätká pili materské mlieko.

„Kreatín umožňuje recykláciu adenozíntrifosfátu, ktorý je zdrojom energie pre bunky. Vyššie hladiny tejto látky svedčia o rýchlejších zmenách a vyššej úrovni dozrievania buniek. Cholín zas pozorujeme pri obnove bunkových membrán, jeho hladina sa zvyšuje pri vytváraní nových buniek," hovorí doktorka Ottolini.

Zdroj: Tlačová správa nemocnice Children`s National Health System z 27. apríla 2019

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Veda a dojčenie > Materské mlieko je dôležité pre vývoj mozgu predčasne narodených detí