Vôňa bábätka aktivuje tie isté centrá mozgu matky ako čokoláda

Ovoniavanie novorodenca prináša žene podobnú radosť, ako vôňa čokolády a to bez ohľadu na to, či ide o matku alebo ženu, ktorá nemá deti. Vedci predpokladajú, že vôňa bábätka pozostáva asi z 250 chemikálií a že matku pobáda k starostlivosti o svoje bábätko, ale pravdepodobne dokáže motivovať k starostlivosti o dieťa aj ženu, ktorá nie je matkou dieťaťa. Štúdia nezisťovala, aký účinok má vôňa novorodencov na mužov.

Pozrite si video MAMILY o kontakte koža na kožu počas prvých dvoch hodín po narodení bábätka. V takomto kontakte by čerstvá matka mala s bábätko byť okamžite po narodení bábätka a zotrvať v ňom aj v ďalších dňoch po pôrode. Kontakt koža na kožu podporuje tvorbu mlieka, dojčenie a materské správanie a s ohľadom na túto štúdiu – mozog matky v takomto kontakte s nahým bábätkom dostáva podobné príjemné podnety, ako keď cítime vôňu čokolády.

Vôňu čokolády skúmali aj vedci z belgickej univerzity, ktorí zistili, že ak obchod s knihami voňal po čokoláde, zákazníci v ňom strávili viac času a zvýšil sa predaj romantických kníh alebo kníh o varení a to až o 40 %.

Ref.: http://journal.frontiersin.org/Journal/10.3389/fpsyg.2013.00597/abstract

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Vôňa bábätka aktivuje tie isté centrá mozgu matky ako čokoláda