Liečivé rastliny na zvyšovanie tvorby mlieka

Prečítajte si návod na to, čo je potrebné na zvýšenie tvorby materského mlieka urobiť.

Keďže tieto kroky si vyžadujú zručnosti a skúsenosti, pomôže vám, ak ich urobíte spoločne s poradkyňou pri dojčení. V tomto článku si môžete prečítať, aké kroky s poradkyňou urobíte na zvýšenie tvorby mlieka.

Pre zvýšenie tvorby mlieka treba urobiť viac než len užívať prostriedky na zvyšovanie tvorby mlieka, zlepšenie dojčenia závisí od krokov, ktoré sú uvedené v týchto materiáloch:

Popri dôkladnom podniknutí spomínaných krokov, je možné, že niektoré liečivé bylinky pomáhajú zvyšovať tvorbu mlieka. Existuje viacero liečiv, ktoré zjavne zvyšujú tvorbu mlieka, a teda aj niektoré liečivé rastliny a bylinky môžu obsahovať podobné účinné látky, ktoré majú potenciál zvyšovať tvorbu mlieka. Takmer každá krajina má nejakú bylinku, liečivú rastlinu alebo potravinu či nápoj, o ktorých sa traduje, že zvyšujú tvorbu mlieka.  Aj liečivé rastliny môžu mať vedľajšie účinky. Liečivá z prírodných zdrojov sú vždy len liečivá a neexistuje 100 % bezpečný liek. Našťastie, z hľadiska dieťaťa nie je pri ich užívaní dôvod na obavy. Je vysoko nepravdepodobné, že by bábätko malo vedľajšie účinky v dôsledku toho, že matka užíva bylinky. Dva prostriedky, ktoré môžu zvyšovať tvorbu mlieka, sú korenina s názvom senovka grécka a bylinka s názvom benedikt lekársky. Existujú štúdie (zoznam niektorých nájdete na konci článku), ktoré dokazujú, že senovka grécka či benedikt lekársky môžu zvyšovať tvorbu mlieka, čo je pre ženy, ktorých bábätká nezískavajú dostatočné množstvo mlieka z prsníka významné a povzbudzujúce. Pretože im to umožňuje pokračovať v dojčení v situáciách, keď by inak  buď museli dokrmovať alebo by prestali dojčiť a by prešli na umelú výživu. Vyhnúť sa použitiu umelej výživy, ak je to možné, je dôležité, pretože používanie umelej výživy prináša riziká. Okrem toho senovka aj benedikt zlepšujú trávenie a ženy si ich pochvaľujú z hľadiska stolice, príjmu vlákniny či udržiavania stabilnejšej hladiny cukru v krvi. Senovka grécka je korenie, ktoré sa v mnohých častiach sveta používa do jedla (napríklad ako súčasť kari korenia), dojčiace ženy toto korenie aj vo veľkom množstve v jedle konzumujú a ich bábätká nemávajú problémy pri konzumácii takého jedla zo strany matky.

Dávkovanie pri zvyšovaní tvorby mlieka je:

Senovka grécka: 3 kapsule 3-krát denne (ak je v jednej kapsuli 610 mg účinnej látky)
Benedikt lekársky: 3 kapsule 3-krát denne (ak je v jednej kapsuli 500 mg účinnej látky)

Kde si môžete bylinky kúpiť?

Ohľadne toho, či skutočne tieto bylinky potrebujete užívať, sa poraďte s laktačnou poradkyňou na osobnom stretnutí, kde spoločne zhodnotíte prospievanie bábätka a úpravy dojčenia. Bylinky predávajú rozličné lekárne či obchody so zdravou výživou, prípadne si ich môžete zakúpiť na internete. Tieto kapsule vyrába viacero firiem, niektoré z nich majú na obale napísané, že ich nesmú užívať dojčiace matky, iné majú uvedené, že sa užívajú na zvyšovanie tvorby materského mlieka počas dojčenia. Všetky druhy môžete počas dojčenia užívať. Veta na obale, ktorá kapsule dojčiacim matkám neodporúča je v prvom rade ochrana výrobcu, ale do materského mlieka sa z týchto byliniek dostáva len nepatrné množstvo, a preto ich môžu užívať aj dojčiace matky. Niektorí výrobcovia na obale udávajú nižšie dávkovanie - dôvodom je, že bežné dávkovanie je určené na iné účely použitia byliniek, na použitie na zvýšenie tvorby mlieka, užívajte 3 kapsule 3-krát denne.

Ak si budete kupovať kapsule senovky gréckej a benediktu lekárskeho, kupujte si kapsule, v ktorých je samostatne senovka grécka a samostatne benedikt lekársky. Kapsule, ktoré kombinujú rozličné bylinky v kombinácii so senovkou a benediktom, majú zväčša oveľa nižšie množstvo účinných látok.

  • Senovka grécka a benedikt lekársky pravdepodobne fungujú lepšie, ak ich užívate naraz, nie iba jedno z nich.
  • Senovka grécka a benedikt lekársky účinkujú rýchlo. Ak budú naozaj fungovať, účinok zvyčajne pocítite do 12 až 24 hodín od začiatku užívania. Ak nie, tak pravdepodobne nezaúčinkovali alebo neužívate dostatočné množstvo a je potrebné zvýšiť dávkovanie. Ako poznáte, či užívate dostatočné množstvo senovky? Senovka má špecifickú vôňu. Ak ju na sebe necítite, neužívate jej dosť, aj keď beriete 3 kapsule 3-krát denne. 
  • Senovka grécka a benedikt lekársky pravdepodobne účinkujú lepšie v prvých pár týždňoch po pôrode ako neskôr, naozaj najlepšie účinkujú v prvých týždňoch po pôrode. Niektorým ženám však zabrali aj mnoho mesiacov po pôrode.
  • Znakom toho, že bylinky fungujú a pomáhajú zvyšovať tvorbu mlieka je aj to, že sa žena začne potiť, pretože prsník je modifikovaná potná žľaza, a ak sa žena potí, znamená to, že sa dosiahol požadovaný efekt. 
  • Vôňa senovky (moringa a benedikt nemajú špecifickú vôňu) je rovnaká ako vôňa kari korenia, a ak žena na sebe cítiť vôňu senovky, tak je to dôkaz, že berie dostatočnú dávku senovky. To, že žena takto vonia a zároveň, že je v prsníku väčšie množstvo mlieka, motivuje bábätko, aby sa lepšie prisávalo, lepšie pilo a ochotnejšie prijímalo prsník.
    Senovka grécka je korenie, ktoré sa v podobnom dávkovaní, ako je tu uvedené používa v mnohých krajinách pri varení (ako súčasť kari korenia). 
  • Senovka grécka a benedikt lekársky zlepšujú trávenie a podporujú vyprázdňovanie vďaka obsahu vlákniny.

Ako dlho máte senovku grécku a benedikt lekársky užívať? Poraďte sa s laktačnou poradkyňou osobne. Veľa závisí od toho, ako závažnú situáciu riešite a akú má ďalšiu prognózu. Najlepší ukazovateľ je zlepšenie dojčenia, pitie bábätka, jeho prospievanie a všeobecná spokojnosť bábätka. Ak bábätko dobre pije a všetko je v poriadku, môžete bylinky vysadiť. Môžete prestať, keď je s dojčením všetko v poriadku. Môžete s užívaním prestať postupne s tým, že každý deň vysadíte jednu kapsulu a budete sledovať, že sa bábätko dojčí stále rovnako výdatne a jeho správanie pri dojčení je uspokojivé.

Ďalšia bylinka, ktorú môžete vyskúšať je moringa olejová. Taktiež sa predáva v kapsuliach, tabletkách alebo ako prášok a môžete ju užíva podľa odporúčania na obale alebo v dávke 3 kapsule 3-krát denne. Moringa zlepšuje výživový status ženy, pretože obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a proteínov a v mnohých krajinách sveta sa konzumuje ako jedlo. Moringa podobne ako aj senovka zlepšujú výživu ženy, obsahujú veľa vitamínov, vápnika a iných látok. S používaním korenín, potravín a liečivých rastlín, ako napríklad senovka, benedikt a moringa v súvislosti s dojčením sú dlhodobé celosvetové skúsenosti a v MAMILE máme s nimi skúsenosti už viac ako 10 rokov, nehovoriac o zahraničných skúsenostiach vo všetkých krajinách sveta ako aj štúdiách, ktoré ich účinok skúmali. 

Medzi ďalšie bylinky, ktoré sa používajú na zvýšenie tvorby mlieka, patria napríklad lucerna (alfalfa), spirulina, jastrabina, malinový list, fenikel, pivovarské kvasnice, žihľava, šatavari a pravdepodobne celý rad ďalších. Niektoré čaje pre podporu dojčenia môžu niektorým matkám pomáhať, hoci nie sú dostatočné dôkazy, ktoré by podporovali ich používanie. 

Vedecké zdroje: 

1. Swafford S, Berens B. Effect of fenugreek on breast milk production. ABM News and Views 2000;6(3): Annual meeting abstracts Sept 11-13, 2000 (Podľa tejto štúdie sa zvýšilo množstvo mlieka, ktoré matky získavali, priemerne o 50 %.)
2. Reeder C, Legrand A, O’Conner-Von
S. The Effect of Fenugreek on Milk Production and Prolactin Levels in Mothers of Premature Infants. J Human Lactation 2011;27(1):74
3. Bazzano A, 
A Review of Herbal and Pharmaceutical Galactagogues for Breast-Feeding, Ochsner J. 2016 Winter; 16(4): 511–524.
4. Sim TF, Hattingh HL, Sherriff J, Tee LB. 
Perspectives and attitudes of breastfeeding women using herbal galactagogues during breastfeeding: a qualitative studyBMC Complement Altern Med. 2014. July 2; 14: 216.
 5. Espinosa-Kuo CL. A randomized-controlled trial on the use of malunggay (Moringa oleifera) for augmentation of the volume of breastmilk among mothers of term infants. Filipino Fam Physician. 2005;43 1: 26- 33.
6.  Di Pierro F, Callegari A, Carotenuto D, Tapla MM. Clinical efficacy, safety and tolerability of BIO-C (micronized Silymarin) as a galactagogue. Acta Biomed. 2008. December; 79 3: 205- 210. 
7. Donovan TJ, Buchanan K. 
Medications for increasing milk supply in mothers expressing breastmilk for their preterm hospitalised infantsCochrane Database Syst Rev. 2012. Mar 14;3:CD005544. doi: 10.1002/14651858.CD005544.pub2.
8. Mortel M, Mehta SD. 
Systematic review of the efficacy of herbal galactogoguesJ Hum Lact. 2013; 292: 154- 162.
9. King J, Raguindin PF, Dans LF. 
Moringa oleifera (Malunggay) as a galactagogue for breastfeeding mothers: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trialsPhilipp J Pediatr. 2013. December; 61 2: 34- 42.
10. Nice FJ. 
Common herbs and foods used as galactogoguesInfant Child Adolesc Nutr. 2011. June; 3 3: 129- 132.
11. Stohs SJ, Hartman MJ. 
Review of the safety and efficacy of Moringa oleiferaPhytother Res. 2015. June; 29 6: 796- 804. 
12. Westfall R.E. Galactagogue herbs: A qualitative study and review. Can. J. Midwifery Res. Pract. 2003;2:22–27.
13. Tiran D. The use of fenugreek for breast feeding women. Complement. Ther. Nurs. Midwifery. 2003;9:155–156. doi: 10.1016/S1353-6117(03)00044-1.
14. Capasso R., Aviello G., Capasso F., Savino F., Izzo A.A., Lembo F., Borrelli F. Silymarin BIO-C
®, an extract from Silybum marianum fruits, induces hyperprolactinemia in intact female rats. Phytomedicine. 2009;16:839–844.