Dojčenie po cisárskom reze

Matke po cisárskom reze v jednej zo západoslovenských nemocníc dávajú bábätko najprv k tvári, potom posunú operačné pole a matka je nadšená, že má bábätko na svojej hrudi.

Ako poradkyňu pri dojčení ma oslovila klientka, aby som ju pripravila na dojčenie, a dohodli sme sa, že ju budem sprevádzať v dojčení už od samotného pôrodu. Pôrod bol pre nepriaznivú polohu bábätka cisárskym rezom, s použitím spinálnej anestézy. Po dohode s pediatrom bolo bábätko možné položiť na maminu už na sále ešte počas dokončovania operácie. Najprv bolo na hrudníku matky málo miesta, a preto bolo operačné pole posunuté o kúsok nižšie.

Vzhľadom na obavy pediatra o možné podchladenie a dýchacie ťažkosti, bol chlapček približne 24 hodín v inkubátore. Z dôvodu oddelenia mamy a dieťaťa sme ihneď po preložení mamy na izbu šestonedelia začali s odstriekavaním a odkvapkávaním materského mlieka do skúmavky a s oteckom bábätka sme ho nosili na novorodenecké oddelenie. Počas jednej z návštev sme si všimli, že bábätko malo vedľa seba v inkubátore aj cumlík. Asi po 30 hodinách sme dieťatko dostali na dojčenie. Nejavilo žiadne známky ochoty čo len otvoriť ústa, nevyplazovalo jazyk, neotáčalo hlavičku, nehľadalo žiadne jedlo. Začali sme so stimuláciou úst a jazyka vložením prsta a masážou. Dosť dlho trvalo, kým pochopilo, že má sať; do tej doby nebolo možné očakávať, že sa prisaje na prsník.

Veľa času trávilo na maminom hrudníku v kontakte koža na kožu, aby dohnalo zameškané. Po niekoľkých hodinách sa nám podarilo naučiť ho sať cievkou po prste mlieko. Na prsník sa ale stále nevedelo prisať. Pri dojčení sa vyskytli aj ďalšie problémy s tuhou uzdičkou pod jazykom bábätka a ragádami na bradavkách matky. Aj tu sa ukázalo, ako málo stačí na to, aby matka mala bolestivé trhlinky na bradavke: v jej prípade to mohlo byť spôsobené cumlíkom podaným v inkubátore, možno podaním fľaše počas odlúčenia ako i nesprávnym prikladaním a nesprávnou polohou bábätka v čase, keď matka nemala pomoc. Chlapček sa celú dobu v pôrodnici neprisal a bol kŕmený cez cievku po prste iba vlastným odstriekaným materským mliekom.

Matka bola s bábätkom prepustená na štvrtý deň. Nasledovali dni, keď som ich navštevovala skoro každý deň a stále sme sa pokúšali bábätko prikladať na prsník. Klientke som navrhla spôsoby, ako maximalizovať tvorbu mlieka. Toto môže byť kľúčové, ak chceme neprisávajúce bábätko naučiť piť z prsníka. Starostlivosť o chlapčeka sa krútila okolo odsávania mlieka a kŕmenia po prste cez cievku.

Rodičia používali satie po prste ako nácvik na prisatie na prsník a neustále sa pokúšali dieťatko prikladať. Žena veľmi ochotne nechávala svojho synčeka na svojom hrudníku, pretože sa tam cítil veľmi dobre. Počas neprisávania sme používali menšie dávky veľmi často, pretože toto je spôsob, akým aj dojčené deti pijú na prsníku.

Na deviaty deň sa nám to konečne podarilo! Maličký sa prvýkrát prisal na prsník a poriadne sa najedol. Táto skúsenosť bola pre matku veľmi dôležitá. Dojčenie však bolo pre ňu bolestivé i napriek tomu, že trhlinky sa pekne hojili a prisatie bolo správne. Od toho dňa sa chlapček už iba dojčil a matka prestala odsávať mlieko. Návšteva poradne ukázala, že dieťatko pribralo v prvom mesiaci v priemere za týždeň 215 g a ďalší mesiac 300 g za týždeň, čo je vynikajúci výsledok. Starosti mi robilo stále bolestivé dojčenie, a tak som rodičom navrhla opätovne konzultáciu s lekárom ohľadne uzdičky jazyka. Keď mal chlapček tri mesiace, stomatochirurg uzdičku nastrihol a jazyk sa uvoľnil. Zhruba týždeň po zákroku matka dojčila konečne bez akejkoľvek bolesti.

Text príbehu: Denisa Hajdúková

V čase písania tohto príbehu mal chlapček už viac ako tri mesiace a bol výlučne dojčený.

Foto: Tomáš Szaller

Mamila.sk > Pre matky > Príbehy matiek o dojčení > Dojčenie po cisárskom reze