Dojčenie po cisárskom reze

Matke po cisárskom reze v jednej zo západoslovenských nemocníc dávajú bábätko najprv k tvári, potom posunú operačné pole a matka je nadšená, že má bábätko na svojej hrudi.

Ako poradkyňu pri dojčení ma oslovila klientka, aby som ju pripravila na dojčenie, a dohodli sme sa, že ju budem sprevádzať v dojčení už od samotného pôrodu. Pôrod bol pre nepriaznivú polohu bábätka cisárskym rezom, s použitím spinálnej anestézy. Po dohode s personálom bolo bábätko možné položiť na matku už na sále ešte počas dokončovania operácie. Najprv bolo na hrudníku matky málo miesta, a preto bolo operačné pole posunuté o kúsok nižšie.

Bábätko bolo po operácii oddelené od matky, pretože personál nechápal význam kontaktu koža na kožu s matkou. Bábätko malo dýchacie ťažkosti a hoci tie sa najlepšie riešia v kontakte koža na kožu, bábätko bolo odnesené do inkubátora. Lekár sa bál tiež, že v kontakte koža na kožu by sa bábätko podchladilo, hoci množstvo štúdií jasne dokazuje, že pre udržanie správnej telesnej teploty je kľúčový práve kontakt koža na kožu. 

Matka vedela, že v prípade odlúčenia od bábätka, je dôležité začať s odstriekavaním a odkvapkávaním materského mlieka do skúmavky a otecko bábätka ho nosil na novorodenecké oddelenie. Počas jednej z návštev si všimol, že bábätko malo vedľa seba v inkubátore aj cumlík. Asi po 30 hodinách matka dostala dieťatko na dojčenie. Nejavilo žiadne známky ochoty čo len otvoriť ústa, nevyplazovalo jazyk, neotáčalo hlavičku, nehľadalo prsník. 

Odporučila som preto nechať bábätko vyspať sa na jej hrudníku v kontakte koža na kožu, aby dohnalo zameškané. Po zobudení sa odmietlo prisať. Kŕmili sme pohárikom a skúšali prisávať v ďalších možnostiach. Pri pokusoch o prisatie sa vyskytli aj ďalšie problémy s tuhou uzdičkou pod jazykom bábätka a ragádami na bradavkách matky. Aj tu sa ukázalo, ako málo stačí na to, aby matka mala bolestivé trhlinky na bradavke: v jej prípade to mohlo byť spôsobené cumlíkom podaným v inkubátore, možno podaním fľaše počas odlúčenia ako i nesprávnym prisávaním a nesprávnou polohou bábätka v čase, keď matka nemala pomoc. Chlapček sa celú dobu v pôrodnici neprisal a bol kŕmený pohárikom iba vlastným odstriekaným materským mliekom.

Matka bola s bábätkom prepustená na štvrtý deň. Nasledovali dni, keď som ich navštevovala skoro každý deň a stále sme sa pokúšali bábätko prisávať k prsníku. Klientke som navrhla spôsoby, ako maximalizovať tvorbu mlieka. Toto môže byť kľúčové, ak chceme neprisávajúce bábätko naučiť piť z prsníka. Starostlivosť o chlapčeka sa krútila okolo odsávania mlieka a kŕmenia pohárikom a pomedzi to bolo bábätko v častom kontakte koža na kožu, aby vnímalo hrudník matky a prsník ako príjemné miesto a mohlo sa prisať, keby malo záujem..

Rodičom som ukázala, ako pred pokusom o prisatie nastimulovať bábätko prilákaním cievkou po prste a preložením tejto cievky na prsník pri pokuse o prisatie k prsníku. Ak sa bábätko chvíľku nechá sať cievku na prste, získa trošku mlieka a je menej nespokojné a hladné a súčasne mnohé bábätká potom po preložení na prsníku naďalej sajú, tak ako to robili na prste. Často sa stane, že vďaka prilákaniu bábätka cievkou po prste sa nakoniec bábätko prisaje aj k prsníku. Rodičia sa neustále pokúšali dieťatko prisávať. Žena veľmi ochotne nechávala svojho synčeka na svojom hrudníku, pretože sa tam cítil veľmi dobre. Počas neprisávania kŕmili bábätko pohárikom menšími dávkami mlieka častejšie, pretože toto je spôsob, akým aj dojčené deti pijú na prsníku.

Na deviaty deň sa nám to konečne podarilo! Maličký sa prvýkrát prisal na prsník a poriadne sa napil. Ukázala som rodičom, ako rozpoznať pitie a ako spoznať, že bábätko vypilo dostatok mlieka. Táto skúsenosť bola pre matku veľmi dôležitá. Dojčenie však bolo pre ňu bolestivé i napriek tomu, že trhlinky sa pekne hojili a prisatie bolo správne. Od toho dňa sa chlapček už iba dojčil a matka prestala odsávať mlieko. Návšteva poradne ukázala, že dieťatko pekne priberalo. Starosti mi robilo stále bolestivé dojčenie, a tak som rodičom navrhla opätovne konzultáciu s lekárom ohľadne uzdičky jazyka. Keď mal chlapček tri mesiace, stomatochirurg uzdičku nastrihol a jazyk sa uvoľnil. Zhruba týždeň po zákroku matka dojčila konečne bez akejkoľvek bolesti.

Text príbehu: Denisa Hajdúková

V čase písania tohto príbehu mal chlapček už viac ako tri mesiace a bol výlučne dojčený.

Foto: Tomáš Szaller

Mamila.sk > Pre matky > Príbehy matiek o dojčení > Dojčenie po cisárskom reze