Polovica žien má pre nedojčenie pocit viny

Podľa prieskumu BBC z januára 2019, ktorého sa vo Veľkej Británii zúčastnilo viac ako 1160 účastníčok, má polovica žien pocity viny z dôvodu nedojčenia a tretina sa hanbí za používanie umelej výživy. O pocitoch viny s laktačnými poradkyňami hovoria ženy bežne, pretože je to častá skúsenosť žien. Tieto ženy túžili dojčiť a dojčenie im nebolo umožnené. Často si myslia, že zlyhali ony alebo ich telo. Málokedy dostanú príležitosť pochopiť, že zlyhal zdravotný systém, od ktorého prirodzene očakávali pomoc a podporu. A namiesto obviňovania systému, obviňujú samy seba a trápia sa. Namiesto toho, aby sa vina preniesla na agresívny marketing firiem vyrábajúcich umelú výživu, sa ženy za použitie umelej výživy hanbia, hoci im systém nedal inú šancu.

Pri spracovávaní týchto pocitov okrem samoobviňovania ženy začnú vidieť ako problém dojčenie samotné. Pred pôrodom sa im dojčenie zdalo nádherné a ľahké, potom, čo zlyhalo zdravotníctvo a nedostali pomoc, začnú mať dojem, že ich sklamalo dojčenie - že im nasľubovalo všetko, čo si pre svoje bábätko priali, a že sa z vytúženého dojčenia stala nedosiahnuteľná méta. Pred pôrodom si nevedia predstaviť, v čom by s dojčením mohol byť problém a prečo sa z neho robí dnes taká veda; po pôrode im začne byť jasné, že neprebieha tak, ako by malo, ale myslia si, že je to ich chyba. Nikto im nepovie, že problém nie je v nich, ale v tom že pre to, aby dojčili, nemali vytvorené podmienky.

Pozrime sa na prieskum BBC ešte raz: Polovica žien má pocity viny z dôvodu nedojčenia. Podľa nášho prieskumu o pôrodniciach polovica bábätiek dostane umelé mlieko už v pôrodnici. A polovica žien nedojčí už v 6 mesiaci. Nie je dôvod, aby tieto ženy obviňovali samy seba, aby sa hanbili, že používajú umelú výživu alebo aby si mysleli, že zlyhali.

Ženy by sa mali konečne dozvedieť, že toto celé nie je ich chyba. Ony sa veľmi snažili, často vyvinuli nadľudské úsilie, mali logickú predstavu, že dojčenie im pôjde samo od seba. Neboli pripravené na to, že namiesto pomoci s dojčením dostanú fľašku s umelou výživou. Nevedeli, ako inak riešiť strach o to, či ich dieťa nehladuje, či sa mu niečo nestane. Po pôrode nebol čas skúmať a študovať, spoľahli sa, že im poradia v nemocnici. Nemali ako odlíšiť množstvo protichodných informácií. Zažili strach, bolesť, zúfalstvo, hľadanie, plač, vyčerpanie, množstvo nepomenovateľných emócií. Ale potreba nakŕmiť bezbranné bábätko bola najsilnejšia. Po ťažkom rozhodnutí zostal len pocit viny, pocit zlyhania, pocit hanby. A toto všetko sa nakoniec pretavilo do hnevu na dojčenie.

MAMILA existuje preto, aby sa toto zmenilo. Aby sa ženy nemuseli takto cítiť. Aby sa vytvárali podmienky, v ktorých je pre matky ľahké začať dojčiť a ľahké v ňom pokračovať. Za takýchto podmienok existuje ešte jedna vec okrem "buď sa dojčenie podarí" alebo "treba prejsť na umelé mlieko" - vytvorenie systému, v ktorom dojčenie nie je len otázkou šťastia, ale preventívnych opatrení, ktoré dojčenie umožňujú a ktoré pri problémoch s dojčením ponúkajú reálne medicínske, vedecké, profesionálne riešenia. Pretože na dojčení záleží.

Pomôžte nám pokračovať v praktickej profesionálnej pomoci s dojčením.

 

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Médiá a dojčenie > Polovica žien pociťuje vinu z dôvodu nedojčenia