Materská starostlivosť klokankovaním (KMC)

"Klokankovanie" je hovorový termín pre to, čo vedci pri predčasne narodených bábätkách nazvali Materská starostlivosť klokankovaním (Kangaroo Mother Care).

Materská starostlivosť klokankovaním znamená kontakt koža na kožu (nahé bábätko a matka či iný poskytovateľ starostlivosti s odhaleným hrudníkom). Už od času po narodení by predčasne narodené bábätko malo byť v kontakte koža na kožu maximálne dlhú dobu. O "klokankovaní" pretrvávajú nesprávne predstavy, ktoré si vysvetľujú "klokankovanie" ako 5-minútovú či polhodinovú, prípadne maximálne hodinovú záležitosť, na ktorú si matka s dieťaťom potrebujú postupne zvykať. Naopak, čím viac neprerušovaného času strávi bábätko v kontakte koža na kožu s matkou, tým lepšie. Ideálny časový úsek na maximálnu stabilizáciu životných funkcií vďaka materskej starostlivosti klokankovaním je 6 hodín nepretržitého kontaktu koža na kožu a takúto starostlivosť by malo bábätko dostávať po celý deň a noc s výnimkou času potrebného na ošetrovateľskú a inú starostlivosť. Matka či iný poskytovateľ starostlivosti môže počas poskytovania kontaktu koža na kožu napríklad aj spať, prípadne, ak nie obmedzený napojením bábätka na prístroje, aj sa pohybovať.

Pre materskú starostlivosť klokankovaním je ideálny 45° sklon matky (či už v posteli alebo na stoličke/kresle). Existuje aj špeciálna košeľa, ktorá takúto starostlivosť značne uľahčuje, hoci nie je pre ňu podmienkou. V starostlivosti sa môžu striedať matky či otcovia, prípadne dobrovoľníci.

Pre predčasne narodené bábätká by mala materská starostlivosť klokankovaním predstavovať normálny spôsob starostlivosti, pretože zabezpečuje:

a) stabilizáciu telesných funkcií bábätka
b) podporu tvorby materského mlieka a umožňuje prístup k prsníku a dojčenie
c) udržiava telesnú teplotu bábätka
d) dýchanie bábätka a srdcovú činnosť
e) reguláciu spánkových cyklov a to, že sa bábätko dobre vyspí
f) vyzrievanie mozgu a vytváranie mozgových spojení
g) rýchlejší rast a prospievanie
h) lepšie trávenie a efektívnejšie využívanie živín
i) vytváranie vzťahovej väzby medzi matkou a bábätkom

Materská starostlivosť klokankovaním, teda kontakt koža na kožu, je pre bábätko to správne miesto, kde sa bábätko cíti bezpečne. Z hľadiska všetkých parametrov je kontakt koža na kožu lepší ako akýkoľvek iný spôsob starostlivosti, napríklad umiestnenie bábätka do inkubátora.

Pre materskú starostlivosť klokankovaním neexistujú kontraindikácie, matky ani bábätká nemusia pre ňu spĺňať žiadne špeciálne kritériá ani nemusia byť špeciálne vyberané.

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Dojčenie a klokankovanie