Dojčenie poskytuje látky bojujúce proti zápalom

V materskom mlieku sa nachádzajú stovky látok, ktoré sa nenachádzajú nikde inde. Najnovšia štúdia ukazuje, že okrem množstva imunitných faktorov obsahuje aj biomolekuly, ktoré dokážu pomôcť dieťaťu zvládať lepšie zápal a infekciu a zlepšujú imunitnú odpoveď dieťaťa.

Materské mlieko je jedinečná tekutina, ktorá obsahuje všetky výživové zložky pre dieťatko a je cenná a mimoriadne dôležitá aj pre staršie dojčené deti. Nachádzajú sa v nej stovky látok, ktoré sa nenachádzajú nikde inde. Najnovšia štúdia hovorí, že okrem množstva imunitných faktorov obsahuje aj biomolekuly, ktoré dokážu pomôcť dieťaťu zvládať lepšie zápal a infekciu a zlepšujú imunitnú odpoveď dieťaťa. Ukazuje sa, že tieto molekuly dokážu chrániť orgány a majú schopnosť znižovať počet baktérií.

Vedci sa tiež snažili nájsť takéto látky v pasterizovanom kravskom mlieku a zistili, že ich v ňom nie je možné nájsť. Autor štúdie odporúča: „Je dôležité, aby matky dojčili, ak je to čo len trochu možné. Umelé mlieko tento typ molekúl neobsahuje.“

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Dojčenie poskytuje látky bojujúce proti zápalom