Dojčenie a astma

Najnovšia štúdia ukázala, že pre správne fungovanie ľudského organizmu sú dôležité rôzne kmene baktérií. Napríklad v organizme detí, ktoré mali vyššie riziko astmy, sa nevyskytovali 4 typy baktérií. Zdá sa, že kľúčové sú najmä prvé mesiace života dieťaťa a veľmi dôležitým faktorom je aj to, či je dieťa dojčené.

Zvýšený výskyt astmy a alergií za posledné roky sa pripisuje aj tomu, že deti žijú v príliš čistom prostredí.

Jedným z dôležitých krokov je kontakt koža na kožu po pôrode. Čím viac času strávi bábätko po pôrode s matkou v takomto kontakte, tým lepšie sa jeho pokožka osídli mikroorganizmami, ktoré má na svojej koži matka. Matka žije s týmito mikroorganizmami v rovnováhe a bábätko sa učí žiť s nimi v rovnováhe vďaka protilátkam, ktoré matkin organizmus dodáva do materského mlieka.

Okrem toho dojčenie a materské mlieko sú zdrojom veľkého množstva správnych baktérií, ktoré má dieťa získavať v prvých rokoch života. Na materské mlieko sa dá v tomto smere spoľahnúť, že probiotiká obsahuje a bude obsahovať, preto je zbytočné kupovať doplnky výživy s obsahom probiotických baktérií či už v rámci prevencie alebo aj v prípade, že dieťa muselo užívať antibiotiká. Zabezpečte tiež, aby vaše bábätko bolo v kontakte koža na kožu ihneď po narodení, čo tiež pomôže bábätku, aby bolo osídlené tou správnou mikroflórou.

Ref.: http://stm.sciencemag.org/content/7/307/307ra152

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Dojčenie a astma