Materské mlieko obsahuje bioaktívne látky

Zaujíma vás, čo všetko je v materskom mlieku? Materské mlieko obsahuje oveľa viac než len cukry, tuky, bielkoviny, minerály či vitamíny. Materské mlieko je živá tekutina, v ktorej sa nachádzajú živé bunky a bioaktívne látky. V novej štúdii o tom, ako materské mlieko ovplyvňuje imunitné funkcie a aký epigenetický potenciál má obsah mikro RNA v materskom mlieku sa uvádza:
Materské mlieko "obsahuje bioaktívne látky, kritické makroživiny a mikroživiny a imunitne aktívne faktory potrebné na zabezpečenie optimálneho rastu detí. Považujú sa za kriticky dôležité pre raný vývoj neonatálnej imunity. Materské mlieko sa skladá hlavne z približne 87 – 88 % vody a pevných zložiek, ako sú makroživiny.
Obsahuje takmer 7 % (60 – 70 g/l) sacharidov, ktoré dodávajú energiu pre rast, telesné funkcie a aktivitu, sú nevyhnutné na poskytovanie stavebných kameňov základných telesných zlúčenín a formujú metabolickú aktivitu ľudskej črevnej mikroflóry (mikrobióm). Makronutrienty tiež zahŕňajú 3,8 % (35–40 g/l) tukov pre vývoj zraku a mozgu a 1 % (8–10 g/l) bielkovín ako kľúčových stavebných kameňov pre rast a vývoj.
Okrem toho obsahuje materské mlieko vitamíny nevyhnutné pre rast, vrátane vitamínov rozpustných v tukoch, ako sú vitamíny A, E a K, ako aj vitamínov rozpustných vo vode, ako sú vitamíny C, B2, B3 a B5. Materské mlieko je tiež bohaté na minerály ako sodík, draslík, chlorid, vápnik, železo, zinok, meď, horčík a selén. Tieto esenciálne minerály sú potrebné pre mnohé životne dôležité mechanizmy, ako je budovanie a udržiavanie silných kostí a zubov, tvorba červených krviniek, regulácia funkcie imunitného systému, podpora správnej rovnováhy tekutín, svalová kontrakcia, nervový prenos a ochrana buniek pred oxidačným poškodením. Štúdie tiež ukázali, že v materskom mlieku sa nachádzajú dôležité hormóny, vrátane leptínu, adiponektínu, hormónu uvoľňujúceho gonadotropín (GnRH), inzulínu, estrogénu, androgénov, gastrínu, progesterónu, rezistínu a grelínu."

Vedecký zdroj: Hatmal, M.M.; Al-Hatamleh, M.A.I.; Olaimat, A.N.; Alshaer, W.; Hasan, H.; Albakri, K.A.; Alkhafaji, E.; Issa, N.N.; Al-Holy, M.A.; Abderrahman, S.M.; et al. Immunomodulatory Properties of Human Breast Milk: MicroRNA Contents and Potential Epigenetic Effects. Biomedicines 2022, 10, 1219. https://doi.org/10.3390/biomedicines10061219

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Veda a dojčenie > Materské mlieko obsahuje bioaktívne látky