Neuveríte, v čom bol môj problém s dojčením

So svojim bábätkom Nikolkou som nemohla po pôrode byť v kontakte koža na kožu, pretože po jej narodení nastali komplikácie a bol nutný menší operačný zásah. Videla som ju až po 16 hodinách. Hoci sa na druhý deň po pôrode prisala, až doma som pochopila, že vlastne nebola schopná piť z prsníka. Mala prirastenú podjazykovú aj hornú uzdičku.

Podľa rád od zdravotných sestier som si ju vždy, keď bola hore, prisávala 15 minút k jednému prsníku, potom som ju nasilu z neho odtrhla a ďalších 15 minút bola na druhom. Keď som ju aj z druhého odtrhla, začala samozrejme plakať. To sestrička, ktorá mala službu, vyhodnotila, že je hladná. Namiesto toho, aby mi pomohla s tým, že by Nikola získavala viac mlieka z prsníka, priniesla fľašu s umelým mliekom, strčila jej ho do pusy. Keď malá začala piť, sestrička sa na mňa spokojne usmiala, ako problém rýchlo a jednoducho vyriešila. Ja som však chcela dojčiť.

A preto som sa naďalej snažila ju prisávať, aj podľa knižky Praktický návod na dojčenie, ktorú sme si ukazovali na predpôrodnom kurze som skúšala bábätko prisávať v polohe, v ktorej by malo šancu prisať sa správne. Ale vždy moja snaha skončila pri nakŕmení fľašou a mlieku od sestričiek. Na akýkoľvek odpor som akosi nemala silu. Hoci som asi každej jednej sestričke, ktorú som stretla, vravela že potrebujem pomoc s dojčením, vždy to skončilo len slovami o tom, že sa nemám trápiť, že asi mám ešte málo mlieka, to sa ešte rozbehne, nakoniec budem možno dojčiť aj do 2-3 rokov dieťaťa. A že ak by to aj nevyšlo, nebudem prvá ani posledná, ktorá vychová dieťa na umelom mlieku. Praktickú pomoc som nedostala žiadnu.

Už v pôrodnici som preto začala zvyšovať tvorbu mlieka a dúfala som, že problém sa vyrieši. No na moje veľké sklamanie, keď sme na 6. deň prišli z nemocnice, Nikolka sa už odmietla prisať na prsník a chcela už len fľašu. To som už bola celkom zúfalá. Cítila som sa ako neschopná matka. Keď nás na 4. deň nechceli kvôli žltačke pustiť domov, jedna sestrička mi povedala: „A čo by ste vy s ňou doma robili? Však vám stále len plače.“ Dlho si budem pamätať na tieto slová.

Našla som kontakt na poradkyňu pri dojčení a rozpísala som jej všetky moje starosti. Laktačná poradkyňa Miška na moje veľké potešenie veľmi rýchlo zareagovala a cez telefón ma úžasne psychicky podporila, upokojila a ubezpečila, že existujú postupy, ako pomôcť bábätko prilákať k prsníku, pomôcť mu správne sa prisávať a udržať ho na prsníku a že to dobre dopadne.

Vysvetlila mi, že jeden z dôvodov, prečo sa bábätko prisaje, je výborná tvorba mlieka. Preto som naďalej zvyšovala tvorbu mlieka. Kľúčové bolo tráviť s bábätkom veľa času v kontakte koža na kožu, aby malo príležitosť zažívať v kontakte so mnou príjemné pocity a možnosť sa prisať, keď bude pripravené. Naučili sme sa, ako nepoužiť na kŕmenie fľašu. Poradkyňa ma naučila podať mlieko na dokŕmenie pomocou laktačnej pomôcky – cievky na prsníku. Vďaka nej Nikolka po prisatí opäť získala dôveru v prsník, v to, že na ňom bude zažívať dobrý tok mlieka. Poradkyňa zistila, že Nikolka má prirastené hornú aj podjazykovú uzdičku a odporučila ich ísť uvoľniť k lekárovi. Tento zákrok sme o pár dní absolvovali. A vtedy som zistila ten rozdiel medzi dojčením pred tým a potom. Nikolka zrazu pila plnými dúškami a umelé mlieko sme mohli hodiť do koša.

Som rada, že sa nám to podarilo vďaka vašej pomoci vyriešiť v tak krátkom čase, hoci keby som sa ozvala ešte z pôrodnice, možno by som sa vyhla tým pocitom neschopnosti, ktoré ma tam celý čas trápili. A je mi ľúto, že nikoho v nemocnici ani len nenapadlo pozrieť sa na bábätko, či problém nie je v jeho schopnosti správne sa prisať. Každý hneď pri mojej odpovedi, že Nikolku dokrmujem umelou výživou, pripisoval problém tomu, že mám nízku produkciu mlieka. Personál nemocnice sa ku mne správal príjemne a milo (až na tú poznámku o mojej neschopnosti, ktorá ma dodnes trápi). Avšak s dojčením mi pomôcť nevedeli. Fľaša s umelým mliekom nenaučila moje dieťa dojčiť sa a bez pomoci MAMILY by moje dieťa uprednostnilo fľašu predo mnou. Nevedela by som si s tým sama poradiť. Vážim si vašu pomoc.

Ada

Mamila.sk > Pre matky > Príbehy matiek o dojčení > Neuveríte, v čom bol môj problém s dojčením