Ako sa bábätko prisáva

Prisatie bábätka, už od prvého prisatia, je kľúčový faktor pre:

  • vypitie dostatočného množstva mlieka
  • reguláciu toku mlieka
  • ochranu bradaviek pred poškodením
  • spavé bábätko na to, aby sa skutočne dobre napilo
  • predčasne narodené bábätko či bábätko so zdravotnými problémami
  • priberanie a prospievanie bábätka

Pozrite si rozličné polohy pri dojčení a ich názorné fotografie. Ak je bábätko správne prisaté, tak zakrýva dolnou perou a bradou väčšiu časť dvorca ako hornou perou, inými slovami nad hornou perou je vidieť väčšiu časť dvorca, takto:

Dojčenie, kojenie, prsia, materské mlieko, ako sa bábätko prisáva– MAMILA, o. z.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ako pomôcť bábätku, aby sa správne prisalo?

Bábätká sa lepšie prisávajú, ak sú v kontakte koža na kožu. Vyzlečte teda bábätko do plienky a seba do pol pása, vďaka stimulácii kontaktom koža na kožu sa jednoduchšie prisávajú aj bábätká, ktoré sa inak neprisávajú s ľahkosťou. Kontakt koža na kožu prebúdza v bábätku i v matke inštinkty, ktoré bábätko vedú k tomu, aby malo záujem o dojčenie a vďaka ktorým bábätko stimuluje matku k dojčeniu. Takýto kontakt koža na kožu doprajte sebe i bábätku čo najčastejšie, obzvlášť v prvých dňoch alebo keď je potrebné zlepšiť ktorúkoľvek situáciu s dojčením. S vyzlečeným bábätkom si môžete ľahnúť i do postele a spoločne spať či oddychovať. Niektoré bábätká sa vďaka tomu začnú dojčiť aj bez toho, aby ste vyvinuli akékoľvek úsilie. Kontakt koža na kožu taktiež pomáha pri zvyšovaní tvorby mlieka. Správnemu prisatiu na prsník môže pomôcť držanie bábätka v priečnej polohe. Podľa ďalšej fotografie vyskúšajte bábätko prisať na prsník:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Ak chcete bábätko prisať na ľavý prsník, použite pravú ruku. Vaše bábätko by malo ležať na predlaktí vašej pravej ruky, lakťom pridŕžajte zadoček bábätka k svojmu boku. Všetkými prstami podoprite hlavičku bábätka tak, že všetky prsty budete mať spolu pod líčkom bábätka a palec bude smerovať k ušku bábätka. Bábätko by malo byť mierne nachýlené smerom nahor k prsníku a jeho horná pera by mali byť pred prisatím v jednej línii s bradavkou. Predlaktie vašej ruky by malo byť rovnobežné s telíčkom bábätka. Ako dosiahnuť správne prisatie vám prakticky pomôže laktačná poradkyňa.

Bábätku môžete pred prisatím prejsť hornou perou bábätka po bradavke z jednej strany na druhú tak, aby čo najviac otvorilo ústočká. Brada bábätka by už v tejto fáze mala byť blízko prsníka, tak aby sa pri prisatí dotkla prsníka ako prvá, a aby aj po prisatí medzi nosom bábätka a prsníkom zostal priestor. Vďaka tomu bude mať bábätko zaklonenú hlavičku, a vďaka tomu bude lepšie piť.

Dojčenie, kojenie, prsia, materské mlieko, ako sa bábätko prisáva 4– MAMILA, o. z.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dojčenie, kojenie, prsia, materské mlieko, ako sa bábätko prisáva 5– MAMILA, o. z.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozrite si tieto videá, kde uvidíte, ako môžete pomôcť bábätku, aby sa prisalo:

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Pozrite si aj mnohé ďalšie fotografie správneho prisatia.

Prečítajte si aj detailný článok pre zdravotníkov o tom, ako vyzerá správne prisatie bábätka na prsník.