Poradkyňa mi pomohla k úspešnému štartu dojčenia a neskôr aj pri chorobe

MAMILA mi pomohla svojimi poradkyňami pri dojčení, knihou Praktický návod na dojčenie, ale aj článkami na webových stránkach www.mamila.sk. A vlastne tým, že je.

Keď sa naša dcérka narodila bol pre mňa, aj pre manžela jeden z najsilnejších okamihov. Po pôrode som požiadala pôrodné asistentky, aby mi malú nechali v kontakte koža na kožu a po chvíľke sa maličká aj sama prisala. Boli to nádherné dve hodiny na sále, ktoré nám pomohli v rozbehnutí dojčenia, aj keď dcérku museli pár krát odniesť na ošetrenie pupčeka, ktorý jej trošku krvácal. Vždy ju však priniesli po chvíli naspäť a dali ju znova na moju hruď. Ženy, ktoré som mnou neskôr ležali na izbe, z ktorých ani jednej dieťatko nedali po pôrode do kontaktu koža na kožu, mali podstatne viac problémov s dojčením ako nesprávne prisatie a naliate prsníky. Keďže som absolvovala pred pôrodom kurz o dojčení s laktačnou poradkyňou MAMILY, vedela som, aké je dôležité správne prisatie a aká je dôležitá správna poloha pri dojčení. Veľmi to pomohlo rozbehnutiu dojčenia a po pár dňoch sme šli domov, ja bez akéhokoľvek problému s dojčením a maličká pekne pribratá.

Dcérka od narodenia veľmi rada „cucká“, ako tomu teraz hovorí ona sama. Keď mala 6 mesiacov, vážnejšie som ochorela a musela som dostávať infúzie. Rôzni lekári mi odporúčali rôzne veci, jedna lekárka mi chcela laktáciu ihneď zastaviť liekmi (až neskôr som sa dozvedela, že aj ak by to skutočne bolo nutné, lieky "na zastavenie laktácie" nepomáhajú ničomu a nemal by mi ich nikto odporúčať), druhá mi zakázala dojčiť a odporúčala laktáciu zastaviť postupne. Preplakala som celý deň, keď som si uvedomila, ako sa moja dcérka rada dojčí a pri predstave, že ju musím tak skoro odstaviť, ale povedala som si, že aj tých 6 mesiacov bolo lepšie ako nič.

Skúsila som ešte kontaktovať laktačnú poradkyňu, ktorá je lekárkou na novorodeneckom oddelení a tá mi vliala trochu nádeje. Overila si kompatibilitu mojej liečby s dojčením po porade so svetovo uznávanými farmaceutmi, ktorí sa celoživotne venujú otázke liečby u dojčiacich matiek a ktorí poskytujú MAMILE konzultácie v oblasti liekov a dojčenia. Bolo to skutočne tak, že pre moje bábätko je pri tejto liečbe bezpečnejšie, ak budem pokračovať v dojčení, pretože nebude tieto lieky užívať spolu so mnou. Moja radosť v tom okamihu nemala konca. Som rada, že som jej zavolala, bez nej by som už určite nedojčila.

Keď píšem tento príbeh, dcérka má už 1,5 roka a ja som rada, že ju ešte vždy dojčím a dúfam, že ešte dlho budem. A to aj napriek tomu, že som už pred 9 mesiacmi musela nastúpiť na plný úväzok do práce. Dcérku nadojčím ráno a potom hneď, keď prídem domov, na čo sa už obe veľmi tešíme. Potom ju dojčím v podstate kedykoľvek požiada, tu sa tak trochu riadim návodom zo združenia MAMILA - dojčiť podľa potrieb dieťaťa, neponúkať ani neodmietať. Dokonca sa dcérka dojčí celú noc – niekedy viac a inokedy menej, celú noc ešte neprespí. Napriek tomu nie som nejako výrazne unavená, jednoducho ju v noci dojčím v podstate podvedome, keď sa zobudí a pýta si - keďže už začína rozprávať, väčšinou ma krásne zobudí a povie: „Maminka, pjosim si.“ Niečo také sa určíte neodmieta a smeje sa na tom ráno aj môj manžel, ktorý inak prespí aj Silvestra. Toto ho však zobudiť dokáže.

Teším sa, že dojčím a mám pre ňu v dojčení pomoc, keď je chorá, idú jej zúbky alebo sa hnevá, a že jej môžem dať to, čo má tak rada. Nebolo by to možné, keby tu MAMILA nebola, už dávno by som počúvla rôzne názory lekárov a viac nedojčila. Možno by som počúvla aj dobre mienené rady známych, že keď chodím do práce, nemám už malú dojčiť, lebo budem len viac a viac unavená. Zatiaľ sa mi však nezdá, že by som bola unavená viac ako iné mamičky, ktoré kŕmia deti umelou stravou a ktorých detičky spia v izbe sami. Všetko je len taký problém, aký problém z toho urobíme.

Ďakujem vám za vašu pomoc ženám, ktoré pomoc hľadajú a ktoré chcú počúvať. A určíte najviac za detičky týchto mamičiek, ktoré takto dostávajú dobrý základ do života. Prajem Vám všetko dobré a dlhé, úspešné fungovanie.

Katka

Mamila.sk > Pre matky > Príbehy matiek o dojčení > Poradkyňa mi pomohla k úspešnému štartu dojčenia a aj neskôr pri chorobe