Viete, akú fotku dojčeného dievčatka nám Facebook zrušil?

Dojčenie nie je povinne intímne. Dojčenie nie je niečo, čo je potrebné skrývať. Práve chýbajúci vizuálny obraz dojčenia spôsobuje, že dnes mnoho matiek má problémy s dojčením, pre ktoré väčšina z nich nedojčí svoje deti tak dlho, ako pôvodne zamýšľali.

Dnes nás sklamalo, že fotografia normálneho dojčenia na našej stránke na sociálnej sieti Facebook dokáže ľudí pohoršiť natoľko, že donútia nahlasovaním sociálnu sieť fotografiu zrušiť, pod hrozbou zrušenia celej facebookovej stránky. Fotografia bola teda stiahnutá a dôvodom bol jej obsah, ktorý zobrazoval "obnažený prsník". Sklamalo nás tiež, že nedávne vyhlásenie Facebooku o tom, že fotografie dojčenia sú vítaným obsahom na tejto sociálnej sieti, bolo len na papieri a reálne sa fotografie sťahujú všetkým stránkam, ktoré sa venujú dojčeniu.A napriek tomu, že upozornenia na stránky otvorene zobrazujúce fotografie potratených detí, alebo so sexuálnym obsahom, nespôsobia stiahnutie obsahu.

Už sa nám toto raz predtým stalo. Každý raz išlo o fotografiu staršieho dieťaťa. V tomto najnovšom prípade 4-ročného dievčatka. O túto fotografiu:

Aký je rozdiel oproti iným fotografiám, ktorých sme uverejnili už stovky? Keď je vonku horúco, všimnite si, o čo väčšie časti prsníkov uvidíte vonku, keď sa pôjdete najbližšie kúpať. Alebo keď si pustíte televíziu. Či otvoríte časopis. Alebo pôjdete do obchodného centra a všimnete si reklamné plagáty.

"Problém" nie je prsník. Ale staršie dieťa. A strach z neznámeho. Moralizovanie. Predsudky. Tieto fotky predsa "nepatria na Facebook". Majú ostať v rodinnom albume. Toto je mimoriadne častý argument. Prečo si ženy myslia pravý opak a denne nám posielajú fotografie, ktoré chcú uverejniť na sociálnej sieti? Pretože veľmi dobre vedia, že obraz dojčenia ako niečoho normálneho, čo patrí medzi bežný život. Pretože vedia, že dojčenie je omnoho viac než len materské mlieko. Dojčia, pretože tak dieťa uspávajú. Pretože mu tak pomáhajú zvládať bolesť, fyzickú, aj psychickú. Pretože ho tak zahrievajú alebo chladia, ak to dieťa potrebuje. Pretože dojčenie napĺňa množstvo funkcií. Dojčenie nie je jedenie. Ak sa dieťa udrie, potrebuje sa dojčiť. Pretože dojčenie upokojí rozbúchané srdiečko, zrýchlené dýchanie, zníži prežívanie bolesti, zníži hladiny stresových hormónov, pomôže dieťaťu zažiť, že jeho problémy riešia ľudia a vzťahy a nie veci. 

A pretože sme na toto všetko v spoločnosti, ktorá dojčenie nepovažuje za normu, zabudli, matky toto znova potrebujú vidieť. Aby mohli dojčiť podľa potrieb svojich detí. Dojčenie na požiadanie je totiž jeden zo základných predpokladov úspešného dojčenia, ako to zdôrazňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Viete, akú fotku dojčeného dievčatka nám Facebook zrušil?