Pitie tekutín zo strany matky neovplyvňuje tvorbu materského mlieka

Často sa hovorí, že dojčiaca matka musí piť veľa tekutín, inak nebude mať dostatočnú tvorbu mlieka. Prehľad štúdií na túto tému nepotvrdzuje, že by tieto odporúčania skutočne pomáhali matkám úspešnejšie dojčiť.

Nesprávne odporúčania o príjme tekutín zo strany matky často spôsobujú, že matky vnímajú dojčenie ako obmedzujúce, pretože ak bábätku chcú "dať to najlepšie", musia piť, aj keď vôbec nechcú a od prechádzok ich odrádza plný močový mechúr.

Najnovší prehľad štúdií od roku 1966 až do roku 2014 nepotvrdil, že by dojčiace matky mali piť viac tekutín. Povzbudzuje matky k tomu, aby pili podľa toho, ako pociťujú smäd.

Autori prehľadu štúdií tiež konštatujú, že žiadne ďalšie štúdie na túto tému nie sú prioritou. Materské mlieko sa tvorí z krvi a tú množstvo prijatých tekutín zo strany matky významne neovplyvňuje. Tvorbu mlieka ovplyvňuje to, či dieťa na prsníku pije mlieko. Odoberanie mlieka z prsníika je signálom pre ďalšiu tvorbu mlieka. Ako spoznať kedy bábätko na prsníku pije a či vypije dostatok mlieka, si môžete prečítať v našom článku. Ak máte pocit, že sa vám tvorí málo mlieka, odporúčame vám obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení a riešiť túto situáciu v osobnom kontakte.

Ref.: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24916640

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Pitie tekutín zo strany matky neovplyvňuje tvorbu materského mlieka