Aj vám hovoria, že si dieťa rozmaznáte, ak bude stále v kontakte s vami?

Pred 2 týždňami sa nám narodil Kubko, doma máme ešte 1,5-ročnú Aničku. Kým som bola v pôrodnici, zvládala to veľmi dobre. Aj keď ma prišla pozrieť, vôbec neplakala, nadojčila sa, pospinkala a v pohode sa nechala obliecť, zamávala mi a išli domov.

No akonáhle sme v nedeľu po 4 dňoch prišli domov, tak sa na mňa „pricucla“ a nechcela sa viac pustiť. Chytala hrozné záchvaty plaču, keď som jej prsník zobrala, nemohla som ísť ani na wc, stále bola na mne prilepená. Kubka som nemohla zobrať na ruky, dojčiť som ho mohla len zároveň s Aničkou.

Do toho prišli návštevy, a z každej strany som počúvala, že som ju mala dávno odstaviť, že vypije Kubkovi všetko mlieko (inak za prvý týždeň, čo sme doma, pribral 440 g), že žiarli a keby som ju nedojčila, tak je v pohode, že ako zvládneme noc, že som ju mala naučiť spať samú v postieľke.

Ja som ale cítila, že Anička proste potrebuje nadobudnúť znova istotu, že od nej nikam neodídem. Spomenula som si, ako nám poradkyňa pri dojčení z MAMILY hovorila na kurze, že keď aj väčšie dieťa chce byt zrazu na prsníku stále, že mu to treba dovoliť a nechať ho nasýtiť sa istoty v matkinom náručí.

A tak sme si ľahli a celý zvyšok dna preležali v posteli s Aničkou, ktorá bola naozaj neustále prisatá. Večer som si od únavy a zúfalstva poplakala, keď som si predstavila, že toto môže trvať ešte nejaký čas. 

Ale ako sme sa ráno zobudili, tak bolo všetko úúúplne iné! Anulka zjavne pochopila, že už nikam nepôjdem. Kubka si strašne obľúbila, vôbec, ale vôbec nežiarli, až sa mi to nechce veriť, ale fakt jej nevadí, keď ho dojčím, nosím. Dokonca akceptuje, keď jej poviem, že musí chvíľku vydržať, napríklad kým Kubka uspím alebo kým ho prebalím.

Už sú to 2 týždne a ja som stále prekvapená, aká je úžasná a tolerantná k bračekovi. Ďakujem poradkyni, lebo bez cenných rád, ktoré sme dostali od nej na kurze, by som toto náročné obdobie nezvládala. A ďakujem aj za všetky tandemové povzbudivé príbehy na MAMILE. Je náročné počúvať “rady” od okolia o tom, ako robíte zle, alebo že ste si to mali lepšie zariadiť. Reálna, podpora a pochopenie sú na nezaplatenie.

 Anna

Mamila.sk > Pre matky > Príbehy matiek o dojčení > Aj vám hovoria, že si dieťa rozmaznáte, ak bude stále v kontakte s vami?