Sme dojčiaca rodina

So sestrou sme si boli vždy veľmi blízke napriek tomu, že je medzi nami 6-ročný vekový rozdiel. Vždy keď bola nejaká ťažká chvíľka, boli sme si jedna druhej oporou a zdieľali sme spolu všetky radosti a starosti mladosti.

Vyrástli sme v rodine, kde o dotyky a prejavy lásky nebola núdza napriek tomu, že našej mamine nebolo dopriate dlho nás dojčiť. Sama hovorí, že toto je jedna vec ktorá ju veľmi mrzí, a že keby vtedy existovali laktačné poradkyne ako dnes, tak by bola za to veľmi vďačná.

Naše sesterské puto sa posilnilo ešte viac, keď sme sa stali matkami a okrem typických svetských starostí sme konečne zažívali naraz aj radosť z dojčenia. Každá z nás má troška iný príbeh o dojčení – ale obe sa zhodneme v tom, že by sme nemenili ani jeden predojčený deň s našimi ratolesťami.

Vždy, keď príde kríza zavoláme si, a posťažujeme sa jedna druhej, neuveriteľne nám to pomáha zvládať prebdené noci čí intenzívne závislácke epizódy dojčenia. Len to, že nahlas môžeme vysloviť svoje aktuálne pocity bez strachu z odsúdenia, či kritiky je ako ísť na podpornú skupinu dojčenia.

Keďže žijeme obe v zahraničí, skutočne spoločne strávený čas nám je na Slovensku s našimi rodičmi dopriaty len počas letných prázdnin.

Naši rodičia prijali naše dojčenie ako niečo úplne prirodzené a nikdy nás nekritizovali, nedávali nám nepríjemne otázky ako ''Dokedy chceš dojčiť?'' a krásne sa o dojčení rozprávajú aj s našimi deťmi, pre ktoré je dojčenie doslova ich životný štýl.

Prakticky sa u nás v rodine od najstaršieho po najmladšie vnúčatko dojčí nepretržite už 10 rokov. Naše deti pri hre na rodičov automaticky svoje bábiky dojčia, spia s nimi v jednej posteli a žiadajú aby sme im bábiku uviazali do šatky. Je to naša, aj ich norma.

Zažili sme aj vzájomné dojčenie detí, ktoré náš ocino ktorý sa venuje umeniu a maľbe zvečnil ako obraz, a dnes zdobí stenu domu našich rodičov. Obrazu dal naozaj výstižný názov, MAMILA – Materstvo spája. Cítime sa požehnané mať rodinu, kde sa s dojčením nemusíme skrývať, môžeme o ňom žartovať, môžeme sa naň posťažovať bez strachu, že nás niekto bude nahovárať na odstavenie a veľká vďaka patrí aj našim mužským polovičkám.

Výrok "Dojčí alebo nedojčí celá spoločnosť" pre našu rodinu rozhodne platí a veríme, že takúto podporu bude s ďalšou generáciou zažívať stále viacej matiek.

Evka a Lucka