WHO: Separácia matiek pozitívnych na Covid vedie k úmrtiam bábätiek

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 22. 2. 2021 v prestížnom medicínskom časopise Lancet publikovala oficiálne odporúčania týkajúce sa výživy detí a kontaktu bábätiek s matkami počas pandémie COVID-19 a aj v prípade možných budúcich epidémií.

Obmedzovať kontakt matiek pozitívnych na koronavírus alebo tých, ktoré sú choré, s ich novorodencami, oddeľovanie matiek od novorodencov, ich pobyt na novorodeneckých oddeleniach bez matiek alebo zákaz dojčenia totiž vedú k významnému zvýšeniu počtu úmrtí bábätiek. WHO na základe dostupných údajov odhadla, že v krajinách s nízkym alebo stredným príjmom zomrelo na Covid-19 od roku 2020 približne 1800 – 2800 detí. Na druhej strane, separácia matiek od novorodencov a odporúčanie nedojčiť odhadom zvyšuje počet úmrtí bábätiek na 188 000 – 273 000.

Poukážte 2 % z daní pre podporu dojčenia. MAMILA: na dojčení záleží.

Už od začiatku pandémie WHO jednoznačne odporúčalo neoddeľovať bábätká od matiek s pozitívnym testom na koronavírus a odporúčalo, aby tieto matky svoje deti dojčili, a tým ich chránili.

Preklad stanoviska WHO sme v MAMILE priniesli ako prví verejnosti. Napriek tomu prax v slovenských aj českých pôrodniciach bola v mnohých prípadoch opačná a občianske združenie MAMILA upozorňovala na množiace sa skúsenosti žien, ktorým z dôvodu pozitívneho testu na koronavírus po pôrode odobrali bábätko a nemohli svoje deti dojčiť. V niektorých prípadoch išlo o mnoho dní či dokonca až mesiace, počas ktorých tieto ženy svoje deti nevideli.

Referencia:

https://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(20)30538-6/fulltext

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Veda a dojčenie > WHO: Separácia matiek pozitívnych na Covid vedie k úmrtiam bábätiek