Hypoglykémia – nízke hladiny cukru v krvi

Ohľadne nízkej hladiny cukru v krvi vysvetľuje dr. Jack Newman nasledovné fakty:

1. Robiť rutinné testy zisťujúce hladiny cukru v krvi pri každom novorodencovi po pôrode je jedným z príkladov, ako „strach, že nás budú žalovať“ spôsobuje poškodenie bábätkám a vytvára zbytočnú nervozitu rodičov a vyúsťuje do nepotrebnej „liečby“. Napriek tomu mnohé nemocnice v USA a čoraz viac aj v Kanade robia tieto testy. Zaujímavé je, že väčšina pediatrov a neonatológov nevie, čo je vlastne normálne. Pozrú sa na hodnotu a povedia: „Dajte umelé mlieko.“

2. V skutočnosti sa nikto nevie zhodnúť na tom, aká by mala byť normálna hladina cukru v krvi novorodencov. Každý používa iné hodnoty, ktoré považujú za „príliš nízke“.

3. Hladina cukru v krvi bábätka je približne taká, akú má počas pôrodu matka, a potom počas prvej jednej hodiny či dvoch hodín po pôrode poklesne, pri niektorých deťoch na úroveň, ktorú mnohí považujú za „príliš nízku“. Ale tento pokles hladín cukru v krvi je normálny! A hladiny cukru krvi v nasledujúcej hodine či dvoch zase stúpajú, a to dokonca aj, ak bábätko neprijíma potravu. Takto sa to vyvíja nielen pri ľuďoch, ale taktiež pri iných cicavcoch, keď sa robili takéto štúdie. Liečiť „nízku hladinu cukru v krvi“ v takomto prípade znamená liečiť niečo normálne a tisícky detí v severnej Amerike sú zbytočne dokrmované umelým mliekom, pričom majú normálnu hladinu cukru v krvi.

4. Kontakt koža na kožu s matkou udržiava vyššie hladiny cukru v krvi v porovnaní so situáciou, keď sú matka s dieťaťom oddelení. Kontakt koža na kožu bábätku takisto ponúka príležitosť dojčiť sa na prsníku.

5. Na prevenciu a liečbu nízkej hladiny cukru v krvi je pre novorodencov najlepšie mlieko matkino vlastné kolostrum a druhou možnosťou je materské mlieko z banky ženského mlieka. Z tohto dôvodu odporúčame matkám, ktorých deti sú vysoko rizikové z hľadiska potenciálne nízkej hladiny cukru v krvi, aby si začali od 35. – 36. týždňa tehotenstva odstrekovať a skladovať mlieko, aby bábätku mohli podať kolostrum namiesto umelého mlieka. Neexistujú dôkazy, že ručné odstrekovanie mlieka v tomto štádiu tehotenstva zvyšuje riziko predčasného pôrodu. (Viac o odstrekovaní kolostra pred pôrodom si môžete prečítať v našom článku)

6. Existujú dôkazy, že deti, ktoré sú dojčené hneď po pôrode, s nižšou pravdepodobnosťou budú mať hypoglykémiu, a v skutočnosti majú vyššie hladiny cukru v krvi než deti kŕmené umelým mliekom.

7. Neexistuje dôkaz, že deti, ktoré sa narodia veľké (v niektorých nemocniciach je pravidlom 4 kg alebo viac) majú vyššie riziko nízkej hladiny cukru v krvi, ak ich matka nie je diabetička. Naopak, takéto deti majú nižšie riziko hypoglykémie, pretože majú veľa telesného tuku, ktorý môže ich telo využiť na vznik látok, ktoré sa volajú ketolátky.

8. Ketolátky chránia mozog dieťaťa pred následkami nízkych hladín cukru v krvi a ketolátky sa vyskytujú v omnoho vyšších koncentráciách v krvi dojčených detí (alebo detí kŕmených kolostrom či materským mliekom). Deti, ktoré sú kŕmené materským mliekom a popritom aj umelým mliekom majú horšiu reakciu.

9. Deti, ktoré májú riziko, že budú mať nízku hladinu cukru v krvi (deti diabetických matiek, aj pri cukrovke typu 1 a 2), nemusia automaticky dostávať špeciálnu starostlivosť. Mali by ostať s matkou, koža na kožu, byť dojčené na požiadanie a ošetrujúci personál by mal pomôcť a zabezpečiť, že dieťa sa na prsníku výdatne dojčí. Kolostrum odstriekané počas tehotenstva by sa dieťaťu malo podať lyžičkou alebo laktačnou pomôckou na prsníku.

10. Sčítané a podčiarknuté – hystéria, ktorá sa okolo tejto záležitosti deje, je skôr „hysteroglykémia“ a „liečba“ spôsobuje, že mnohé bábätká sú zbytočne dokrmované umelým mliekom, často z fľaše.

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Hypoglykémia