Bielkovina v materskom mlieku bojuje proti inak nezničiteľným baktériám

Vedcom sa podarilo využiť bielkovinu laktoferín, ktorá sa nachádza v materskom mlieku, na to, aby vyhľadávala a zabíjala baktérie, a to aj tie, ktoré sú odolné voči antibiotikám. Táto bielkovina napadne nepriateľskú baktériu a "prederaví" jej bunkovú membránu. To súčasne znamená, že baktérie nebudú mať možnosť nadobudnúť voči tomuto útoku odolnosť. Je pravdepodobné, že táto bielkovina materského mlieka tak bude môcť pomôcť v boji proti baktériám, aj tým, voči ktorým sú už antibiotiká bezbranné.

O materskom mlieku sa už dlhú dobu vie, že má pozoruhodné vlastnosti. Okrem toho, že pomáha bábätkám a deťom rásť a správne sa vyvíjať, má dôležitú úlohu v obranyschopnosti dieťaťa, v čase, kedy sa imunitný systém dieťaťa ešte len vyvíja. Jedným z faktorov, ktorý takto dieťaťu pomáha, je tzv. laktoferín. Ten ničí škodlivé baktérie, kvasinky a vírusy. Toto je jeden z dôvodom, pre ktorý majú dojčené deti možnosť bojovať voči patogénom a udržať si zdravie.

Časť antimikrobiálnej aktivity laktoferínu poskytuje malý kúsok aminokyselín. Práve tieto kúsky dokážu bombardovať membránu patogénov, aby sa neboli schopné sa spájať. Vedcom sa podarilo tieto kúsky bielkoviny pospájať do malého celku, ktorý sa sám poskladá do kapslí podobných vírusu a tie potom napádajú baktérie. A čo je najlepšie – tieto umelé vírusy ničia baktérie bez toho, aby poškodzovali ľudské bunky. Navyše výsledky ukazujú, že tieto umelé vírusy bude pravdepodobne možné využiť aj v génovej terapii kosáčikovej anémie, cystickej fibrózy, svalovej dystrofie a iných ochorení.

Ref.: http://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2015/sc/c5sc03260a#!divAbstract

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Bielkovina v materskom mlieku bojuje proti inak nezničiteľným baktériám