Vláda ČR uloží ministerstvu zdravotníctva povinnosť zaviesť program BFHI

Vďaka aktivitám organizácie Spokojení bude vláda Českej republiky rokovať o tom, že bude ministerstvu zdravotníctva uložená povinnosť, aby spracovalo a predložilo vláde stratégiu pre implementáciu programu Svetovej zdravotníckej organizácie a UNICEF baby-friendly hospital initiative (BFHI)

Program, ktorý sa naoko uplatňoval v Českej republike, ako aj u nás, a v skutočnosti pre podporu dojčenia z tohto programu nemocnice na Slovensku nespĺňajú ani 50 % z minimálnych požiadaviek na podporu dojčenia. Ženy si vyberali pôrodnice na pôrod podľa toho, či majú plaketu BFHI a následne boli sklamané, že s dojčením im v nemocnici nepomohli. Prečítajte si, čo sa udialo v posledných rokoch v tejto oblasti a prečo sme vytvorili prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach v našom článku s názvom: Veď v pôrodnici mi s dojčením pomôžu... alebo žeby nie?

V navrhovanom uznesení sa uvádza: "Přes existenci národního programu BfHI bylo poskytování minimální požadované kvality služeb poporodní péče v českých porodnicích v oblasti kojení již v minulosti velmi diskutabilní. V roce 2011 byla Česká republika upomenuta Výborem OSN pro práva dítěte, že v zemi klesá počet výlučně kojených dětí, vzdělávání zdravotníků je nedostatečné a kvůli nedostatečnému prosazování Mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka je v zemi rozšířená reklama na náhrady mateřského mléka a sponzoring zdravotníků ze strany výrobců náhrad mateřského mléka."

Čo môžete urobiť, aby sa situácia zlepšila?

Konkrétne problémy v nepodpore dojčenia pomohli v Českej republike identifikovať aj samotné ženy: "Z údajů části nemocnic zřízených Ministerstvem zdravotnictví, které je na žádost musely zveřejnit, vyplynulo, že některé z těchto nemocnic přes získanou certifikaci BfHI nenaplňovaly ani základní požadavek 75 % (od roku 2018 80 %) výlučně kojených dětí při odchodu z porodnice. Průzkumy mezi ženami v mnoha nemocnicích dále pomohly identifikovat konkrétní oblasti, v nichž se nacházely zásadní nedostatky."

Aj preto považujeme na Slovensku za kľúčové, aby čo najviac žien vypĺňalo prieskum o podpore dojčenia v slovenských pôrodniciach.

Pomôžte poukázať na to, aký je skutočný stav podpory dojčenia na Slovensku.

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Médiá a dojčenie > Vláda ČR uložila ministerstvu zdravotníctva povinnosť zaviesť program BFHI