Dojčenie a príkrmy

Kedy zavádzať príkrmy dojčeným deťom?

To, že dieťa začne jesť aj inú potravu popri dojčení, je vývojový míľnik, ktorý dieťa dosiahne prirodzene. Omnoho viac ako konkrétny čas či vek dieťaťa je dôležité sledovať jeho signály - signály, ktoré znamenajú, že je na jedlo pripravené. Znaky pripravenosti sú, že sa zaujíma o to, keď vy jete, načahuje sa za vaším jedlom, snaží sa dať si ho do úst a podobne. Ak tieto znaky vykazuje (bez ohľadu na jeho vek), tak potom ho nechajte ochutnať jedlo, ktoré si z vášho taniera vyberie. Ak sa tieto znaky ešte neprejavujú, tak počkajte. Nemá zmysel vnucovať dieťaťu jedlo, keď ešte nie je pripravené, ani mu jedlo odopierať, ak už pripravené je. Zároveň nie je dobré tento vývojový míľnik premeškať.

Väčšina detí sa zaujíma o jedlo okolo 6 mesiaca, tento čas je však orientačný, a je pravda, že pre mnohé deti tvorí veľkú časť príjmu jedla materské mlieko ešte po mnoho mesiacov, niektoré začnú viac jesť až okolo roku s tým, že dojčenie samozrejme pokračuje. Obdobie, keď sa deti začínajú zaujímať o jedlo, je obdobie experimentovania, skúšania chutí, a keď sa tento záujem objaví, je dobré ho podporiť.

Dávajte bábätku možnosť skúšať jedlo kedykoľvek, keď má najväčší záujem a keď je na to najlepšia pohoda. Pri príkrmoch nie je podstatné presné časovanie, neexistuje najlepší čas. Najlepší čas je ten, keď je dieťatko spokojné a keď má chuť papať. Omnoho dôležitejšie než presné množstvo a druh zjedeného jedla je to, aby bábätku chutilo a aby malo z jedla radosť. V tomto bode nie je úlohou rodiča dostať do bábätka čo najväčšie množstvá jedla. Ak zje pár lyžičiek, je to v poriadku, ak má chuť zjesť viac, dajte mu viac. Dávajte mu toľko jedla, koľko chce. Podmienky okolo jedenia si vytvorte také, aké vám vyhovujú. Je pravda, že mnohé bábätká jedia viac a lepšie, keď sú niečím zaujaté. Je tiež dobré, ak dieťatko často zoberiete so sebou k stolu, keď vy jete, a umožníte mu, aby sa natiahlo za tým jedlom, o ktoré má záujem a jedlo ho. Ak má chuť na chlebík, nechajte ho jesť chlebík. Bábätká majú záujem o skutočné jedlo, ktoré jedia rodičia. Umožnite mu, aby vaše jedlo bralo do rúk, samo sa ním kŕmilo, namáčalo si ručičku do jedla a oblizovalo ju. Bábätko môže jesť bežné zdravé rodinné jedlá, o ktoré prejaví záujem. Papať sa bude učiť postupne v priebehu nasledujúcich mesiacov, nie je sa kam ponáhľať ani sa netreba znepokojovať množstvami či časovaním jedla. Dávajte bábätku jedlo, o ktoré prejaví záujem, keď vás vidí jesť. Poradie zavádzania jedál nie je dôležité (ak na to nemáte nejaký špeciálny dôvod), materské mlieko je sladké, a preto pokojne môžete medzi prvými príkrmami dávať ovocie. 

Zavádzať príkrmy už pred 6. mesiacom?

Výlučne dojčené bábätká majú byť dojčené približne do 6. mesiaca a majú byť prikrmované v tom čase, keď o príkrmy prejavia záujem. Nie je pravda, že výlučne dojčené deti by mali byť prikrmované už od 4. mesiaca - ide len o nesprávnu interpretáciu odporúčaní - podrobnejšie vysvetlenie nájdete v našom článku, v ktorom súčasne nájdete vyjadrenie pre to, ako zavádzať lepok.

Výlučné dojčenie do približne 6. mesiaca je veľmi dôležité, a preto pokračujte v dojčení.

Aké iné situácie nie sú opodstatneným dôvodom pre skoršie zavádzanie príkrmov

1. Príliš veľké bábätko

Dojčenie „veľkého“ bábätka nie je odlišné od dojčenia „malého“ bábätka a samozrejme, že ho je možné dojčiť výlučne približne 6 mesiacov a potom ďalej dojčiť v rovnakej miere spolu s príkrmami až do prirodzeného odstavenia. Materské mlieko je postačujúce aj pre bábätká, ktoré priberali rýchlejšie a viac než väčšina iných bábätiek. Toto potvrdzujú nielen naše skúsenosti, ale aj rastové grafy Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré sú založené na normálnom raste tisícok detí na celom svete, pričom aj ťažšie bábätká sú normálne bábätká, pre ktoré dojčenie do času, kým neprejavia samy záujem o príkrmy, je presne to, čo pre svoj rast potrebujú.

2. Bábätko sa dojčí „často“

To, že sa chce dieťatko dojčiť často, prípadne sa často budí, nie je ukazovateľom toho, že by mu materské mlieko nepostačovalo, navyše bábätká sa často chcú dojčiť z mnohých iných dôvodov než len preto, že by potrebovali piť mlieko. Bábätká sa budia v noci často, nie nevyhnutne len pre mlieko, a najjednoduchší spôsob, ako ich naspäť uspať je nadojčiť ich.
Dôležité je sledovať, či bábätko pri dojčení dostatočne pije. A ak by dostatočne nepilo, je možné v období výlučného dojčenia zvýšiť príjem mlieka, čo je prvá stratégia pred tým, než by sa hľadali iné možnosti. Ak by toto bolo potrebné, bolo by ideálne, požiadať o pomoc laktačnú poradkyňu, ktorá vyhodnotí výdatnosť pitia bábätka a navrhne vám kroky, ktoré môžu viesť k tomu, že bábätko bude piť viac materského mlieka.
Ak je skutočne potrebné zvýšiť kalorický príjem a nepodarí sa to zvýšením príjmu materského mlieka, potom je možné po ukončenom 4. mesiaci namiesto dokrmovania umelým mliekom zaradiť akékoľvek príkrmy (z ktorejkoľvek skupiny potravín: ovocie, zelenina, obilniny, mäso, ak ho konzumujete).

3. Dieťa sa začalo častejšie v noci budiť, chcem mu podať kašu „na dobrú noc“

Nie je pravdepodobné, že by zavedenie „kaše“ a podobných výrobkov reklamovaných pre „lepší“ spánok ovplyvnilo spánok bábätka, a to bez ohľadu na marketing, ktorý tieto kaše sprevádza. Bábätká sa s najväčšou pravdepodobnosťou totiž nebudia z dôvodu hladu, majú na prebudenie mnohé iné dôvody a dojčenie je najlepší spôsob, ako ich naspäť uspať. Bábätká postupne budú rásť a prespia noc samy od seba bez toho, aby ste pre to museli niečo urobiť.

Dieťa toho veľa nezje

Mnohé mamičky sa snažia zvýšiť množstvo príkrmov tým, že dieťaťu dávajú do príkrmov svoje odsaté materské mlieko. Toto je zbytočné, pretože dieťatko má zo stravy získavať iné jedlo a materské mlieko je najjednoduchšie získať priamo z prsníka.
Mnohé deti v prvých mesiacoch zavádzania príkrmov nezjedia reálne veľké množstvá jedla. Je to tak v poriadku. Bábätká sa spočiatku ešte len učia jesť jedlo a je normálne, že dojčenie tvorí drvivú časť ich celkového príjmu potravy. Naďalej dojčite tak ako doposiaľ. PRÍkrmy sa k dojčeniu PRIdávajú, nemajú teda za úlohu znižovať počet dojčení či záujem bábätka o dojčenie. Pokojne bábätko dojčite tak, ako doteraz, na požiadanie, kedykoľvek chce. Mnoho bábätiek sa v tomto veku dojčí aj v noci veľmi často alebo aj častejšie ako predtým. Príkrmy zväčša neovplyvňujú počet nočných zobudení – naopak, niekedy ich počet ešte pribudne. Dieťatko sa bude učiť jesť postupne, nenúťte ho do jedla, dajte mu jedlo ochutnávať, brať do ruky, oblizovať, nechajte ho vyberať si z vášho taniera to, na čo má chuť. Čas, v ktorom deti začnú jesť väčšie množstvá príkrmov, je rozličný pre rozličné deti. Hlavná otázka je, či vaše dieťatko prospieva. Pretože väčšina detí, ktoré sú v prvých mesiacoch zavádzania príkrmov dobre dojčené a zároveň jedia trošku príkrmov, prospieva dobre a postupne sa neskôr rozpapajú viac. Nie je vhodné ich do jedla nútiť ani sa nemusíte trápiť.

Čo ak sa dieťa v období prikrmovania občas chce prechodne znova len dojčiť

Materské mlieko je aj po skončení výlučného dojčenia ešte mnoho mesiacov hlavnou súčasťou výživy dieťaťa a ešte v druhom roku života pokrýva takmer všetky výživové požiadavky dieťaťa. Preto, ak sa dieťa prechodne chce znova len dojčiť a odmieta príkrmy, nie je potrebné sa obávať. Táto situácia sa často stáva napr., ak je bábätko choré. Choré deti často chcú byť len dojčené. Dojčenie im totiž pomáha prekonať bolesť, dodáva im imunitné látky a rôzne iné imunitné faktory a pomáha im, aby sa ľahšie a rýchlejšie uzdravili. A materské mlieko je počas choroby tá najlepšia potrava.

Ako pokračovať v dojčení po skončení výlučného dojčenia

Pri zavádzaní príkrmov je dôležité, aby sa neustále zabezpečovalo aj dobré dojčenie. Niektoré bábätká sa totiž po zavedení príkrmov samy od seba dojčia veľa a výdatne, ale niektoré vzhľadom na rýchlo zavedené veľké množstvá príkrmov a na znížený počet dojčení, sa dojčia menej, ako by potrebovali, čím sa môže príliš znížiť tvorba mlieka, a následne bábätká dojčenie môžu odmietať. Viac o tejto téme si môžete prečítať v našom článku.

Ako zavádzať príkrmy

Mnohé mamičky majú v otázke zavádzania príkrmov „chaos“. Odporúčania sú skutočne nesmierne rozmanité. Je pravda, že harmonogramy a presné rozpisy sú populárne, podobne, ako sú ešte stále populárne (a neraz aj dodržiavané) odporúčania o tom, že bábätko sa má dojčiť v trojhodinových intervaloch (príp. odporúčanie, že sa nemá kŕmiť skôr ako o hodinu, napríklad). Mnohé z týchto rád sú bezdôvodne príliš opatrné a berú jeden meter na všetkých - kombinujú zoznamy potenciálne alergizujúcich potravín a paušálne predpokladajú, že dieťa bude alergické na všetky (nehovoriac o tom, že medzi potraviny, na ktoré sú ľudia často alergickí, patrí napríklad kravské mlieko, ktoré sa dáva bez premýšľania novorodencom v podobe umelého mlieka). Taktiež sa tieto zoznamy sústreďujú na vymenovanie "nevhodných" potravín bez toho, aby objasňovali, čo vlastne by bolo prejavom alergie a čo v prípade silnej alergickej reakcie urobiť.

Nielenže sú tieto opatrenia príliš zväzujúce pre takú potešujúcu udalosť, akou jedlo môže byť, ale mnohé vychádzajú z nesprávnych predpokladov.
Jedným z nesprávnych predpokladov je, že účelom príkrmov je odstrániť dojčenie, pretože existuje nesprávna predstava, že príkrmy dojčenie nahrádzajú; že príkrmy sú začiatkom odstavovania. Naopak, príkrmy sa k dojčeniu, ktoré zostáva zachované v rovnakom rozsahu, pridávajú.
Ďalším nesprávnym predpokladom je, že dojčenie neprebieha na požiadanie, ale že má trojhodinový režim, v rámci ktorého o 7:00 nadojčíte, a preto o 10:00 zavediete ovocnú desiatu, čím nahradíte dojčenie o 10:00. Časový harmonogram príkrmov sa odvíja od predstavy, že deti sa dojčia v konkrétnych časových intervaloch. Matky, ktoré dojčia na požiadanie, často hovoria, že nevedia predpokladať, kedy sa bábätko bude dojčiť a podľa toho časovať príkrmy. Preto ich tiež často mätie to, že dieťatko nakŕmia a ono potom chce ešte dojčenie. Alebo naopak, ak je dieťa už príliš hladné, nie je ochotné zjesť príkrm a vytrvalo sa dožaduje dojčenia. V rámci myšlienky dojčenia na požiadanie je oboje normálne, dieťa sa naďalej dojčí na požiadanie, či už pred príkrmom alebo po príkrme. V skutočnosti na desiatej, ktorej súčasťou je ovocie, nie je nič magické. Rovnako, ako nie je nič magické na tom, že dieťaťu dáte večer práve kašu.

Mimochodom, kaše (obzvlášť tie drahé instantné, kupované), nie sú pre dieťa žiadnou nevyhnutnosťou - a navyše často obsahujú umelé mlieko, ktoré dojčené dieťa určite nepotrebuje. Kaša sa dá uvariť doma z rôznych obilnín (ryža, kukurica, ovsené vločky, pohánka, proso atď.), prípadne môžete na večeru dať bábätku čokoľvek iné, čo by ste bežne na večeru jedli.

Je pochopiteľné, že mamičky sa snažia nájsť ten najlepší návod na to, ako kŕmiť svoje bábätko, a preto sa často do písmena pridržiavajú nejakých návodov, namiesto toho, aby sledovali svoje bábätko a jeho reakcie - podobne ako pri dojčení. Mnoho mamičiek nám píše o tom, ako veľmi sa ich dieťatko pozerá napríklad týždeň pred ukončeným 6. mesiacom za jablkom, ktoré ony jedia, ale rozmanité návody na prikrmovanie v nich vyvolali taký strach, že v snahe urobiť to čo najlepšie mu jablko nedajú. Z bežného aktu jedla sa stáva strašiak, ktorým môžu svojmu dieťaťu ublížiť, ak náhodou nedodržia nejaké pravidlo.

Matky často jedia inokedy ako zvyšok rodiny (napríklad čakajú, kým dieťatko konečne zaspí, aby sa mohli v pokoji najesť). Usporiadajte si časy jedla tak, aby vám vyhovovali. Ale ak napríklad je vaše bábätko hore v čase, keď idete jesť, zoberte ho so sebou k stolu a keď má chuť na chlebík, ktorý vy jete, využite túto príležitosť a ponúknite mu ho. Alebo ak bude chcieť mrkvu z vašej polievky, pokojne mu ju dajte. Dodržiavajte takú pravidelnosť v jedle, ktorá vyhovuje vašim zvykom a rodine.

Podobne ako pri dojčení na požiadanie urobte nasledujúce:
• sledujte svoje bábätko, jeho reakcie, záujem, schopnosti, nie hodiny, kalendáre a zoznamy prikázaných a zakázaných jedál
• umožnite bábätku dojčiť sa kedy chce, prípadne mu dojčenie aj ponúkajte
• dávajte bábätku jedlo, o ktoré javí záujem
• režim stravovania prispôsobte chodu svojej rodiny tak, aby bol praktický a vyhovoval vám a bábätku
• prestaňte mať z jedla strach
• dodržiavajte základné pravidlá bezpečnosti pri maličkých bábätkách, nedávajte im šmykľavé guľaté jedlo (celé guľôčky hrozna, arašidové oriešky) prv, ako máte istotu, že ich dokážu bezpečne jesť
• konzistenciu, typ jedla, jeho množstvo prispôsobte záujmu dieťatka a jeho chuti jesť
• dieťa sa jesť ešte len učí, dajte mu čas a využite jeho nadšenie pre objavovanie nových vecí a chutí v čase, keď má o to záujem
• s príkrmami nemusíte čakať presne do 6. mesiaca. Odporúčanie WHO dojčiť výlučne do 6. mesiaca je orientačné, môže to byť o niečo skôr či neskôr.

Mnohé ostatné záležitosti týkajúce sa príkrmov sú skôr otázkou zdravého stravovania a treba si ich preštudovať osobitne.

O tom, akú vodu dávať dojčenému bábätku piť a prečo je špeciálna balená "dojčenská" voda nepotrebná, si prečítajte náš článok.

Mlieko a mliečne výrobky v strave dieťaťa

Po 6. mesiacoch je zbytočné dávať umelé mlieko, a to aj v prípade, že ide o deti, ktoré vôbec nie sú dojčené, s podmienkou, že jedia dostatok rozmanitej stravy v dostatočnom množstve. Po 1. roku deti teda taktiež nepotrebujú umelé mlieko, potrebujú rozmanitú stravu v dostatočnom množstve, ktorá im poskytne potrebné živiny v prirodzenej forme, nie vo forme umelo dodávaných vitamínov a iných umelo pridávaných látok v umelom mlieku.
Dojčené dieťa, ktoré má byť naďalej po 6. mesiaci dojčené, aj po skončení výlučného dojčenia získava „mliečne výrobky“ z materského mlieka a z výživového hľadiska nepotrebuje žiadne ďalšie mlieko, či mliečne výrobky, napr. jogurty. Materské mlieko je omnoho kvalitnejšie než akýkoľvek jogurt (akokoľvek reklamovaný), a to aj z hľadiska obsahu probiotík. Na druhej strane, ak v rodine konzumujete jogurty a budú patriť do jedálnička vášho dieťaťa v budúcnosti, začnite mu ho dávať, keď to budete považovať za správne, ale nemáte sa kam ponáhľať. Čo sa týka typu jogurtu - toto je vaša spotrebiteľská voľba, neexistuje žiadne odporúčanie, takéto odporúčania sú často ovplyvnené (vedome či nevedome) marketingom. Ak chcete dávať dieťaťu mliečne výrobky, pretože ich ako rodina konzumujete, dávajte mu tie, ktoré v rodine jete. Všetky ostatné pravidlá ohľadne mliečnych výrobkov sa týkajú otázky zdravej výživy, a tie je možné nájsť na mnohých iných miestach. Pri príprave stravy (kaše, polievky atď.) môžete používať kravské mlieko, ak to tak bežne robíte aj pre ostatných členov rodiny. 

Umelé mlieko alebo príkrmy?

Ak má bábätko už viac ako 4. mesiace a nezískava na prsníku dostatok mlieka – v medzičase, kým spoločne s poradkyňou zvýšite tvorbu mlieka a urobíte ďalšie dôležité opatrenia pre zlepšenie dojčenia  – je najlepším riešením podávanie príkrmov; toho, čo dieťatku chutí. Umelé mlieko v tejto situácii už nie je potrebné. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť kalorické príkrmy (čiže čerstvé jedlo), ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Podávanie jedla je oveľa vhodnejšie ako podávanie umelého mlieka z viacerých dôvodov:
a) jedlo sa dá podávať lyžičkou alebo prstom matky a nie je potrebné použitie fľašky
b) čerstvé jedlo v tomto veku je vhodnejšie ako sušené umelé mlieko, pretože obsahuje čerstvé suroviny ako aj vitamíny a minerály 
c) dôvodom podávania príkrmov je tiež to, aby sa zvýšil kalorický príjem dieťatka, čo mu môže pomôcť v tom, aby bolo ochotné sa prisávať a piť z prsníka

Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie, čo je o dôvod naviac, aby ste prešli z dokrmovania fľašou na prikrmovanie tuhou stravou, kalorickým jedlom. Základné princípy takéhoto prikrmovania sú:
- nepodávať „jednozložkové“ príkrmy (napr. len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií

Pri takýchto príkrmoch by malo ísť o bežné normálne zdravé jedlo rodiny, ktoré by malo v každom príkrme obsahovať olej či kombináciu olejov alebo maslo; príklady môžu byť:

- banán
- ovsené vločky
- všetky druhy obilnín (bežné obilniny ako aj rozličné iné pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- zemiaky, sladké zemiaky
- mäso
- zelenina a ovocie, ale nie ako jednodruhový príkrm, ale v kombinácii s inými potravinami, ktoré majú vysoký obsah kalórií; ovocie a zelenina teda doplnok príkrmov
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom malom množstve tak, aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa
- kravské mlieko je po 6. mesiaci možné používať v malom množstve, ale nemá tvoriť žiadnu významnú časť príkrmov dieťaťa

Ľudia si neuvedomujú, prečo je dobré a vhodné začať nahrádzať umelé mlieko po 4. mesiaci jedlom - umelé mlieko je totiž tiež "mnohozložková" sušená instantná potravina - umelé mlieko sa skladá z kravského mlieka, olejov a tukov zo živočíšnych a rastlinných zdrojov, a rozličných ďalších pridaných zložiek. Aj pri podávaní umelého mlieka môže mať bábätko alergickú reakciu napríklad na bielkovinu kravského mlieka či anafylaktický šok. Dokonca bielkovina kravského mlieka je veľmi častý alergén. Takže deti, ktoré pijú umelé mlieko, už prijímajú mnoho zložiek z rozličných potravín, často už od narodenia, a toto nikoho netrápi. Dôvod, pre ktorý je vhodné po 4. mesiaci začať nahrádzať umelé mlieko čerstvým jedlom, je práve to, že dieťa má vďaka tomu možnosť začať jesť reálne jedlo, ktoré je čerstvé (a nie sušené), teda skutočné jedlo, ktoré obsahuje rozličné vitamíny a minerály v prirodzenej podobe. Obličky aj tráviaca sústava v tomto veku sú na normálne jedlo pripravené, nie je to pre ne o nič viac zaťažujúce ako podávanie umelej výživy. Umelé mlieko je len iná tekutá forma rozličných potravín. K tomuto si môžete prečítať množstvo vedeckých zdrojov, napríklad Európsky výbor pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu (ESPGHAN), kde sa v odborných usmerneniach z roku 2017 okrem iného uvádza, že "bábätká by mali dostávať jedlo rozličných chutí a štruktúry, vrátane horko chutiacich druhov zeleno sfarbenej zeleniny. Odporúča sa popri príkrmoch pokračovať v dojčení. ... Alergénne potraviny by sa mali zavádzať, keď sa začne s príkrmami, hocikedy po 4 mesiacoch. Bábätká s vysokým rizikom alergie na arašídy (bábätká s ťažkým ekzémom, alergiou na vajíčka alebo oboje) by mali mať arašídy zavedené medzi 4. - 11. mesiacom po vyhodnotení situácie špecialistom. Lepok je možné zavádzať medzi 4. až 12. mesiacom... Všetky bábätká by mali dostávať príkrmy bohaté na železo, čo zahŕňa mäsové výrobky, prípadne jedlo obohatené o železo."

Tu je najnovšia metaanalýza a prehľad literatúry, ktorá hovorí, že faktory, ktoré ovplyvňujú vznik alergií, nie je jednoduché identifikovať: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24205824/

Ak chcete, môžete si prečítať napríklad vedeckú publikáciu WHO o jedle, ktorým by mali byť kŕmené nedojčené deti vo veku 6 - 24 mesiacov, v ktorej sa nikde nehovorí o zavádzaní jednozložkových príkrmov či o tom, že by existovali akékoľvek správne poradie pri zavádzaní príkrmov. Zároveň s tým WHO hovorí o tom, že deti po 6. mesiaci nepotrebujú piť umelé mlieko, ak dostávajú rozmanitú mnohozložkovú stravu, ktorú sa naučili jesť. 

 

Tento materiál sa môže kopírovať a šíriť bez predchádzajúceho dovolenia s podmienkou, že nie je použitý v žiadnom kontexte, ktorý by porušoval Medzinárodný kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka (1981) v znení následných rezolúcií WHA. Ak neviete, čo to presne znamená, napíšte nám na dojcenie@mamila.sk.
Pri použití článku uveďte: Prebraté z www.mamila.sk.

Zodpovedané otázky z poradne dojčenia:

Menej mlieka pri dojčení bábätka v období výlučného dojčenia - riešiť to prikrmovaním tuhou stravou?
Prikrmovanie na večer - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=283

KEDY ZAVÁDZAŤ PRÍKRMY
Ako zistiť, že je bábätko pripravené na príkrmy

Prvé príkrmy v 5 mesiaci - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=738
Odmietanie príkrmu - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=705
Čisté kojenie - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=717
Ako sa naucime na prikrmy? - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=771
Zavádzanie príkrmov - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=929
Kedy prikrmovať? - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1038

Dieťa prejavuje záujem o príkrmy už v piatom mesiaci
Príkrm - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=614

Kedy zavádzať príkrmy dojčeným deťom - v 6. alebo v 4. mesiaci
Prvé príkrmy - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=308
Kedy začať s príkrmami? - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=728

Kedy môže mať zavádzanie príkrmov po 4. mesiaci svoje miesto?
Ako ďaľej? - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=210

Ak je dieťatko veľké, bude mu stačiť dojčenie? Nepotrebuje začínať skôr s príkrmami?
Prikrmovani velkeho ditete - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2956
Veľké bábatko - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=139

Ak má matka menej mlieka, má zavádzať príkrmy už v 4. mesiaci?
Príkrmy v 4. mesiaci - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1320

AKO ZAVÁDZAŤ PRÍKRMY
Ako zavádzať príkrmy a ako pokračovať v dojčení po skončení výlučného dojčenia

Príkrmy - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=111
Ako prikrmovať polročného synčeka? - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=108
Dojčenie namiesto príkrmu - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=145
Odmietanie príkrmov a uspávanie - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=815
Dojcenie a prve prikrmy - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=979
9-mesacne babatko nechce jest kusky - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1171

Je nevyhnutné podávať dieťaťu kaše?
Kaše - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1210

Ako odsledovať alergickú reakciu pri zavedení prikrmu
Dojcenie a alergia na potraviny - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1177

Ako dojčiť pri zavádzaní príkrmov
treba pomôcť dojčeniu pri príkrmoch? - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=236
Zavedenie príkrmov - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=782

AKO POKRAČOVAŤ V ZAVÁDZANÍ PRÍKRMOV
Dieťa nezje toľko jedla, koľko by sme si predstavovali, čo s tým

Odmitani prikrmu - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2893
Prechod na pevnu stravu - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=869
Plne kojene 9 mesacne dieta - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1229
Dojcenie 10.mesacneho synceka a odmietanie prikrmov -http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1329
Odmietanie prikrmov - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1349
Odmietanie prikrmov - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1376

Ročné dieťa spapá pár lyžičiek jedla
Ročné dieťa odmieta tuhú stravu - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=685
Strava a dojčenie 1. ročného dieťaťa - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=349

Dieťa sa počas obdobia prikrmovania môže vrátiť k výlučnému dojčeniu napr. počas choroby
Odmietanie príkrmov - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1165
Ročný syn už týždeň odmieta jesť - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1351

6,5-mesačné bábätko nechce jesť príkrmy
Zavádzanie príkrmov - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=316
Odmietanie príkrmov a menej mlieka - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1151

Staršie dieťa odmieta tuhú stravu
Dokedy stací materske mlieko - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2898
Prečo nechce jesť? - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=688
Dojčenie dvojročného dieťaťa a odmietanie iných tekutín - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=575
20-mesačný syn odmieta stravu - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=935
Odmietanie prikrmov, 19mesacne babatko - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1158

1,5-ročné dieťa odmieta varenú stravu
Dcérka odmieta akukoľvek varenú stravu - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=340

Alergia na BKM - nahradiť vo varení kravské mlieko materským?
Pridávanie MM do príkmov - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=402

Dojčenie, príkrmy a dostatok železa
Dostatok železa v materskom mlieku - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=698

Ako zavádzať príkrmy pri dieťati s atopickým exémom
Príkrmy pre atopika - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=323

Mamičke klesá kvôli odlúčeniu od bábätka počas študovania na škole tvorba mlieka
Dokrmovanie tuhou stravou 5 mesačného bábätka - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=99

Mlieko a mliečne výrobky v strave dieťaťa
Publikácie o pestrej strave po ukončení dojčenia -http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1173
Mlieko a mliečne výrobky po 1.roku - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=197
dojčenie a mliečne výrobky - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=143
Kojené bábo a zvracanie z mliečnych výrobkov - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=222
Syrovátka či UM? - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=163

Je vhodné podávať pokračovanie mlieko laktačnou pomôckou? - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=733

Ak má dieťa zistenú celiakiu, má aj matka držať bezlepkovú diétu
Celiakia - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1242

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Dojčenie a príkrmy