Tlak na dojčenie zažívajú ženy, ktoré nedostali riešenie na problémy s dojčením

Prinášame vám naše stanovisku k článku na portáli najmama.sk, ktorý sa dezinformáciami a zastrašovaním snaží zdiskreditovať MAMILU.

Tu je rýchly prehľad 10 bodov k danému článku:

  1. MAMILA podporuje rodiny v dojčení už viac ako 20 rokov na základe medicíny založenej na dôkazoch.
  2. Vychádzame z toho, že dojčenie ovplyvňuje zdravie dieťaťa aj matky na celý život.
  3. Ženy na Slovensku nemajú praktickú ani systémovú podporu pri dojčení.
  4. V dôsledku kampane proti dojčeniu na Slovensku nie je jediná nemocnica, ktorá by spĺňala kritériá BFHI (baby-friendly – WHO/UNICEF). Už v pôrodnici viac ako 60 % detí dostane umelé mlieko.
  5. Najčastejší dôvod, pre ktorý ženy vzdávajú dojčenie, je „nedostatok mlieka“. Tomuto problému sa v rámci zdravotného systému nevenuje žiadna pozornosť. A to napriek tomu, že Slovensko nespĺňa cieľ stanovený Svetovou zdravotníckou organizáciou, aby bolo vo veku 6. mesiacov výlučne (teda bez umelého mlieka) dojčených 70 % detí.
  6. MAMILA prináša vedecké a praktické riešenia pre dojčenie postavené na štúdiách a overenom vzdelávacom programe pre profesionálne laktačné poradkyne.
  7. Ženy, ktoré hovoria o tlaku na dojčenie, sú ženy, ktoré sú zranené tým, že nezískali potrebnú pomoc pri ťažkostiach s dojčením (napríklad nedostatok mlieka), hoci pôvodne chceli dojčiť, a je pochopiteľne náročné vyrovnať sa so stratou dojčenia. Ani na tento problém nie je v zdravotnom systéme vytvorený žiadny mechanizmus pomoci.
  8. MAMILA nemá vo svojich postupoch a neodporúča domperidón ako prostriedok na zvyšovanie tvorbu mlieka.
  9. MAMILA nemá vo svojich postupoch a neodporúča univerzálnu masť ako prostriedok na liečbu bolestivých bradaviek.
  10. MAMILA ponecháva indikovanie ako aj vykonanie zákroku frenotómie (nástrih uzdičky pod jazykom) na príslušných lekárov a zdravotnícke zariadenia.

A záverečný bod ohľadne byliniek pri zvyšovaní tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/media/dennik-sme-bylinky-nie-su-postrach-zvysuju-percento-dojciacich-zien/

MAMILA je organizácia s viac ako 20-ročnou tradíciou poskytovania podpory a pomoci v oblasti dojčenia. Aj napriek snahám prezentovať organizáciu ako „laickú“, je MAMILA profesionálna organizácia vedená expertným medicínskym tímom a pôsobiaca vo viac ako 10 krajinách EÚ. Predsedom MAMILY je lekár Peter Liška. Do nášho tímu patrí lekár, zubár a lekárky, vrátane pediatričky, onkologičky špecializovanej na prsníky, nutričné terapeutky, odborníčka na reprodukčné zdravie, psychologičky, psychoterapeut ako aj pôrodné asistentky a ďalší zdravotníci. Laktačné poradkyne a laktační poradcovia MAMILY absolvujú rozsiahle školenie vedené expertným tímom MAMILY.

Sme členmi medzinárodnej organizácie na ochranu bezpečného kŕmenia detí IBFAN, ktorá ma na starosti dodržiavanie Medzinárodného kódexu WHO o marketingu náhrad materského mlieka, sme súčasťou medzinárodnej organizácie IBCLE, vďaka ktorej je naše vzdelávanie medzinárodne uznané ako vzdelávanie laktačných poradkýň s medzinárodným titulom IBCLC. Spolupracujeme s množstvom združení a iniciatív v rozličných krajinách Európy ako aj na Slovensku, sme členmi expertnej Komisie pre výživu dětí ministerstva zdravotníctva ČR a sme členmi výboru pre implementáciu BFHI ako projektu na podporu dojčenia v nemocniciach. Naše vzdelávanie je akreditované českým ministerstvom zdravotníctva.

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Médiá a dojčenie > Tlak na dojčenie zažívajú ženy, ktoré nedostali riešenie na problémy s dojčením