Stláčanie prsníka

Stláčanie prsníka je jeden z jednoduchých spôsobov, ako bábätku pomôcť vypiť viac mlieka. Stláčanie prsníka funguje mimoriadne dobre v prvých dňoch po pôrode a následne aj v prvých týždňoch, avšak je ho možné použiť kedykoľvek, keď sa to javí ako vhodné. Prsník netreba stláčať, ak bábätko pije samo od seba a je jeho pitie dostatočné. V prvých dňoch je možné, že bude prsník potrebné stlačiť viackrát pred tým, než sa dostaví výsledok v podobe toho, že bábätko začne z prsníka piť viac mlieka. Na to, aby ste mohli stláčanie prsníka využívať, je vhodné naučiť sa najprv tieto zručnosti:

1) Ako vyzerá správne prisatie a poloha bábätka.
2) Ako poznať, kedy bábätko z prsníka pije mlieka a kedy saje bez toho, aby pilo.

Mnohí ľudia majú predstavuje, že bábätko mlieko z prsníka aktívne "ťahá" či "vysáva", a preto si myslia, že ak budú stláčať prsník, tak bábätko "zlenivie" a nebude chcieť "ťahať". Hovoria, že bábätko pije "len to, čo samo tečie". Realita dojčenia je taká, že bábätká naozaj pijú len mlieko, ktoré z prsníka tečie samo, prsník mlieko "vypudzuje" a bábätko ho prehĺta. Inými slovami, v skutočnosti bábätko reaguje na to, akým spôsobom mu prsník mlieko dodáva. Stláčanie prsníka pomáha tomu, aby sa bábätku "dodávalo" viac mlieka. Je to dobrý spôsob, ako udržať bábätko na prsníku, pomôcť mu, aby vypilo viac. Stláčanie prsníka nie je zlozvyk, je to spôsob, ako zlepšiť dojčenie. Stláčanie prsníka v konečnom dôsledku prispieva k zvyšovaniu tvorby mlieka. Stláčanie prsníka dokáže efektívne nahradiť odsávanie či odstriekavanie mlieka - ide o "odstriekavanie" priamo do úst bábätka. Stláčanie prsníka je oveľa jednoduchšie ako odsávanie. Stláčanie prsníka predstavuje pri dojčení "spoluprácu" medzi matkou a dieťaťom.

Kedy môžete stláčanie prsníka využiť?

Stláčanie prsníka môžete používať bez obmedzení, nemá žiadne "nežiaduce účinky". Použitie najmä, ak:
1) bábätko nepriberá, nepije dostatočne, ak je navrhované dokrmovanie;
2) je bábätko spavé a na prsníku zaspáva
3) na to, aby sa urýchlilo a zefektívnilo dojčenie, ak má matka bolestivé bradavky
4) ak sa bábätko odťahuje od prsníka, pretože nezískava dostatok mlieka
5) ak sa opakujú zablokované mliekovody alebo zápal prsníka

Ako stláčať prsník?

Sledujte pitie bábätka. Ak dobre pije a jeho pitie je charakterizované pauzami v brade, tak potom čakajte, nemusíte stláčať. Stláčanie sa používa vtedy, keď je bábätko prisaté na prsníku, snaží sa sať, ale napriek tomu nepije. Stláčanie sa vtedy použije na "dodanie" mlieka, aby sa "satie bez pitia" premenilo na skutočné pitie mlieka.

Stláčanie prsníka je jednoduché: Obopnite prsník rukou, prsník držte čo najďalej od dvorca, aby sa nedeformovalo prisatie bábätka. Protitlakom palca a ostatných prstov stláčajte prsník bez toho, aby stlačenie bolelo. Stláčanie máte pociťovať iba ako tlak, nie ako bolesť. 

Na tejto fotografii matka stláča prsník. Všimnite si, že má prsty pod prsníkom a čo najbližšie k svojej hrudi. Palcom sa nedotýka dvorca. Miesto, kde prsník stláčate, môžete zmeniť. Môžete prsník stláčať aj zhora alebo z opačnej strany.

Pri stláčaní prsníka stlačte prsník, a kým bábätko pije, držte ho stlačený a prstami či palcom nehýbte ani "nepumpujte". Udržte stlačenie počas pitia bábätka a uvoľnite ho, keď bábätko prestane piť s pauzami v brade. Potom počkajte na to, kým začne sať a znovu počas celej doby pitia držte prsník stlačený bez hýbania prstami či palcom. 

Ak bábätko z prsníka nepije ani po stláčaní, tak ho preložte na druhý prsník. Prsia môžete opakovane vystriedať.

Ak stláčanie používate pri opakovaných zablokovaných mliekovodoch, sústreďte sa pri stláčaní na miesta, ktoré sú tvrdé alebo v nich je hrčka. Snažte sa ich stláčaním počas pitia bábätka vyprázdniť. Toto je jeden z dôležitých spôsobov prevencie zablokovaných mliekovodov.

Pozrite si video stláčania:

 

 

 

 

 

 

 

Prečítajte si aj detailný článok pre zdravotníkov o tom, ako bábätku pomôcť, aby vypilo viac mlieka prostredníctvom stláčania prsníka.