Kedy zavádzať bábätkám príkrmy a kedy lepok? Najnovšie odporúčania WHO (2023)

Pri príkrmoch sa rodičia snažia vyznať v zmätočných informáciách. Chcú to urobiť čo najlepšie, ale nie je im jasné, čo je najbezpečnejšie pre ich bábätko. Boja sa urobiť chybu. A pýtajú sa, či majú dávať bábätku "jednozložkové príkrmy napríklad tri dni po sebe" alebo či existuje zoznam potravín, podľa ktorého rodičia vedia, čo majú dať ako prvé, druhé a čo bábätko nesmie jesť.

Aby sa tieto otázky objasnili, vydala Svetová zdravotnícka organizácia v roku 2023 nové odporúčania pre zavádzanie príkrmov pre bábätká. Ide o odporúčania podložené vedeckými štúdiami a obsahujú tieto základné body:

1) S príkrmami sa má začať v čase, keď bábätko dovŕši približne 6 mesiacov (180 dní). Vtedy je bábätko na príkrmy pripravené a vykazuje známky pripravenosti učiť sa jesť rodinné jedlá. Výlučné dojčenie do 6 mesiacov je mimoriadne dôležité. Nie je dôvod dávať bábätku vzorky jedla pred 6 mesiacom. Neochráni to bábätko pred alergiami.
2) Popri začatí kŕmenia príkrmami v 6. mesiaci je dôležité pokračovať v dojčení a udržiavať dojčenie, neobmedzovať ho. Príkrmy sa k dojčeniu pridávajú, nemajú ho nahrádzať.
3) Pri zavádzaní príkrmov dojčeným deťom ako mlieko postačuje materské mlieko. Nedojčené deti môžu dostávať aj živočíšne mlieko, napríklad kravské mlieko, nemusí to byť umelé mlieko.
4) Neexistuje žiadne konkrétne poradie potravín, ktoré by sa mali zavádzať ako prvé. Naopak, je dôležité, aby deti od začiatku dostávali rozmanitú, výživnú, čerstvú stravu, medzi ktorú môže patriť napríklad jedlo z týchto skupín: mäso, vnútornosti, ryby, vajíčka, ovocie, zelenina, strukoviny, oriešky, semienka, živočíšne mlieko, ovocie a zelenina s obsahom vitamínu A, obilniny a zemiaky. Deti by mali dostávať príkrmy pozostávajúce z viacerých týchto skupín naraz. Popri tom by mali pokračovať ďalej v dojčení. Pre zavádzanie lepku platí to isté, čo pre všetky ostatné potraviny - nie je dôvod dávať ho pred ukončeným 6. mesiacom a po ukončenom 6. mesiaci je možné dať ho bábätku kedykoľvek. Nemusíte s ohľadom na lepok robiť nič mimoriadne. 
5) Čomu sa treba vyhnúť? Cukru, veľkému množstvu soli, nevhodných tukov (transmastných kyselín), sladeným nápojom, sladidlám, džúsom. Deti by nemali dostávať priemyselne vysoko spracované potraviny.
6) Ak by niektorým deťom v niektorých špecifických kontextoch chýbali niektoré mikronutrienty či živiny, riešením nie je podávať umelé mlieko, ale dodávať tieto chýbajúce látky.
7) Deti majú byť kŕmené podľa ich záujmu - v reakcii na ich signály, že chcú jesť. Mali by zjesť také množstvo jedla, aké chcú zjesť. Nie je potrebné jedlo mixovať ani dávať špeciálne kašičky. Môžu jesť výživné čerstvé zdravé rodinné jedlá podľa vlastného záujmu. Môžu jedlo ochutnávať a postupne sa učiť jesť.
8) Deti na to, aby sa učili piť tekutiny, nepotrebujú špeciálne hrnčeky s náustkom či fľašu. Tekutiny a vodu môžu piť z bežného otvoreného pohárika.

Častou obavou pri zavádzaní príkrmov býva nedostatok železa či anémia. Najnovšia štúdia ukázala, že: 
"Zistenia ukázali, že 35,2 % dojčiat bolo anemických, z čoho 67,2 % malo miernu anémiu. Zhoršujúce prediktory pre anémiu boli zavedenie príkrmov pred šiestym mesiacom veku, výlučné kŕmenie z fľaše s podávaním príkrmov (tuhá alebo polotuhá strava) vo veku 12 mesiacov a nízky rodinný príjem. Na druhej strane, výlučné dojčenie a príkrmy vo veku 12 mesiacov boli ochranným prediktorom." (Malak, 2025)

Množstvo informácií o tom, ako začať bábätká kŕmiť jedlom (príkrmy), nájdete tu: https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/

Náš kurz o prvých príkrmoch si môžete vypočuť aj v našej nahrávke Bábätko sa učí jesť.