Ako sa pri dojčení zbaviť klobúčikov?

Hoci klobúčiky nie sú z hľadiska dojčenia vhodná pomôcka, často sa stane, že žena dostane klobúčiky už v prvých dňoch po pôrode. Použitie klobúčikov navodzuje dojem, že klobúčiky definitívne vyriešili otázku dojčenia a že všetko hladko funguje. Sú dva faktory, ktoré vytvárajú predstavu, že klobúčiky dojčeniu pomáhajú a že sú užitočné ako pomôcka pri dojčení:

 • to, že určité malé percento žien sa klobúčikov zbaví relatívne ľahko
 • to, že v horizonte niekoľkých mesiacov niektoré ženy dojčiace s klobúčikmi postupne prestanú dojčiť a vysvetlia si to ako odstavenie zo strany dieťaťa, nie ako dôsledok používania klobúčika.

Sú ženy, ktoré ich paradoxne označia za záchranu ich dojčenia. Je to tým, že im nikto nepredviedol iné riešenia.

Ak navyše ide o situáciu, v ktorej si žena sama inak nevie rady – ako napríklad bolestivé bradavky alebo bábätko, ktoré sa neprisáva, tak sa klobúčiky javia ako spásonosná myšlienka, a tým pádom existuje malá skupina žien, ktoré nezažili iné možnosti pomoci a následne na klobúčiky nedajú dopustiť. Na základe takýchto „pozitívnych skúseností s klobúčikmi“ si ich ako pomôcku prinášajú niektoré ženy už do pôrodnice, aby ich použili, ak „by to potrebovali“. Robia to preto, lebo im na úspešnom dojčení záleží.

Klobúčiky však nie sú skutočné riešenie rozličných situácií s dojčením. Predstavujú len neužitočnú „náplasť“,  nevhodné „náhradné riešenie“ v dobe, keď žena nedostane inú, efektívnejšiu pomoc alebo netuší, že iná možnosť existuje, a je na pokraji svojich síl a jednoducho potrebuje svoje bábätko nejako nakŕmiť. Že siahne po klobúčikoch je pochopiteľné, pretože situácie s dojčením sú veľmi akútne a bábätko sa potrebuje nadojčiť okamžite. Počúvať bábätko, ktoré plače, lebo sa chce dojčiť, je nesmierne hrozivý zážitok. Vtedy človek urobí čokoľvek, čo sa javí ako riešenie, a o dôsledkoch sa dozvie, až keď je neskoro.

Ženy by však mali mať možnosť dostať pomoc, ktorá pomôže riešiť ich súčasné problémy s dojčením bez použitia klobúčika a súčasne je pomocou z dlhodobého hľadiska, neohrozí dojčenie z dlhodobého hľadiska tak, ako to robia klobúčiky.

Niekedy ľudia, ktorí sa snažia ženám pomáhať s dojčením, ponúkajú klobúčiky, pretože je to pre daných pomocníkov „jednoduchšie“, nevyžaduje si to osobnú pomoc, nie je potrebné s bábätkom a matkou pracovať, zlepšovať dojčenie, byť tvoriví a stráviť s nimi čas. Jednoducho im podajú (či dokonca predajú) klobúčiky. Niekedy sú o tom, že klobúčiky sú skutočne riešením problémov s dojčením, presvedčení alebo boli takto dokonca vyškolení. Niekedy ženám vysvetľujú, že je to len na chvíľu, na prechodnú dobu. Že je to dočasná pomôcka. Budú ženám hovoriť, že vysvetlenia o tom, že klobúčiky sú pri dojčení nevhodné, nie sú pravdivé, a že ich potom odložia a bude. Alebo im tvrdia, že je lepšie dojčiť s klobúčikmi ako vôbec. Vysvetlia im, že s klobúčikmi majú dobré skúsenosti a že ženy si ich chvália. Inokedy ženy spomínajú, že odporúčanie klobúčikov bolo spojené s výrokmi ako:

 • „S takýmito bradavkami nebudete dojčiť.“
 • „Nič iné s tým nenarobíte.“
 • „Pri takýchto prsiach si vaše bábätko nikdy nebude vedieť chytiť prsník.“
 • „Bábätko má malú pusinku na to, aby sa dokázalo bez klobúčikov prisať.“
 • „Bábätko sa narodilo predčasne a bez klobúčikov to nezvládne. Predčasne narodené bábätká sú iné a potrebujú sa najprv naučiť dojčiť s klobúčikmi.“
 • Tieto klobúčiky sú z iného materiálu ako kedysi - veľmi tenké a bábätko tak bude piť viac mlieka.
 • „Bábätko ešte nemá silu, aby si mliečko vytiahlo z prsníka a z klobúčika mu to pôjde lepšie.“
 • „Klobúčik vám ochráni bradavky pred ranami a rýchlejšie sa vám zahoja.“
 • „Vaše bábätko má malú bradu, a preto sa nedokáže prisať bez klobúčikov.“

Keď sa ženy trápia s dojčením a niekto príde s myšlienkou klobúčikov, tak majú pocit, že prišlo vykúpenie, a dokonca sa pýtajú, ako je možné, že im ich predtým nikto neporadil. Mnoho ľudí si myslí, že klobúčik prestanú používať a jednoducho ho odložia, keď bábätko trochu vyrastie. To, že sa toto niekedy malému percentu žien podarí, im túto falošnú nádej dáva.

Nepoužívanie klobúčikov nie je radikálna myšlienka – vychádza z toho, že ženy si zaslúžia, by dostali SKUTOČNÚ pomoc s dojčením. Ženy si zaslúžia, aby s nimi strávil čas kompetentný človek, profesionál, ktorý sa im bude reálne venovať, bude s ich bábätkom pracovať, priamo im ukáže, ako riešiť rozličné situácie s dojčením a ponúkne im dlhodobé riešenie tak, aby situáciu zvládli. Je oveľa pravdepodobnejšie, že žena bude dlhodobo a bez problémov dojčiť, ak klobúčik nebude používať, ako keď ho používať bude.

Laktačné poradkyne MAMILY ako profesionálky v dojčení pomáhajú ženám tak, aby vzali do úvahy okrem súčasnej situácie aj budúcnosť dojčenia – teda to, s akou ľahkosťou a ako bezproblémovo bude žena následne dojčiť a ako bude mať možnosť dojčiť dlhodobo.

Na každú situáciu, ktorá sa „rieši“ klobúčikmi, existuje reálne riešenie bez použitia klobúčikov a bez rizík používania klobúčikov. Pri ktorých situáciách sa klobúčiky ženám odporúčajú, aj napriek tomu, že existujú vhodnejšie riešenia?

 • Ak sa bábätko neprisáva na prsník.
 • Ak má žena po pôrode naliate prsníky a bábätko sa neprisáva.
 • Ak má žena bolesti bradaviek či prsníkov.
 • Ak sa bábätko narodí predčasne.
 • Ak niekto žene povie, že má „ploché“ či „vpáčené“ bradavky, hoci bradavky žien pred pôrodom či po pôrode nie je vhodné vôbec hodnotiť.

Aké riziká prináša použitie klobúčikov?

 • Falošný dojem, že problém s dojčením sa vyriešil a nehľadanie príčin problému.
 • Bez ohľadu na to, v akej polohe sa bábätko dojčí, ak sa dojčí s klobúčikmi, tak reálne nie je prisaté na prsník, neučí sa prisať na prsník, len má v ústočkách vložený klobúčik, z ktorého získava len mlieko, ktoré doň natečie.
 • Klobúčiky môžu spôsobiť bolesti bradaviek či prsníkov napriek tomu, že niektoré ženy ich použijú práve na to, aby tieto problémy použitím klobúčikov riešili. Paradoxne, klobúčiky môžu zhoršiť bolesti bradaviek či rany na bradavkách.
 • Klobúčiky nenaučia bábätko prisávať sa priamo na „holý“ prsník bez klobúčika a je vysoké percento bábätiek, ktoré je veľmi ťažké naučiť prisať na prsník po tom, čo majú skúsenosť s pitím z klobúčika. Z rozsiahlych svetových a aj našich vlastných skúseností je dokonca oveľa ťažšie naučiť bábätko, ako sa má prisať priamo na „holý“ prsník bez klobúčika, než ho naučiť prisávať sa na prsník po tom, čo pilo z fľaše.
 • Z dlhodobého pohľadu klobúčiky znižujú množstvo vypitého mlieka a následne znižujú tvorbu mlieka, pretože bábätko dokáže vypiť len mlieko, ktoré mu natečie do klobúčika, podobne, ako keď mlieko tečie do cumlíka z fľašky. Zníženie tvorby mlieka sa nemusí vždy prejaviť pri tých ženách, ktoré majú mimoriadne vynikajúcu tvorbu mlieka, a preto sú ženy, ktoré z osobných skúseností hovoria, že im klobúčik nespôsoboval problémy s tvorbou mlieka. Ide o nízke percento žien alebo o ženy, ktoré dojčili krátkodobo či zníženie tvorby mlieka vykompenzovali príkrmami. Pre drvivú väčšinu žien bude však používanie klobúčikov znamenať postupné znižovanie tvorby mlieka.
 • Klobúčiky môžu byť faktorom, ktorý prispieva k infekciám prsníkov a bradaviek, a pre ktorý majú ženy: poranené bradavky, bolesti prsníkov, mastitídu či zablokované mliekovody.
 • Sú bábätká, ktoré pri používaní klobúčikov začnú prsník odmietať úplne.

Vedecká štúdia, ktorá sa zamerala na prehľad vedeckej literatúry o používaní klobúčikov (McKechnie AC, Eglash A. Nipple shields: A review of the literature. Breastfeeding Medicine 2010;5:309-314), hovorí o tom, že klobúčiky sa začali používať bez toho, aby najprv niekto priniesol vedecké dôkazy o tom, že je to bezpečná či vhodná pomôcka:

„Odporúčanie klobúčikov v prvom týždni po pôrode sa môže javiť ako ľahké riešenie pre frustrovanú rodinu, ale takáto intervencia bráni skutočnému zhodnoteniu situácie matky a dieťaťa, ktoré by stanovilo, prečo nastali problémy s dojčením. Použitie klobúčikov môže spôsobiť ďalšie problémy s dojčením ako napríklad nedostatočný príjem materského mlieka, bolestivé bradavky či zníženie tvorby mlieka. Používanie klobúčikov ako intervencie môže na začiatku dojčenia vytvoriť dojem, že je dojčenie úspešné, a že klobúčiky sú pre ženy bezpečné. To, že sa klobúčiky vo veľkom predávajú v obchodoch, vysiela pre matky signál, že používanie klobúčikov je normálne a že sa ich použitia netreba obávať.“

Ľudia, ktorí klobúčiky odporúčajú, v drvivej väčšine nie sú tí istí ľudia, ktorí budú s danou ženou dlhodobo pracovať na dojčení a budú jej pomáhať, aby klobúčik dokázala prestať používať. A tým pádom sa im javí, že akútnu situáciu vyriešili a že klobúčiky nepredstavujú problém. Tento aspekt prenechajú na ňu s poukázaním na prípady žien, ktorým sa s ľahkosťou podarilo klobúčiky prestať používať. Nezaoberajú sa otázkou: „Aké techniky sa použijú na to, aby sa bábätko začalo prisávať na prsník a aby žena klobúčiky prestala používať?“ A ženy sa na toto v bode, keď si klobúčik prvýkrát vezmú, nepýtajú. A ak sa pýtajú, tak dostanú neurčité odpovede:

 • „Moje klientky s tým nemajú problém.“
 • „Mojim klientkám to pomohlo.“
 • "Pri používaní správnej polohy budete používať klobúčiky len chvíľu a potom ich ľahko odstránite."
 • „Nemáte iné riešenie.“
 • „Bábätko vyrastie a potom to bude jednoduchšie.“
 • „Je to len na chvíľu, potom ho prestanete používať.“
 • „Zažila som ženy, ktoré dlho dojčili aj s klobúčikom.“
 • „To vás len strašia, že nemáte klobúčik používať.“
 • „Ženy si používanie klobúčika chvália.“

Toto všetko zatajuje žene, že má aj iné možnosti a iné riešenia situácie, v ktorej sa nachádza. A zároveň jej zatajuje to, že osoba, ktorá jej klobúčik ponúka, nemá zručnosti a schopnosti, aby žene ponúkla reálne riešenie. Na každý problém s dojčením existuje iné, vhodnejšie riešenie ako použitie klobúčika. Prečo ho teda nepoužiť? To, že niekto nemá čas alebo nemá zručnosti pomôcť žene a bábätku, nie je dostatočne dobrý dôvod na to, aby sa klobúčiky použili. „Neviem, čo iné by som urobila,“ nie je zo strany „pomocníka“ postačujúca výhovorka. Ak sa s ňou stretnete, hľadajte niekoho, kto pre vás dokáže urobiť viac.

Klobúčiky a ich používanie prinášajú so sebou mnoho problémov a veľa možných rizík. Dr. Jack Newman ako celosvetový expert na dojčenie hovorí, že „akákoľvek medicínska pomôcka, ktorá by mala toľko rizík ako klobúčiky, by bola už dávno zakázaná.“ Klobúčiky sa používajú preto, že ich použitie je pohodlné. To neznamená, že je bez rizík. A tieto riziká zažije vysoké percento žien, ktoré ich začne používať bez toho, aby im osoba, ktorá im klobúčiky odporučí či predá, tieto riziká objasnila. Používanie klobúčikov nie je v drvivej väčšine informovaným rozhodnutím ženy. Je to riešenie zo zúfalstva v situácii, keď žena nedostala inú možnosť a lepšiu pomoc. Je to riešenie, do ktorého bola okolnosťami dotlačená. Klobúčiky sú navyše ponúkané ženám po tom, čo zažili situácie, ktoré ich priviedli na pokraj zúfalstva a v ktorých ich nik nepomohol:

 • nepotrebné a medicínsky neopodstatnené intervencie počas pôrodu
 • neumožnenie kontaktu koža na kožu s novonarodeným bábätkom
 • neumožnenie kontaktu s bábätkom na izbe šestonedelia a počas pobytu v pôrodnici
 • používanie perinky, v ktorej je bábätko zavinuté
 • separácia matky a dieťaťa
 • neposkytnutie pomoci s prisávaním bábätka či s dojčením
 • nedostatok podpory pri dojčení
 • nevhodné komentáre o tvare či veľkosti bradaviek či prsníkov ženy
 • nevhodné komentáre o schopnostiach bábätka dojčiť sa alebo sa prisať
 • dokrmovanie bábätka a používanie fľašky na kŕmenie bábätka
 • stanovené intervaly na kŕmenie bábätka, obmedzovanie času, ktorý bábätko má povolené stráviť na prsníku, alebo stanovené množstvá mlieka, ktoré má bábätko vypiť
 • váženie bábätka pred dojčením a po dojčení
 • neriešenie problémov s prirastenou uzdičkou pod jazykom bábätka
 • neposkytnutie pomoci s dojčením, s polohou pri prisávaní a správnym prisatím
 • neznalosť toho, ako nakŕmiť bábätko inak ako fľašou v prípade, že sa na prsník neprisáva alebo ho je potrebné dokŕmiť – neschopnosť naučiť ženy používať na kŕmenie bábätka pohárik či laktačnú pomôcku na prsníku

Ak vám teda niekto bude ponúkať klobúčik a tvrdiť, že klobúčik zachraňuje dojčenie, hľadajte si skúsenú laktačnú poradkyňu z MAMILY, ktorá bude mať pre vás dlhodobé riešenie, ktoré zahŕňa aj odstránenie príčin, pre ktoré problém vznikol.

Ako laktačné poradkyne MAMILY máme skúsenosti, že ženy, ktoré pod tlakom okolností začnú klobúčiky používať, sa ich následne chcú zbaviť. Vyhľadávajú nás preto, že klobúčiky chcú prestať používať alebo preto, že im klobúčiky spôsobujú problémy. Až vtedy zisťujú, aké náročné a často skoro nemožné je motivovať bábätko, aby sa prisalo na prsník priamo a bez klobúčika. Ak sa aj prisaje, často nie je prisatie správne, je bolestivé alebo bábätko nezískava dosť mlieka. Ženy tiež zisťujú, že používanie klobúčikov je menej praktické ako dojčenie priamo z prsníka – musia klobúčiky nosiť všade so sebou, musia ich čistiť a umývať, a ak ich zabudnú doma, majú problém bábätko nakŕmiť. Zníženie tvorby mlieka navyše po nejakej dobe často so sebou prináša zavedenie fľašky s umelým mliekom, pretože bábätko neprijíma dostatok mlieka.

Žiadajte iné riešenia ako používanie klobúčikov. Ak klobúčiky používate, požiadajte o pomoc laktačnú poradkyňu MAMILY, aby ste mohli začať dojčiť priamo z prsníka a aby ste situáciu s dojčením úspešne vyriešili.

Zodpovedané otázky z poradne dojčenia:

Veľkosť ani tvar bradaviek nie sú dôležité pre dojčenie a nie sú dôvodom na dojčenie cez klobúčik
Plochá bradavka - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=680
Dojčenie a malé bradavky - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=625

Ako a prečo dojčiť bez klobúčikov
Klobúčiky - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2805
Ako sa zbaviť klobúčikov? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=560
Klobúčiky - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=621
Dlhé dojčenie s dokrmom a aj tak nemá dosť - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=245
Odmietanie prsnika (krmenie cez silikonovy klobucik) -https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1156
Problemove kojenie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1190
Kloboučky - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1318

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Dojčenie s klobúčikmi